Yeşil Çay Detoksu Nedir,Nasıl Yapılır,Zayıflatır mı? | diyetz

Yeşil Çay Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı?

 

Detoks diyetleri, birçok kişinin vücutlarını temizleyip kilo vermek için başvurduğu bir yöntemdir. Yeşil çay detoksu da bunlardan biri, hatta en çok tercih edilenlerden çünkü takip etmesi kolay ve beslenmede büyük değişiklikler yapmak gerekmez.

“Yeşil çay detoksu kilo verdirir mi?”, “Yeşil çay detoksu zararlı mı?” gibi soruların cevaplarını yazıda bulabilirsiniz.

Yeşil çay detoksu nedir?

Yeşil çay detoksunun, zararlı toksinleri atmanın, enerjik hissetmenin kolay bir yolu olduğu söyleniyor. Normal beslenme düzeniyle birlikte yeşil çay içmenin, vücuttaki zararlı maddeleri temizleyebileceği, bağışıklığı güçlendirebileceği ve yağ yakınını hızlandırabileceği iddia ediliyor.

 

yeşil çay detoksu yapanlar

 

Yeşil çay detoksu nasıl yapılır?

Yeşil çay detoksu yapanlar, günlük olarak 3-6 bardak (0.7–1.4 litre) yeşil çay içmelidir.  Bazı yiyeceklerden uzak durmak veya kalori alımını azaltmak gerekmez, ancak detoks sırasında besin açısından zengin bir beslenme tercih edilmelidir.

Detoksun uzunluğu ile ilgili kurallar değişiklik gösterir, ancak bu detoks genellikle birkaç hafta boyunca yapılır.

 

 

Yeşil Çay Detoksu Faydaları

Yeşil çay detoksunun etkileri üzerine araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, birçok çalışma yeşil çayın yararlarını test etmiştir.

 

 

Nemlendirme sağlar

Yeterince su içmek vücudumuzdaki hemen hemen her sistemin düzgün çalışması için gereklidir. Yeşil çay çoğunlukla sudan oluşur.

Bu nedenle, nemlendirme sağlar ve günlük sıvı gereksinimlerini karşılamamıza yardımcı olur.

Yeşil çay detoksunda, muhtemelen her gün yalnızca yeşil çaydan (0.7-1.4 litre) sıvı alacaksınız. Ancak, yeşil çay sizin için tek sıvı kaynağı olmamalı. Bol su içmeye de devam etmelisiniz.

 

 

Kilo vermeyi sağlar

Araştırmalar, sıvı alımını artırmanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Dahası, yeşil çay ve bileşenleri kilo kaybı ve yağ yakma sürecini hızlandırır.

 

 

Hastalıkların önlenmesine yardımcı olur

Yeşil çay, kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülen güçlü bileşikler içerir.

Örneğin, test tüpü çalışmaları, yeşil çaydaki bir antioksidan türü olan epigallocatechin-3-gallate’nin (EGCG) karaciğer, prostat ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yeşil çay içmek ayrıca kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

 

 

Yeşil Çay Detoksu Zararları

Yeşil çay detoksunun potansiyel faydalarına rağmen, göz önüne alınması gereken bazı olumsuz yönleri de vardır.

 

 

Kafein miktarı yüksektir

237 ml yeşil çay porsiyonu yaklaşık 35 mg kafein içerir. Bu, kahve veya enerji içecekleri gibi kafeinli içeceklere göre önemli ölçüde daha azdır.

Ancak günde 3-6 bardak (0.7-1.4 litre) yeşil çay içmek, yalnızca yeşil çaydan günde 210 mg kadar kafein almak demektir.

Kafein, özellikle yüksek miktarlarda tüketildiğinde kaygı, sindirim problemleri, yüksek tansiyon ve uyku bozuklukları gibi yan etkilere neden olabilen bir uyarıcıdır.

Aynı zamanda bağımlılık yapar ve baş ağrısı, yorgunluk, konsantre güçlüğü ve ruh hali değişiklikleri gibi belirtilere neden olabilir.

Çoğu yetişkin için günde 400 mg kafein güvenli kabul edilir. Ancak, bazı insanlar etkilerine karşı daha duyarlıdır bu nedenle herhangi bir olumsuz semptomla karşılaşırsanız bu detoksu yapmayı bırakın.

 

 

Besin emiliminin bozulması

Yeşil çay, mikro besinlere bağlanan ve vücudumuzdaki emilimini engelleyebilen EGCG ve tanenler gibi bazı polifenoller içerir.

Özellikle yeşil çayın demir emilimini azalttığı ve bazı kişilerde demir eksikliğine neden olabileceği belirtilmektedir. Özellikle demir eksikliği riski altında olanlara yeşil çay detoksu önerilmemektedir.

 

 

Gereksiz ve etkisiz

Normal beslenme düzeni ile birlikte birkaç hafta boyunca yeşil çay içmek, küçük ve kısa süreli kilo kaybı sağlayacaktır detoks sona erdiğinde uzun ömürlü bir kilo kaybı söz konusu olmayacaktır.

Bu nedenle yeşil çay, “detoks” un bir parçası değil, sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzının bir bileşeni olarak görülmelidir. Zayıflamak için ise daha farklı ve etkili yollar denemek gerekir.

 

Sonuç olarak;

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olabilir, vücudu nemli tutar ve kronik hastalıklara karşı korur. Ancak yeşil çay detoksunda günde 3-6 bardak (0.7-1.4 litre) içmek, besinlerin emilimini zayıflatabilir ve kafein alımının artmasına neden olur. Kısa süreli yapıldığı için kilo verme konusunda da yeterli değildir.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ