Yıldız Anason Nedir, Nasıl Kullanılır?Faydaları ve Zararları

  Yıldız Anason Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Yıldız anason, yaprak dökmeyen bir ağaç olan “Illicium verum” meyvesinden yapılır. Meyan kökünü anımsatan bir lezzete sahip, yıldız şekilli baharattır.

  Lezzeti ve ismindeki benzerlikler nedeniyle, genellikle anason ile karıştırılır ancak iki baharatın birbiriyle ilgisi yoktur. 

  Yıldız anason, mutfakla baharat olarak kullanılmasının yanı sıra tıbbi yararları için de kullanılır.

  Yazıda “yıldız anason ne işe yarar”, “yıldız anason neye iyi gelir”, “yıldız anason nerelerde kullanılır” soruları cevaplanacaktır.

  Yıldız Anason Nedir?

  Yıldız anason ( Illicium verum ), Çin ve Vietnam’a özgü küçük bir ağaçtır. Bu ağaç Laos, Kamboçya, Hindistan, Filipinler ve Jamaika’da yetiştirilmektedir.

  Karakteristik şekli nedeniyle, Çince’de ‘sekiz köşeli yıldız’ anlamına gelen baat gok veya ba jiao olarak adlandırılır. 

  Düşük toksisitesi nedeniyle, Çinliler yıldız anasonu tıbbi bir bitki olarak benimsemişlerdir. Ekstraktının karminatif ve diüretik özelliklere sahip olduğu ileri sürülmektedir. 

  Yıldız Anason Besin Değeri

  Güçlü aromasına ek olarak, yıldız anason, sağlık üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilecek faydalı bileşiklerle doludur. Bu baharatta bulunan bileşiklerden birkaçı şunlardır:

  Linalool

  Bu doğal olarak oluşan terpen alkolün antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

  C Vitamini

  Antioksidanlarda yüksek olmasının yanı sıra, C vitamini bağışıklık sağlığını destekler, enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.

  Şikimik asit

  Bu bileşik yalnızca birçok grip ilacında yaygın bir bileşen olmakla kalmaz aynı zamanda güçlü antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

  Anethole

  Anason tohumu ve rezenede bulunan bu bileşiğin, beyin sağlığını korurken, kanser ve diyabet ile mücadele ettiğine inanılmaktadır.

  Yıldız Anason Yararları Nelerdir?

  Güçlü biyoaktif bileşikler bakımından zengindir

  Otlar ve baharatlar genellikle sağlık ve beslenme dünyasının imzasız kahramanlarıdır ve yıldız anason da bunlardan biridir.

  Yıldız anason, her biri sağlığa önemli katkı sağlayan birçok güçlü biyoaktif bileşiğin etkileyici bir kaynağıdır.

  En değerli bileşeni yoğun flavonoid ve polifenol kaynağı olmasıdır. Bunlar öncelikle baharatın geniş uygulamalarından ve tıbbi faydalarından sorumludur.

  Yıldız anasonda bulunan sağlık için faydalı bileşiklerden bazıları şunlardır: 

  – Linalol

  – Kuersetin

  – Anethole

  – Şikimik asit

  – Gallik asit

  – Limonen

  Bu bileşikler, antioksidan, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerine katkıda bulunur.

  Bazı hayvan ve test tüpü araştırmaları, bu baharatın antioksidan kapasitesinin, tümör boyutunun azaltılması gibi kanser karşıtı özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

  Tıbbi Yararları

  Yıldız anason geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır ve daha yakın zamanda bazı Batı tıbbı uygulamalarına da kabul edilmiştir.

  Popülerlikteki artışı büyük ölçüde antimikrobiyal özellikleri ve farmakolojik potansiyeli ile ilgilidir. 

  Antiviral yeteneği

  Yıldız anasonun en popüler farmakolojik özelliklerinden biri, şikimik asit içeriğidir.

  Şikimik asit, güçlü antiviral özelliklere sahip bir bileşiktir. İnfluenza tedavisi için kullanılan bir ilaç olan Tamiflu’daki ana etken maddelerden biridir.

  Şu anda, yıldız anason, farmasötik ürün geliştirme için kullanılan şikimik asidin birincil kaynağıdır.

  Bazı test tüpü araştırmaları, baharatın uçucu yağının, herpes simpleks tip 1 dahil olmak üzere diğer viral enfeksiyon türlerini tedavi edebileceğini de göstermiştir.

  Antifungal özellikler

  Yıldız anason anethole flavonoidi bakımından zengin bir kaynaktır. Bu bileşik, baharatın farklı lezzetinden sorumludur ve güçlü antifungal faydalar sağlar.

  Bazı tarımsal araştırmalar, yıldız anasondan türetilen trans helezonun, bazı yenilebilir ekinlerdeki patojenik mantarların büyümesini engelleyebileceğini bulmuştur.

  Test tüpü araştırması, terpen linalool gibi yağında bulunan diğer biyoaktif bileşiklerin, insanlarda enfeksiyöz mantarların biyofilm ve hücre duvarı oluşumunu baskılayabildiğini göstermektedir.

  Antibakteriyel etkileri

  Yıldız anasonun bir başka önemli tıbbi yararı, çeşitli yaygın hastalıklarda görülen bakteriyel büyümeyi engelleme kabiliyetidir.

  Bazı araştırmalar, ekstresinin, çoklu ilaca dirençli patojenik bakterilere karşı antibiyotik kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu yeni antibiyotik ilaçlarının gelecekteki gelişimi için özellikle yararlı olabilir.

  Test tüpü çalışmaları, yıldız anasondaki biyoaktif bileşiklerin, farklı bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olabileceğini de göstermiştir.

  Kalp sağlığını geliştirir

  En önde gelen ölüm nedeni olarak sıralanan kalp hastalığının dünya çapında milyonlarca insan için büyük bir sağlık sorunu olduğu açıktır.

  Güçlü antioksidanlarla dolu olan yıldız anason, oksidatif stresi azaltmaya, zararlı serbest radikallerin oluşumunu önlemeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Araştırma sınırlı olsa da, bazı araştırmalar bu baharatın kalp sağlığı üzerindeki potansiyel faydaları hakkında umut verici sonuçlar ortaya çıkardı.

  BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan 2015 hayvan çalışmasında, yıldız anasonun yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde ağırlık, kan basıncı ve lipid seviyelerindeki değişiklikleri normalleştirmeye yardımcı olduğu bulundu. Aynı zamanda atardamarlarda plak oluşumunu ve çeşitli iltihaplanma belirteçlerini de azalttı.

  Griple savaşır

  Griple mücadele gücünü hızlı bir şekilde artırmak için bir fincan yıldız anason çayı içebilirsiniz.

  Yıldız anason, grip tedavisinde kullanılan ilaçlarda yaygın olarak bulunan şikimik asit adı verilen bir bileşik içerir. Journal of Medical Virology’de yayınlanan bir test tüpü çalışması, şikimik asidin bir tür doğal bitki pigmenti olan kuersetin ile birleştirilmesinin, bağışıklık hücrelerinin üretimini önemli ölçüde artırabildiğini buldu. 

  Kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir

  Yüksek kan şekeri, artan susuzluktan konsantrasyon güçlüğüne, yorgunluğa ve hatta kasıtsız kilo kaybına kadar uzun bir diyabet semptomları listesine neden olabilir.

  Tedavi edilmeyen yüksek kan şekeri, böbrek yetmezliği ve sinir hasarı gibi uzun vadede daha ciddi sorunlara bile neden olabilir.

  Yıldız anason, içeriğindeki anetolün varlığı sayesinde kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, bu güçlü bileşiğin normal kan şekeri seviyelerinin korunmasında faydalı olabileceğini bulmuştur.

  Örneğin, Hindistan’da 2015 yılında yapılan bir hayvan araştırmasında, sıçanları anethole ile tedavi etmenin, karbonhidrat metabolizmasında yer alan bazı anahtar enzimleri düzenleyerek kan şekerini iyileştirdiği bulundu.

  yıldız anason cilde faydaları

  Yıldız Anason Hangi Yemeklerde Kullanılır?

  Yıldız anason, bu baharatlardan herhangi biri ile ilgili olmamasına rağmen, anason veya rezeneye benzer bir meyan kökü aromasına sahiptir. Kişniş, tarçın, kakule ve karanfil ile iyi eşleşir.

  Yemeklerde bütün olarak veya toz olarak kullanılabilir.

  Klasik Çin, Vietnam, Hint ve Ortadoğu mutfaklarında, özellikle çorbalarda lezzet arttırıcı olarak kullanılır.

  Geleneksel Çin ve halk hekimliği uygulamalarında, solunum yolu enfeksiyonları, mide bulantısı, kabızlık ve diğer sindirim sorunlarının tedavisinde yıldız anasonu çayı kullanılır.

  Yıldız anason ayrıca pişmiş meyve, turta ve kek gibi tatlı yiyeceklere katılır.

  Bu baharatı daha önce kullanmamışsanız, bir seferde fazla miktarda kullanmaktan kaçının ve küçük bir miktarla başlayın.

  Yıldız Anason Zararları Nelerdir?

  Saf Çin yıldız anasonu genellikle çoğu insan için güvenli olarak kabul edilir. Ancak az sayıda da olsa alerjik reaksiyon bildirilmiştir.

  Bu alerjik reaksiyonlar Çin baharatının son derece zehirli yakın akrabası Japon yıldız anasonundan kaynaklanmaktadır.

  Japon anasonu, nöbetler, halüsinasyonlar ve mide bulantısı gibi ciddi fiziksel semptomlara yol açabilen güçlü nörotoksinler içerir.

  Japon yıldız anasonu, Çin muadilleri ile neredeyse aynı görünür ve birbiriyle karıştırılır.

  Ek olarak, bebeklerde şiddetli, potansiyel olarak ölümcül reaksiyonları olan vaka bildirimleri de vardır.

  Bu vakaların Japon baharatıyla bilinmeyen bir kontaminasyona bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, yıldız anasonun bebeklere ve çocuklara verilmemesi önerilir.

  Yıldız Anason ve Anason Aynı mı?

  ‘Yıldız anason’ ve ‘anason’ terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır. Ancak, aslında iki farklı içeriktir.

  Yıldız anason (Illicium verum), tatlı keskin tadı için yemeklerde kullanılan sekiz köşeli, çiçek şeklinde, kuru bir baharattır. Anason, anason tohumlarını ifade eder.

  Anason tohumları tamamen farklı bir botanik aileye aittir. Dereotu, rezene, ve kimyon tohumu ile ilişkili Pimpinella anisum bitkisinin tohumlarıdır.

  Anason tohumu yıldız anason ile benzer bir meyan lezzetine sahiptir ancak daha güçlüdür.

  Sonuç olarak;

  Yıldız anason, çeşitli yemeklerde kullanılabilen ve meyankökü aromasına sahip bir baharattır. Güçlü biyoaktif bileşenleri, birkaç fungal, bakteriyel ve viral enfeksiyonun tedavisine yardımcı olabilir.

  Saf Çin yıldız anasonu tüketimi genellikle güvenli iken, çok zehirli olan Japon anasonu tehlike arz edebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ