Yeşil Çay Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı?

Detoks diyetleri, birçok kişinin vücutlarını temizleyip kilo vermek için başvurduğu bir yöntemdir. Yeşil çay detoksu da bunlardan biri, hatta en çok tercih edilenlerden çünkü takip etmesi kolay ve beslenmede büyük değişiklikler yapmak gerekmez.

“Yeşil çay detoksu kilo verdirir mi?”, “Yeşil çay detoksu zararlı mı?” gibi soruların cevaplarını yazıda bulabilirsiniz.

Yeşil çay detoksu nedir?

Yeşil çay detoksunun, zararlı toksinleri atmanın, enerjik hissetmenin kolay bir yolu olduğu söyleniyor. Normal beslenme düzeniyle birlikte yeşil çay içmenin, vücuttaki zararlı maddeleri temizleyebileceği, bağışıklığı güçlendirebileceği ve yağ yakınını hızlandırabileceği iddia ediliyor.

yeşil çay detoksu yapanlar

Yeşil çay detoksu nasıl yapılır?

Yeşil çay detoksu yapanlar, günlük olarak 3-6 bardak (0.7–1.4 litre) yeşil çay içmelidir.  Bazı yiyeceklerden uzak durmak veya kalori alımını azaltmak gerekmez ancak detoks sırasında besin açısından zengin bir beslenme tercih edilmelidir. Detoksun uzunluğu ile ilgili kurallar değişiklik gösterir ancak bu detoks genellikle birkaç hafta boyunca yapılır. 

Yeşil Çay Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay detoksunun etkileri üzerine araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, birçok çalışma yeşil çayın yararlarını test etmiştir

Nemlendirme sağlar

Yeterince su içmek vücudumuzdaki hemen hemen her sistemin düzgün çalışması için gereklidir. Yeşil çay çoğunlukla sudan oluşur. Bu nedenle, nemlendirme sağlar ve günlük sıvı gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olur.

Yeşil çay detoksunda, muhtemelen her gün yalnızca yeşil çaydan (0.7-1.4 litre) sıvı alacaksınız. Ancak, yeşil çay sizin için tek sıvı kaynağı olmamalı. Bol su içmeye de devam etmelisiniz. 

Kilo vermeyi sağlar

Araştırmalar, sıvı alımını artırmanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Dahası, yeşil çay ve bileşenleri kilo kaybı ve yağ yakma sürecini hızlandırır.

Hastalıkların önlenmesine yardımcı olur

Yeşil çay, kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülen güçlü bileşikler içerir. Örneğin, test tüpü çalışmaları, yeşil çaydaki bir antioksidan türü olan epigallocatechin-3-gallate’nin (EGCG) karaciğer, prostat ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yeşil çay içmek ayrıca kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Yeşil Çay Detoksunun Zararları Nelerdir?

Yeşil çay detoksunun potansiyel faydalarına rağmen, göz önüne alınması gereken bazı olumsuz yönleri de vardır. 

Kafein miktarı yüksektir

237 ml yeşil çay porsiyonu yaklaşık 35 mg kafein içerir. Bu, kahve veya enerji içecekleri gibi kafeinli içeceklere göre önemli ölçüde daha azdır. Ancak günde 3-6 bardak (0.7-1.4 litre) yeşil çay içmek, yalnızca yeşil çaydan günde 210 mg kadar kafein almak demektir.

Kafein, özellikle yüksek miktarlarda tüketildiğinde kaygı, sindirim problemleri, yüksek tansiyon ve uyku bozuklukları gibi yan etkilere neden olabilen bir uyarıcıdır.

Aynı zamanda bağımlılık yapar ve baş ağrısı, yorgunluk, konsantre güçlüğü ve ruh hali değişiklikleri gibi belirtilere neden olabilir.

Çoğu yetişkin için günde 400 mg kafein güvenli kabul edilir. Ancak, bazı insanlar etkilerine karşı daha duyarlıdır bu nedenle herhangi bir olumsuz semptomla karşılaşırsanız bu detoksu yapmayı bırakın.

Besin emiliminin bozulması

Yeşil çay, mikro besinlere bağlanan ve vücudumuzdaki emilimini engelleyebilen EGCG ve tanenler gibi bazı polifenoller içerir.

Özellikle yeşil çayın demir emilimini azalttığı ve bazı kişilerde demir eksikliğine neden olabileceği belirtilmektedir. Özellikle demir eksikliği riski altında olanlara yeşil çay detoksu önerilmemektedir. 

Gereksiz ve etkisiz

Normal beslenme düzeni ile birlikte birkaç hafta boyunca yeşil çay içmek, küçük ve kısa süreli kilo kaybı sağlayacaktır, detoks sona erdiğinde uzun ömürlü bir kilo kaybı söz konusu olmayacaktır.

Bu nedenle yeşil çay, “detoks” un bir parçası değil, sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzının bir bileşeni olarak görülmelidir. Zayıflamak için ise daha farklı ve etkili yollar denemek gerekir.

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır?

Düşük kalorilidir

Bir fincan yeşil çay 2 kaloridir ve 0,47 g karbonhidrat içerir. Doğru şekilde hazırlandığında tazeleyici ve gençleştirici bir tada sahiptir.

Faydalı kateşinler içerir

Yeşil çay, kateşin olarak bilinen polifenoller içerir. Yeşil çayda bulunan dört tür kateşin vardır – epikateşin (EC), epikateşin-3 gallat (EKG), epigallokateşin (EGC) ve epigallokateşin-3 gallat (EGCG) var.

Tipik olarak, 3-5 dakika demlenen yeşil çay, yaklaşık 51.5 ila 84.3 mg / g kateşin içerir. Epigallocatechin gallate (EGCG), yeşil çaydaki toplam kateşinlerin % 50-80’ini oluşturur.

Yeşil çaydaki EGCG, antimikrobiyal, antiinflamatuar, anti-obezite, anti-kanser ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bir Japon araştırması, 12 hafta boyunca 690 mg kateşin alımının vücut kitle indeksini, vücut yağını ve bel çevresini azalttığını buldu.

Kateşinler, karın yağını, toplam kolesterolü, kan şekeri ve kan insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bilim insanları, yeşil çay EGCG’nin yağ sentezini uyaran ve lipolizi (yağ parçalanması) indükleyen genleri baskıladığına inanıyor.

Yağ yakıcı kafein içerir

Yeşil çay, kateşinlerle birlikte yağ yakıcı kafein içerir. Kafein, enerji tüketimini artırarak (yakılan kalori) ve enerji alımını azaltarak (gıda tüketimi) enerji dengesini etkiler. Termojenez ve yağ oksidasyonunu artırır.

Bir çalışma, kafein alımının iki katına çıkarılmasının kilo azalmasını % 22, vücut kitle indeksini % 17 ve yağ kütlesini % 28 oranında artırmaya yardımcı olduğunu doğrulamaktadır.

Egzersizden önce kafein alımı da vücuttaki yağ kaybını artırmaya yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırır

Yeşil çay metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabilir. Yeşil çay kateşinleri antioksidandır. Antioksidanlar, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu da oksidatif stresi ve metabolik sendrom riskini azaltmayı sağlar.

Yeşil çay kafeini ayrıca enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu artırmaya yardımcı olur. Avustralyalı araştırmacılar, yeşil çay ekstresinin (GTE) alınmasının istirahatte ve egzersiz sonrası koşullarda yağ oksidasyonunu artırmaya yardımcı olduğunu buldular.

İştahı bastırır

Yağ oksidasyonunu artırmanın ve yağ emilimini azaltmanın yanı sıra, yeşil çay kateşinleri ve kafein, iştahı bastırır. İsveçli bilim insanları, yeşil çay tüketmenin tokluk seviyelerini artırmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Göbek yağını yakmaya yardımcı olur

Göbek yağı diyabet, kardiyovasküler hastalık ve bazı kanserlerle bağlantılıdır. Araştırma çalışmaları, yeşil çay kateşinlerinin göbek yağını azaltmaya yardımcı olduğunu doğruladı.

Yeşil çay ayrıca metabolik sendromlu yaşlılarda bel çevresini azaltmaya yardımcı olur. Düzenli yeşil çay tüketimi, bir çalışmada, iç organ yağında genel vücut ağırlığından daha fazla azalma gösterdi.

Yeşil çay ekstresi kateşinlerde yüksektir. Yeşil çay ekstresi almak, karın yağını, genel vücut ağırlığını, LDL kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Obezite genlerini düzenler

Bilim insanları, yeşil çayın obezite ile ilgili genleri düzenleyebileceğini buldular. Araştırmacılar ayrıca yeşil çay ekstraktının beyaz yağ dokusunun kahverengileşmesine neden olduğunu buldu. Bu da obeziteyi azaltmaya yardımcı oldu.

Yeşil çay özütü ayrıca bağırsak bariyer fonksiyonunu iyileştirerek iltihaplanmaya dahil olan proteinlerin ekspresyonunu engeller. Başka bir çalışmada, yeşil çay EGCG, yağ birikimine neden olan genlerin ekspresyonunu azalttı.

Ancak, bu çalışmaların çoğunun hayvan modelleri üzerinde yapıldığını unutmamak gerekir. 

Egzersiz performansını iyileştirir

Sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybı için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Pek çok insan, güç ve dayanıklılıktan yoksun olduğu için uzun süre egzersiz yapamaz. Egzersiz yapmadan önce bir fincan yeşil çay içmek bunu çözebilir.

Yeşil çay özü (GTE), kas dayanıklılığı kapasitesini artırmaya yardımcı olur.

Bir çalışma, yeşil çay kateşinlerinin (GTC) spor performansını iyileştirdiğini ve yağ oksidasyonunu % 17 ve toplam enerji harcamasını artırdığını gösterdi.

Sonuç olarak;

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olabilir, vücudu nemli tutar ve kronik hastalıklara karşı korur.

Ancak yeşil çay detoksunda günde 3-6 bardak (0.7-1.4 litre) içmek, besinlerin emilimini zayıflatabilir ve kafein alımının artmasına neden olur. Kısa süreli yapıldığı için kilo verme konusunda da yeterli değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ