Yeşil Çay İçmenin Faydaları ve Zararları Nedir?

  Yeşil Çay İçmenin Faydaları ve Zararları Nedir?

  Yeşil çay, kafein içeriğinin düşük olması nedeniyle, kahve ve diğer çay türlerine göre düşük kafeinli bir alternatiftir. Cilt ve saç sağlığına pekçok fayda sağlamakla birlikte, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen doğal antioksidanlar olan polifenoller içerir.

  Yeşil çay, işleme şekli nedeniyle daha sağlıklı bir seçenektir. “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından üretilmiştir.

  Yeşil çayın uzun vadeli sağlık yararlarını belirlemek için dünyada birçok tıbbi ve bilimsel araştırma yapılmaktadır ve toplanan verilere göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerde, kalp hastalığı geliştirme riskinin düşük olduğu belirlenmiştir.

  Buna diğer kronik hastalıklar ve hatta kanser de dahildir. Normal çayla karşılaştırıldığında, yeşil çayda daha az kafein bulunur. Büyük doz kafein kan basıncında artışa neden olabilir. Flavonoidlerin (bitki ürünlerinde bulunan fitokimyasallar) yüksek olduğu bilinen yeşil çay, en iyi bilinen antioksidatif ve antikarsinojenik özelliklere sahiptir.

  yeşil çayın fazlası zararlı mı

  Yeşil çayın faydalarından yararlanmak için çay poşeti yerine demleme olarak tüketmek daha sağlıklıdır. Bu sadece lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda antioksidanın salınımının artmasına yardımcı olur.

  Yazıda “yeşil çay ne işe yarar”, “yeşil çayın faydaları nelerdir”, “yeşil çay ne zaman içilmeli”, “yeşil çay bağırsakları çalıştırır mı”, “yeşil çayın özellikleri ve etkileri nelerdir”, “yeşil çayın fazlası zararlı mı” soruları cevaplanacaktır.

  Yeşil Çaydaki Antioksidanların İşlevi Nedir?

  Serbest radikaller olarak bilinen belirli moleküller, vücudumuz yiyecekleri parçaladığında üretilir. Bu serbest radikaller vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere saldırır ve yaşlanma da dahil olmak üzere birçok soruna yol açar. Antioksidanlar, hücrelerimizi bu serbest radikallerin etkisiyle, hasar görmekten koruyan belirli maddelerdir.

  Bilim insanları, yeşil çayda altı tane farklı kateşin tespit ettiler, bunlardan biri epigallocatechin gallate (EGCG). Yeşil çaydaki EGCG, insan vücudunun metabolik hızını arttırır; bu, yağ oksidasyonu seviyesini ve vücudun gıdayı kaloriye dönüşme oranını yoğunlaştırdığı anlamına gelir; bu da kilo vermeyi sağlar.

  Yeşil çay vücudu yağdan ve şişkinlikten korurken, vücutta detoks etkisi yapar ve zamansız gıda isteklerini bastırır. İdrar söktürücü özelliklere sahip olarak, fazla suyu da ortadan kaldırır ve böylece aşırı kiloyu azaltır. Bu nedenle, günlük olarak yeşil çay içmek, kilo vermede etkilidir.

  Yeşil Çayın Yararları Nedir?

  Yeşil çay zayıflamaya yardımcı olur

  Yeşil çaydaki EGCG kilo vermeye yardımcı olur, vücut yağını azaltır ve bel boyutunu küçültmeye yardımcı olur. Yeşil çayın zayıflamaya yardımcı özellikleri şöyledir:

  Metabolizmayı hızlandırır ve yağ oksidasyonunu artırır

  Yeşil çay kateşinleri ve kafein metabolizmayı hızlandırır ve hızlı yağ oksidasyonunu (yağ asitlerine parçalanan yağ) uyarır.

  Bir çalışma, EGCG içeriği yüksek olan yeşil çay ekstraktının (GTE) yağı parçalayan genleri uyardığını buldu. Başka bir çalışma, yeşil çaydaki EGCG’nin lipid emilimini azaltarak viseral yağın % 37’sini azalttığını bulmuştur.

  Termojeneze yardımcı olur

  Yeşil çay ekstresi (GTE), kilo kaybına yol açan termojenez (vücut ısısı üretimi) indükler. Yeşil çaydaki kafein ve kateşinler ayrıca katekol-o-metiltransferaz enzimini inhibe ederek uzun süreli termojeneze yardımcı olur.

  Açlığı azaltır

  Yeşil çaydaki EGCG ve kafein, açlık genlerini ve hormonları düzenleyerek iştahı azaltmaya yardımcı olur. Bilim insanları, EGCG’nin açlık hormonu olan leptin seviyelerini düşürdüğünü buldu. Bu, gıda tüketiminde % 60 azalma ve laboratuvar farelerinde % 21 vücut ağırlığı kaybına neden oldu.

  Fiziksel performansı iyileştirir

  Yeşil çaydaki EGCG, sporculardaki yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Bu da fiziksel aktiviteyi ve performansı iyileştirir ve iyileşme süresini azaltır. Yeşil çay özü ayrıca egzersiz dayanıklılığının % 8-24 oranında uzatılmasına yardımcı olur.

  Sıfır kalori

  Yeşil çay sıfır kaloriye sahiptir. Kilo vermek için diyet yapan kişilerin, günde 2-3 bardak yeşil çay içmeleri, zayıflamalarına destek olacaktır.

  Bazı kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olur

  Kontrolsüz hücre bölünmesi ve anormal hücrelerin yayılması kansere neden olur. Yeşil çayın güçlü antioksidanları, hücrelerde ve DNA’da oksidatif hasara neden olan zararlı serbest oksijen radikallerini temizleyerek kanserle savaşmaya yardımcı olabilir.

  Meme kanseri

  EGCG, meme kanseri riskini % 19 ve nüks riskini % 27 oranında azaltmaya yardımcı oldu. Yeşil çayın antikanser özellikleri, meme kanseri ve reaktif oksijen türleri (ROS) seviyelerinin ekspresyonunu azaltmaya yardımcı olabilir. 

  Kolon kanseri

  Yeşil çay ayrıca sigara içmeyenlerde kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Yeşil çay alımındaki 2 gramlık artış, kolon kanseri riskinde % 12 azalma gösterdi. 

  Nazofarengeal kanser

  Yeşil çayda bulunan EGCG, nazofarengeal (baş ve boyun) kanseri riskini azaltır. Kanser hücresinin çoğalmasını önler ve kanser hücresi ölümünü (apoptoz) tetikler.

  Servikal ve prostat kanserleri

  EGCG, rahim ağzı kanserinin hücre çoğalmasını baskılar. Erkeklerde prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Akciğer kanseri

  Günde en az üç bardak yeşil çay içmek, sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azaltabilir. EGCG, akciğer kanseri hücre çoğalmasını durdurmaya ve çevresel toksinleri ve kansere neden olan maddeleri (karsinojenler) detoksifiye etmeye yardımcı olur.

  Cilt kanseri

  Yeşil çay, kanserojenlerin ve ultraviyole ışının kanser teşvik edici etkilerini engellemeye yardımcı olur. 

  Kolesterolü düşürür

  Vücuttaki yüksek kolesterol seviyeleri, başta kardiyovasküler hastalıklar ve inme olmak üzere sağlık için tehlikeli riskler oluşturabilir.

  Yeşil çay, vücutta doğal olarak kolesterolü düşürdüğü bilinen tanenler içerir. Tanenler, vücuttaki LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler) kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

  Ayrıca, bilimsel araştırmalar, kateşinlerin bağırsaktaki kolesterol emilimini azalttığını ve yüksek kolesterol sorununun azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. 

  Yeşil çayın cilde ve saça faydaları

  Cildin yaşlanmasını geciktirir

  Yeşil çay antioksidanları cildi UV ışınlarından, oksidatif stresten, güneşin hasarlarından ve cilt kanserinden korumaya yardımcı olur. Ayrıca kollajen yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olarak cildin genç görünmesini sağlar.

  Ciltteki inflamasyonu azaltır

  Yeşil çayın anti-inflamatuar özellikleri, cildi inflamatuar reaksiyonlardan ve akne, atopik dermatit, keloidler, siğiller, kandidiyaz vb . gibi cilt durumlarından korur.

  Saç dökülmesini önler

  Journal of Cosmetic Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, yeşil çay ekstresinin kafa derisine uygulanmasının, saç derisindeki yağlılığı azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Yeşil çay ayrıca androgenetik alopesi (erkek tipi kellik) veya saç dökülmesini azaltmaya yardımcı oldu. 

  İnsülin direncini ve diyabet riskini azaltır

  Diyabetli kişilerde, vücudun yeterli insülin üretememesi (tip 1 diyabet) veya insülin direnci (tip 2 diyabet) nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri vardır.

  Epigallocatechin gallate (EGCG) tokluğu artırır, kilo kaybına yardımcı olur, bel çevresini azaltır, insülin duyarlılığını artırır ve kan şekeri seviyelerini düzenler. Günde üç fincan yeşil çay içmek, tip 2 diyabet riskini % 42 oranında azaltabilir. 

  Kalbe faydalıdır

  Kalp hastalığı, inme ve kalp durması gibi kardiyovasküler hastalıklar (CVD) önde gelen ölüm nedenleridir. Bu hastalıklara yüksek LDL kolesterol ve serum trigliseridleri, obezite ve yüksek tansiyon neden olur. Yeşil çay aşağıdaki şekillerde kalp sağlığını korumaya yardımcı olur:

  LDL kolesterolü düşürebilir

  Bir çalışmada EGCG, LDL kolesterolü (arter duvarlarındaki kolesterol birikintileri) 9,29 mg / dl düşürdü.

  Kan basıncını düşürür

  Yeşil çay içmek, iç organlardaki yağ birikimini % 17,8 oranında azaltmaya, kolesterol emilimini ve LDL oksidasyonunu azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oldu. Düşük dozda yeşil çay ayrıca atriyal fibrilasyonu önlemeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

  Beyin fonksiyonunu iyileştirir

  Bilim insanları, EGCG ve l-theanine’nin (yeşil çayda bulunan bir amino asit) antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır.

  Bu bileşikler beyni korumaya ve beyin fonksiyonunu, ruh halini ve dikkati geliştirmeye yardımcı olur. Yeşil çayın beyin sağlığı için faydaları şöyledir:

  Beyin disfonksiyonunu önleyebilir

  Yeşil çayın nöroprotektif özellikleri nörojenezi (yeni nöritlerin sentezi) indükler ve beyin fonksiyon bozukluğunu bastırmaya yardımcı olur.

  Hafızayı geliştirebilir

  Araştırmalar, yeşil çay tüketiminin hafızayı geliştirmeye, Alzheimer ve Parkinson riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  yeşil çayın özellikleri

  PCOS riskini azaltabilir

  Polikistik over sendromu (PCOS) kadınlarda görülen hormonal bir bozukluktur. Yüksek miktarda androjen (erkek hormonları), düzensiz adet dönemleri ve yüz bölgesinde aşırı kıllanma, PCOS’un birkaç özelliğidir. Yeşil çay aşağıdaki şekillerde bu durumun riskini azaltmaya yardımcı olabilir:

  Kilo vermeye yardımcı olur

  Araştırmalar, yeşil çay içen aşırı kilolu veya obez kadınların (PCOS geliştirmeye eğilimli) kilo vererek bu hastalığın riskini önleyebileceğini göstermektedir.

  Hormonal dengesizliği önler

  Başka bir çalışma, yeşil çayın testosteron seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu ve açlık insülin seviyelerini düşürdüğünü doğruladı.

  Kistleri azaltır

  Yeşil çay polifenolleri, kist sayısını ve kist tabakası kalınlığını azaltmaya yardımcı olabilir.

  Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir

  Kötü beslenme, hareketsizlik, yaş, genler ve cinsiyet yüksek tansiyona neden olabilir. Yeşil çay, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur ve düz kasları gevşetir.

  Yüksek kan basıncını düşürür

  Bilim insanları, yeşil çay veya yeşil çay özütünün (GTE) aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde sistolik ve diyastolik kan basıncını azaltabileceğini buldular.

  Başka bir çalışma, yeşil çayın sistolik kan basıncını % 6,6 ve diyastolik kan basıncını % 5,1 oranında düşürdüğünü doğruladı.

  Düz kasları rahatlatır

  Yeşil çayın güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, düz kas kasılmasını gevşetmeye, iltihabı azaltmaya ve vasküler oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olarak yüksek tansiyonu düşürür.

  Artriti azaltabilir

  İnflamasyon, vücudun yaralanma, enfeksiyon veya otoimmün hastalıklara verdiği ilk tepkidir. İyileşmenin yolunu açar.

  Ancak kronik veya sürekli iltihaplanma kilo alımına, alerjilere, diyabete, artrit, kardiyovasküler hastalıklara (CVD) ve kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) vb. neden olabilir.

  Yeşil çaydaki EGCG, C ve E vitaminlerinden 100 kat daha güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir. 4-6 bardak yeşil çay içmek, romatoid artritli kişilerde şişmiş eklemleri ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmuştur. EGCG, iltihaplanma ve artrite yol açan proinflamatuar molekülleri ve enflamatuar sinyal yollarını engeller.

  Bakteriler, mantarlar ve virüslerle savaşabilir 

  Bazı bakteriler, virüsler, mantarlar gibi patojenik mikroorganizmalar enfeksiyonlara neden olur.

  EGCG doğal bir antibiyotiktir. Araştırmacılar, yeşil çaydaki EGCG’nin akciğerlerdeki bakteriyel enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olabileceğini buldu.

  Yeşil çayın antimikrobiyal özelliği ağız bakterilerine, soğuktan kaynaklanan idrar yolu enfeksiyonuna ve herkesin bildiği tehlikeli Bacillus anthracis’e (şarbon bakterisi) karşı etkilidir. Araştırmalar, yeşil çayın mantar ve viral enfeksiyonlara karşı da etkili olduğunu doğruladı.

  Trombosit agregasyonunu düşürür

  Yeşil çayda bulunan antioksidan flavonoidlerin bir dizi mekanizma ile trombosit agregasyonunu (kardiyovasküler hastalıklarda bir belirleyici faktör) önlediği bilinmektedir. Bundan dolayı yeşil çay içmek, koroner kalp hastalığından etkilenen hastalar için faydalı olabilir. 

  Dış genital siğilleri tedavi eder

  Yeşil çay ekstrelerinin topikal olarak uygulamasının, dış genital ve perianal siğilleri etkili bir şekilde tedavi ettiği bulunmuştur.

  yeşil çay içmenin faydaları

  Yeşil çayın hamilelere faydası

  Yeşil çayın, hamile kadınlar için pek çok faydası vardır. Yüksek antioksidan seviyesi, vücudun hücre hasarından kurtulmasına yardımcı olur, kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenler ve aynı zamanda hipertansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

  Gebelik hipertansiyonu ve diyabet, gebeliğin sonraki evrelerinde karşılaşılan sık görülen problemlerdir. Yeşil çaydaki yüksek antioksidan seviyeleri, hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendirerek, bu sorunlarla yüz yüze gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

  Dikkat!!!

  Hamilelik sırasında yeşil çay içmek faydalı olsa da, ortaya çıkardığı bazı küçük riskleri de göz önüne almak gerekir.

  Yeşil çay çok küçük bir miktarda da olsa kafein içerir. Kafein, diüretiktir ve vücudun her zamankinden daha fazla su salmasına veya dışarı atılmaya zorlanmasına neden olur ve bazen dehidrasyon yaşanabilir. Dehidrasyon vücudun gerekli besin maddelerini almasını engelleyebileceğinden gebelik sırasında hidrasyon seviyesinin korunması şarttır.

  Gebelikte vitamin ve mineral ihtiyacı artar, diüretikler bu besin maddelerinin idrarla kaybedilmesini kolaylaştırabilir, bu nedenle doktorunuza danışarak yeşil çayın dozunu ayarlamada fayda vardır.

  Depresyon ve kaygıyı azaltabilir

  Araştırma çalışmaları, yeşil çay kateşinlerinin depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Yeşil çay antioksidanları, felç geçiren kişilerde depresyonu azaltmaya da yardımcı olmuştur.

  Bağışıklığı güçlendirerek, yaşam kalitesini yükseltir

  Araştırmalar, Çin’de düzenli olarak yeşil çay tüketen insanların % 10’a varan daha düşük ölüm riski ile daha uzun yaşadığını gösterdi. Yeşil çay içmek, yaşlılarda bağışıklığı güçlendirmeye ve fonksiyonel engelliliği azaltmaya yardımcı olabilir.

  Sigara içmeyen yeşil çay tüketicilerinin, yüksek kolesterol, depresyon, felç, obezite, yüksek tansiyon ve diyabet gibi nedenlerden ölüm riski daha azdır. 

  Karaciğer sağlığını destekler

  Yeşil çay metabolizma hızını artırarak kiloyu kontrol altında tutmaya yardımcı olduğundan, yağ hücrelerindeki glikoz hareketini önler ve böylece karaciğer üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.

  Osteoporozu önler

  Düşük kemik yoğunluğu, özellikle menopozdan sonra kadınlarda sık görülen bir sorundur. Osteoporoz, vücuttaki kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına ve kırık riskinin artmasına neden olur. Yeşil çay kemiklerin sağlam durmasına yardımcı olur, böylece osteoporoz gibi sorunların gelişme olasılığını azaltır.

  Yeşil çayın mideye faydaları

  Yeşil çayın bakterileri yok etme yeteneği, sadece büyük bir antiseptik olmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda gıda zehirlenmesi, mide enfeksiyonu, vb. gibi mide rahatsızlıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

  Yeşil çayda bulunan tanenlerin mide salgısını artırdığı bilinmektedir. Ancak aşırı tüketim önerilmez. Çünkü asit reflü ve ülsere neden olabilir.

  Nörolojik hastalıkları önler

  Yeşil çaydaki polifenoller beyindeki öğrenme ve hafızayı düzenleyen kısımların korunmasına yardımcı olabilir. Beyinde indirgenmiş asetilkolin sürecini yavaşlatır ve hücre hasarını önler. Yeşil çayın düzenli kullanımı, Alzheimer ve Parkinson gibi dejeneratif ve nörolojik hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

  Ağız sağlığını korur

  Yeşil çay polifenollerinin antibakteriyel özellikleri ağız sağlığına faydalıdır. Yeşil çayın anti-inflamatuar özelliği, iltihaplanmayı ve periodontal hastalıklar ve diş çürüğü riskini azaltmaya yardımcı olur. Yeşil çay polifenolleri diş sağlığını iyileştirir ve ağız kanseri riskini azaltır.

  Ağız kokusunu önler

  Ağız kokusu, halitoz, olarak da bilinir, oldukça tatsız bir sorundur. Bu, bir takım sebeplerden kaynaklanabilir. Burada da, devreye yeşil çay giriyor. Yeşil çayın faydalarından biri, diş hastalıklarına neden olan bakterilerin ve virüslerin büyümesini engelleme yeteneğidir.

  Ayrıca ağız kokusuna yol açan bakterilerin büyümesini yavaşlatmaya da yardımcı olur. Yüksek konsantrasyonda yeşil çay (bir fincan suda 1 çay poşeti) ile ağzınızı yıkayın. Nefesinizi anında tazeler. Ayrıca dişetlerinde oluşan iltihaplanmaların azaltılmasına da yardımcı olur.

  Yeşil çay ne zaman ve nasıl içilmelidir?

  Günde üç fincan yeşil çay içebilirsiniz. Dört fincan sınırını aşmayın. Yeşil çayı öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden 20-30 dakika önce için. Ayrıca kahvaltıda da bir fincan yeşil çay içebilirsiniz.

  karnına içmekten kaçının. Ayrıca uyumadan hemen önce yeşil çay içmeyin. Kafein, uykuya dalmanızı engelleyebilir. Yatmadan en az 4-5 saat önce için.

  yeşil çay bağırsaklara iyi gelir mi

  Fazla Yeşil Çay İçmenin Zararları

  Yeşil çay içmek güvenlidir ancak çok fazla tüketilmemesi gerekir. Her şeyde olduğu gibi, ılımlılık en iyisidir. Çok yeşil çay içmenin zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  Yeşil çaydaki EGCG demiri bağlayarak anemi ve demir eksikliğine neden olabilir

  Anemi kandaki demir eksikliği ve düşük hemoglobin seviyesinden kaynaklanır. Araştırma çalışmaları, günlük çok fazla yeşil çay içmenin demir eksikliğine neden olarak anemiye veya düşük RBC sayımına yol açabileceğini göstermektedir.

  Yeşil çaydaki EGCG (epigallocatechin gallate) demir ile bağlanır. Bu, EGCG’nin etkinliğini azaltır ve demir emilimini engeller.

  Yeşil çaydaki kafein bazı ilaçlara müdahale edebilir

  Kafein bir CNS (Merkezi Sinir Sistemi) uyarıcısıdır. Bu yüzden bir fincan yeşil çay, kendinizi yenilenmiş ve enerji dolu hissettirir. Ancak çok fazla içmek, bazı ilaçları kullanırken yan etkilere neden olabilir.

  Araştırmalar, yeşil çaydaki K vitamininin bir antikoagülan (anti-kan pıhtılaşması) ilaç olan Warfarin’in etkilerini engellediğini gösteriyor.

  Gebelikte doğum kusurlarına neden olabilir

  Birkaç çalışma, hamilelik sırasında fazla yeşil çay içmenin anne ve yenidoğan üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmek, hamilelikte hipertansiyon riskini artırır.

  Bilim insanları ayrıca yeşil çaydaki kafein ve tanenlerin folik asit seviyelerini azaltabileceğini buldular. Suda çözünen bir B vitamini olan folik asit, spina bifida gibi düşükleri ve doğum kusurlarını önler. Ayrıca fazla yeşil çay içmek erken doğum riskini artırabilir.

  Yeşil çaydaki kafein hipokalemi ve nöbetlere neden olabilir

  Hipokalemi, kandaki düşük potasyum seviyeleri ile karakterizedir. Potasyum, kas kasılması ve vücut proteinlerinin çalışması için önemlidir. Çok fazla yeşil çay içmek potasyum seviyelerini düşürebilir ve bu da kas zayıflığına yol açabilir.

  Araştırmacılar ayrıca, yeşil çayın potasyum düşürücü ve kalsiyum düşürücü özelliklerinin ön konvülsif (kas titremesi ve epilepsi) etkisine sahip olabileceğini buldular.

  Diğer çalışmalar, günde 200 mg’dan fazla yeşil çay tüketmenin nöbet riskini ve sıklığını artırabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, kafeinin epilepsi tedavisi için kullanılan ilaçların etkinliğini azalttığı da bulunmuştur.

  Yeşil çay ekstresi karaciğer için zehirli olabilir

  Araştırmalar, aşırı yeşil çay içmenin, karaciğer hasarına neden olabileceğini gösteriyor. Epigallocatechin gallate (EGCG), yeşil çay ekstraktının % 10’unu oluşturur. Daha yüksek EGCG konsantrasyonları, mitokondriyal toksisiteye neden olabilir ve muhtemelen hepatotoksisiteye yol açar. 

  Baş ağrısına, baş dönmesine ve kusmaya neden olabilir

  Günde 400 mg’dan fazla kafein tüketmek, kafein toksisitesine neden olabilir. Kafein toksisitesi tipik olarak baş ağrısı, bulantı, kusma, titreme, çarpıntı ile karakterizedir.

  Daha yüksek dozda kafein, kan basıncının normal seviyelerin altına düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, kafeine duyarlı kişiler, daha düşük dozlarda da kafein zehirlenmesi belirtileri gösterebilir.

  Yeşil çaydaki kafein tiroid fonksiyonunu bozabilir

  Yeşil çay kateşinlerinin tiroid kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. Ancak aşırı yeşil çay kafeini alımı tiroid fonksiyonunu bozabilir. Sıçan çalışmalarında gebelikte günlük 120-150 mg / kg kafein alımı bebeğin kilo vermesine neden olabilir (bir maternal hipertiroidizm vakası).

  Japonya’nın Tokyo kentindeki Ulusal Kanser Merkezi’nde yapılan bir araştırma, yeşil çay tüketiminin menopoz sonrası kadınlarda tiroid kanseri riskini artırabileceğini gösterdi.

  Yeşil çaydaki kafein kemik zayıflığına neden olabilir

  Ulusal Osteoporoz Vakfı, aşırı kafeinin kalsiyum emilimini önleyebileceği konusunda uyarıyor. Hem fare hem de insan çalışmaları, yeşil çay özütü (GTE) veya daha yüksek yeşil çay alımının kemik birikme oranını azalttığını, kırılma riskini artırdığını ve kemik mineral yoğunluğunu azalttığını göstermektedir. Yaşlılarda da kemik kaybına neden olabilir.

  Not: Yeşil çay flavonoidlerinin kemikler için oldukça faydalı olduğunu gösteren birkaç çalışma vardır. Bununla birlikte, bu bağlamda, daha yüksek dozlarda yeşil çay kemik büyümesine ve yoğunluğuna zarar verebilir.

  Yeşil çaydaki kafein kaygı ve uykusuzluğa neden olabilir

  Daha düşük yeşil çay dozları, uykuya ve stresi azaltmaya yardımcı olabilirken, daha yüksek dozlar uykusuzluğa ve kaygıya yol açabilir.

  Yeşil çayda bulunan kafein, bir sinir sistemi uyarıcısıdır. Günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmek, uyku kalitesini düşürebilir ve uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, öfke ve anksiyeteye neden olabilir.

  Kan pıhtılaşmasını önleyebilir

  Warfarin, kan pıhtılarını tedavi etmek, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için uygulanan yaygın bir anti-kan pıhtılaşma ilacıdır.

  Bilim insanları, yeşil çaydaki kafeinin Warfarin’in etkisini engellediğini keşfettiler. Bu nedenle, Warfarin tedavisi gören kişiler, yeşil çay özleri veya aşırı miktarda yeşil çay gibi kafein açısından zengin ürünlerden kaçınmalıdır.

  Mide ekşimesine neden olabilir

  Mide ekşimesi, GERD’nin (gastroözofageal hastalık) tipik bir semptomudur. GERD, genellikle sigara, obezite, kötü beslenme alışkanlıkları ve aşırı yeşil çay tüketiminden kaynaklanır.

  Japon bilim insanları, hareketsiz bir yaşam tarzının ve düzenli olarak aşırı yeşil çay tüketiminin, GERD riskini artırabileceğini buldular.

  Asya popülasyonları üzerinde yapılan bir başka çalışmada, çaydaki teofilinin bir bileşeninin asit reflüsüne neden olabileceği bulundu.

  Mide rahatsızlığına ve ağrısına neden olabilir

  Uluslararası Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı, kafeinin müshil özelliklerine sahip olduğunu belirtiyor. Günde 3 fincandan fazla yeşil çay tüketmek ishale neden olabilir.

  Yüksek dozda kafein içeren yeşil çay özü karın ağrısı, sarılık ve koyu renkli idrara neden olabilir.

  Sık idrara çıkmaya neden olabilir

  Yeşil çaydaki kafein sık idrara çıkmaya neden olabilir. Çok fazla yeşil çay içmek, idrara çıkma sıklığını artırır. 

  Not: Düşük dozlarda yeşil çay içmek, idrar yolu hastalıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

  Erkeklerde kısırlığa neden olabilir

  Yeşil çay polifenollerinin tedavi edici özellikleri vardır. Ancak daha yüksek dozlarda bunlar erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

  Bir çalışmada, erkek albino sıçanlara 26 gün boyunca yeşil çay yaprağı ekstresi uygulandı. 26. günden sonra sıçanlarda sperm üretimi, sperm hareketliliği ve testosteron seviyeleri azaldı. Aşırı kafein, sperm DNA’sına zarar verebilir ve erkek üreme sistemini olumsuz etkileyebilir.

  Dişleri lekeleyebilir 

  Diş beyazlatma tedavisinden sonra yeşil çay içmek dişlerin lekelenmesine neden olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ