Yoğurdun Etkileyici Sağlık Faydaları

 

 

Yoğurt insanlar tarafından yüzlerce yıldır tüketilen bir besindir. Çok besleyicidir ve düzenli olarak yemeniz sağlığınızı güçlendirebilir.

 

Örneğin, yoğurdun, kalp hastalığı ve osteoporoz riskini azalttığı ve kilo yönetiminde yardımcı olduğu belirlenmiştir. Bu yazı, yoğurdun bilimsel olarak desteklenen sağlık faydalarını anlatmaktadır.

 

 

 

Yoğurt Nedir ve Nasıl Üretilir?

Yoğurt, sütün bakteriyel fermantasyonu ile üretilen popüler bir süt ürünüdür. Yoğurt yapmak için kullanılan bakterilere sütte bulunan doğal şeker olan laktozu fermente eden “yoğurt kültürleri” denir.

 

Bu süreç, süt proteinlerinin pıhtılaşmasına neden olan bir madde olan laktik asit üretir ve yoğurta benzersiz lezzet ve doku kazandırır.

 

Yoğurt her çeşit sütten yapılabilir. Yağsız sütten yapılan çeşitler yağsız, yağlı sütten yapılanlar ise tam yağlı olarak kabul edilir.

 

Renklendirici içermeyen sade yoğurt, keskin, lezzetli beyaz, kalın bir sıvıdır. Maalesef, çoğu ticari marka, şeker ve yapay tatlar gibi ek maddeler içermektedir. Bu yoğurtlar sağlığınız için iyi değildir.

 

Öte yandan, sade, şekersiz yoğurt birçok sağlık yararı sunar. Bu nedenle, doğal yoğurdun bilim temelli sağlık yararı vardır.

 

 

Önemli besin öğeleri bakımından zengindir

Yoğurt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besin maddesini içerir.

 

Çok miktarda kalsiyum içerir ki, bu da sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli bir mineraldir. Sadece bir bardak yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 49’unu sağlar.

 

B vitaminleri, özellikle B12 vitamini ve riboflavin, her ikisi de kalp hastalığına ve bazı doğum kusurlarına karşı koruma sağlar.

 

Bir fincan yoğurt aynı zamanda günlük fosfor ihtiyacınızın % 38’ini, magnezyumun % 12’sini ve potasyumun % 18’ini sağlar. Bu mineraller kan basıncını, metabolizmasını ve kemik sağlığını düzenlemek gibi çeşitli biyolojik süreçler için gereklidir.

 

Yoğurtta doğal olarak bulunmayan bir besin maddesi D vitaminidir ancak sıklıkla güçlendirilir. D vitamini, kemik ve bağışıklık sistemi sağlığını geliştirir ve kalp hastalığı ve depresyon da dahil olmak üzere bazı hastalıkların riskini azaltabilir.

 

 

 

Protein açısından yüksektir

Yoğurt, 200 gramlık porsiyon başına yaklaşık 12 gramlık etkileyici miktarda protein sağlar.

 

Protein, enerji harcamanızı veya gün boyunca yaktığınız kalori sayısını arttırarak metabolizmayı destekler.

 

İlginizi Çekebilir  Zayıflatan Bitki Çayları ve Tarifleri

Yeterli proteinin alınması iştah düzenlemesi için de önemlidir çünkü tokluğu işaret eden hormonların üretimini arttırır. Kilo kontrolü için faydalı olan, genel olarak tükettiğiniz kalorilerin sayısını otomatik olarak düşürür.

 

Bir çalışmada, aynı miktarda kalorili düşük proteinli aperitifleri yiyenlere kıyasla, yoğurt tüketen kişiler daha az acıkmış ve akşam yemeğinde 100 kalori daha az tüketmişti.

 

 

 

Sindirime faydalıdır

Bazı yoğurt türleri , başlangıç ​​kültürünün bir parçası olan ya da pastörize edildikten sonra eklenen canlı bakteri ya da probiyotikler içermektedir.

 

Bunlar tüketildiğinde sindirim sisteminin sağlığına faydalı olur.

 

Ne yazık ki, birçok yoğurt pastörize edilirken içerdikleri yararlı bakterileri öldüren bir ısıl işlemden geçer.

 

Aldığınız yoğurdun etkili probiyotikleri içerdiğinden emin olmak için, etiket üzerinde listelenmesi gereken canlı ve aktif kültürleri içeren bir protein arayın.

 

Bifidobakteriler ve Lactobacillus gibi yoğurtta bulunan bazı probiyotik türlerinin , kolonu etkileyen yaygın bir bozukluk olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) rahatsız edici semptomlarını azalttığı gösterilmiştir belirtilmektedir.

 

Bir çalışmada, IBS hastaları düzenli olarak mayalanmış süt veya Bifidobakteri içeren yoğurt tükettiler. Sadece üç hafta sonra, şişkinlik ve dışkı sıklığında iyileşmeler olduğunu bildirdiler.

 

Başka bir araştırma, Bifidobakteri ile yoğurdun, sindirim sistemi sorunu olmayan kadınlardaki sindirim belirtilerini ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesini geliştirdiğini ortaya koydu.

 

Dahası, bazı çalışmalar, probiyotiklerin antibiyotik bağlantılı ishal ve kabızlığa karşı koruyucu olduğunu bulmuştur.

 

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Özellikle düzenli olarak probiyotik içeren yoğurt tüketmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve bir hastalıkla meydana gelme olasılığını azaltır.

 

Probiotiklerin viral enfeksiyonlardan bağırsak rahatsızlıklarına kadar çeşitli sağlık durumlarıyla bağlantılı olan iltihaplanmayı azalttığı bilinmektedir.

 

Araştırmalar, bazı durumlarda probiyotiklerin soğuk algınlığının, süresini ve şiddetini azaltmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Ayrıca, yoğurtun bağışıklık kazandıran özellikleri kısmen, bağışıklık sistemi sağlığında oynadıkları rolü ile tanınan eser mineral olan magnezyum, selenyum ve çinko kaynaklıdır.

 

D vitamini takviyeli yoğurtlar bağışıklık sağlığını daha da artırır. D vitamini, yaygın soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önleme potansiyeli açısından önemlidir.

 

 

 

Osteoporoza karşı koruma sağlar

Yoğurt, kalsiyum , protein, potasyum, fosfor ve bazen de D vitamini gibi kemik sağlığını koruyan bazı önemli besin maddeleri içerir.

 

İlginizi Çekebilir  Fitoöstrojenler: Faydaları ve Zararları

Bu vitamin ve minerallerin hepsi, kemiklerin zayıflamasıyla karakterize bir durum olan osteoporozun önlenmesinde özellikle yararlıdır.

 

Osteoporoz olan kişilerin kemik yoğunluğu düşüktür ve kemik kırıkları riski daha yüksektir.

 

Bununla birlikte, araştırmalar, günlük olarak yoğurt gibi süt gıdalarının en az üç porsiyon tüketilmesinin kemik kütlesi ve dayanıklılığını korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Yoğurdun yağ içeriği, sağlığa faydasıyla ilgili tartışmalı olmasının nedenlerinden biridir. Çoğunlukla doymuş yağ içerir, az miktarda tekli doymamış yağ asitleri bulunur.

 

Doymuş yağın daha önce kalp rahatsızlığına neden olduğuna inanılıyordu ancak güncel araştırmalar bunun olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, yağsız ve düşük yağlı yoğurt çeşitleri hala popüler.

 

Yoğurttaki yağın sağlığınıza zararlı olduğuna dair açık bir kanıt yoktur. Aslında kalp sağlığına faydası bile olabilir.

 

Bazı araştırmalar, tam yağlı süt ürünlerinden doymuş yağ alımının kalp sağlığını koruyabilen “iyi” HDL kolesterolü arttırdığını gösteriyor. Diğer çalışmalar, yoğurt tüketiminin kalp hastalığının genel riskini azalttığını bulmuştur.

 

Ayrıca, yoğurt gibi süt ürünlerinin, kalp rahatsızlığı için büyük bir risk faktörü olan yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Etkiler, daha şimdiden yüksek tansiyonu olanlarda tespit edilmiştir.

 

 

 

Kilo kontrolü sağlar

Yoğurt, kilo yönetimine yardımcı olabilecek birkaç özelliğe sahiptir. Yeni başlayanlar için, protein YY ve GLP-1 gibi iştah düşürücü hormon düzeylerini arttırmak için kalsiyum ile birlikte çalışır.

 

Ayrıca, çeşitli çalışmalar, yoğurt tüketiminin vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ve bel çevresi ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

 

Bir derlemede, yoğurt da dahil olmak üzere tam yağlı süt ürünlerinin alımının obeziteyi azaltabileceği bulundu. Bu, daha önce yağ alımı ve kilo verme ile ilgili bildiklerimize aykırıdır.

 

 

 

Yoğurt herkes için uygun bir besin olmayabilir

Bazı insanlar, özellikle laktoz intoleransı olanlarda veya süt alerjisinde olumsuz etkilere neden olabileceğinden, yoğurt tüketiminde temkinli davranmalıdır.

 

 

 

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı, vücudun, laktoza sahip olmadığı, yani enzimin sütte bulunan şeker olan laktozu parçalaması gerektiğinde ortaya çıktığı anlamına gelir. Süt ürünlerini tükettikten sonra karın ağrısı ve ishal gibi çeşitli sindirim belirtilerine neden olur.

 

İlginizi Çekebilir  Jalapeno Biberi ve Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Bu nedenle, laktoz intoleransı olanların yoğurttan kaçınmaları gerekebilir.

 

Ancak, laktozu tolere edemeyen bazı insanlar buna muktedir olabilir. Çünkü laktozun bir kısmı üretim sırasında parçalanır ve probiyotikler sindirimine yardımcı olabilir.

 

Laktoza intoleransınız varsa, yoğurdu yiyip yiyemeyeceğinizi deneme yanılma yoluyla belirleyebilirsiniz.

 

 

 

Süt Alerjisi

Süt ürünleri, bazı insanlara alerjik protein olan kazeini ve peynir suyunu içerir. Bu durumlarda, süt, ürtiker ve şişmeden yaşamı tehdit eden anafilaksi arasında değişen bir reaksiyon başlatır.

 

Bu nedenle, süt alerjiniz varsa yoğurttan kaçınmak en iyisidir.

 

 

 

Şeker ilavesi

Birçok yoğurt çeşidi yüksek miktarlarda şeker ilavesi içerir, özellikle de yağ oranı düşük olarak etiketlenir. Fazla şeker alımı, diyabet ve obezite de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları ile ilişkilidir.

 

Bu nedenle, gıda etiketlerini okumak ve içerik maddelerinde şeker listeleyen markalardan kaçınmak önemlidir.

 

 

 

Sağlığınız İçin En İyi Yoğurt Nasıl Seçilir?

Sade, şekersiz çeşitler en iyisidir çünkü eklenen herhangi bir şeker içermeyen minimal içerikleri vardır. Yoğurdun düşük yağlı ya da tam yağlı olması kişisel bir tercihtir.

 

Tam yağlı çeşitler daha fazla kalori içerir, ancak bunlar sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, probiyotiklerin bulunduğundan emin olmak için canlı ve aktif kültürleri içeren yoğurtları bulmalısınız.

 

Sonuç olarak;

Yoğurt besin maddelerinden zengindir ve düzenli olarak tüketildiğinde sağlığınızı korur.

 

Bazı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sistemi sağlığı ve kilo kontrolünde de fayda sağlar.

 

Ancak yoğurt alırken akıllıca seçim yapmak önemlidir. Maksimum sağlık faydaları için, probiyotik içeren sade, şekersiz çeşitleri arasından seçim yapın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: