Yo-Yo Diyetleri Neden Kötü? | diyetz

  Yo-Yo Diyetleri Neden Kötü?

   

   

  “Ağırlık döngüsü” olarak da bilinen yo-yo diyeti, kilo verme, tekrar kilo alma ve tekrar diyet yapma biçimini tanımlar.

   

  Ağırlığın bir yo-yo gibi yukarı ve aşağı gitmesine neden olan bir süreçtir ve adını buradan almıştır. Bu tip diyet sık görülür – erkeklerin % 10’u, kadınların% 30’u bunu yapmışlardır. Bu yazıda, yo-yo diyetinin etkileri anlatılacaktır.

   

   

  İştahın artması, zamanla daha fazla kilo almaya yol açar

  Diyet yaparken, yağ kaybı normalde tok hissetmenize yardımcı olan leptin hormon seviyesinin azalmasına neden olur.

   

  Normal koşullar altında, yağ depolarınız leptini kan dolaşımına salarlar. Bu, vücuda enerji depoları olduğunu söyler ve daha az yemek yemenizi işaret eder.

   

  Yağ kaybettikçe leptin azalır ve iştah artar. Bu, vücut tükenmiş enerji depolarını yeniden beslemeye çalıştıkça iştah artmasına yol açar.Buna ek olarak, diyet sırasında kas kütlesi kaybı vücudun enerjiyi korumasına neden olur.

   

  Çoğu kişi kilo vermek için kısa süreli bir diyet yaptığında, kaybedilen kilo sayısının % 30-65’ini bir yıl içinde geri kazanacaklardır.Dahası, üç kişiden biri, diyet yapmadan önce olduğundan daha ağır hale gelecektir.

   

  Bu ağırlık artışı, yo-yo diyetinin “yukarı” aşamasını gösterir ve kilo vermeye çalışanların, başka bir ağırlık kaybı döngüsüne başlamasına neden olabilir.

   

   

   

   

  Daha yüksek vücut yağ yüzdesi

  Bazı çalışmalarda, yo-yo diyeti vücuttaki yağ oranının artmasına neden olmuştur.

   

  Yo-yo diyetinin kilo alma aşamasında, yağ, kas kütlesinden daha kolay geri kazanılır. Bu, vücudunuzun yağ yüzdesinin çoklu yo-yo çevrimlerine oranla artmasına neden olabilir.

   

  Bir derlemede, 19 araştırmadan 11’i, yo-yo diyetinin geçmişi, daha yüksek vücut yağ yüzdesi ve daha fazla karın yağı öngördüğünü bulmuştur.

   

  Bu daha hafif ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı değişikliklerinden ziyade bir kilo kaybı diyetinden sonra daha belirgindir ve yo-yo etkisinden sorumlu olabilir.

   

   

  Kas Kaybına Yol Açabilir

  Kilo kaybı diyetleri sırasında vücut kas kütlesi ve vücut yağını kaybeder.Kilo kaybından sonra yağ kastan daha kolay geri alındığından, zamanla kas kaybına yol açabilir.

   

  Diyet sırasında kas kaybı da fiziksel gücün azalmasına neden olur.

   

  Bu etkiler, güç antrenmanı da dahil olmak üzere egzersizle azaltılabilir. Egzersiz, vücudun geri kalan kısmı zayıfladığında bile kasları büyütmeye işaret eder.

   

  Kilo kaybı sırasında, vücudun proteine ihtiyacı da artar. Yeterli kaliteli protein kaynakları yemek, kas kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Kilo almak karaciğer yağlanmasına neden olur

  Yağlı karaciğer, vücudun karaciğer hücrelerinde aşırı miktarda yağ depoladığı zamandır.

   

  Obezite, yağlı bir karaciğer geliştirmek için bir risk faktörüdür ve kilo almak sizi özellikle risk altına sokar.

   

  Karaciğer yağlanması, karaciğerin yağları ve şekeri metabolize etme şeklindeki değişikliklerle ilişkilidir ve bu da tip 2 diyabet riskini arttırır.Ayrıca bazen siroz olarak da bilinen kronik karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

   

  Farelerde yapılmış bir çalışma, birkaç kez kilo almanın ve kilo vermenin karaciğer yağlanmasına neden olduğunu gösterdi.

   

  Bir başka fare çalışması, kilo almanın  karaciğer hasarına yol açtığını gösterdi.

   

   

  Diyabet riskinin artması

  Yo-yo diyetinde tip 2 diyabet gelişme riski yüksektir.Çeşitli araştırmaların gözden geçirilmesinde, 17 çalışmanın dördünde yo-yo diyeti yapıldığında tip 2 diyabet öngörüldüğü belirtilmiştir.

   

  15 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, katılımcılar 28 günlük kilo kaybından sonra kilo aldığında çoğunlukla göbek yağlanması yaşadılar.

   

  Göbek yağının kollar, bacaklar veya kalçalar gibi diğer lokasyonlarda depolanan yağdan daha fazla şeker hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

   

  Bir çalışma, sıçanlarda, kilo vermenin 12 ay boyunca devam ettiği insülin düzeylerini, sürekli olarak kilo alanlara kıyasla artmış olduğunu gösterdi.Bunun gibi artmış insülin seviyeleri, diyabetin erken belirtileri olabilir.

   

  Diyabet, yo-yo diyetine ilişkin tüm insan çalışmalarında görülmese de, diyet öncesi oranından daha yüksek bir ağırlığa ulaşan insanlarda muhtemelen en fazla artışı gösterir.

   

   

  Kalp hastalığı riskinin artması

  Ağırlık döngüsü, kalbi besleyen arterlerin daraldığı bir durum olan koroner arter hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.Kilo artışı, fazla kilolu olmaktan öte, kalp hastalığı riskini arttırır.

   

  9509 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kalp rahatsızlığı riskinde artış, salınımın ağırlığına bağlıdır – daha fazla kilo kaybedip yo-yo diyet sırasında geri kazanılan risk artar.

   

  Çeşitli araştırmalardan bir gözden geçirme, zamanla ağırlıktaki büyük farklılaşmaların kalp hastalığından ölüm ihtimalini iki katına çıkardığı sonucuna vardı.

   

   

  Kan basıncını artırır

  Diyetten sonra yo-yo etkisi ile kilo alımı da dahil olmak üzere kilo alma, artan tansiyona bağlıdır.Daha da kötüsü, yo-yo diyet, ileride kan basıncında kilo kaybının sağlıklı etkisini köreltebilir.

   

  66 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, yo-yo diyet öyküsü olanların, kilo verirken kan basıncında daha az düzelmeye sahip olduğunu buldu.

   

  Uzun süreli bir çalışma, 15 yaşından sonra bu etkinin yok olacağını ve gençlik dönemindeki kilo vermenin, orta yaş ve sonrası kalp hastalığı riskini etkileyebileceğini düşündürmektedir.

   

  Üçüncü bir uzun süreli çalışma ayrıca, daha önceki yo-yo diyetinin zararlı ilişkileri, yo-yo diyetlerinin on yıllardan ziyade geçmişte oluştuğunda daha güçlü olduğunu ortaya koymuştur.

   

   

  Hayal kırıklığına neden olabilir

  Yo-yo diyetinin kilo artışı sırasında,kaybettiğiniz kiloları geri kazanmak çok sinir bozucu olabilir.Aslında, yo-yo diyet yapan bir yetişkin, kendisini sağlığı hakkında endişeli hisseder.

   

  Yo-yo diyeti yapanlar ayrıca bedenleri ve sağlığı açısından zayıf öz yeterlilik bildiriyor. Bir başka deyişle, kontrolden çıkma duygusu hissediyorlar.

   

  Bununla birlikte, yo-yo diyetinin depresyon, kendine hakim olma veya olumsuz kişilik özellikleri ile ilişkili olmadığı düşünülmektedir.

   

  İstediğiniz uzun vadeli sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmayan bazı diyetleri denemiş olabilirsiniz. Bu kişisel bir başarısızlık değildir – yalnızca başka bir şey denemek için iyi bir sebeptir.

   

   

  Yo-yo diyeti aşırı kilolu olmaktan daha kötü olabilir

  Fazla kilolarınız varsa kilo vermek, kalp sağlığınızı geliştirir, diyabet riskinizi azaltır ve fiziksel zindeliğinizi artırır.

   

  Kilo vermek aynı zamanda yağlı karaciğeri tersine çevirebilir, uykunuzu geliştirebilir, kanser riskini azaltabilir, ruh halini geliştirebilir ve hayatınızın uzunluğunu ve kalitesini artırabilir.Aksine, kilo alımı, tüm bu faydaların tam tersine neden olur.

   

  Yo-yo diyet bu iki durumun arasında bir yerdedir. Kilo almak kadar zararlı değildir  ancak kilo vermekten ve onu korumaktan kesinlikle daha kötüdür.

   

  Büyük araştırmalardan biri, 55-74 yaşları arasında 15 yıl boyunca 505 erkeği takip etti.Ağırlık dalgalanmaları, çalışma süresi boyunca % 80 daha fazla ölme riski ile ilişkilendirildi. Bu arada, tutarlı bir kilo veren obez erkekler, normal kilolu erkeklerine benzer bir şekilde ölme riski taşıyordu.

   

  Bu araştırmanın bir zorluğu, araştırmacıların neden katılımcıların kilo verme nedenini bilmediğidir ve ağırlıktaki değişiklikler yaşam ömrünü kısaltan diğer bazı tıbbi durumlarla ilişkili olabilmektedir.

   

   

  Kısa vadeli düşünme, uzun süreli yaşam tarzı değişikliklerini önler

  Çoğu diyet, genellikle bir kilo kaybı hedefini veya diğer sağlık hedefini karşılamak için belirli bir süre boyunca uyulması gereken bir dizi kural belirtir.

   

  Bu tür bir diyet sizi başarısızlığa mahkum eder çünkü hedefe ulaşılıncaya kadar kurallara uyulması gerektiğini öğretir.

   

  Diyet bitirdikten sonra, ağırlık kazancına neden olan alışkanlıklara geri dönmek kolaydır.Diyet sırasında iştah artması ve yağ depolarına tutunması nedeniyle çoğu zaman geçici bir diyet kendiliğinden yenilir, geçici iyileşmeye ve kilo alma ve hayal kırıklığına yol açar.

   

  Geçici başarı üreten geçici değişiklikler döngüsünü kırmak için diyet açısından düşünmeyi bırakın ve bir yaşam biçimi açısından düşünmeye başlayın.

   

  İşte uzun süreli kilo kaybı için işe yarayan davranışlardan bazıları:

   

  Sağlıklı besinler yemek: Yoğurt, meyve, sebze ve kuruyemiş gibi.

   

  Önemsiz gıdalardan kaçınma: Patates cipsi ve şekerli içecekler gibi.

   

  Nişastalı gıdaları sınırlama: Az miktarda patates gibi nişastalı yiyecekleri kullanma.

   

  Egzersiz: Yapmaktan keyif aldığınız bir şeyler bulun.

   

  İyi uyku: Her gece 6-8 saat uyuyun.

   

  Televizyon izlemeyi sınırlama:  TV izleme zamanınızı sınırlayın veya egzersiz yapın.

   

  Sağlıklı bir ağırlığı teşvik eden kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak kalıcı başarı elde edebilir ve yo-yo döngüsünü kırabilirsiniz.

   

  Daha da önemlisi, aşırı kilolu 439 kadına yönelik bir araştırma, zaman içinde kademeli ve tutarlı kilo vermeyi teşvik etmek için tasarlanmış bir yaşam tarzı müdahalesinin, yo-yo diyet öyküsü olan veya bulunmayan kadınlarda eşit derecede etkili olduğunu gösterdi.

   

  Bu cesaret vericidir ki, geçmişte kilo vermekte zorluk çekmiş olsanız bile, uzun vadeli yaşam tarzı değişiklikleri yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Yo-yo diyet, yeme ve aktivitede kısa vadeli değişikliklerden oluşan bir döngüdür. Bu nedenlerden ötürü, sadece kısa vadeli faydalar sağlar.

   

  Kilo verdikten sonra iştah artar ve vücudunuz yağlanır. Bu kilo alımına yol açar ve birçok diyet yapan kişi geri başladığı ağırlığa döner ya da daha fazlasını alır.

   

  Yo-yo diyet, kas kütlesini azaltıp, vücut yağ yüzdesini artırabilir ve yağlı karaciğer, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalığına neden olabilir.

   

  Sinir bozucu döngüyü ortadan kaldırmak için küçük, kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapın.Bu tür değişiklikler, kilo kaybınız yavaş veya küçük olsa bile hayatınızı uzatır ve iyileştirir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ