Yeşil Çayın Cilde ve Yüze Faydaları ve Yeşil Çay Maskeleri

  Yeşil Çayın Cilde ve Yüze Faydaları ve Yeşil Çay Maskeleri

  Cildiniz toza, kirliliğe ve sert UV ışınlarına aşırı maruz kalıyor mu? Cansız, düzensiz, koyu lekeler, sivilce veya kırışıklarla dolu ve dokunmak için çok yağlı veya çok kuru mu? Kesinlikle, cildinizin yardıma ihtiyacı var.

  Yeşil çay çoğu cilt problemine potansiyel çözüm. Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Yeşil çay antioksidanları ve polifenolleri cildi korur.

  Yeşil Çay İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

  Akne sorununun çözümüne yardımcı olur

  Akne, gençler ve yetişkinler arasında yaygın bir sorundur. Tıkanmış gözenekler, hormonal dengesizlik, aşırı sebum üretimi, bakteriyel enfeksiyon ve yağ bezi foliküllerinin etrafındaki iltihaplanma nedeniyle oluşur.

  Yeşil çayın topikal uygulanması iki hafta boyunca foliküllerde sebum üretimini ve iltihaplanmayı azaltmada etkili olmuştur. Kafeinsiz yeşil çay ekstraktının (GTE) yutulması, akne lezyon sayılarının azalmasıyla umut verici sonuçlar da göstermiştir.

  Yeşil çay polifenolleri UV ışınlarından cildi korur

  Güneşin zararlı UV ışınlarına tekrar tekrar ve uzun süre maruz kalması yaşlanmaya neden olur. Yeşil çay polifenolü olan EGCG, cildi UVB ışınlarından korumaya yardımcı olabilir ve UVB kaynaklı protein oksidasyonunu engelleyebilir. Bu da cilt yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

  Yeşil çayın topikal uygulaması, UV maruziyeti nedeniyle üretilen zararlı serbest oksijen radikallerinin temizlenmesine yardımcı olur. 

  Yeşil çay ayrıca cilt pigmentasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir ancak bunu oluşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  UVB kaynaklı cilt kanseri riskini azaltabilir

  DNA’yı etkileyen zararlı UV ışınları, kimyasallar ve toksinler cilt kanseri olan insan sayısının artmasından sorumludur.

  EGCG kanseri önleyici etkiler sunar ve tümör büyümesini baskılamaya yardımcı olabilir. 

  Bir çalışma, yeşil çaydaki polifenollerin, melanom ve melanom olmayan cilt kanserleri ve foto yaşlanma gibi güneş UVB ışığa bağlı cilt bozukluklarını önlemek için farmakolojik ajanlar olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

  Diğer birçok çalışma, düzenli yeşil çay tüketiminin, farelerde ve insanlarda cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, insan denekler hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

  Yeşil çay antioksidanları cilt yaşlanması ve kırışıklıkları önleyebilir

  Yaşlandıkça cildimiz kırışmaya başlar. Derideki kolajen ve elastin lifleri dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Ancak yaşla birlikte, bunlar cildin katlanmasına ve sarkmasına neden olur. 

  Bilim insanları, yeşil çay suyu ekstresinin cilt hasarını azalttığını, kırışıklık karşıtı süreçleri teşvik ettiğini ve farelerde kollajen yaşlanmasını geciktirdiğini buldu. 

  Göz çevresindeki cildi korur

  Göz çevresindeki cilt, ince ve çok hassastır. UV’ye maruz kalma, stres, kötü yaşam tarzı, genetik ve uykusuzluk nedeniyle kırışır, yaşlanır ve pigmentleşir. 

  Yeşil çayın antioksidan, anti-inflamatuar, UV koruyucu ve kırışıklık karşıtı özellikleri, göz çevresindeki cildi pigmentasyon, kırışıklık ve sarkmalardan korumaya yardımcı olabilir.

  Yeşil Çay Cilde Nasıl Kullanılır?

  yeşil çayın fazlası zararlı mı

  Yeşil çay içmek

  Yeşil çay içmenin birçok faydası vardır. Yeşil çayda bulunan antioksidanlar toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu da cildin içeriden parlamasına yardımcı olabilir. 

  Ayrıca, anti-inflamatuar özellikler stresi azaltmaya ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Doğru dinlenmek, cildin tazeliğini ve gençliğini koruması için de önemlidir.

  Cilde yeşil çay uygulamak

  Yeşil çayın topikal uygulaması, cildin gençleşmesine ve UV ışınlarından korunmasına yardımcı olabilir. Yeşil çay çözeltisi hazırlayabilirsiniz.

  Soğumaya bırakın veya oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bir pamuk topuna yeşil çay sürün ve cilde nazikçe uygulayın. Toner görevi görür. Ev yapımı yüz maskeleri ile de kullanabilirsiniz.

  Yeşil çay poşetleri kullanmak

  İçtikten sonra yeşil çay poşetlerini atmayın. Çay poşetlerini oda sıcaklığına soğumaya bırakıln. Onları gözlerinize yerleştirin.

  Soğutma etkisi, aşırı ekran süresi ve güneşe maruz kalma nedeniyle göz yorgunluğuna yardımcı olacaktır. Düzenli uygulama ayrıca koyu halkaları ve göz altı torbalarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

  Yeşil Çay Sivilceye İyi Gelir mi?

  Yeşil çay polifenol bakımından zengindir. Bir çalışma, topikal çay polifenollerinin hafif ila orta derecede sivilceyi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. 

  Yeşil Çayın Sivilcelere Faydası

  İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

  Yeşil çay kateşinler açısından zengindir. Yeşil çayda tanımlanan dört ana kateşinden epigallokateşin-3-gallat (EGCG) ‘nin sivilce ve rosacea tedavisinde faydalı olduğu bulunmuştur. İnflamasyonu azaltarak çalışır. Bir çalışmada,% 2 yeşil çay losyonu uygulamasının inflamatuar akneyi azalttığı bulunmuştur.

  EGCG güçlü bir antioksidandır ve immünomodülatör ve foto-koruyucu özelliklere sahiptir. Aynı zamanda antianjiyojenik (yani, tümörlerin büyüme için ihtiyaç duyduğu yeni kan damarlarının büyümesini azaltır) ve anti-inflamatuar etkileri vardır.

  Sebum üretimini azaltmaya yardımcı olur

  Aşırı sebum üretimi sivilcenin ana nedenlerinden biridir. Yeşil çayın topikal uygulaması, sebum sekresyonunu azaltmaya ve sivilce tedavisine yardımcı olabilir.

  Sigara içmeyen yirmi iki sağlıklı erkeği içeren bir çalışma,% 5 topikal yeşil çay ekstraktının etkisini 60 gün boyunca inceledi. Araştırmacılar sebum sekresyonunda anlamlı bir azalma bulmuşlardır.

  Yeşil çay içmek, sebum üretimini azaltmaya ve sivilce kontrolüne de yardımcı olabilir.

  Yeşil çay polifenolleri sivilceyi azaltır

  Yeşil çay polifenolleri güçlü antioksidanlardır. Bir klinik çalışma, hafif ila orta sivilcesi olan kırk yedi denek üzerinde % 2 çay losyonunun etkisini incelemiştir. İki hafta sonra araştırmacılar sivilce lezyonları üzerinde terapötik bir etki gözlemlediler.

  Sivilceye neden olan bakterileri azaltır

  8 haftalık bir çalışma, yeşil çayda dört ana kateşinden biri olan EGCG’nin, P. acnes bakterilerinin büyümesini engelleyerek, sivilcenin azaltılmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Bu çalışmalar kesin değildir ve yeşil çayın sivilce üzerindeki etkinliğini ve yararlarını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Sivilce için Yeşil Çay Nasıl Kullanılır? Yeşil Çay Sivilce Maskeleri

  Bal ve Yeşil Çay

  Balın antimikrobiyal ve yara iyileştirici özellikleri vardır. P. acnes bakterilerinin büyümesini engelleyebilir ve sivilceyi azaltmaya yardımcı olabilir.

  Malzemeler

  • Bir yeşil çay poşeti
  • Bir yemek kaşığı organik bal
  • Sıcak su
  • Yüz temizleyici
  • Havlu

  Nasıl yapılır?

  – Yeşil çay poşetini sıcak suda yaklaşık üç dakika bekletin.

  – Poşeti çıkarın ve soğumaya bırakın. Poşeti kesin ve yapraklarını çıkarın.

  – Balı yapraklara ekleyin.

  – Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve kurulayın.

  – Bal ve yeşil çay karışımını yüzünüze uygulayın ve yaklaşık yirmi dakika bekletin.

  – Soğuk suyla durulayın ve kurulayın.

  Haftada üç ya da dört kez kullanabilirsiniz.

  Sivilceleri Temizlemek için Yeşil Çay

  Bu uygulama, cildinizi yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Kızarıklığı en aza indirmeye yardımcı olur ve mevcut sivilceleri tedavi eder.

  Yeşil çaydaki EGCG, sivilcenin yönetimine yardımcı olur. Yeşil çayı düzenli olarak tüketirseniz, bu tedavi daha etkili olabilir.

  Malzemeler

  • Yüz temizleyici
  • Yeşil çay
  • Sprey şişesi
  • Komedojenik olmayan nemlendirici
  • Havlu

  Nasıl yapılır?

  – Biraz yeşil çay demleyin ve tamamen soğumaya bırakın. (Çoğunu içebilir ve bu tedavi için iki ya da üç yemek kaşığı yedekleyebilirsiniz.)

  – Soğutulmuş yeşil çayı bir sprey şişesine dökün.

  – Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve havluyla kurulayın.

  – Yeşil çayı yüzünüze serpin ve kurumasını bekleyin.

  – Soğuk suyla durulayın ve cildinizi bir havluyla kurulayın.

  – Nemlendirici uygulayın.

  – Günde iki kez uygulayabilirsiniz.

  Elma Sirkesi ve Yeşil Çay

  Elma sirkesinin sivilce ile mücadele yeteneklerini kanıtlayan bir çalışma yoktur. Bununla birlikte, elma sirkesi çeşitli cilt sorunları için popüler bir ev ilacıdır. 

  Cildin tonlanmasına ve cilt gözeneklerinin en aza indirilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca cildinizin pH seviyelerini de dengeleyebilir. Bu karışımı yüzünüzü temizledikten sonra yüz toneri olarak kullanabilirsiniz.

  Malzemeler

  • Çeyrek fincan elma sirkesi
  • ¾ fincan demlenmiş yeşil çay
  • Komedojenik olmayan nemlendirici
  • Yüz temizleyici
  • Havlu
  • Pamuk ped
  • Cam kavanoz

  Nasıl yapılır?

  – Biraz yeşil çay demleyin ve tamamen soğumaya bırakın.

  – Soğutulmuş yeşil çayı ve elma sirkesini birleştirin ve saklamak için bir cam kavanoza dökün. (Karışımı buzdolabında saklayın.)

  – Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve havluyla kurulayın.

  – Pamuğu karışıma daldırın ve yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın.

  – Nemlendirici uygulayın.

  – Günde iki kez uygulayabilirsiniz.

  Çay Ağacı Yağı ve Yeşil Çay

  Topikal çay ağacı yağı (% 5) hafif ila orta derecede sivilce için etkili bir tedavi olarak bilinmektedir. Sivilceye karşı etkili güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Malzemeler

  • Yarım fincan yeşil çay
  • Üç ya da dört damla çay ağacı esansiyel yağı
  • Pamuk ped
  • Yüz temizleyici
  • Komedojenik olmayan nemlendirici
  • Havlu

  Nasıl yapılır?

  – Biraz yeşil çay demleyin ve soğumaya bırakın.

  – Soğumuş yeşil çayı ve çay ağacı yağını birleştirin ve saklamak için bir cam kavanoza dökün. (Karışımı buzdolabında saklayın.)

  – Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve havluyla kurulayın.

  – Pamuklu pedi karışıma daldırın ve yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın. Kullanmadan önce iyice çalkalayın.

  – Nemlendirici uygulayın.

  Günde iki kez uygulayabilirsiniz.

  aloe vera kullanımı

  Aloe Vera ve Yeşil Çay

  Aloe veranın cilt üzerinde sivilce karşıtı etkisi vardır. İçinde bulunan mukopolisakkaritler cilde nemi bağlayarak, cildi nemlendirmeye yardımcı olur, genç ve dolgun tutmak için kollajen ve elastin üreten fibroblastları uyarır.

  Malzemeler

  • İki yeşil çay poşeti
  • Bir su bardağı su
  • Bir yemek kaşığı taze aloe vera jeli
  • Pamuk ped
  • Yüz temizleyici
  • Komedojenik olmayan nemlendirici
  • Havlu

  Nasıl yapılır?

  – Güçlü bir çözüm elde etmek için iki poşet yeşil çayı bir bardak kaynar suya koyun. Çözeltinin soğumasını bekleyin.

  – Soğumuş yeşil çayı ve aloe vera jelini birleştirin ve saklamak için bir cam kavanoza dökün. (Karışımı buzdolabında saklayın.)

  – Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve havluyla kurulayın.

  – Pamuklu bir pedi karışıma daldırın ve yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın.

  – Nemlendirici uygulayın.

  – Günde iki kez uygulayabilirsiniz.

  Limon ve Yeşil Çay

  Limon suyu C vitamini ve sitrik asit içerir. Birçok popüler ev ilaçlarının bir parçasıdır ve büzücü özellikleri için kullanılır. Cilt gözeneklerini sıkılaştırdığı ve hafif ağartma özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. 

  Yeşil çay ile birlikte limon suyu cildi sivilcelerden uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, cildi ışığa duyarlı hale getirebilir, bu nedenle her dışarı çıktığınızda güneş kremi uygulayın.

  Malzemeler

  • ¼ fincan yeşil çay
  • Bir limon suyu
  • Pamuk ped
  • Yüz temizleyici
  • Komedojenik olmayan nemlendirici
  • Havlu

  Nasıl yapılır?

  – Çeyrek bardak yeşil çay demleyin ve tamamen soğumaya bırakın.

  – Soğumuş yeşil çayı limon suyuyla karıştırın ve saklamak için bir cam kavanoza dökün. (Karışımı buzdolabında saklayın.)

  – Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve havluyla kurulayın.

  – Pamuklu pedi karışıma batırın ve yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın.

  – Nemlendirici uygulayın.

  – Günde iki kez uygulayabilirsiniz.

  Zeytinyağı ve Yeşil Çay

  Zeytinyağı, yağ temizliği için en iyi seçeneklerden biridir. Yağ temizleme, cildin doğal dengesini bozmadan makyaj ve kir izlerini temizlemeye yardımcı olur. Yüzünüze demlenmiş yeşil çay uygulamak onu sakinleştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

  Malzemeler

  • Yüz temizleyici
  • Yeşil çay
  • Sprey şişesi
  • Bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • Havlu

  Nasıl yapılır?

  – Biraz yeşil çay demleyin ve tamamen soğumaya bırakın. (Çoğunu içebilir ve bu tedavi için iki ya da üç yemek kaşığı yedekleyebilirsiniz.)

  – Soğumuş yeşil çayı bir sprey şişesine dökün.

  – Yüzünüzdeki zeytinyağına masaj yapın. Birkaç dakika bekletin.

  – Bir bezi ılık suya batırın, sıkın ve yüzünüzü bezle silin.

  – Yüzünüzü yüz temizleyici ile yıkayın ve havluyla kurulayın.

  – Yeşil çayı yüzünüze serpin ve kurumasını bekleyin.

  – Bunu her gün uygulayabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ