Yoğurdun Faydaları ve Zararları Nelerdir? | diyetz

Yoğurdun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

Yoğurt, insanlar tarafından yüzlerce yıldır tüketilen bir besindir. Çok besleyicidir ve düzenli olarak yemek, sağlık açısından faydalıdır. Örneğin, yoğurdun, kalp hastalığı ve osteoporoz riskini azalttığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu belirlenmiştir.

 

Bu yazı, “yoğurt faydaları”, “yoğurt zararları”, “yoğurt hangi hastalıklara iyi gelir” gibi “yoğurt hakkında bilgi” vermektedir.

 

 

Yoğurt Nedir?

Sütün bakteriyel fermantasyonu ile üretilen popüler bir süt ürünüdür.

 

yoğurdun zararları

 

Yoğurt Nasıl Yapılır ve Üretilir?

Yoğurt yapmak için, sütte bulunan doğal şeker olan laktozu fermente eden bakterilere “yoğurt kültürleri” denir. Bu yoğurt fermantasyonu süreci, süt proteinlerinin pıhtılaşmasını sağlayan bir madde olan laktik asit üretir ve yoğurda lezzet ve doku kazandırır.

 

Her çeşit sütten yapılabilir. Yağsız sütten yapılan çeşitler yağsız, yağlı sütten yapılanlar ise tam yağlı olarak kabul edilir.

 

Renklendirici içermeyen sade yoğurt, keskin, lezzetli beyaz, kalın bir sıvıdır. Maalesef, çoğu ticari marka, şeker ve yapay tatlar gibi ek maddeler içermektedir. Bunların sağlığa etkisi yoktur.

 

Öte yandan, sade, şekersiz olanları birçok yarara sahiptir. Bu nedenle, evde mayalanmış doğal yoğurt bilim tarafından kanıtlanmış sağlık yararlarına sahiptir.

 

 

Yoğurdun Faydaları

 

 

Önemli besin öğeleri bakımından zengindir

Vücudun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besin maddesini içerir. Çok miktarda kalsiyum içerir ki, bu da sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli bir mineraldir. Sadece bir bardak yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının % 49’unu sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Mavi Java Muzu Faydaları ve Besin Değeri

B vitaminleri, özellikle B12 vitamini ve riboflavin, her ikisi de kalp hastalığına ve bazı doğum kusurlarına karşı koruma sağlar.

 

Bir bardak yoğurt, aynı zamanda günlük fosfor ihtiyacının % 38’ini, magnezyumun % 12’sini ve potasyumun % 18’ini sağlar. Bu mineraller kan basıncını, metabolizmayı ve kemik sağlığını düzenlemek gibi çeşitli biyolojik süreçler için gereklidir.

 

 

Protein açısından yüksektir

Bu süt ürünü, 200 gramlık porsiyon başına yaklaşık 12 gram protein sağlar. Protein, gün boyunca yakılan kalori sayısını arttırarak metabolizmayı destekler.

 

Yeterli proteinin alınması iştah düzenlenmesi için de önemlidir çünkü tokluk sağlayan hormonların üretimini arttırır. Böylece otomatik olarak gün içinde alınan kalori sayısı azalır.

 

 

Sindirime faydalıdır

Bazı yoğurt türleri , başlangıç ​​kültürünün bir parçası olan ya da pastörize edildikten sonra eklenen canlı bakteri ya da probiyotikler içermektedir. Bunlar tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurlar.

 

Ne yazık ki, birçok ürün, pastörize edilirken içerdikleri yararlı bakterileri öldüren bir ısıl işlemden geçer. Aldığınız yoğurdun etkili probiyotikleri içerdiğinden emin olmak için, etiket üzerinde listelenmesi gereken canlı ve aktif kültürleri içeren bir protein arayın.

 

Bifidobakteriler ve Lactobacillus gibi yoğurtta bulunan bazı probiyotik türlerinin, kolonu etkileyen yaygın bir bozukluk olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) rahatsız edici semptomlarını azalttığı belirtilmektedir. Bir çalışmada, IBS hastaları düzenli olarak mayalanmış süt veya Bifidobakteri içeren yoğurt tükettiler. Sadece üç hafta sonra, şişkinlik ve dışkı sıklığında iyileşmeler olduğunu bildirdiler.

 

Bazı çalışmalar, probiyotiklerin antibiyotik bağlantılı ishal ve kabızlığa karşı koruyucu olduğunu da tespit etmiştir.

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Özellikle düzenli olarak probiyotik içeren yoğurt yemek, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bir hastalık meydana gelme olasılığını azaltır.

 

İlginizi Çekebilir  İyot Eksikliğinin Belirtileri

Probiyotiklerin viral enfeksiyonlardan, bağırsak rahatsızlıklarına kadar çeşitli sağlık durumlarıyla bağlantılı olan iltihaplanmayı azalttığı bilinmektedir. Araştırmalar, bazı durumlarda probiyotiklerin soğuk algınlığının, süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Yoğurdun bağışıklık kazandıran özellikleri magnezyum, selenyum ve çinko içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 

 

Osteoporoza karşı koruma sağlar

Yoğurt; kalsiyum, protein, potasyum, fosfor gibi kemik sağlığını koruyan bazı önemli besin maddeleri içerir. Bu vitamin ve minerallerin hepsi, kemiklerin zayıflamasıyla karakterize bir durum olan osteoporozun önlenmesinde özellikle yararlıdır.

 

 

Kan basıncını düşürür

Hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek kan basıncı, kardiyovasküler hastalık için ana risk faktörlerinden biridir. Araştırmalar, düzenli yoğurt yemenin, hipertansiyon hastalarında kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.

 

 

Yoğurt kilo aldırır mı?

Yoğurt, kilo yönetimine yardımcı olabilecek birkaç özelliğe sahiptir. Bu fermente süt ürününde bulunan kalsiyum, protein YY ve GLP-1 gibi iştah düşürücü hormon düzeylerini artırmak için çalışır.

 

Yoğurt şişmanlatır mı?

Çeşitli çalışmalar, yoğurt tüketiminin vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ve bel çevresini olumlu yönde etkilediğini bulmuştur. Bir çalışma, tam yağlı süt ürünleri tüketmenin, obeziteyi azaltabileceğini söylemiştir.

 

doğal yoğurt

 

Yoğurdun Zararları

Özellikle laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlarda olumsuz etkilere neden olabileceğinden, yoğurt tüketimi konusunda bazı insanlar dikkatli davranmalıdır.

 

 

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı, süt ürünlerinde bulunan ve ana karbonhidrat olan laktozu sindirememe durumundan kaynaklanan bir sindirim bozukluğudur. Süt ürünlerini tükettikten sonra karın ağrısı ve ishal gibi çeşitli sindirim belirtilerine neden olur. Bu nedenle, laktoz intoleransı olanların yoğurt konusunda dikkatli olmaları gerekir.

 

 

Yoğurt Alerjisi

Süt ürünleri, bir tür protein olan kazein ve peynir suyu içerir. Bu proteinler bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur. Yoğurt sütten yapıldığı için alerjik durumlarda tüketilmemesi gereken bir besindir.

 

İlginizi Çekebilir  Bal ve Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Yoğurt alerjisi belirtileri; egzama, ürtiker, yüzde şişme ve kızarıklık gibi cilt problemleri; ağız, dudak ve dilde şişkinlik ile kızarıklık ve kaşıntı; karın ağrısı, kusma, ishal, bulantı, burun akıntısı, hapşırma nefes almada zorluk, öksürük hatta ciddi vakalarda anafilaksi.

 

 

Yoğurt şişkinlik yapar mı?

Bazı insanlar laktozu sindirmede sorun yaşadıklarından dolayı bu kişilerde şişkinlik yapabilir.

 

 

En İyi Yoğurt Hangisi?

Sade, şekersiz çeşitler en iyisidir. Yoğurdun yarım yağlı ya da tam yağlı olması kişisel bir tercihtir. Tam yağlı çeşitler daha fazla kalori içerir, ancak bu, sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, probiyotiklerin bulunduğundan emin olmak için canlı ve aktif kültürleri içeren ürün almalısınız. En iyi yoğurt ise evde kendinizin yaptıklarıdır.

 

Sonuç olarak;

Yoğurt besin maddeleri bakımından zengindir ve düzenli olarak tüketildiğinde sağlığa faydalıdır. Bazı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sistemi sağlığı ve kilo kontrolüne de fayda sağlar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ