Gece Yatmadan Önce Elma Sirkesi İçmek Sağlıklı mı?

   

  Elma sirkesi, yüzlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Elmanın maya ile birleştirilmesi sonucu alkol elde edilir, bu daha sonra bakteri eklenerek asetik aside fermente edilir.

  Elma sirkesi; su, vitamin, mineral ve eser miktarda başka asitler de içerir.

  Son dönemlerde yatmadan önce elma sirkesi içmek popüler oldu. O yüzden “gece yatarken elma sirkesi içmek zayıflatır mı”, “gece sirkeli su içmek sağlıklı mı” sorularının cevapları merak konusu.

  Gece elma sirkesi içmek” ile ilgili aklınızdaki soruları yazıyı okuyarak cevaplayabilirsiniz. 

   

  Elma sirkesi içmenin faydaları

  Elma sirkesi içmenin potansiyel faydaları şöyledir;

   

   

  yatmadan önce sirkeli su içmek

   

   

  Antimikrobiyal özelliklere sahiptir

  Elma sirkesi, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir, bunu sağlayan ise ana maddesi asetik asittir. Ağız kokusunun tipik bir nedeni Helicobacter pylori bakterileridir.

  Bakteriler asidik ortamlarda iyi gelişmezler, bu nedenle ağız kokusuna karşı, elma sirkeli su içmek, kokunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

  Bunun için 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi ve 1 su bardağı (237 ml) ılık suyu karıştırarak için.

  Ek olarak, bir test tüpü çalışması elma sirkesinin, ciddi bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilecek Candida albicans mantarı ve Escherichia coli tedavisinde etkili olduğunu buldu.

   

   

  Kan şekerini düşürür

  Araştırmalar elma sirkesi içmenin, midenin boşalmasını yavaşlattığını ve dolayısıyla kan şekerindeki ani iniş çıkışları önlediğini gösteriyor.

  Ayrıca kan şekerini düşüren insülin duyarlılığını da artırır. Yemeklerden önce veya yatmadan hemen önce elma sirkesi içmek kan şekeri seviyeleri için en fazla yarar sağlar.

  Örneğin, tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir çalışma, 2 gün boyunca yatmadan önce, 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi içilmesinin, açlık kan şekeri seviyesini % 6’ya kadar azalttığını buldu.

   

   

  Elma sirkesi içmek zayıflamaya yardımcı olur

  Bir kısım araştırma elma sirkesi içmenin zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

  Bir çalışmada, obezite olan yetişkinler günde 1 yemek kaşığı (15 ml), 2 yemek kaşığı (30 ml) veya elma sirkesi olmayan 500 ml’lik bir içecek içti. 12 hafta sonra, sirke grupları kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha az karın yağına sahipti.

  Elma sirkesi yağ depolanmasını azaltabilecek, iştahı bastırabilecek, sindirimi yavaşlatacak, yağ yakımını artırabilecek ve açlık hormonlarının salınımını geciktirebilecek asetik asit içeriğine sahiptir.

   

   

  Elma sirkesi içmenin zararları

  Yatmadan önce elma sirkesi içmeye başlamadan önce, bu olası olumsuz tarafları düşünün.

   

   

  Mide bulantısı ve hazımsızlığa neden olabilir

  Elma sirkesinin, pH düzeyi 4.2’dir yani asidiktir. Asitli yiyecekler bazı insanlarda, özellikle de yatmadan önce tüketildiğinde, hazımsızlığa ve asitin geri akışına neden olur.

   

   

  Diş minesine zarar verir

  Düzenli olarak herhangi bir sirke içmek ve asitli yiyecekler yemek, diş minesini aşındırır. Sirke dişlerinizi fiziksel ve kimyasal hasarlardan koruyan dış tabaka olan diş minesini yavaş yavaş yok eder. 

  Bu nedenle asitli içecekler veya asitli yiyecekler yedikten sonra ağzınızı suyla çalkalamanız gerekir.

   

   

  Bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir

  Elma sirkesi kandaki potasyum seviyesini düşürür. Yani bazı diyabet ilaçları ve diüretikler dahil olmak üzere kan potasyumunu düşüren bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

   

   

  Gece yatmadan önce elma sirkesi içmeli misiniz?

  Elma sirkesi içmek yukarıda da belirtildiği gibi birçok yarara sahiptir. Ancak bazı insanlar için açlık kan şekerini düşürmenin dışında, yatmadan hemen önce içilmesi, günün herhangi bir saatinde içilmesinden daha fazla yarar sağlamaz.

  Bazı kanıtlar, yatmadan önce az miktarda elma sirkesi içilmesinin, tip 2 diyabetli kişilerde sabah kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini, ancak etkili bir doğal tedavi olarak önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu öne sürmektedir.

  Yan etkileri en aza indirerek, sağlıklı şekilde elma sirkesi tüketmek için bu önerileri dikkate alın:

   

  Sulandırın

  1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 bardak suyu karıştırarak için. Seyreltilmemiş şekilde içmek boğaz ve yemek borusuna zarar verebilir.

   

   

  Günün erken saatlerinde için

  Yatmadan en az 30 dakika önce elma sirkesi içilmesi, yattıktan sonra hazımsızlık veya asit reflü riskini azaltır.

   

   

  Başka şekillerde tüketin

  Elma sirkesi salatada, et veya sebzeler için marine edilmiş bir sosta kullanılabilir, bu da onu tüketmenin daha keyifli bir yoludur.

   

  Sonuç olarak;

  Her ne kadar elma sirkesi zayıflama, kan şekeri kontrolü ve antibakteriyel etkiler gibi yararlar sunsa da yatmadan önce içmeye yönelik çalışmalar sınırlıdır ve mide bulantısı, hazımsızlık, diş minesinin aşınmasına neden olabilir.

  Gece yatmadan önce elma sirkesi içmek günün herhangi bir saatinden içmeye göre sağlık açısından pek fark yaratmaz.

  Elma sirkesi içmenin olumsuz etkilerini önlemek için sulandırarak ve yatmadan en az 30 dakika önce içmek gerekir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ