Yatmadan Önce Yemek Kilo Aldırır mı?

 

 

Birçok kişi yatmadan önce yemenin kötü bir fikir olduğunu düşünüyor. Bu, genellikle uyumadan önce yemenin kilo aldırdığı düşüncesinden kaynaklanıyor. Ancak bazıları yatmadan önce atıştırmanın diyette kilo kaybını desteklediği düşüncesinde.

 

Peki hangisi doğru?

 

Bu kesinlikle bireysel bir cevaptır. Herkese göre değişir. Bununla birlikte bazı bilimsel araştırma ve gerçekleri de unutmamak gerekir. Yazıyı okuyarak “yatmadan önce yemek kilo aldırır mı?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Yatmadan önce yemek

Akşam yemeği ve yatma arasında bir şeyler yemek, beslenme konusunda tartışılır hale gelmiştir. Geleneksel beslenmeden yana olanlar akşam saatlerinde ve uyku sırasında metabolizmanın yavaşladığını ve bu nedenle yatmadan önce bir şeyler yendiği takdirde kullanılamayan kalorilerin vücutta yağ olarak depolanacağını iddia ediyorlar.

 

Bazı sağlık uzmanları ise yatmadan önce yemenin uyku kalitesini artırdığını ve uykuda kilo kaybını tetiklediğini söylüyorlar. Bu nedenle kilo vermeye çalışan insanlar bu konuda biraz şaşkın.

 

 

 

Yatmadan önce yemek sağlıksız yeme alışkanlıklarına neden olabilir

Yatmadan önce yemenin kilo alımına neden olduğuna dair fizyolojik kanıtlar yok. Ancak bazı çalışmalar yatmadan önce yemenin kilo alımına neden olduğunu tespit etmiş.

 

Bunun sebebi basit aslında. Genelde yatmadan önce insanlar, yüksek kalorili atıştırmalıkları tercih ederler. Akşam yemeğinden sonra, aç dahi olmasanız bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissedersiniz.

 

Özellikle televizyon izlerken veya bilgisayarda çalışırken, içinizdeki aç kurt bir şeylere saldırmak için içinizde döner durur. Büyük olasılıkla da çerez gibi kalorisi yüksek atıştırmalıkları tercih edersiniz.

 

Bununla birlikte gün boyu aç kalan insanların, geceleri açlıkları tavan yapar. Bu aşırı açlık yatmadan önce yemeye neden olur.

 

Ertesi gün yine gün boyunca aç kalınıp, yatmadan önce yine yenir. Bu kısır döngü şeklinde devam eder. Bu döngü, aşırı yemeye ve kilo alımına yol açar. Bu durumda gündüz yeterince yemek önem taşımaktadır.

 

Metabolizma hızının geceleri gündüze göre daha yavaş olduğu gerçeği olmasa bile, geceleri sağlıksız ve yüksek kalorili atıştırmalıklar, kilo almanıza neden olur.

 

 

 

Yatmadan önce yemek reflüye neden olabilir

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), dünya toplumlarının %20-48’ini etkileyen yaygın bir sorundur. Mide asidinin boğaza kadar geri gelmesi demektir.

 

Mide ekşimesi, yutkunma zorluğu, boğazda şişkinlik ve gece kötüleşen astım nöbetleri gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa gece yatmadan önce yemeyi bırakmalısınız.

 

Yatmadan önce yemek, belirtileri daha da kötüleştirir çünkü dolu mideyle yattığınız zaman mide asidinin kaçması daha kolay hale gelir.

 

Eğer reflünüz varsa yatmadan en az üç saat önce yemeyi bırakmalısınız. Ayrıca alkol, çay, kahve, çikolata gibi sıcak içecekler ve baharatlı yemekler reflüyü daha da kötüleştirir.

 

Ayrıca yatmadan önce yemek, reflünüz yoksa bile reflü olma ihtimalinizi artırır.

 

 

 

Yatmadan önce yemenin bazı faydaları olabilir

Yatmadan önce yemek, bazıları için iyi bir fikir olmayabilir, belki bazılarına yarar sağlar.

 

 

Gece yemek iştahınızı azaltıp, kilo vermenize yardımcı olabilir

Bazı kanıtlar, yatmadan önce yemenin, kilo almanın aksine kilo verdirdiğini göstermektedir.

 

Gece yatmadan önce yüksek porsiyonlarda kalorili yiyecekleri tercih eden biriyseniz, akşam yemeğinden sonra küçük bir miktar atıştırmalık iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Gece yatmadan önce yemek yiyen yetişkinler üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, katılımcılar akşam yemeğinden 90 dakika sonra 1 kase tahıl ve süt yiyerek beslendiler.

 

Gün içinde aldıkları kalori sayısı 397 daha azaldı. Bu değişimle birlikte 0.84 kg kaybettiler.

 

Bu çalışma, yemekten sonra küçük ve az kalorili atıştırmalıkların insanları memnun ettiğini ve daha az yiyerek kilo verebildiklerini göstermektedir.

 

 

Yatmadan önce yemek iyi bir uykuya yardımcı olabilir

Bu konuda araştırmalar yapılmıştır ve yatmadan önce yemenin gece açlık nedeniyle uykuyu bölmeyeceğinden daha iyi uyumalarına yardımcı olacakları tespit edilmiştir.

 

Bu son derece mantıklı görünüyor, yeterli uyumak önemlidir. Çünkü, uykusuzluk aşırı yeme ve kilo alımına neden olur.

 

 

Sabahları kan şekerinizi sabit tutar

Sabahları kalktığınızda karaciğer, güne başlamak için gerekli olan enerjiyi sağlamak için ekstra glikoz(kan şekeri) üretmeye başlar.

 

Bu süreç diyabetli olmayan kişilerde kan şekeri üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Fakat diyabetli insanlar kandan ekstra glikozu kaldırmak için yeterli insülin üretemezler.

 

Bu nedenle diyabetli insanlar, geceden bir şey yemediklerinde sabahları yüksek kan şekeri ile uyanırlar. Buna şafak sendromu denir.

 

Bununla birlikte bazı çalışmalar, yatmadan önce yemenin size ekstra enerji sağlayacağını ve kan şekerindeki değişiklikleri önlemeye yardımcı olacağını öne sürmüşlerdir.

 

Araştırmalar kafa karıştırıcıdır ve herkes için tavsiye edilmez. Sabahları yüksek veya düşük kan şekeri sorunu yaşıyorsanız, yatmadan önce yemenin sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza veya bir diyetisyene danışmak en iyisidir.

 

 

 

Yatmadan önce ne yenmeli?

Çoğu kişi yatmadan önce atıştırmalıkların mükemmel bir fikir olduğunu düşünür. Yatmadan önce yemek için mükemmel atıştırmalık tarifleri yoktur ancak akılda tutmanız gereken bazı önemli noktalar var.

 

 

Tatlı ve abur cuburdan kaçının

Yatmadan önce, tatlı, dondurma, pasta veya cips gibi besleyici değeri olmayan ve yüksek kalorili yiyecekler iyi bir fikir değil.

 

Sağlıksız yağlar ve şekerden üretilen bu yiyecekler iştahınızı tetikleyerek aşırı yemeye neden olur. Günlük kalori ihtiyaçlarınızı fazlaca aşan durumlar ortaya çıkabilir.

 

Yatmadan önce yemek nasıl olsa kilo yapmıyor diye düşünmeyin, siz bunları yerseniz fazlasıyla yapacaktır.

 

Eğer tatlı yeme isteğiniz varsa meyve veya bitter çikolata yiyebilirsiniz. Veya tuzlu atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Mesala; bir avuç fındık.

 

 

Protein, yağ ve karbonhidratı karıştırın

Meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidrat yemek size enerji verir, protein ve yağ eşleşmesi ise sizi gece boyunca tok tutar ve kan şekerinizin sabit kalmasına yardımcı olur.

 

 

 

Yatmadan önce yiyebileceğiniz gıdalar

Yatmadan önce yemek, bazıları için başka kötü durumları engellemek adına gerekli olabilir. Bu konudaki genel geçer kural yatmadan 3 saat önce yeme işlemini bitirmiş olmaktır.

 

Yatmadan önce tercih edeceğiniz gıdalar; kalori değeri yüksek olmayan, uykuda sizi rahatsız edip reflüye sebep olmayacak ve sizi tok tutacak türden olmalı.

 

Şekerden uzak durarak, yağ, karbonhidrat ve protein üçlüsünü karıştırarak tercih edebileceğiniz gıdalar var mı?

Aşağıdaki listeye bir göz atın.

 

 

Yulaf ezmesi ve bal

Bir kase yulaf ezmesi sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Yulaf, sağlıklı uykuyu desteklemek için gerekli olan kalsiyum, fosfor, potasyum, silisyum ve magnezyum açısından zengindir.

 

Bal, şekerli gıdalar yerine tüketebileceğiniz bir aperatif olabilir ve beyni uykuya hazırlamak için gerekli olan “oreksin” denilen doğal bir bileşik içerir.

 

 

Ton balığı

Ton balığı yüksek protein içeriğinden dolayı yavaş sindirim sağlayan, gece atıştırmak için mükemmel bir besindir. Dinlendirici bir gece uykusu için kalorisi ve şeker oranı düşük bir gıdadır.

 

 

Peynir

Yüksek protein ve yavaş sindirimi açısından ideal bir süt ürünüdür. Peyniri tatlandırmak için yanında birkaç çilek yiyebilirsiniz.

 

 

Lifli tahıl ve süt

Tam taneli tahıllar, sakin ve rahat bir uyku geçirmek için serotonini artıran kompleks karbonhidrat içerirler. Lifli tahıllar gece boyunca yavaş sindirilecektir ve süt sakin tutmak için size yardımcı olacaktır.

 

 

Haşlanmış yumurta

Yumurta, protein açısından çok zengindir ve gece boyunca yavaş sindirilip uykuya yardımcı bir aperatif olacaktır.

 

 

Muz

Az yağlı ve yüksek lifli gıda olarak muz, rahatlamaya ve uykuya yardımcı serotonin ve melatonin hormonlarının stabil kalmasını sağlar.

 

Bir muz, magnezyum ve potasyum içeriğinden dolayı yorgun ve çalışmayan kasları gevşetmeye yardımcı olur.

 

 

Kiraz

Doğal melatonin kaynağı olan bu küçük hazineler, yatmadan önce yendiğinde rahatlatıcı, zihin yatıştırıcı etkiye sahiptir. Taze kiraz, kiraz suyu, dondurulmuş kiraz seçebilirsiniz, hepsi aynı etkiye sahiptir.

 

 

Badem

Gerçekten çok açsanız yatmadan önce bir avuç badem yiyebilirsiniz. Yağ içeriğinden dolayı doygunluk sağlayacak, magnezyum içeriği ise kalbi koruyarak iyi bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yatmadan önce yemek, buzdolabında ne bulduysanız yemek demek değildir. Uyumanıza yardımcı olacak ve sizi rahatsız etmeyecek gıda tercihleri yapmalısınız.

 

 

 

Yatmadan önce yemeli misiniz?

Yatmadan önce yemek tamamen size ve alışkanlıklarınıza bağlı bir durumdur. İkisini de tecrübe etmiş bir olarak söyleyebilirim ki sabah daha zinde uyanmak istiyorsanız yatmadan belli bir süre önce yemeyi bırakmalısınız(uzmanlar 3 saat önce diyor)

 

Bu hem sağlığınız hem de kilo vermeniz açısından önemlidir. Yediklerinizi sadece kalori olarak değerlendirmeyin. Yedikleriniz veya yemedikleriniz hormonlarınızın çalışmasını etkiler.

 

Gece yatmadan önce yediğinizde uykuda çalışan hormonlar devreye giremez ve işlevlerini tam olarak yerine getiremez. Bu konuda “Kilo Verme Sürecinde Hormon Hükümranlığı” adlı yazıyı okuyun.

 

Ben uykuda acıktığımdan dolayı uyanıyorum veya yatmadan bir şeyler yemeden duramam diyorsanız, sağlıklı gıdaları seçmeniz yararınızadır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: