Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Yeşil Çaydaki Kafein Miktarı

  Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Yeşil Çaydaki Kafein Miktarı

  Yeşil çay, pek çok sağlık yararına sahip popüler bir içecektir. Bazı çalışmalar, yeşil çayın beyin fonksiyonu gelişimi ve beyin yaşlanmasına etkileri olduğunu belirtmektedir. Aynı zamanda kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser riskini de azaltabilir.

  Ancak siyah çay gibi, yeşil çay da kafein içerir. Bu da kafein tüketimine duyarlı olanlar için sorun teşkil edebilir.

  evde yeşil çay nasıl yapılır

  Kafein Nedir ve Ne Yapar?

  Kafein, çay bitkisinin yaprakları da dahil olmak üzere 60’dan fazla bitkinin yaprakları ve meyvelerinde bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır.

  Bu, uyanıklığı artırmak ve yorgunlukla mücadele etmek için tüm dünyada tüketilen bir merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır.

  Adenozin adı verilen, gün boyunca oluşmuş ve sizi yorgun hissettiren bir nörotransmiterin etkilerini engelleyerek çalışır.

  İçecek olarak kafein, gelişmiş ruh hali ve beyin fonksiyonu, metabolizmada artış ve egzersiz performansı geliştirmesi gibi bir dizi sağlık faydasına sahiptir.

  Ancak bazı insanlar kafeinin etkilerine karşı diğerlerine göre daha duyarlı olabilir. Ek olarak, fazla kafein tüketen insanlar huzursuzluk, uykusuzluk veya düzensiz kalp atışı yaşayabilir.

  Bir Fincan Yeşil Çayda Ne Kadar Kafein Var?

  230 ml’lik yeşil çaydaki ortalama kafein miktarı 35 mg civarındadır. Ancak bu miktar değişebilir. Gerçek miktar, 230 ml porsiyon başına 30 ila 50 mg arasında herhangi bir aralıktadır.

  Yeşil çaydaki kafein doğal olarak ortaya çıktığı için, miktar çay bitkisinin çeşitliliğine, büyüme koşullarına, işleme ve demleme şekline bağlı olarak değişiklik gösterir.

  Örneğin, daha eski yapraklarla yapılmış çay, genellikle daha taze çay yapraklarıyla yapılan çaydan daha az kafeine sahiptir.

  Aldığınız kafein miktarı, seçtiğiniz yeşil çayın türünden ve hazırlama şeklinden de etkilenebilir. Örneğin poşet çaylar, demleme çaylardan daha fazla kafeinli olur. Çay poşetindeki çay yaprakları ezilerek daha fazla kafein ekstrakte edilir ve içeceğe yüklenir.

  Buna ek olarak, toz olan yeşil çayların kafein içeriği hem poşet, hem de demleme yeşil çaydan daha yüksektir. Çayı demlediğiniz su ne kadar sıcak olursa,yeşil çaydaki kafein miktarı da artar.

  Yeşil Çay, Diğer Kafeinli İçeceklerden Daha Az Kafein İçerir

  Kafein, siyah çay, kahve, alkolsüz içecekler ve enerji içecekleri gibi geniş içecek yelpazesinde bulunur. Bazı popüler içeceklerin 230 ml’lik porsiyon boyutundaki kafein içeriği şöyledir:

   Yeşil çay: 30-50 mg

  Hazır kahve: 27-173 mg

  Sade, demlenmiş kahve: 102-200 mg

  Espresso: 240-720 mg

  Siyah çay: 25-110 mg

  Mate çayı: 65-130 mg

  Alkolsüz içecekler: 23-37 mg

  Enerji içecekleri: 72-80 mg

  Gördüğünüz gibi, diğer kafeinli içeceklerdeki kafein miktarı, yeşil çaydan çok yüksektir.

  Yeşil Çaydaki Kafein Sorun Oluşturur mu?

  Kafein yaygın olarak kullanılan bir uyarıcıdır. Tavsiye edilen miktarlarda tüketildiğinde güvenli sayılır. 19 yaşın üzerindeki yetişkinler için, güvenli limit günde 400 mg’dir.

  Genel olarak, yeşil çay diğer kafeinli içeceklere kıyasla kafein bakımından düşüktür. Önerilen sınırlar içerisinde kafein tükettiğiniz sürece, yeşil çaydaki kafeinden endişe etmenize gerek yok.

  Gece Yatmadan Önce Yeşil Çay İçmek Sağlıklı mı?

  Son zamanlarda gece yeşil çay içmek trend oldu. Zayıflamaktan tutun da, uyku kalitesinin iyileşmesine kadar pek çok yararı olduğu belirtiliyor. Gece yatarken yeşil çay içmek faydalı olduğu kadar zararlı da olabilir.

  gece yatmadan önce yeşil çay içmek zayıflatırmı

  Gece yeşil çay içmenin faydaları

  Yeşil çay çeşitli faydalı bitki bileşikleri içerir. Geceleri içmek, sadece uyku kalitesini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığı iyileştirici bazı özellikler de sağlar.

  Yeşil çaydaki yararlı bileşikler

  Yeşil çay, faydalı bitki bileşikleri barındıran Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bunlar üç ana kategoriye ayrılır:

  Kateşinler 

  Bu antioksidanlar grubu, epigloalkechin gallat (EGCG) ve epigloalkechin’i (EGC) içerir. Yeşil çayın güçlü tıbbi özelliklerinin arkasındaki faktör bu bileşiklerdir.

  Kafein

  Bu uyarıcı madde, kahve, çikolata ve diğer çaylarda da bulunur. Sinir hücresi işlevini destekler, ruh halini, tepki süresini ve hafızayı iyileştirir.

  Amino asitler

  Yeşil çayda en bol bulunan amino asit, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği, stresi azalttığı ve gevşemeyi teşvik ettiği düşünülen theanine’dir.

  Bu bileşikler, beyin fonksiyonunu iyileştirme, zayıflama, kansere karşı koruma ve daha düşük tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere birlikte işlev görürler.

  Yeşil çayın uykuya etkisi

  Yeşil çay ayrıca uyku kalitesini ve süresini artırmaya yardımcı olur.

  Theanine’in yeşil çaydaki uykuyu destekleyici ana bileşik olduğu düşünülmektedir. Beyinde gevşemeye izin veren stresle ilgili hormonları ve beyindeki nöron uyarılmasını azaltarak çalışır.

  Örneğin, kanıtlar, gün boyunca 3-4 bardak (750-1.000 ml) düşük kafeinli yeşil çay içmenin yorgunluk ve stres belirteçlerinin seviyelerini azaltabileceğini ve aynı zamanda uyku kalitesini artırabileceğini göstermektedir.

  Geceleri yeşil çay içmenin olumsuz yönleri 

  Kafein içerir

  Yeşil çay az da olsa kafein içerir. Bu doğal uyarıcı, yorgunluk duygularını azaltırken bir uyarılma, uyanıklık ve odaklanma durumunu teşvik eder – bunların hepsi uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

  Bir bardak (240 ml) yeşil çay, yaklaşık 30 mg kafein sağlar veya bir fincan kahve içindeki kafein miktarının yaklaşık 1 / 3’ünü oluşturur. Kafeinin etkisinin büyüklüğü, bu maddeye karşı kişisel hassasiyete bağlıdır.

  Kafeinin etkilerinin ortaya çıkması 20 dakika kadar kısa bir süre alabildiğinden ve etkinliklerine tam olarak ulaşması yaklaşık 1 saat sürdüğünden, geceleri kafeinli yeşil çay içmek uykuyu engelleyebilir.

  Bazı kanıtlar yeşil çaydaki theaninin kafeinin uyarıcı etkilerini önlediğini öne sürse de, kafeine duyarlı olan kişiler, tükettikleri yeşil çayın miktarına bağlı olarak uyku bozuklukları yaşayabilir. Bu nedenle, özellikle kafeine duyarlı olanlar, düşük kafeinli yeşil çay içmelidir.

  Uykunun bölünmesine neden olabilir

  Yatmadan önce herhangi bir sıvı içmek, geceleri tuvalete çıkma ihtiyacını artırır.

  Gecenin ortasında tuvalet için kalkmak, uykuyu bölebilir  ve ertesi gün yorgun hissetmenize neden olabilir. Bununla karşılaşmamak için yeşil çayı yatmadan en az iki saat önce için.

  Evde Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

  yeşil çay nasıl demlenmeli

  Yaprak Yeşil Çay Hazırlanışı

  Yeşil çay yaparken, çay yapraklarının 90 ° C’nin üzerindeki suda demlenmesi durumunda çay acır. Bu yüzden çok sıcak olmayan suda demleyin. 

  Bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Bir fincan yeşil çaydan fazlasını yapmak istiyorsanız, her fincana 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı kullanın. 4 bardak yeşil çaya 4 çay kaşığı yeşil çay yaprağı gibi.

  Çay yapraklarını süzgeçe alın ve bir kenara koyun.

  Çaydanlıkta suyu kaynatın. Yeşil çay için ideal sıcaklık 80 ° C ila 85 ° C’dir, bu nedenle kaynamadığından emin olmak için suya dikkat edin. Yine de kaynamaya başlarsa, ocağı kapatın ve biraz soğumaya bırakın (örneğin 30-45 saniye).

  Şimdi süzgeci fincan veya bardağın üzerine yerleştirin. Sonra, sıcak suyu fincana dökün ve çayı 3 dakika demleyin. Bu, çok dikkatli olmamız gereken adımdır. Herkes çayını güçlü sevmez, bu yüzden çayı kontrol etmek için ara sıra kaşıkla içerek tadına bakın.

  Süzgeci çıkarın ve bir kenara koyun. İsterseniz 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Balı karıştırın ve içeceği birkaç saniye soğumaya bırakın. Yeşil çayınız servise hazır.

  Çay Poşeti ile Yeşil Çayın Yapılışı

  Çaydanlıkta suyu ısıtın. 100 derece olan kaynama noktasına gelmesin. Suyun sıcaklığı 80-85 derece civarında olmalıdır. Yeşil çay poşetini fincana koyun.

  Sıcak suyu fincana dökün ve küçük bir kapakla kapatın. 3 dakika demlenmesini bekleyin. 3 dakika geçtikten sonra kapağı alın ve çay poşetini çıkarın.

  Bir kaşıkla karıştırın. Yeşil çayınız servise hazır.

  Toz Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

  Bir bardak suyu ısıtın. 85 ° C civarında olmasına dikkat edin. Kaynama noktasına ulaştığında ocağı kapatın. Şimdi birkaç saniye soğumaya bırakın.

  Yeşil çay tozunu suya ekleyin. Yeşil çayı ıslatmak için ideal demleme süresi yaklaşık 3 dakikadır. 3 dakika sonra renk kahverengiye dönmüş olmalıdır. Bir süzgeçten geçirin.

  Çaya bal ekleyin ve fincana dökün.

  Yeşil Çay Nasıl Alınır ve Saklanır?

  – Bütün yapraklı yeşil çay alın.

  – Yeşil çayın kaynağını kontrol edin.

  – Demlendikten sonra yapraklar yeşil kalmalıdır.

  – Çay poşeti yerine yaprak yeşil çay alın.

  – Yeşil çay demlendikten bir süre sonra yapraklar kahverengiye veya siyaha dönmelidir.

  – Yeşil çayı hava geçirmez bir kapta saklayın ve ışıktan koruyun.

  – Yeşil çayı tekrar kapatılabilir torbalarda saklayın. Bu torbaları hava geçirmez kaplara koyun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ