Yeşil Çay İçmenin Sağlık ve Güzellik Faydaları | diyetz

Yeşil Çay İçmenin Sağlık ve Güzellik Faydaları

 

 

Yeşil çay, kafein içeriğinin düşük olması nedeniyle kahve ve diğer çay türleri gibi normal içeceklerin daha sağlıklı bir alternatifidir. Sağlıklı bir vücuda, cilde ve saça sahip olmanıza yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen doğal antioksidanlar olan polifenoller içerir.

Yeşil çay, işleme şekli nedeniyle daha sağlıklı bir seçenektir. “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından türetilmiştir.

Yeşil çay üretmek için yeşil yapraklar buğulanır; bu da, kateşinlerin oksitlenmesini önlemeye yardımcı olur. Siyah ve oolong çayları fermente yapraklardan yapılır ve bu da bu çok önemli antioksidanın kaybına neden olur.

Yeşil çay artık dünyanın dört bir yanında büyük bir popülerlik kazanmıştır. Yeşil çay sağlık yararlarının sayısız olması nedeniyle, çeşitli içecekler, diyet takviyeleri ve kozmetik ürünlerine eklenebilmektedir.

Yeşil çayın uzun vadeli sağlık yararlarını belirlemek için dünyada birçok tıbbi ve bilimsel araştırma yapılmaktadır ve toplanan verilerden düzenli olarak yeşil çay içenlerde kalp hastalığı geliştirme riskinin düşük olduğu belirlenmiştir.

Buna diğer kronik hastalıklar ve hatta kanser de dahildir. Normal çayla karşılaştırıldığında, yeşil çayda daha az kafein bulunur. Büyük doz kafein kan basıncında artışa neden olabilir. Flavonoidlerin (bitki ürünlerinde bulunan fitokimyasallar) yüksek olduğu bilinen yeşil çay, en iyi bilinen antioksidatif ve antikarsinojenik özelliklere sahiptir.

Yeşil çayın faydalarından yararlanmak için çay poşeti yerine yapraklarla demlemeniz önerilir. Bu sadece lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda daha fazla antioksidanın salınmasına yardımcı olur.

 

 

Antioksidanlar Neden İyi?

Serbest radikaller olarak bilinen belirli moleküller, vücudunuz yiyecekleri parçaladığında veya hatta içecekler içildiğinde üretilir. Bu serbest radikaller vücudunuzdaki sağlıklı hücrelere saldırır ve yaşlanma da dahil olmak üzere birçok soruna yol açar. Antioksidanlar, hücrelerinizi bu serbest radikallerin etkisiyle hasar görmeden koruyan belirli maddelerdir.

Bilim insanları, yeşil çayda altı tane farklı kateşini tespit ettiler, bunlardan biri epigallocatechin gallate (EGCG). Yeşil çaydaki EGCG, insan vücudunun metabolik hızını arttırır; bu, yağ oksidasyonu seviyesini ve vücudunuzun gıdayı kaloriye dönüşme oranını yoğunlaştırdığı anlamına gelir; bu da kilo kaybına yardımcı olur.

Yeşil çay vücudu yağdan ve şişkinlikten korurken vücudu detoks yapar ve zamansız gıda isteklerini bastırır. İdrar söktürücü özelliklere sahip olarak, fazla suyu da ortadan kaldırır ve böylece aşırı kiloyu azaltır. Bu nedenle, günlük yeşil çay içmek gerçekten kilo kaybı yolculuğunuzda size yardımcı olabilir.

 

 

 

Yeşil Çayın Faydaları

 

Kilo kaybı sağlar

Obezite bugün dünyanın en büyük sorunlarından biridir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, önemsiz yiyecek ve içecek tüketimi ile birlikte, kalp rahatsızlığı, uyku apnesi, diyabet, hipertansiyon gibi obezite ile ilgili birçok komplikasyona yol açmaktadır. Bu canavarla savaşmak için mutlaka günlük yeşil çay içmelisiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, yeşil çay, içinde kateşin polifenolleri olarak bilinen doğal bir antioksidan içerir. Aslında, yeşil çay, meyve ve sebzelerde bulabildiğimizden on kat daha fazla antioksidan içerir.

 

 

Kötü nefes kokusunu önler

Kötü nefes, halitoz, olarak da bilinir, başa çıkmak oldukça tatsız bir sorundur. Bu, bir takım sebeplerden kaynaklanabilir. Burada da, devreye yeşil çay giriyor.

Yeşil çayın faydaları, diş hastalıklarına neden olan bakterilerin ve virüslerin büyümesini engelleme yeteneğini içerir.

Ayrıca kötü nefese yol açan bakterilerin büyümesini yavaşlatmada da yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey, yüksek konsantrasyonda yeşil çay (bir fincan suda 1 çay poşeti) ile ağzınızı yıkamaktır. Ağzınızı ve nefesinizi anında tazeler. Ayrıca dişetlerinde oluşan iltihaplanmaların azaltılmasında yardımcı olur.

 

 

Kolesterolü düşürür

Vücuttaki yüksek kolesterol seviyeleri, başta kardiyovasküler hastalıklar ve inme olmak üzere sağlığınız için tehlikeli riskler oluşturabilir.

Yeşil çay, vücutta doğal olarak kolesterolü düşürdüğü bilinen tanenler içerir. Tanenler, vücuttaki LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler) kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olurlar.

LDL, “kötü kolesterol” olarak bilinir çünkü arterlerde plak birikmesine, dolayısıyla tıkanmalara neden olabilir. Yeşil çayın bir diğer avantajı da budur.

Ayrıca, bilimsel araştırmalar, kateşinlerin bağırsaktaki kolesterol emilimini azalttığını ve yüksek kolesterol sorununun azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Böylece, yeşil çayın kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii ki, kolesterolünüzü kontrol altında tutmak için, düzenli olarak yeşil çay içmenin yanı sıra bazı gıdalardan da kaçınmalısınız.

 

İlginizi Çekebilir  Trans Yağ Nedir, Trans Yağlar Hangileri?

 

Cilt sağlığını korur

Cilt için yeşil çayın faydalarıyla ilgili olumlu sonuçların çıkartılması için bir takım çalışmalar yapılmıştır.

Hepimiz, antioksidanların cildimiz için gerçekten çok faydalı ve yeşil çayda ne kadar bol miktarda bulunduğunun farkındayız. Yeşil çay, parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacak birtakım özelliklere sahiptir ve bu faydalar, harici olarak yeşil çayı uygulamanın yanı sıra tüketimden de türetilebilir.

Yeşil çay içeren kozmetik formülasyonlar, güneş hasarını azalttığı için iyi bir seçimdir. Yeşil çay, serbest radikallerin üzerinde faaliyet gösteren güneş hasarına karşı korur ve aynı zamanda iltihaplanmayı azaltır. Yeşil çayda bulunan polifenoller yaşlanmanın belirtilerini yavaşlatır.

100 gr yeşil çay ve yarım litre suyu karıştırın ve oda sıcaklığında 30-40 dakika bekletin. Sıvıyı sıkın ve buzdolabında saklayın. Bu karışımı, uzun bir günün ardından yorgun yüzünüzü anında tazelemek veya az miktarda döküntü, kesik ve lekeleri tedavi etmek için ve ayrıca güneş yanıklarını tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

 

 

Alerjilere karşı mücadele eder

EGCG, yeşil çay bloğunda, histamin ve immünoglobülin E (IgE), alerjik bir tepki üreten maddelerdir ve böylelikle vücudunuzun polen, hayvan tüyleri ve toz gibi alerjenlere tepki vermesine yardımcı olan anahtar hücre reseptörlerini bulur.

 

 

Saçın sağlıklı uzamasını sağlar

Yeşil çay, saç uzamasını engelleyen ve saç dökülmesine neden olan DHT’nin (Dihidrotestosteron) büyümesini engeller. Yeşil çay bileşenleri testosteron ile reaksiyona girerek kandaki testosteron miktarının 5-alfa redüktaz ile reaksiyona girip DHT’ye dönüşmemesi için dengede kalmasını sağlar.

Antiseptik özelliklerinden dolayı iltihaplanmayı azaltarak kepek ve sedef hastalığı gibi ortak saç sorunlarının önlenmesinde ve iyileştirilmesinde de yardımcı olur.

Yeşil çayın ayrıca saç uzamasını teşvik ettiği ve saçları yumuşattığı biliniyor. Parlak saçları artırdığı bilinen polifenoller, E vitamini ve C vitamini içerir. 3-4 poşet yeşil çayı 1 litre suda çalkalayın. Saçınızı şampuanladıktan sonra bu suyu son durulama olarak kullanabilirsiniz.

 

 

Tip II Diyabet riskini düşürür

Yeşil çay, Tip II diyabetin yönetiminde yardımcı olur. İçindeki doğal antioksidanlar, alfa-glukosidaz olarak bilinen, kan akışındaki glükoz emilimini yavaşlatan bir enzimin salgılanmasını önler.

Bu, kan akışındaki glikozu idare etmek için daha az insülinin gerekli olduğu ve dolayısıyla yeşil çayın özellikleri bu hastalığın kontrolünde ve yönetiminde yardımcı olduğu anlamına gelir. Yeşil çay, sağlıklı bireylerde glikoz toleransını artırmaya da yardımcı olabilir.

 

 

Daha düşük kan basıncına yardımcı olur

Yeşil çayda kafein bulunur, ki bu hipertansif hastalar için iyi değildir. Ancak, kafeinin yüzdesi, yeşil çayda çok düşük olduğu için kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaparak diyabet ve kolesterolün yönetiminde ve böylece yüksek kan basıncının yönetilmesinde yardımcı olur. Yeşil çayın anjiyotensin 1- dönüştürücü enzimi baskıladığı bilinmektedir.

 

 

Trombosit agregasyonunu düşürür
Yeşil çayda bulunan antioksidan flavonoidlerin bir dizi mekanizma ile trombosit agregasyonunu (kardiyovasküler hastalıklarda bir belirleyici faktör) önlediği bilinmektedir.

Böylece, yeşil çay alımı, koroner kalp hastalığından etkilenen hastalar için faydalı olabilir. Aslında araştırmalar, yeşil çayın hem erkeklerde hem de kadınlarda kardiyovasküler hastalığa bağlı ölüm hızlarını azaltabileceğini gösteriyor.

 

 

Dış genital siğilleri tedavi eder
Yeşil çay ekstrelerinin topikal uygulaması dış genital ve perianal siğilleri etkili bir şekilde tedavi ettiği bulunmuştur. Bir yeşil çay özütü olan sinekateşin, bu amaçla kullanılan bir FDA onaylı ilaçtır.

 

 

Gebelikte Yeşil Çay
Yeşil çay, hamile kadınlar arasında gerçekten popüler hale getiren birçok sağlık faydasına sahiptir. Yüksek antioksidan seviyesi, vücudun hücre hasarından kurtulmasına yardımcı olur, kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenler ve aynı zamanda hipertansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

Gebelik hipertansiyonu ve diyabet, gebeliğin sonraki evrelerinde karşılaşılan sık görülen problemlerdir. Yeşil çaydaki yüksek antioksidan seviyeleri, hamile kadının bağışıklık sistemini artırarak bu sorunlarla yüz yüze gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Polikistik Over Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Doğal Tedavisi

 

Dikkat!!!

Hamilelik sırasında yeşil çay içmek faydalı olsa da, ortaya çıkardığı bazı küçük risk faktörlerini göz önüne almak önemlidir.

Yeşil çay çok küçük bir miktar olsa da kafein içerir. Kafein, diüretiktir ve vücudun her zamankinden daha fazla su salmasına veya dışarı atılmaya zorlanmasına neden olur ve bazen dehidrasyona neden olur.

Dehidrasyon vücudun gerekli besin maddelerini almasını engelleyebileceğinden gebelik sırasında hidrasyon seviyesinin korunması şarttır.

Gebelik artan miktarda vitamin ve mineral gerektirir ve diüretikler bu besin maddelerinin idrarla kaybedilmesini kolaylaştırabilir, bu nedenle bu durumda doktorunuza danışın.

 

 

Romatoid artriti düzeltir
Yeşil çay, romatoid artrit riskini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir. Kemokin enziminin üretimini engelleyerek kıkırdağı korurken sağlığınıza yarar. Kemokinler, vücudun iltihaplanmasını teşvik eden ve artritin ortak bir semptomu olan kıkırdağın esnekliğini yok eden proteinlerdir.

 

 

Cilt kanseri riskini azaltır
Yeşil çayda bulunan polifenoller, tümör hücresi büyümesini desteklediği bilinen iki proteinin – Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) ve Hepatosit Büyüme Faktörü (HGF) büyümesini inhibe eder. Yeşil çay, kanserojenlerin ve ultraviyole ışının kanser teşvik edici etkilerini engellemeye yardımcı olur.

Ayrıca, güneşe gereksiz ve kronik maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan cilt rahatsızlığı olan kanser öncesi pul pul keratozu iyileştirdiği bilinmektedir. Sadece küçük cilt sorunlarının tedavisinde değil aynı zamanda cilt tümörleri gibi ciddi hasarlara karşı bağışıklık kazandırmada da yardımcı olur.

 

 

Stres ve depresyonu giderir

Yeşil çay, depresyonla savaşmanıza yardımcı olabilir. Amerikan Botanik Konseyi tarafından yürütülen bir araştırma, yaşlı kişilerin yeşil çay içme oranı ne kadar artarsa,depresyonları o kadar azaldığını tespit etti. Yeşil çay aslında beyniniz için harika. Yeşil çayda bulunan polifenoller, beyninizin birincil yakıt – glikozun istikrarlı bir şekilde beslenmesini sağlar.

Yeşil çay ayrıca antioksidanların dışında teanin adı verilen bir bileşik de içerir. Teanin stres ve kaygı hafifletmeye yardımcı olan bir amino asittir.

Teanin de anti-depresan olarak harika çalışıyor. Yeşil çaydaki kafeinin daha düşük yüzdesi aynı zamanda anksiyete bozukluklarına ve diğer stresle ilgili problemlere maruz kalmış insanlar için ek bir avantajdır.

 

 

Bağışıklık sistemini geliştirir

Yeşil çay, polifenoller ve flavonoidler ile birlikte vücudunuzun bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olan, böylece enfeksiyonlara karşı savaşmanıza yardımcı olarak sizi daha sağlıklı hale getiren antioksidanlara sahiptir. Bu, ayrıca bir soğuk algınlığı veya grip bulaşmasını engeller. Bir enfeksiyona yakalanırsanız, yeşil çayda bulunan büyük miktarda C vitamini etkili bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olur.

 

 

Astıma iyi gelir

Şiddetli astım sorunlarına sahip insanlar için yeşil çay, bronş tüplerine destek veren kasları gevşetir ve böylece astım şiddetini azalttığı iddiasıyla teofilin içerdiğinden oldukça yararlıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, yeşil çay alerjilere karşı duyarlılığı düşürür, böylece herhangi bir alerjiye karşı herhangi bir astım reaksiyonunu kontrol altında tutar.

 

 

Sağlıklı karaciğeri teşvik eder

Yeşil çay, zararlı serbest radikallerden kurtulmanıza ve karaciğerinizi sağlıklı bir şekle sokmamıza yardımcı olan antioksidanların karaciğeriniz için de faydalıdır. Aynı zamanda, karaciğerde yağ biriken yağlı bir karaciğer hastası olma riskini de azaltır.

Yeşil çay metabolizma hızını arttırarak kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olduğundan, yağ hücrelerindeki glikoz hareketini önler ve böylece karaciğer üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.

 

 

Osteoporozu önler

Düşük kemik yoğunluğu, özellikle menopozdan sonra kadınlarda sık görülen bir sorundur. Osteoporoz, vücuttaki kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına ve kırık riskinin artmasına neden olur.

Yeşil çaydaki yüksek florid içeriği, kemiklerin sağlam durmasına ve dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olur, böylece osteoporoz gibi sorunların gelişme olasılığını azaltır.

 

İlginizi Çekebilir  Elektrolit Dengesizlikleri Hakkında Her Şey

 

Mide sorunlarına iyi gelir

Yeşil çayın bakteri yok etme yeteneği, sadece büyük bir antiseptik olmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda gıda zehirlenmesi, mide enfeksiyonu, vb. gibi mide rahatsızlıklarının önlenmesine de yardımcı olur. Yeşil çayda bulunan tanenlerin salgıyı arttırdığı bilinir. Aşırı tüketim önerilmez. Asit reflüsü ve ülserlere neden olur.

 

 

Cildi güneş hasarından korur

Yeşil çay, UV ışınlarına maruz kalmaya karşı doğal güneş kremi gibi davranır. Serbest radikallerin deri hücreleri arasında yerleşmesini önleyerek cildin sağlıklı koruma sistemini zayıflatmakta, böylece ciltte kırışıklık oluşmasına neden olmaktadır.

Evde yeşil çaylı güneş kremi yapmak için orta ateşte 5-10 dakika boyunca yarım fincan yeşil çay yaprağıyla iki bardak suyu kaynatın. Yaprakları ayırın ve çözeltinin oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Uygulamak için temiz bir pamuğun üzerine az miktarda solüsyon alın ve cildinize sürün. Geri kalanını hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

 

 

Güçlü ve parlak tırnaklar sağlar

Yeşil çay tırnaklarınızı güçlü ve sağlıklı hale getirebilir. Tırnaklardaki sarılıktan kurtulmak için tırnaklarınızı haftada bir kez yeşil çaydan geçirin ve birkaç hafta sonra tırnaklarınızın güçlü ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bir kütikül yağı olarak yeşil çay uçucu yağı kullanabilirsiniz. Haftada bir veya iki kez her tırnağa bir damla damlatın ve kırılgan tırnaklarınızdan kurtulun.

 

 

Nörolojik hastalıkları önler ve tedavi eder

Yeşil çaydaki polifenoller beyindeki öğrenme ve hafızayı düzenleyen kısımların korunmasına yardımcı olabilir. Beyinde indirgenmiş asetilkolin sürecini yavaşlatır ve beyindeki hücre hasarını önlerler. Yeşil çayın düzenli kullanımı, Alzheimer ve Parkinson gibi dejeneratif ve nörolojik hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

 

 

Dokuları onarır

Limonlar zengin bir antioksidan olan zengin C vitamini kaynağıdır. Bu narenciye meyvesini, yeşil çayınızın fincanı ile karıştırmanız, kan damarları, cilt, kemikler, dişler, bağlar ve kıkırdak da dahil olmak üzere vücudunuzdaki farklı dokuların gelişmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Yaraları iyileştirmede de yardımcı olur.

 

 

Demir emilimine yardımcı olur

Yeşil çayı limon suyu ile içmek, vücudunuzun tükettiğiniz belirli gıdalardaki demiri aşırı derecede emmeye yardımcı olur.

 

 

Ağız sağlığını iyileştirir

Yeşil çayda bulunan EGCG’nin, ağızda bulunan Streptococcus mutans olarak bilinen bakterilere karşı güçlü bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Bu besin birçok diş ürünlerinde kullanılır, ancak çoğunlukla biraz limon suyu ile karıştırılmış yeşil çay içerken faydalarını kazanabilirsiniz. Araştırmalar, bu içecekteki antibakteriyel özelliklerin diğer tehlikeli diş bakterileriyle savaşmasına da yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

 

Yeşil çay içmek güvenli mi?

Yeşil çay içmek güvenlidir ancak çok fazla tüketilmemesi önemlidir. Her şey gibi, ılımlılık en iyisidir. Bu içecek son yıllarda popüler hale geldi ancak tüm iyiliğinin yanında yan etkileri de var. Çok fazla yeşil çay içilmesinin etkilerine kısaca bir göz atın:

Günde 3 ila 5 bardaktan fazla yeşil çay içerseniz bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunlar, uykusuzluk, mide bulantısı, ishal, huzursuzluk vb.
Gebe kadınlar, bazı sorunların ortaya çıkma riskini artırabileceğinden, günde 2 fincandan fazla içmemelidir. Emziren kadınlar, içerisindeki kafein anne sütüne bulaştırabilir ve bebeği etkileyebilir.

Yeşil çay, reçete edilen herhangi bir ilaçla kombine edildiğinde vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu konuda doktor tavsiyesine uymalısınız.
Aşırı miktarda yeşil çay içmek, idrardaki kalsiyum miktarını etkiler. Açıkçası, kalsiyum eksikliğine neden olabilir.
Daha önce de belirtildiği gibi, güvensiz olan yeşil çay değil, aşırı tüketimidir.

Bunu düzenli olarak içebilirsiniz, ancak günde 5 bardağı aşmayın. Ayrıca, ilaçla etkileşimde bulunmadığından veya herhangi bir soruna neden olmadığından emin olmak için günlük beslenmenize dahil etmeden önce sağlık uzmanına danışmayı unutmamalısınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ