Yeşil Çayın Saça Faydaları

   

  Yeşil çay yüzyıllardır içilen dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Birçok faydası vardır. Son zamanlarda saça olan faydaları da keşfedildi ve saç için üretilen pek ürüne eklenmeye başlandı.

  “Yeşilçayın saça faydaları nelerdir?” İşte cevabı…

   

   

  Yeşil çay nedir?

  Çay yaprakları Camellia sinensis bitkisinden gelir. Bu yapraklardan işleme yöntemine bağlı olarak, yeşil, siyah, beyaz veya oolong çayı üretilir.

  Yeşil çay, oksidasyon ve fermantasyonu önlemek için kurutulan ve güneş ışığı gören taze çay yapraklarından yapılır.

  Bazı yeşil çay türleri farklı işleme yöntemlerine tabi tutulur. Örneğin, matcha yeşil çay,% 90 gölgede yetişen çay yapraklarından üretilir, bu da daha zengin bir lezzet ve yüksek antioksidan içeriği ile sonuçlanır.

  Yeşil çayın antioksidanlar açısından zengin olduğu bilinmektedir. Bu antioksidanların çoğu, flavonoller olarak bilinen bileşiklerden, özellikle de kateşinler olarak bilinen bir türden gelir.

  Bu çaydaki en bol ve güçlü kateşin, kalp hastalığı ve belirli kanser türlerinin riskinde azalma ile bağlantılı olan epigallokateşin gallattır (EGCG).

  Zengin antioksidan içeriği nedeniyle yeşil çay ve ekstreleri saç dökülmesini önleme ve saç sağlığını iyileştirme gibi başka amaçlar için de kullanılmaktadır.

   

   

  Yeşil Çayın Saça Faydaları

   

  Saç dökülmesini önler

  Saç dökülmesi dünyadaki birçok erkek ve kadını etkiler; stres, beslenme, otoimmün hastalıklar ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli nedenleri vardır.

  Androgenetik alopesi olarak bilinen hormonal saç dökülmesi, birçok erkek ve kadının ortak sorunudur. Aslında, erkeklerin % 50’si ve 50 yaş üstü kadınların % 25’i bir dereceye kadar hormonla ilişkili saç dökülmesi yaşar. 

  Saç dökülmesi sırasında saçın doğal büyüme döngüsü değişir. Döngü üç aşamadan oluşur – androjen (saç büyümesi), katagen (geçiş aşaması) ve telojen (saç dökülmesi). 

  İki hormon, testosteron ve dihidrotestosteron, saç büyüme evresini kısaltarak, saç dökülmesini tetikleyebilir. Bazı araştırmalar, EGCG’nin bu hormonların saç üzerindeki etkilerini ve saç dökülmesini engelleyebileceğini göstermiştir.

  Bir çalışmada, EGCG açısından zengin yeşil çayın topikal tedavisi uygulanan farelerin, tedavi almayanlara göre daha az saç dökülmesi yaşadığı belirlenmiştir.

  EGCG’nin saç büyümesinin androjen fazını uzatarak ve telojen fazını yavaşlatarak, testosteron kaynaklı saç kaybını azalttığı belirtilmektedir. 

   

   

  Saç büyümesini destekler

  Yeşil çay saçın sağlıklı büyümesini destekler.

  Küçük bir çalışmada, araştırmacılar alopesi olan üç katılımcının kafa derisine topikal yeşil çay türevi, EGCG özütü eklediler. 4 gün sonra katılımcılar saç büyüme aktivitesinde önemli artışlar yaşadı.

  EGCG’nin saç köklerini uyararak, cilt ve saç hücrelerine zarar vermesini önleyerek, saç büyümesini arttırdığı görülmektedir.

  Dahası, farelerdeki bir saç dökülmesi çalışmasında, araştırmacılar, yeşil çay ekstresi tüketen hayvanların % 33’ünün, 6 ay sonra saç uzaması yaşarken, kontrol grubundaki hiçbir farede iyileşme olmadığını keşfetti.

  Ancak özellikle hormonla ilişkili saç dökülmesi olmayanlarda, saç büyümesini teşvik etmek için yeşil çay saç tedavilerinin ne kadar hızlı veya etkili olduğu bilinmemektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  İyot Nedir, Nelerde Bulunur? İyot Eksikliğinin Belirtileri

   

  Besin dağılımını iyileştirir

  Saçlar doğrudan ciltten büyür, büyüme aşamasında kan akışı ve besin alır.

  15 katılımcıda yapılan küçük bir çalışmada, araştırmacılar 12 hafta boyunca yeşil çay ekstresi içeren takviyeleri tüketmenin, kontrol grubuna kıyasla cilt kan akışını ve oksijen iletimini % 29 oranında artırdığını bulmuşlardır.

  Aynı çalışmada başka bir grupta, 30 katılımcı, 12 hafta boyunca 4 bardak (1 litre) yeşil çay içti. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, yeşil çay grubu cilt hidrasyonunda önemli gelişmeler gösterdi.

  Saç büyümesi büyük ölçüde cilde oksijen ve besin iletimi ile ilgilidir. Kan dolaşımının zayıf olması saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle, yeşil çay içmek bu besinlerin kafa derinize dağılımını iyileştirerek, saçın büyümesini sağlar.

   

   

  Yeşil çay saç için nasıl kullanılır?

  Saçlar için yeşil çay şu şekilde kullanılabilir:

   

   

  yeşil çay ile saç yıkamak

   

   

  Şampuan

  Günlük olarak yeşil çay özü içeren şampuan kullanın. Şampuanı köklerinize ve saç derinize nazikçe uygulayın.

   

  Saç Kremi

  Saçınızın köklerine ve uçlarına yeşil çay kremi veya saç maskesi uygulayın. 3-10 dakika bekleyin, sonra yıkayın.

   

  Yeşil çay ile saç yıkamak

  Kaynar suya 1-2 yeşil çay poşeti ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra sıvıyı duşun sonunda saçınıza uygulayın.

   

  Ayrıca, vücudunuza iyi bir antioksidan kaynağı sağlamak için günde 1-2 fincan (240-480 ml) yeşil çay içebilirsiniz. 

   

  Sonuç olarak;

  Yeşil çay, dünya çapında içilen antioksidan bakımından zengin bir içecektir.

  Yeşil çay içeren saç ürünlerini kullanmak saç dökülmesi riskini azaltır ve hatta saçların yeniden büyümesini sağlar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ