Yeşil Elmanın Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir?

  Yeşil Elmanın Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir?

  Yeşil elma, kişinin günlük beslenmesinden elde etmesi gereken birçok temel besin, vitamin, mineral ve lif içerir. Bu besin içeriği, sindirim bozukluklarında rahatlama sağlar, ayrıca kan kolesterolü ve kan basıncını düşürmede, kan şekeri seviyelerini dengelemede ve iştahı iyileştirmede etkilidir. 

  İşte “yeşil elmada hangi vitamin var”, “yeşil elma ne işe yarar”, “yeşil elma yemenin faydaları nelerdir” sorularının cevapları…

  Yeşil Elma Besin Değeri

  Yeşil elma sadece diyet lifi ile birlikte başka besin maddeleri de sağlar. Bir orta boy yeşil elmanın besin içeriği şöyledir: 

  Kalori: 95

  Yağ: 0 gram

  Kolesterol: 0 miligram

  Sodyum: 2 miligram

  Karbonhidrat: 25 gram

  Diyet lifi: 4 gram

  Şeker: 19 gram

  Protein: 1 gram

  Yeşil Elmanın Yararları Nelerdir?

  Yüksek lif içeriğine sahiptir

  Yeşil elma, sistemi temizlemeye yardımcı olan ve metabolizmayı hızlandıran çok miktarda lif içerir. Bu nedenle, bağırsak hareketine yardımcı olur. Elmayı kabuklarıyla yemeye özen gösterin.

  Vücut için gerekli mineralleri sağlar

  İz mineraller sağlık için gerekli olan bir dizi mineraldir – demir, çinko, bakır, manganez, potasyum vb. 

  Yeşil elmadaki demir eser elementtir ve kandaki oksijen seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur.

  Yağ içeriği düşüktür

  Diyet ve spor yapan kişiler, düşük yağ içeriğinden dolayı günde en az bir yeşil elma yemelidir. 

  Yeşil elma kan damarlarındaki yağları toplar ve kalbe doğru kan akışını sürdürmeye yardımcı olarak felç olasılığını önler.

  Diyabet riskini azaltır

  Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi, şeker hastalığı olan insanlar için çok önemlidir.

  Yeşil elmadaki polifenol içeriği, vücut tarafından karbonhidrat alımını azaltmakla doğrudan bağlantılıdır.

  Bu da diyabeti kontrol altında tutmak için önemli bir faktör olan kan dolaşımında meydana gelen kan şekeri seviyelerinin dalgalanmasını azaltır.

  Polifenoller ayrıca sindirim sistemindeki glikoz emilimini azaltır, böylece kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için gerekli olan pankreastan insülin salınımını uyarır.

  Elma, diyabet dahil çeşitli kronik hastalıklara karşı koruma sağlayan bitki bileşikleri olan polifenollerle doludur.

  Cilt kanserini önler

  Yeşil elma serbest radikallerin cilt hücrelerine zarar vermesini önlemeye yardımcı olan ve böylece cilt kanseri olasılığını azaltan C vitamini içerir.

  Antioksidanlar açısından zengindir

  Yeşil elma, hücre yenilenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu aynı zamanda cildin sağlığını ve parlaklığını da korumaya da yardımcı olur. Antioksidanlar ayrıca karaciğeri korur ve düzgün çalışmasını sağlar.

  Alzheimer hastalığını önler

  Her gün bir yeşil elma yemek, Alzheimer gibi yaşlılıktaki nörolojik bozuklukların ortaya çıkma olasılığını engeller.

  Astımı önler

  Düzenli olarak elma suyu içmek, aşırı duyarlı bir alerjik bozukluk olan astım riskini önleyebilir.

  A, B ve C vitaminleri açısından zengindir

  Yeşil elma A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir, bu nedenle cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur.

  Toksinleri temizler

  İyi bir lif içeriğine sahip olan yeşil elma, karaciğeri, böbrekleri ve sindirim sistemini toksinlerden ve zararlı elementlerden uzak tutar. 

  Lifin varlığı ayrıca kabızlık sorunlarından kurtulmayı da sağlar. Bu meyvedeki yüksek lif içeriği, kolon kanseri gelişme riskini azaltmaya da yardımcı olur.

  Metabolizmayı hızlandırır

  Yeşil elma, bakır, demir, potasyum ve manganez dahil olmak üzere çok çeşitli minerallere sahiptir. Tüm bu unsurlar, sağlığı korumada büyük rol oynar. Özellikle demirin, oksijenin daha iyi emilmesine yardımcı olduğu ve bunun da vücudun metabolik hızını artırdığı bilinmektedir.

  Karaciğere faydalıdır

  Doğal olarak vücuttan toksinleri atmasının yanı sıra, yeşil elmada iyi miktarlarda antioksidan bulunur. Bu antioksidanlar serbest radikallerin karaciğere zarar vermesini engeller. Bu da karaciğeri çeşitli rahatsızlıklarından korurken, düzgün çalışmasını sağlar.

  Yeşil elma zayıflamaya yardımcı olur

  Yeşil elma, öğünler arasında tüketilebilecek bir atıştırmalıktır. Lifle doludur, yağ, şeker ve sodyum oranı düşüktür. Bundan dolayı açlık krizlerini engellediği bilinmektedir. 

  Ayrıca, kalori yakma potansiyeline sahiptir. Araştırmalar, elmanın metabolizmayı hızlandırdığını, böylece bir elma yedikten sonra tüketilen kalorinin vücutta o kadar fazla kaydedilmediğini, yani vücudun onları daha hızlı yaktığını veya hiç emmediğini göstermiştir.

  Elma kabuğunda bulunan ursolik asit, kalori yakımını artırır.

  İnflamatuar durumlardan korur

  Yeşil elma iyi miktarda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar vücudu romatizma ve artrit gibi oksidatif stres kaynaklı ağrılı iltihaplı durumlardan korumaya yardımcı olur. 

  Araştırmalar, bu tür inflamatuar durumlardan muzdarip yaşlıların yeşil elma yemelerinin ve suyunu içmelerinin faydalı olduğunu göstermektedir.

  Akciğerlere faydalıdır

  Araştırmalar, yeşil elmanın düzenli tüketiminin, astım başlangıcı riskini % 23 oranında azaltabileceğini göstermektedir. Düzenli sigara içen kişiler, kendilerini obstrüktif akciğer hastalıklarından korumak için yeşil elma yemelidir.

  Gözleri korur

  Yeşil elma, çeşitli vitaminlerin kaynağıdır. Bu meyvede bulunan A vitamini gözleri güçlendirir ve geliştirir.

  Kan pıhtılaşmasına iyi gelir

  Bu yeşil meyve, kanın pıhtılaşmasına yardımcı bir element olan K vitamini kaynağıdır. Bu vitamin yara onarma ve iyileştirme potansiyeline sahiptir.

  Güçlü ve sağlıklı kemikler sağlar

  Yeşil elma, kemikleri ve dişleri güçlendirmek ve onları sağlıklı tutmak için gerekli olan zengin bir kalsiyum varlığına sahiptir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar, osteoporozu önlemek için bu yeşil meyveyi tüketmelidir.

  Kolesterolü düşürür

  Orta boy bir yeşil elma, yaklaşık 4 gram lif içerir. Elma pektin gibi çözünür lifler içerir.

  Bu besin, kolesterolün kan damarlarının iç yüzeyinde birikmesini önlemeye yardımcı olur ve bu da ateroskleroz ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur.

  Ayrıca pektin, kolesterol emilimini engeller ve böylece vücudun onu depolamak yerine kullanmasına yardımcı olur.

  Kalp sağlığını teşvik eder

  Yeşil elma, vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürür, böylece kardiyovasküler hastalıklara karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturur.

  Elmadaki antioksidan aktivite, lipid peroksidasyonu adı verilen yağların oksidasyonunu azaltır, trigliseridleri ve tehlikeli basınç uygulayabilen kan damarları arasında bulunan çeşitli yağları nötralize eder.

  Ayrıca elma, elma kabuğunda bulunan ve C-reaktif protein miktarını azaltarak kan damarlarındaki iltihabı azaltabilen kuersetin adlı çok güçlü bir flavonoid içerir.

  Elma kabuğunda bulunan bu fenolik bileşik, atardamar duvarlarında katılaşarak vücuda giren kolesterolü parçalamaktadır.

  Arterlerin içinde biriken plak, kalbe giden kan akışını azaltarak koroner arter hastalığına neden olur.

  Beyin için sağlıklıdır

  Yeşil elmada bulunan fitokimyasallar, başlıca inhibe edici nörotransmiterler için reseptörlerin işlevini etkileyerek beynin kimyasal dengesini korumak için önemlidir.

  Elmanın nöron hücrelerini oksidatif strese karşı koruduğu, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukların olasılığını düşürmede bir faktör olabileceği bulunmuştur.

  Elma ayrıca biyokimya ve beslenmede yaygın özelliklere sahip bir bileşik olan bor içerir. Bu mineral insan beyninin işlevi ve bilişsel performans için önemlidir.

  Elma ayrıca beyindeki hafıza, konsantrasyon ve problem çözme ile ilişkili olan asetilkolin miktarını artırır.

  Demir emilimini artırır

  Orta boy bir yeşil elmada sadece 0,22 mg demir bulunur ve elma demir açısından zengin değildir.

  Bununla birlikte, elmada bulunan C vitamini, aynı öğünde yenen diğer gıdalardaki demiri emmeye yardımcı olabilir.

  Su dengesini koruyun

  Potasyum, insan vücudunda optimum sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Yeşil elmada potasyum bulunmaktadır. 

  Farklı hücre türleri, verimli bir çalışma için uygun bir su dengesi gerektirir ve potasyum, bu hücrelere dengeyi düzenlemede yardımcı olur.

  Sıvı dengesi organların düzgün çalışması için önemlidir, bu nedenle atletik bir performanstan sonra yüksek potasyumlu bir öğün yemek gerekir, böylece sıvı dengesi yeniden kurulabilir.

  Hamilelikte Yeşil Elmanın Faydaları

  Magnezyum, bir bebeğin büyümesi ve sağlığı için önemlidir.

  Yeterli magnezyum alımı ağrı eşiğini artırır, kan dolaşımını optimize eder, kemik eksikliği riskini azaltır ve eklampsiyi önler.

  Magnezyum ayrıca bebeğin rahim içindeyken beslenmesine, doku iyileşmesine ve büyümesine yardımcı olur.

  Yeşil Elmanın Cilde Faydaları

  Yeşil elma güzellik için mükemmel bir besindir. Meyvenin cilt bakımı ile ilgili pek çok faydası vardır.

  Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

  Yeşil elmada bulunan A vitamini, C vitamini ve fenoller gibi antioksidanlar erken yaşlanmayı geciktirmede önemli rol oynar. Vücutta bulunan serbest radikaller, kırışıklıkların, ince çizgilerin ve koyu lekelerin erken başlamasına neden olur. 

  Bu antioksidan bakımından zengin meyvenin düzenli tüketimi, vücudun serbest radikallerle savaşmasına ve hasarları kontrol etmesine veya ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

  Cilt dokusunu iyileştirir

  Yeşil elma içeren bir yüz maskesi, cildi derinlemesine nemlendirebilir ve cildin genel dokusunu iyileştirirken kırışıklıkların görünümünü gidermeye yardımcı olabilir. 

  Cildin nem seviyesini iyileştirmek için yeşil elma suyundan yardım alabilirsiniz. Cildin kurumasını önlemek için yeşil elma da yiyebilirsiniz.

  Cildi besler

  Yeşil elma, yoğun vitamin içeriği sayesinde cildin korunmasına yardımcı olur ve cilt için beyazlatıcı ve besleyici etkilere sahiptir. 

  Çeşitli vitamin ve mineraller sağlayan yeşil elmanın suyunu cildinizi korumak için içebilirsiniz. Kolajen ve elastin proteinleri güçlenir ve bu da cildi derinlemesine besler ve iyileştirir.

  Deri hastalıklarını önler

  Çoğu zaman, besin eksikliği cildi egzama ve kanser dahil olmak üzere çeşitli cilt bozuklukları riskiyle karşı karşıya bırakır. Yeşil elma, cildin gerekli miktarda besin almasını sağlar. Ayrıca çeşitli cilt sorunlarına karşı korur.

  Sivilceleri kontrol eder ve önler

  Yeşil elma oldukça etkili bir akne karşıtı besindir. Düzenli yeşil elma yemek, sivilce döküntülerini kontrol etmeye ve önlemeye yardımcı olur.

  Koyu göz halkalarını ortadan kaldırır

  Gözlerin etrafındaki şişkinlikle birlikte koyu kahverengi halkalar cildin yaşlandığının belirtisidir. Taze elma suyunun topikal olarak uygulanmasının ve elma yemenin bu istenmeyen değişiklikler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir.

  Yeşil Elmanın Saça Faydaları

  Yeşil elma sadece cilt için değil saçlar için de faydalıdır. İşte yeşil elmanın saç için etkileyici faydaları…

  Kepeği iyileştirir

  Yeşil elma yaprakları ve kabuğu ile oluşturulan bir macun, kepeği gidermek için etkilidir. Bu macun şampuan olarak kullanılır. Yeşil elma suyu ile düzenli olarak saç derisine masaj yapılması da aynı etkiye sahiptir.

  Saçın uzamasını hızlandırır

  Pek vitamin ve mineral içeren yeşil elma suyu, saçları güçlendirmek için potansiyel bir doğal çaredir. Saç dökülmesinin kontrol altında tutulmasını da sağlar. 

  Ayrıca, bu meyve suyunun düzenli kullanımının saç büyümesini desteklediği de bilinmektedir. 

  Yeşil Elma Seçimi ve Saklama

  Elma oldukça hassas bir meyvedir, seçiminde ve depolanmasında dikkatli olunması gerekir. 

  Yeşil Elma Seçimi

  Yeşil elma satın alırken, kabuğu sert, parlak renkli elma seçin.

  Yeşil Elma Nasıl Saklanır?

  Yeşil elmayı saklamak için en iyi yer buzdolabıdır. Elmaları delikli plastik bir poşete sarın ve üzerine su serptikten sonra buzdolabınızın en soğuk alanına yerleştirin. Bu şekilde neredeyse iki ila üç hafta taze kalacaktır.

  Yeşil elmayı kısa bir süre saklamak için normal oda sıcaklığı da oldukça uygun olabilir. 

  Yeşil Elma İle İlgili Bazı Yararlı İpuçları

  – Elma, “etilen” adı verilen doğal bir gaz çıkardığı için diğer meyvelerin olgunlaşma sürecini hızlandırabilir. Elmanın bu “olgunlaşma” faydalarından yararlanmak için, onu olgunlaşmamış meyvelerle birlikte plastik bir torbaya sarın.

  Yeşil elma çeşitli şekillerde tüketilebilir. Bütün meyveyi soyulmuş veya soyulmamış olarak yiyebilir veya elma ile smoothie yapabilirsiniz. 

  Yeşil elmadan turta yapabilir veya onları tatlı ve dondurmaya ekleyebilirsiniz. 

  Yeşil elmayı yemenin en iyi yolu, onu bütün bir meyve olarak tüketmektir, bu şekilde tüm doğal besinleri muhafaza eder.

  Yeşil Elma Yemenin Zararları Nelerdir?

  Aşırı yeşil elma tüketimi pek yan etkiye neden olmaz ancak fazla yenen her şeyde olduğu gibi elma da kilo alımına neden olabilir.

  Elmada pestisit kalıntısı olabilir. Pestisitler gıdalarda çok küçük iz seviyelerde bulunsa da, sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır.

  Hücrelerin enerji üretme yeteneği, karaciğerin diğer toksinleri işleme yeteneği ve sinirlerin mesaj gönderme yeteneği, pestisit maruziyeti nedeniyle tehlikeye girebilir.

  Çevresel Çalışma Grubuna göre, geleneksel olarak yetiştirilen elmaların % 98’inin kabuklarında pestisit kalıntısı vardır ve elma, pestisit kalıntısının en sık bulunduğu ilk 12 meyve ve sebze arasındadır.

  Elmayı yıkamak, pestisit gibi böcek ilacı kalıntılarının giderilmesini sağlar.

  Sonuç olarak;

  Yeşil elma, çok sağlıklı, lezzetli ve popüler bir meyvedir. İyi bir diyet lifi kaynağıdır ve fitokimyasallar adı verilen çok çeşitli organik bileşikler içerir.

  Düzenli yeşil elma yemek, kalp sağlığını iyileştirebilir, kanser riskini azaltabilir, diyabet, solunum yolu hastalıklarını önleyebilir, göz sağlığını, cilt ve diş bakımını geliştirebilir.

  Kilo vermek isteyenler için de faydalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ