Yeşil Muz Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Sarı muzu biliyoruz ve zengin besin değeri için düzenli olarak tüketiyoruz. Yeşil muz ise bu en çok tükettiğimiz muz çeşidinin olgunlaşmamış kuzenidir. Tat, doku ve kompozisyon bakımından biraz farklıdırlar. Ancak yeşil muzun sağlık yararları da benzerdir.

  Yeşil muz, daha yüksek dirençli nişasta ve lif içeriğine sahiptir. Bu eşsiz kompozisyonu nedeniyle, diyabetli veya aşırı kilolu insanlar için lezzetli bir alternatiftir.

  Yeşil ve Sarı Muz Arasındaki Farklar

  Yeşil ve sarı muzlar renk, doku ve tat bakımından farklılık gösterir. Kompozisyonları da biraz farklıdır.

   

  – Muz olgunlaştıkça, kabuğunun rengi yeşilden sarıya döner.

  – Sarı muzdaki yüksek şeker içeriği onlara tatlı bir lezzet verirken, yeşil muz biraz acıdır.

  – Muzlar olgunlaştıkça dokuları da büyük ölçüde değişir ve yumuşar. Yeşil muz, sarı muza kıyasla daha serttir.

  Yeşil muz, daha fazla miktarda lif ve dirençli nişasta içerir. Bunlar sarı muzda şekere dönüşür.

   

   

  Yeşil Muzun Besin Değeri

  Yeşil muz, sarı muza benzer bir besin profiline sahiptir. Olgunlaşma aşaması, yerel üretim ve büyüme koşulları gibi çeşitli faktörler besin değerlerini etkiler. 2-3 g lif içerir ve karbonhidrat içeriğinin % 80’i dirençli nişasta veya kompleks karbonhidratlardan oluşur.

  Yeşil veya sarı orta boy bir muz (100 gram) 2.6 g lif, 22.84 g karbonhidrat, 358 mg potasyum, 5 mg kalsiyum, 27 mg magnezyum, 22 ug lutein ve zeaksantin, 20 ug folat, ve 8.7 mg C vitamini sağlar. 

  Yeşil muz besinlerle doludur. Özellikle diğer minerallerle birlikte önemli sağlık yararları sunan dirençli nişasta bakımından zengindirler.

   

   

  Yeşil Muzun Faydaları

   

   

   

   

  Sindirim sağlığını iyileştirir

  Yeşil muzun, kabızlık, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve diğer gastrointestinal sorunların semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir.

  Yeşil muz lif bakımından zengindir. Lif bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, sindirim sürecini iyileştirir ve kabızlığı önler. Ayrıca kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Dirençli nişasta, kompleks karbonhidratlardan yapılır ve bağırsakta parçalanır. Bu lif, bağırsak mikrobiyomu için bir prebiyotik görevi görür. Bağırsakta yaşayan bakteriler bu lifi kullanır ve vücudun kullanabileceği önemli besin maddelerine dönüştürür. Bu yan ürünler arasında butirat gibi kısa zincirli yağ asitleri bulunur.

  Yeşil muz, hem kabızlık hem de ishal için iyidir. Araştırma çalışmaları, tekrarlayan ishali olan çocuklar için terapötik olabileceğini bulmuştur. Bir sıçan çalışması, yeşil muzun midede mukoza lezyonlarına karşı potansiyel olarak aktif olabileceğini düşündürmektedir.

   

   

  Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur

  Yeşil muz düşük glisemik indekse sahiptir (yaklaşık 30). Bu nedenle, onları yemek kan şekeri seviyelerini yönetmeye yardımcı olur.

  Düşük glisemik indekse sahip gıdalar, şekeri yavaşça kan dolaşımına bırakır. Şeker seviyelerindeki ani artışlar diyabet riskine ve kardiyovasküler hastalık gibi diğer metabolik bozukluklara yol açar.

  Diyabetli kişilerin olgun sarı olanlara göre olgunlaşmamış yeşil muzu tercih etmeleri önerilir. Yeşil muzda bulunan hem pektin hem de dirençli nişasta, kandaki şeker seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Bu, özellikle diyabetliler için daha iyi bir insülin metabolizmasına yol açar.

  Sıçan çalışmalarında, yeşil muzun, insülin duyarlılığını iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

   

   

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Yeşil muz, yüksek oranda lif ve dirençli nişasta içeriğine sahiptir. 

  Lif açısından zengin yiyecekler yemek, tokluk hissini artırır. Bu, aşırı yeme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Böylece vücudun kilo almaya yol açabilecek fazla kalori tüketimi engellenir.

  Diyet lifi obezite riskini azaltır. Dirençli nişasta tokluğun artmasına ve zayıflamaya yardımcı olur. Pektinin obez bireylerde mide boşalmasını geciktirdiği ve tokluğu artırdığı bulunmuştur.

   

   

  Kardiyovasküler sağlığı geliştirir

  Kardiyovasküler hastalıklar metabolik bozukluklardır. Obezite, diyabet ve kalp hastalığı ile yakından ilişkilidir. Yeşil muz iyi bir dirençli nişasta kaynağıdır. Hayvan çalışmalarına göre, dirençli nişasta kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Düşük kolesterol seviyeleri, kardiyovasküler hastalık riskinde azalma sağlar.

  Yeşil muz, potasyum açısından zengindir. Bu mineral bir vazodilatördür. Vücuttaki kan basıncı seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

   

   

  Yeşil Muzun Yan Etkileri

  Yeşil muz genellikle tüketim için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, hassas bir midesi olan veya alerjiye yatkın bireyler tüketirken biraz rahatsızlık yaşayabilir. Bu tür kişilerde şişkinlik ve gaz sorunları ortaya çıkabilir.

  Yeşil muz, latekse alerjisi olan kişilerde alerjiyi tetikleyebilir. Bunun nedeni muhtemelen alerjiye neden olan aynı proteinleri paylaşmalarıdır. Bu duruma lateks meyve sendromu denir.

   

   

  Yeşil Muz Nasıl Yenir?

  Yeşil muz, sarı muzun çiğ halidir. Soyulması biraz zor olabilir, ancak harika bir atıştırmalıktır. Bunları smoothie ve yoğurda karıştırarak kullanabilirsiniz. Çikolata ile kaplayarak yiyebilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Yeşil muzun sağlığımız için önemli faydaları vardır. İyi bir prebiyotik lif kaynağıdır ve bağırsak bakteri popülasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, sindirim sağlığını geliştirir.

  Yeşil muz diyabetli insanlar için iyidir. Nispeten düşük glisemik indeksi, yüksek lif içeriği ve dirençli nişasta burada rol oynar. Kandaki glikoz ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ