Gece Yemek Yemek Kilo Aldırır mı?

“Gece geç saatte yemek yemek kilo aldırır mı?” diye sorduğumda çoğu uzman gibi sizin de cevabınız evet olacaktır. Ancak bazı uzmanlar gece yemek yemenin veya atıştırmanın kilo vermeye yardımcı olduğu düşüncesinde.

Peki hangisi doğru?

Bu kesinlikle bireysel bir cevaptır. Kişiye göre değişir. Bununla birlikte bazı bilimsel araştırma ve gerçekleri de unutmamak gerekir. Yazıyı okuyarak “gece yemek yemek zararlı mı?” sorusunun cevabını kendiniz verin.

Yatmadan önce yemek

Akşam yemeği ve yatma arasında bir şeyler yemek, beslenme konusunda tartışılan konulardan biridir. Geleneksel beslenmeden yana olanlar akşam saatlerinde ve uyku sırasında metabolizmanın yavaşladığını ve bu nedenle yatmadan önce bir şeyler yendiği takdirde kullanılmayan kalorilerin vücutta yağ olarak depolanacağını iddia ediyorlar.

Bazı sağlık uzmanları ise yatmadan önce yemenin uyku kalitesini artırdığını ve uykuda kilo kaybını tetiklediğini söylüyor.

gece yemek kilo aldırırmı

Gece yemek yemenin zararları

Bazı çalışmalar gece yemenin kilo alımına neden olduğunu tespit etmiş.

Gece yemek yemek neden kilo aldırır?” Bunun sebebi de şöyle açıklanıyor. Genelde yatmadan önce insanlar, yüksek kalorili atıştırmalıkları tercih ederler. Akşam yemeğinden sonra, aç dahi olmasanız bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissedersiniz.

Özellikle televizyon izlerken veya bilgisayarda çalışırken, içinizdeki aç kurt bir şeylere saldırmak için içinizde döner durur. Büyük olasılıkla da çerez, cips, çikolata gibi kalorisi yüksek atıştırmalıkları tercih edersiniz.

Bununla birlikte gün boyu aç kalan insanların, geceleri açlıkları tavan yapar. Bu aşırı açlık gece yemeye neden olur.

Ertesi gün yine gün boyunca aç kalınıp, gece yine yenir. Bu kısır döngü şeklinde devam eder. Bu döngü, aşırı yemeye ve kilo alımına yol açar. Bu durumda gündüz yeterince yemek önem taşımaktadır.

Metabolizma hızının geceleri gündüze göre daha yavaş olduğu gerçeği olmasa bile, geceleri sağlıksız ve yüksek kalorili atıştırmalıklar, kilo almaya neden olur.

Gece yemek reflüye neden olabilir

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), dünya toplumlarının %20-48’ini etkileyen yaygın bir sorundur. Mide asidinin boğaza kadar geri gelmesi demektir.

Mide ekşimesi, yutkunma zorluğu, boğazda şişkinlik ve gece kötüleşen astım nöbetleri gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa gece yemeyi bırakmalısınız.

Yatmadan önce yemek, belirtileri daha da kötüleştirir çünkü dolu mideyle yattığınız zaman mide asidinin kaçması daha kolay hale gelir.

Eğer reflünüz varsa yatmadan en az üç saat önce yemeyi bırakmalısınız. Ayrıca alkol, çay, kahve, çikolata gibi sıcak içecekler ve baharatlı yemekler reflüyü daha da kötüleştirir.

Ayrıca gece yemek, reflünüz yoksa bile reflü olma ihtimalinizi artırır.

Gece yemenin bazı faydaları olabilir

Gece yemek, bazıları için iyi bir fikir olmayabilir, belki bazılarına yarar sağlar.

Gece yemek iştahınızı azaltıp, kilo vermeye yardımcı olabilir

Bazı kanıtlar, gece yemenin, kilo almanın aksine kilo verdirdiğini göstermektedir. Gece yatmadan önce yüksek porsiyonlarda kalorili yiyecekleri tercih eden biriyseniz, akşam yemeğinden sonra küçük bir miktar atıştırmalık iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Gece yatmadan önce yemek yiyen yetişkinler üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, katılımcılar akşam yemeğinden 90 dakika sonra 1 kase tahıl ve süt yiyerek beslendiler.

Gün içinde aldıkları kalori sayısı 397 daha azaldı. Bu değişimle birlikte 0.84 kg kaybettiler. Bu çalışma, yemekten sonra küçük ve az kalorili atıştırmalıkların insanları memnun ettiğini ve daha az yiyerek kilo verebildiklerini göstermektedir.

Yatmadan önce yemek iyi bir uykuya yardımcı olabilir

Bu konuda araştırmalar yapılmıştır ve yatmadan önce yemenin gece açlık nedeniyle uykuyu bölmeyeceğinden daha iyi uyumaya yardımcı olacağı tespit edilmiştir.

Bu son derece mantıklı görünüyor, yeterli uyumak önemlidir. Çünkü, uykusuzluk aşırı yeme ve kilo alımına neden olur.

Sabahları kan şekerini sabit tutar

Sabahları kalktığınızda karaciğer, güne başlamak için gerekli olan enerjiyi sağlamak için ekstra glikoz(kan şekeri) üretmeye başlar.

Bu süreç diyabetli olmayan kişilerde kan şekeri üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Fakat diyabetli insanlar kandan ekstra glikozu kaldırmak için yeterli insülin üretemezler.

Bu nedenle diyabetli kişiler, geceden bir şey yemediklerinde sabahları yüksek kan şekeri ile uyanırlar. Buna şafak sendromu denir.

Bununla birlikte bazı çalışmalar, gece yemenin size ekstra enerji sağlayacağını ve kan şekerindeki değişiklikleri önlemeye yardımcı olacağını öne sürmektedir.

Araştırmalar kafa karıştırıcıdır ve herkes için tavsiye edilmez. Sabahları yüksek veya düşük kan şekeri sorunu yaşıyorsanız, gece yemenin sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza veya bir diyetisyene danışmak en iyisidir.

Gece Acıkınca Ne Yenir?

Çoğu kişi gece atıştırmalıklarının mükemmel bir fikir olduğunu düşünür. Gece yemek için mükemmel atıştırmalık tarifleri yoktur ancak akılda tutmanız gereken bazı önemli noktalar var.

Kilo almamak için gece ne yenir?

Tatlı ve abur cuburdan kaçının

Yatmadan önce, tatlı, dondurma, pasta veya cips gibi besleyici değeri olmayan ve yüksek kalorili yiyecekler iyi bir fikir değil.

Sağlıksız yağlar ve şekerden üretilen bu yiyecekler iştahınızı tetikleyerek aşırı yemeye neden olur. Günlük kalori ihtiyaçlarınızı fazlaca aşan durumlar ortaya çıkabilir.

Eğer tatlı yeme isteğiniz varsa gece meyve yemek iyi bir fikirdir. Bitter çikolata yiyebilir veya tuzlu atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Mesala; bir avuç fındık.

Protein, yağ ve karbonhidratı karıştırın

Meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidrat yemek size enerji verir, protein ve yağ eşleşmesi ise sizi gece boyunca tok tutar ve kan şekerinizin sabit kalmasına yardımcı olur.

Gece Ne Yenir?

Gece yemek yeme, bazıları için başka kötü durumları engellemek adına gerekli olabilir. Bu konudaki genel geçer kural yatmadan 3 saat önce yeme işlemini bitirmiş olmaktır.

Gece tercih edeceğiniz gıdalar; kalori değeri yüksek olmayan, uykuda sizi rahatsız edip reflüye sebep olmayacak ve sizi tok tutacak türden olmalı.

Şekerden uzak durarak, yağ, karbonhidrat ve protein üçlüsünü karıştırarak tercih edebileceğiniz gıdalar listesine bir göz atın.

Gece ne yemek yenir?

gece yemek yemenin zararları

Yulaf ezmesi ve bal

Bir kase yulaf ezmesi sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Yulaf, sağlıklı uykuyu desteklemek için gerekli olan kalsiyum, fosfor, potasyum, silisyum ve magnezyum açısından zengindir.

Bal, şekerli gıdalar yerine tüketebileceğiniz bir aperatif olabilir ve beyni uykuya hazırlamak için gerekli olan “oreksin” denilen doğal bir bileşik içerir.

Ton balığı

Ton balığı yüksek protein içeriğinden dolayı yavaş sindirim sağlayan, gece atıştırmak için mükemmel bir besindir. Dinlendirici bir gece uykusu için kalorisi ve şeker oranı düşük bir gıdadır.

Peynir

Yüksek protein ve yavaş sindirim açısından ideal bir süt ürünüdür. Peyniri tatlandırmak için yanında birkaç çilek yiyebilirsiniz.

Lifli tahıl ve süt

Tam tahıllar, sakin ve rahat bir uyku geçirmek için serotonini artıran kompleks karbonhidrat içerirler. Lifli tahıllar gece boyunca yavaş sindirilecektir ve süt sakinlik sağlayacaktır.

Haşlanmış yumurta

Yumurta, protein açısından çok zengindir ve gece boyunca yavaş sindirilip uykuya yardımcı bir aperatif olacaktır.

Muz

Az yağlı ve yüksek lifli gıda olarak muz, rahatlamaya ve uykuya yardımcı serotonin ve melatonin hormonlarının stabil kalmasını sağlar. Muz, magnezyum ve potasyum içeriğinden dolayı yorgun ve çalışmayan kasları gevşetmeye yardımcı olur.

Kiraz

Doğal melatonin kaynağı olan bu küçük meyve, gece yendiğinde rahatlatıcı, zihin yatıştırıcı etkiye sahiptir. Taze kiraz, kiraz suyu, dondurulmuş kiraz seçebilirsiniz, hepsi aynı etkiye sahiptir.

Badem

Gerçekten çok açsanız yatmadan önce bir avuç badem yiyebilirsiniz. Yağ içeriğinden dolayı doygunluk sağlayacak, magnezyum içeriği ise kalbi koruyarak iyi bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Gece yemek, buzdolabında ne bulduysanız yemek demek değildir. Uyumanıza yardımcı olacak ve sizi rahatsız etmeyecek gıda tercihleri yapmalısınız.

Gece Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulurum?

“Geceleri yemek yemek nasıl önlenir?” diye soranlardansanız, o zaman sizin için cevap basit. Gün içinde dengeli ve yeterli beslenmek.

Gece yemek yemeyi önlemek için kan şekerinizi gün içinde dengede tutacak yiyecekler yemeli ve abur cuburdan uzak durmalısınız. Evde abur cubur bulundurmayın ve geceleri yeme isteğinizi unuttaracak şekilde kendinizi meşgul edin.

Gece Yeme Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gece uykudan kalkıp yemek yeme sendromu olarak da bilinen bu durum, insanların akşam yemeğinden sonra çok miktarda yemek yedikleri, genellikle gece yemek için uyandıkları bir yeme bozukluğudur. Bu rahatsızlığı olan kişiler günün ilk öğünlerini saatlerce erteleyebilir.

Uzmanlar hala gece yeme sendromu hakkında pek fazla şey bilmiyorlar, ancak durum üzerinde çalışılmaya devam ediliyor.

Gece yeme sendromunun sebebi nedir?

Doktorlar gece yeme sendromuna neyin yol açtığından emin değil. Ancak bazı çalışmalar bunun uyku-uyanıklık döngüsündeki sorunlar ve bazı hormonlarla ilgili olabileceğini göstermektedir.

tıkınırcasına yeme bozukluğu davranışçı terapi

Gece yeme sendromunun belirtileri nelerdir?

Gece yeme sendromu olan insanlar, gece boyunca durmadan yerler. Genellikle günün erken saatlerinde aç hissetmezler.

Günün ilk öğünlerini saatlerce erteleyebilirler. Daha sonra, akşam yemeğinden sonra, her gün yedikleri yiyeceğin dörtte birinden fazlasını yiyebilirler.

Bu beslenme şekli, kişinin uyku programındaki değişiklikler veya yerel sosyal rutinlerde (örneğin, gece geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı) yapılan değişikliklerle açıklanamaz. Bu problemi olan insanlar geceleri yemek yedikleri için pişmanlık ve suçluluk hisseder.

Gece yemek yeme sendromu olan kişilerde uykuya dalma ve uykuda kalma zorluğu da dahil olmak üzere uyku problemleri vardır. Bu sorunu olan kişilerin obez olma olasılığı daha yüksektir.

Depresyon gece yeme sendromu olan kişilerde çok yaygındır.

Gece yemek yeme sendromu nasıl teşhis edilir?

Gece yeme sendromu şu anda Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistiksel El Kitabı, 5. Baskı (DSM-5) tarafından Diğer Belirlenmiş Beslenme veya Yeme Bozukluğu (OSFED) olarak sınıflandırılmaktadır.

Bunun için kriterler, gece uykusundan yemek için uyanma, akşam yemeğinden sonra aşırı yiyecek tüketimi ve geceleri yeme ile ilgili ciddi sıkıntı veya bozulmalardır.

Gece yeme sendromu olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve yeme düzenleriniz hakkında sorular soracaktır.

Gece yeme sendromu sıklıkla uyku problemleriyle birlikte oluşur, bu nedenle doktorunuz uykunuz hakkında test yapabilir (polisomnografi). Bazı anketler uygulayabilir.

Gece yeme sendromu tedavisi

Gece yeme sendromu için kanıta dayalı tedavi yoktur. Ancak doktorlar bilişsel-davranışçı terapi ve antidepresanlar ile başarılar elde etmişlerdir.

Bilişsel-Davranışçı Terapi (CBT) yeme bozuklukları için en başarılı tedavilerden biridir. Bu terapi ile uyku uyanıklık döngüsünün düzenlenmesi ve buna bağlı olarak düzenli bir yeme alışkanlığı geliştirmek hedeflenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ