Yeşil Patates Zehirli mi? | diyetz

Yeşil Patates Zehirli mi?

 

 

Çuvaldan çıkan yeşil patatesleri atar mısınız yoksa kullanır mısınız?

 

Bazıları yeşil patatesleri hiç kullanmadan atar çöpe. Bazıları da yeşil kısımlarını keser ve geri kalanını kullanır. Ancak, yeşil patatesler tehlikeli olabilir.

 

Aslında, patateslerde zaman zaman oluşan yeşil renk ve acı tat, bir toksinin varlığını gösterebilir. Siz de yeşil patatesin zararlı mı zararsız mı olduğunu öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

 

Bu yazı, yeşil patatesler hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve sağlığınız için bir risk oluşturup oluşturmadığını anlatmaktadır.

 

 

 

Patates Neden Yeşile Döner?

 

Patatesin yeşillenmesi doğal bir süreçtir. Patatesler ışığa maruz kaldıklarında birçok bitki ve yosuna rengini veren yeşil pigment olan klorofil üretmeye başlar.

 

Bu da, açık renkli patateslerin sarı veya açık kahverengiden yeşil renge dönmesine neden olur. Bu süreç koyu renkli patateslerde de gerçekleşir ancak koyu pigmentler onu gizleyebilir.

 

Kabuğun bir kısmını çizerek ve alttaki yeşil lekeleri kontrol ederek koyu renkli bir patatesin yeşil renkte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Klorofil aynı zamanda bitkilerin fotosentez yoluyla güneş enerjisini toplamasına izin verir. Bu işlem sayesinde, bitkiler güneş ışığı, su ve karbondioksitten karbonhidrat ve oksijen üretebilir.

 

Bazı patateslere yeşil renk veren klorofil tamamen zararsızdır. Aslında, her gün yediğiniz bitki gıdalarının çoğunda bulunur.

 

Ancak, patateslerdeki yeşillenme arzu edilen bir durum değildir ve potansiyel olarak zararlı olan – solanine adı verilen zehirli bir bitki bileşiği – üretiminin sinyalini verir.

 

 

 

Yeşil Patates Zehirli Olabilir

 

Işık maruziyeti, patateslerin klorofil üretmesine neden olduğunda, böcekler, bakteri, mantar veya aç hayvanların zarar görmesini önleyen bazı bileşiklerin üretimini de teşvik edebilir.

 

Ne yazık ki, bu bileşikler insanlar için toksik olabilir. Patateslerin ürettiği ana toksin “Solanine” bazı nörotransmitterleri parçalamaya dahil olan bir enzimi inhibe ederek çalışır.

 

Aynı zamanda zararlı hücre membranları tarafından etkilenir ve bağırsağınızın geçirgenliğini olumsuz şekilde etkileyebilir.

 

Solanin, normalde patateslerin kabuğunda ve etinde düşük seviyelerde bulunurken patatesin bitkisinde daha yüksek seviyelerinde bulunur. Yine de, güneş ışığına maruz kaldığında veya hasar gördüğünde, patates daha fazlasını da üretir.

 

Klorofil bir patateste yüksek seviyede solanin varlığının iyi bir göstergesidir ancak mükemmel bir ölçü değildir. Aynı koşullar hem solanin hem de klorofil üretimini teşvik etse de birbirlerinden bağımsız olarak üretilmektedirler.

 

Aslında, türüne bağlı olarak, bir patates yeşil renge çok hızlı dönüşebilir ancak orta derecede solanine sahip olabilir. Anther yavaş yavaş yeşilleşir ancak toksin seviyesi yüksektir.

 

Bununla birlikte, yeşilleşme, bir patatesin daha fazla solanin üretilmeye başlayabileceğinin bir işaretidir.

 

 

 

Ne Kadar Solanin Zararlı?

 

İnsanlarda test etmenin etik bakımından doğru olmayacağı için, solaninin etkileri ve miktarı konusunda fikir yürütmek zor. Bu durum, bir kişinin kişisel hoşgörü ve vücut boyutuna bağlıdır.

 

Bununla ilgili, insanlarda solanin zehirlenmesi ve bir toksikoloji çalışmasıyla ilgili olgu sunumları iyi bir fikir verebilir.

 

0,6 mg / lb (1,25 mg / kg) bazı insanları hasta hale getirmek için yeterli olabilmesine rağmen, semptomların ortaya çıkması için 0.9 mg / lb (2 mg / kg) tüketilmesi yeterlidir.

 

Bu, 100 g başına 20 mg solaninin kabul edilebilir seviyesini aşan 450 g patatesin tüketilmesi, 50 kg kişinin hasta olması için yeterli olacağı anlamına geliyor.

 

Yine de eğer bir patates çok yüksek solanin seviyeleri geliştirmişse veya kişi daha küçük veya bir çocuk ise, daha azını tüketmek bile onları hasta haline getirmek için yeterli olabilir.

 

Solanin zehirlenmesinin belirtileri, mide bulantısı, kusma, ishal, terleme, baş ağrısı ve karın ağrısıdır. Bunlar gibi hafif semptomlar yaklaşık 24 saat içinde görülmektedir. Aşırı durumlarda, felç, konvülsiyonlar, solunum sorunları, koma ve hatta ölüm gibi şiddetli etkiler bildirilmiştir.

 

 

 

Soyma veya Kaynatma İşlemi Yeşil Patatesi Nasıl Etkiler?

 

Solanin seviyeleri bir patatesin kabuğunda en yüksek seviyededir. Bu nedenle, yeşil bir patatesi soymak, seviyelerini önemli ölçüde düşürmenize yardımcı olacaktır.

 

Araştırmalar, bir patatesin evde soyulmasının toksik bitki bileşiklerinin en az % 30’unu ortadan kaldırdığını tahmin ediyor.

 

Bununla birlikte, bu halen etteki bileşiklerin % 70’ini oluşturmaktadır. Bu, çok yüksek solanin konsantrasyonlarına sahip patateslerde, soyulmuş patates hala sizi hasta edecek kadar çok miktarda bulunabilir demektir.

 

Ne yazık ki, fırında pişirme, mikrodalgada pişirme veya kızartma gibi yöntemler ve diğer pişirme yöntemleri, solanin düzeylerini önemli ölçüde azaltmaz.

 

Bir patates sadece birkaç küçük yeşil lekeye sahipse, patatesi kesebilir veya soyabilirsiniz. Solanin ayrıca patatesin filizi çevresinde daha yüksek konsantrasyonlarda üretildiğinden de uzaklaştırılmalıdır.

 

Bununla birlikte, patates çok yeşil ya da acı tadı varsa (solanine işaret eder) atmak en iyisidir.

 

 

 

Patatesin Renginin Yeşile Dönmesi Nasıl Engellenir?

 

Neyse ki solanin zehirlenmesi ile ilgili raporlar nadirdir. Bununla birlikte, semptomlarının genel niteliğinden dolayı bildirim eksikliği çekilebilir.

 

Kabul edilemez düzeydeki solanin içeren patatesler genelde pazarda veya markette satılmaz. Yine de, eğer düzgün bir şekilde saklanmazsa, patatesler bir süpermarkete teslim edildikten sonra veya mutfakta saklanırken solanin üretebilir.

 

Bu nedenle, patateslerin uygun koşullarda depolanması, daha yüksek düzeylerde solaninin üretimini önlemek için önemlidir.

 

Fiziksel hasar, ışığa maruz kalma ve yüksek veya düşük sıcaklık, patatesleri solanin üretmesine teşvik eden başlıca faktörlerdir.

 

Patates satın almadan önce hasar görmemiş veya yeşillenmeye başlamamış olması için, kontrol etmeyi unutmayın.

 

Evde, serin, karanlık bir yerde, örneğin bir kiler veya bodrumda saklayın. Onları ışığa karşı korumak için opak torbalara veya plastik torbalara koyabilirsiniz.

 

Bunları buzdolabında saklamak ideal değildir çünkü patatesin depolanması için çok soğuktur. Bazı çalışmalar buzdolabı sıcaklıklarında depolamaya bağlı olarak artmış solanin düzeylerini bile göstermiştir.

 

Ortalama bir mutfak veya kiler uzun süreli depolama için çok sıcak olabilir. Patatesi depolayabilecek kadar serin bir yeriniz yoksa, yalnızca kullanmayı planladığınız miktarı satın alın.

 

Sonuç olarak;

Yeşil patatesler ciddiye alınmalıdır. Yeşil rengin kendisi zararlı olmasa da solanin adı verilen bir toksinin varlığına işaret edebilir.

 

Soyulan yeşil patates, solanin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir ancak patates yeşilleştikten sonra atmak en iyisidir.

 

Patatesi satın almadan önce yeşillenme ve hasar açısından kontrol edin ve onları kullanmadan önce yeşillenmelerini önlemek için serin, karanlık bir yerde saklayın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ