Yeşil Kabak Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Yeşil Kabak Faydaları ve Besin Değeri

   

  Yeşil kabak, Cucurbitaceae bitki ailesindendir; kavun, spagetti kabağı ve salatalıkla akrabadır.

  Bu tür kabağın rengi koyu sarıdan koyu yeşile kadar değişen çeşitlerde olabilir. İlk olarak 1800’lerin başlarında İtalya’da geliştirilmiştir.

  Yeşil kabak, halk arasında soğuk algınlığı, ağrı ve çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak bu kullanımlarının hepsi bilim tarafından desteklenmemektedir.

  Bu yazıda “yeşil kabağın faydaları” ve “yeşil kabak besin değeri” ile ilgili bilgiler verilecektir.

  Kabak Besin Değeri

  Bu sebze, birkaç vitamin, mineral ve diğer faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bir kase (223 gram) pişmiş yeşil kabak besin içeriği şöyledir:

   

  yeşil kabak zararları

   

  Kalori: 17

  Protein: 1 gram

  Yağ: 1 gramdan az

  Karbonhidrat: 3 gram

  Şeker: 1 gram

  Lif: 1 gram

  A Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 40’ı

  Manganez: RDI’nin % 16’sı

  C Vitamini: RDI’nın % 14’ü

  Potasyum: RDI’nın % 13’ü

  Magnezyum: RDI’nin % 10’u

  K Vitamini: RDI’nın % 9’u

  Folat: RDI’nın % 8’i

  Bakır: RDI’nin % 8’i

  Fosfor: RDI’nın % 7’si

  B6 Vitamini: RDI’nın % 7’si

  Tiamin: RDI’nin % 5’i

  Ayrıca az miktarda demir, kalsiyum, çinko ve diğer bazı B vitaminlerini içerir. Özellikle, bol miktarda A vitamini içeriği nedeniyle göz sağlığı ve bağışıklık sistemine faydalıdır.

   

   

  Yeşil Kabak Faydaları

   

  Yüksek oranda antioksidan içerir

  Yeşil kabak antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin zararından korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleridir.

  Karotenoidler – lutein, zeaksantin ve beta karoten gibi – özellikle bu sebzede bol miktarda bulunur. Bunlar göz, cilt ve kalbe yarar sağlamanın yanı sıra prostat kanseri gibi belirli kanser türlerine karşı da etkilidir.

  Araştırmalar, sebzenin kabuğunun en yüksek düzeyde antioksidan içerdiğini göstermektedir. Sarı kabak, açık yeşil olanlardan biraz daha yüksek oranda antioksidan içerir.

   

   

  Sindirim sağlığına faydalıdır

  Yeşil kabak, dışkıyı yumuşatan su bakımından zengin bir sebzedir. Bu, kabızlık olasılığını azaltır.

  Ayrıca hem çözünür hem de çözünmeyen lif içerir. Çözünmeyen lif dışkıya hacim kazandırır ve yemeğin bağırsaklarda daha kolay hareket etmesine yardımcı olarak kabızlık riskini azaltır.

  Çözünür lif ise, bağırsaklarda bulunan faydalı bakterileri besler. Bu dost bakteriler bağırsak hücrelerini besleyen kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) üretir. SCFA’lar, irritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bazı bağırsak hastalıklarının iltihabını ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Çapraz Kontaminasyon Nedir?

   

  Kan şekeri düzeyini düşürür

  Yeşil kabak, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. 232 gram pişmiş yeşil kabak 3 gram karbonhidrat sağlar, yani karbonhidrat içeriği düşüktür, dolayısıyla glisemik indeksi de düşüktür. Yani kan şekerinde sivri iniş çıkışlara neden olmaz.

  Bu sebzede bulunan lifler kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur, bu da yemekten sonra seviyelerin yükselmesini önler. Aynı zamanda bu lif türü kan şekerini dengeleyerek, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcıdır.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Yeşil kabak kalp sağlığını da destekler. Yüksek lif içeriği burada etkilidir. Gözlemsel çalışmalar, daha fazla lif yiyen kişilerin kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

  Bu sebzede bulunan bir tür çözünür lif olan pektin; total ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürmede özellikle etkilidir. 67 çalışmanın gözden geçirilmesinde yaklaşık 1-2 ay boyunca günde 2 ila 10 gram çözünür lif tüketenler, ortalama olarak toplam kolesterolü 1,7 mg / dl ve “kötü” LDL kolesterolü 2,2 mg / dl düşürmüştür.

  Bu faydalı sebze ayrıca kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek potasyum bakımından da zengindir. Daha sağlıklı kan basıncı, düşük kalp hastalığı ve felç riskiyle bağlantılıdır.

   

   

  Göz sağlığına faydalıdır

  Yeşil kabakta bulunan C vitamini ve beta-karoten göz sağlığı için önemli iki besin maddesidir. Bu sebze ayrıca lutein ve zeaksantin antioksidanları içerir. Araştırmalar bu antioksidanların retinada birikebileceğini, görme duyusunu iyileştirdiğini ve yaşa bağlı göz hastalıkları riskini azalttığını gösteriyor.

  Bu, yaşlı erişkinlerde geri dönüşü olmayan görme kaybının önde gelen nedeni olan daha düşük bir maküler dejenerasyon riskini içerir.

   

   

  Yeşil kabak zayıflatırmı?

  Düzenli yeşil kabak yemek kilo vermeye yardımcı olur. Bu sebze su bakımından zengindir ve düşük kalorili yoğunluğa sahiptir, bu da tok hissetmenize yardımcı olur. Lif içeriği ayrıca açlığı ve iştahı azaltır.

   

   

  Yeşil Kabağın Diğer Potansiyel Faydaları

  Yukarıdaki faydalarına ek olarak yeşil kabak başka yararlar da sağlar:

   

  Kemik sağlığı

  Lutein ve zeaksantin antioksidanlarının yanı sıra, kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olabilecek K vitamini ve magnezyum minerali bakımından zengindir.

   

  Antikanser etkileri

  Tüp ve hayvan çalışmaları, yeşil kabak özlerinin bazı kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye veya sınırlamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  Sağlıklı bir prostat

  Hayvan araştırması, kabak çekirdeği ekstraktlarının, yaşlı erkeklerde sıklıkla idrar ve cinsel zorluklara neden olan prostatın genişlemesi anlamına gelen prostat hiperplazisini sınırlamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Evde Doğal Makyaj Temizleyicisi Yapımı ve Tarifleri

  Tiroid fonksiyonu

  Sıçanlarda yapılan testler, kabak kabuğu ekstraktlarının tiroid hormon seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

   

  Yeşil Kabak Nasıl Yenir?

  Çok yönlü bir sebze olan yeşil kabak, çiğ yenebilir veya pişirilebilir. Bu faydalı sebzeyi şu şekilde tüketebilirsiniz:

  – Salatalara çiğ olarak ekleyebilirsiniz.

  – Pirinç, mercimek veya başka yiyeceklerle pişirebilirsiniz.

  – Tavada kızartabilirsiniz.

  – Sebze çorbalarında kullanabilirsiniz.

  – Ekmek, krep ve keklerde kullanabilirsiniz.

   

   

  Kabak Sebze mi Meyve mi?

   

  Botanik olarak meyve

  Meyveler tohum içerir ve bir bitkinin çiçeklerinden gelişir. Sebzeler bir bitkinin kökleri, gövdeleri veya yapraklarıdır. Meyve ve sebzeleri ayırt etmek için bu botanik ayrım kullanılır.

  Tüm kabak türleri tohumlara sahiptir ve bitkilerin çiçek kısımlarından gelir. Kabaklar çiçekten büyür, bu nedenle, kabak meyve olarak kabul edilir.

  “Kabak, meyve mi sebze mi” olarak karıştırılan tek bitki değil. Sebzeler olarak adlandırılan diğer meyveler arasında domates , patlıcan, avokado ve salatalık bulunur.

   

   

  Mutfakta sebze olarak kullanılır

  Çoğu insan kabağı bir sebze olarak düşünür, çünkü yemek yaparken sebze olarak kullanılır.

  Bir meyvenin mutfak tanımı, bitkinin tatlı ve etli kısmıdır. Bazı kabak türleri hafif tatlı olsalar da, tipik bir meyve kadar tatlı değillerdir. Genellikle tuzlu bir bileşen olarak görülür ve diğer sebzelerin yanında pişirilir.

   

  Sonuç olarak;

  Yeşil kabak, vitaminler, mineraller ve bitkisel bileşikler açısından zengin, çok yönlü bir sebzedir. Gelişmiş sindirimden daha düşük kalp hastalığı riskine kadar çeşitli sağlık yararları sunar.

  Botanik açıdan bakıldığında, her çeşit kabak türü meyvedir çünkü bitkinin çiçek kısımlarından gelişir. Ancak mutfakta sebze olarak kullanılır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ