Yoğurdun Kalorisi ve Besin Değeri | diyetz

Yoğurdun Kalorisi ve Besin Değeri

 

Yoğurt, sütün içine canlı bakteri eklenerek üretilen en popüler fermente süt ürünlerinden biridir. Çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından tüketilmektedir; atıştırmalık, sos ve tatlıların bir parçası olarak kullanılır.

 

Buna ek olarak, yoğurt yararlı bakteriler içerir ve probiyotik olarak işlev görür. Bundan dolayı elde edildiği sütten çok daha çeşitli faydalar sağlar.

 

Bu yazıda “yoğurdun besin değeri”, “yoğurt kaç kalori”, “yoğurt protein miktarı” ve “yoğurt özellikleri” hakkında bilgiler verilecektir.

 

 

Yoğurt Besin Değeri

 

Aşağıdaki tablo yoğurdun içindeki maddeler hakkında bilgi vermektedir. 100 gram sade yoğurdun içindekiler şöyledir;

 

yoğurt karbonhidrat

 

Yoğurt içeriğiMiktar
Kalori61
Su                                        % 88                               
Protein3.5 g
Karbonhidrat4.7 g
Şeker4.7 g
Lif0 g
Yağ3.3 g
Doymuş2.1 g
Tekli doymamış0.89 g
Çoklu doymamış0.09 g
Omega-30.03 g
Omega-60.07 g

 

 

Yoğurt Protein

Sütten elde edilen yoğurt, zengin bir protein kaynağıdır. 245 gramı yaklaşık 8,5 gram protein içerir. Yoğurttaki proteinler sudaki çözünürlüklerine bağlı olarak peynir altı suyu ve kazein olmak üzere iki ailenin parçasıdır.

 

Suda çözünen süt proteinlerine peynir altı suyu proteinleri denirken, çözünmeyen süt proteinlerine kazein denir. Kazein ve peynir altı suyunun her ikisi de mükemmel kalitede, esansiyel amino asitler bakımından zengindir ve iyi sindirim özelliklerine sahiptir.

 

 

İlginizi Çekebilir  Hünnap Meyvesi Nedir, Nasıl Yenir, Kaç Kalori? Faydaları ve Zararları

Kazein

Yoğurttaki proteinlerin çoğunluğu (% 80), kazein ailesindedir ve bunların en bol olanı alfa-kazein’dir. Kazein, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin emilimini artırır ve kan basıncını düşürür.

 

 

Peynir altı suyu proteini

Peynir altı suyu, süt ürünlerinde bulunan ve yoğurttaki protein içeriğinin % 20’sini oluşturan daha küçük protein ailesidir.

 

Valine, lösin ve izolösin gibi dallı zincirli amino asitler (BCAAs), bakımından çok yüksektir. Peynir altı suyu proteinleri uzun zamandır vücut geliştiricileri ve sporcular arasında popüler bir takviye haline geldi.

 

 

 

Yağlar

Yoğurttaki yağ miktarı, yapılan süt türüne bağlıdır. Yoğurt; her çeşit süt, tam yağlı süt, az yağlı süt veya yağsız sütten üretilebilir. Yağ içeriği, yağsız yoğurtta % 0,4’ten, tam yağlı yoğurtta % 3,3’e veya daha fazlasına kadar değişebilir.

 

Yoğurttaki yağın çoğunluğu doymuştur (% 70), aynı zamanda doymamış yağ da içerir. Süt yağı, sağladığı yağ asitlerinin çeşitliliğine göre 400 farklı yağ asidi içeren benzersiz bir türdür.

 

 

Ruminant Trans Yağlar

Yoğurt, ruminant trans yağları veya süt trans yağları diye adlandırılan bir trans yağ ailesi içerir. Bazı işlenmiş gıda ürünlerinde bulunan trans yağların aksine, ruminant trans yağlarının yararlı sağlık etkileri olduğu düşünülmektedir.

 

Yoğurtta en çok bulunan trans yağları, konjuge linoleik asit veya CLA’dır. Yoğurt, sütten daha fazla miktarda CLA içerir. CLA’nın çeşitli sağlık yararları vardır ama takviye yoluyla alınan büyük dozlar zararlı metabolik sonuçlar ortaya çıkarabilir.

 

 

 

Yoğurt Karbonhidrat

Sade yoğurttaki karbonhidratlar, laktoz (süt şekeri) ve galaktoz adı verilen basit şeker formundadır.

 

Yoğurdun laktoz içeriği sütten daha düşüktür. Çünkü yoğurt bakterileri fermantasyonu laktoz arıtımı ile sonuçlanır. Laktoz parçalandığında, galaktoz ve glikoz oluşturur. Glikoz, çoğunlukla laktik aside dönüştürülür ve ekşi kokusu yoğurt ve diğer fermente süt ürünlerine eklenir.

 

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini Sağlık Faydaları

Çoğu ticari yoğurtlar, çeşitli tatlandırıcılar ile birlikte genellikle sakkaroz (beyaz şeker) gibi önemli miktarda ilave tatlandırıcılar içerir. Bu yüzden, yoğurt şeker oranı oldukça değişkendir ve % 4.7 ila % 18.6 veya daha fazlası arasında değişebilir.

 

doğal yoğurt

 

Yoğurt Vitaminler ve Mineraller

Tam yağlı yoğurt insanlar tarafından ihtiyaç duyulan hemen hemen her besin maddesini içerir. Bununla birlikte, çeşitli yoğurt türleri vardır ve bunların besin değeri büyük ölçüde değişebilir.

 

Örneğin, yoğurdun besin değeri fermantasyon sürecinde kullanılan bakteri türlerine bağlıdır. Aşağıdaki vitamin ve mineraller, tam yağlı sütten yapılan yoğurtta özellikle yüksek miktarlarda bulunur:

 

Yoğurt hangi vitamini içerir?

 

B12 Vitamini

Hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan besin maddesidir.

 

Kalsiyum

Süt ürünleri kolaylıkla emilen bir formda kalsiyum kaynaklarıdır.

 

Fosfor

Yoğurt, biyolojik süreçlerde önemli bir rol oynayan önemli bir mineral olan iyi bir fosfor kaynağıdır.

 

Riboflavin

B2 vitamini de denir. Süt ürünleri, riboflavinin ana kaynağıdır.

 

Yoğurtta D vitamini var mı?

Yoğurtta doğal olarak bulunmayan bir besin maddesi D vitaminidir ancak bazı yoğurtlar D vitamini ile güçlendirilir. D vitamini, kemik ve bağışıklık sistemi sağlığını geliştirir, kalp hastalığı ve depresyon da dahil olmak üzere bazı hastalıkların riskini azaltır.

 

 

 

Yoğurt Şeker İlavesi

Birçok yoğurt çeşidi yüksek miktarlarda şeker ilavesi içerir, özellikle de yağ oranı düşük olarak etiketlenenler. Fazla şeker alımı, diyabet ve obezite de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları ile ilişkilidir.

 

Bu nedenle, gıda etiketlerini okumak ve içerik maddelerinde şeker listeleyen markalardan kaçınmak önemlidir.

 

 

 

Probiyotik Yoğurt

Probiyotikler, tüketildiğinde yararlı sağlık etkileri olan canlı bakterilerdir. Bu dost bakteriler canlı ve aktif kültürlü yoğurt gibi fermente süt ürünlerinde bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Fermente süt ürünlerinde bulunan başlıca probiyotikler; laktik asit bakterileri ve bifidobakterilerdir. Probiyotikler, türe ve alınan miktara bağlı olarak, birçok faydalı sağlık etkisine sahiptir;

 

Bağışıklık sistemi

Çalışmalar, probiyotik bakterilerin bağışıklık işlevini geliştirdiğini gösteriyor.

 

Kolesterolü düşürme

Bazı probiyotik tiplerin ve fermente süt ürünlerinin düzenli olarak tüketilmesi, kan kolesterolünü düşürebilir.

 

Vitamin sentezi

Bifidobakteriler, tiamin, niasin, B6 vitamini, B12 vitamini, folat ve K vitamini gibi çeşitli vitaminleri sentezler veya kullanılabilir hale getirir.

 

Sindirim sistemi

Bifidobakteri içeren fermente süt, sindirim sağlığına faydalıdır ve irritabl bağırsak sendromu semptomlarını azaltabilir.

 

İshale karşı koruma

Probiyotikler, antibiyotiklerin neden olduğu ishale karşı koruma sağlar.

 

Kabızlığı engelleme

Birçok çalışma, bifidobakteri ile fermente edilen düzenli yoğurt tüketiminin kabızlığı azaltabileceğini belirtmektedir.

 

Geliştirilmiş laktoz sindirilebilirliği

Probiyotik bakterilerin laktoz sindirimini iyileştirdiği, laktoz intoleransının semptomlarını azalttığı belirtilmektedir.

 

Bu yararlar her yoğurt için geçerli olmayabilir çünkü probiyotik bakteriler, bazı yoğurt türlerinde ısıyla işlemden geçirilir (pastörize edilir).

 

Isıl işlem görmüş ticari yoğurtlarda probiyotik bakteriler ölüdür ve herhangi bir sağlık faydası sağlamamaktadır. Bu nedenle aktif veya canlı kültürlü yoğurt seçmek gerekir. Ya da evde kendiniz mayalayabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Yoğurt, süt fermantasyonu ile yapılan bir gıda ürünüdür. Aktif ya da canlı kültürleri olan doğal probiyotik yoğurt, şeker eklenmediğinde, özellikle de tüm süt ürünlerinden en sağlıklı olanıdır.

 

Çeşitli sindirim sağlığı yararları vardır ve osteoporoz riskini azaltabilir ve kan basıncını düşürebilir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ