Yasemin Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Yasemin Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Yasemin çayı, yasemin bitkisi çiçeğinin aroması kokan bir çay türüdür. Genellikle yeşil çayla yapılır, bazen bunun yerine siyah veya beyaz çay da kullanılır. Çoğunlukla yeşil çay yapraklarından yapıldığı için, yeşil çay içerek elde edeceğiniz sağlık yararlarının çoğunu sağlar.

  Yazıda “yasemin çayı ne işe yarar”, “yasemin çayı neye iyi gelir”, “yasemin çayı yararları” ve “yasemin çayı nasıl yapılır” hakkında bilgi verilecektir. 

  Yasemin Çayı Nedir?

  Yasemin çayı, Güneydoğu Asya’da nesiller boyu tüketilen bir çay çeşididir. Yasemin (Jasminum officinale) veya sampaguita (Jasminum sambac) çiçekleri, saksılara çay yapraklarının yanına dikilir veya çay ile harmanlanır, bu da aromanın demlenmesini sağlar.

  Yasemin Çayı Yararları Nelerdir?

  yasemin çayı faydaları nelerdir

  Antioksidanlar içerir

  Yasemin çayı polifenoller olarak bilinen güçlü bitki bileşikleri içerir. Bunlar vücudumuzdaki antioksidanlar gibi hareket eder ve hücreleri serbest radikal hasarlarına karşı korur.

  Çalışmalar, kalp hastalığı ve çeşitli kanser türlerinin oluşumunu serbest radikal hasarına bağlamaktadır.

  Yeşil çaydan yapılan yasemin çayı, kateşinler adı verilen polifenollerde yüksektir. Yeşil çaydaki özellikle güçlü bir kateşin olan epiglokatekin gallat(EGCG), kalp ve ağız sağlığının yanı sıra, kilo kaybı ve kan şekeri kontrolünü iyileştirme de dahil olmak üzere birçok yarar sağlar.

  EGCG gibi yeşil çay kateşinlerinin, anti-inflamatuar ve kan-lipit düşürücü etkilere sahip olduğu ve bunun kalp hastalığı riskini azaltabileceği belirtilmektedir.

  Yasemin çayı zayıflatır mı?

  Yasemin çayı içmek, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bu çayın yağ yakma özellikleri, kafein ve polifenol EGCG içeriği ile ilgilidir. Bu bileşikler ayrıca birbirlerinin yağ yakma etkilerini de artırır.

  Kalbi korur

  Bu çay polifenollerde yüksektir ve bu da kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.

  Hayvan ve test tüpü çalışmalarında çay polifenollerinin LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan koruduğu gösterilmiştir.

  Okside LDL kolesterolün, arter duvarlarınıza yapışması ve plak oluşturması daha muhtemel olduğundan potansiyel olarak zararlıdır. Bu, kan damarlarını daraltarak, tıkayabilir.

  Dişlere faydalıdır

  Yasemin çayı kateşinler bakımından yüksektir. Kateşinler, Streptococcus mutans gibi plak oluşturucu bakterileri öldürerek diş çürümelerine veya oyuklara karşı savaşan bir polifenol grubudur.

  Bazı çalışmalar da kokuya neden olan bakterileri azaltarak kötü nefes kokusuyla mücadele edebileceğini göstermektedir. 

  Beyin fonksiyonunu geliştirir

  Yasemin çayı, beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Fincan başına(237 ml) 15-60 mg kafein içerir – kafein içeriği çayın ne kadar demlendiğine ve hangi tür çayın kullanıldığına bağlı olarak değişir.

  Kafein, beyin ve vücut arasında sinyaller veren bir kimyasal olan inhibitör nörotransmitter adenosini bloke ederek sinir sistemini uyarır. Normal olarak, adenozin vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

  Ek olarak, kafein beyin aktivitesini arttırır, dopamin ve serotonin gibi diğer ruh hali geliştirici nörotransmiterlerin salınmasına yardımcı olur. Bu uyanık ve enerjik hissettirir ve kısa süreli hafızayı geliştirir.

  Yasemin çayı ayrıca, rahatlatıcı bir nörotransmiter olan gama-aminobütirik asidin (GABA) salınmasını tetikleyen L-theanine amino asiti içerir. Beraber alındığında, L-theanine ve kafein beyin fonksiyonlarını artırmada daha etkilidir. 

  yasemin çayı özellikleri

  Alzheimer ve parkinson hastalığına karşı korur

  Yasemin çayı, Alzheimer ve Parkinson hastalığı riskini azaltabilecek güçlü polifenollere sahiptir. Özellikle, yeşil çaydan yapılan yasemin çayı EGCG’de yüksektir, bu da Alzheimer ve Parkinson hastalığının ilerlemesi ile ilişkili iki önemli faktördür – inflamasyonu baskılayarak, serbest radikal hasarını nötralize edebilir. 

  Tip 2 diyabet riskini düşürür

  Küresel olarak, 422 milyondan fazla insan diyabet hastasıdır. Tip 2 diyabet en yaygın tiptir ve vücut insülini etkin kullanamadığında ortaya çıkar. İnsülin, şekeri kandan hücrelere taşımaya yardımcı olan bir hormondur.

  Yasemin çayı ve yeşil çay, tip 2 diyabet riskinizi düşürür. Vücudun insülini daha etkin kullanmasına ve kan şekeri seviyesini düşürmesine yardımcı olabilecek EGCG bileşiğini içerir. 

  Bazı kanserlerin riskini azaltır

  Yasemin çayı, serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olan ve kanserle mücadele özelliklerine sahip olabilecek antioksidanlar bakımından yüksektir.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, yeşil çaydaki ECGC gibi polifenollerin tümör boyutunu azalttığını, kanser hücresi ölümünü uyardığını ve kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını bastırdığını tespit etti.

  Bir incelemede, yeşil çay polifenolleri, mesane kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdurdu, hayvan ve tüp araştırmalarında kanser hücresi ölümüne neden oldu.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Yasemin çayı, anti- inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Journal of Life Sciences’da yayınlanan bir hayvan araştırması, yasemin çayının, epikateşin (EC), epikateşin gallat ve diğerleri gibi zengin bir doğal polifenol antioksidan kaynağı olduğunu ortaya koydu. 

  Bağışıklık sistemi, her türlü hastalığa karşı ilk savunma hattıdır, bu nedenle onu güçlendirmek vücuda sayısız şekilde fayda sağlayabilir.

  Birçok kanser türü ve kanserojen hastalıklar bağışıklık sistemini baskılayıcı bir etkiye sahip olabilir yani vücudun genel bağışıklık sistemi tehlikeye girer, bu da vücudu kanser tedavisini zorlaştıran patojenlere karşı savunmasız hale getirir. 

  Yasemin çayını düzenli olarak içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bu tür kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Soğuk algınlığı ve grip riskini azaltır

  Soğuk algınlığı ve gribi doğal yollardan önlemek yasemin çayının faydasıdır. Bu çay türü, alerji, soğuk algınlığı ve influenzanın önlenmesine yararlı olabilecek çok sayıda anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir. 

  Kan dolaşımını düzenler

  Bu çay kan pıhtıları, beyin hasarı, arteriyel bloklar, tromboz, inme ve yüksek tansiyon gibi çeşitli durumların önlenmesine yardımcı olur.

  uyku problemi nasıl çözülür

  Yasemin çayı sakinleştirir mi?

  Yeşil çayın yatıştırıcı etkisi yasemin kokusu ile birleşince stresi azaltmada etkili olur. Gerginlik ve endişeyi azaltır. Ayrıca, baş ağrısı veya kas ağrılarında da etkilidir.

  Ruh sağlığına faydalıdır

  Bu çay aynı zamanda iyi bir antidepresan gibi davranır. Özgüven eksikliği, menopoz, korku, paranoya, doğum sonrası depresyon vb. durumlar için etkilidir.

  Yaşlanma karşıtıdır

  Yasemin çayı antioksidanlar açısından zengindir ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Serbest radikaller vücutta kanser riskini artırabileceğinden yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan serbest radikalleri ortadan kaldırır.

  Ağrıyı azaltır

  Bütünsel tıpta yasemin çayının olumlu etkilerinin, eklem ağrısı ve artrit ile ilişkili kronik rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Çaydaki bazı organik elementlerin anti-inflamatuar yapısı, istenmeyen hücresel oksijenlenmeyi engelleyerek eklemlerdeki küçük şişlik ve iltihabı azaltabilir.

  Antibakteriyel özelliklere sahiptir

  Yasemin çayı, bakteriyel enfeksiyonlara karşı bir savunma sağlayabilir. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences’da yayınlanan bir araştırma, bazı deneklerde yasemin yağının özelliklerinin, kötü korunmuş gıdalarda veya hijyenik olmayan pişirme koşullarında yaygın olarak bulunan çok tehlikeli bir bakteri olan E. coli’nin  etkilerini ortadan kaldırabildiğini buldu. Ayrıca öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarından kurtulma sağlayabilir.

  Gastrointestinal bozuklukları önler

  Yeşil çay, ana bileşeni kateşinler ile polifenolik bileşikler açısından zengindir. European Journal of Pharmacology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, yasemin çayında bulunan kateşinler, gastrointestinal sistem de dahil olmak üzere birçok sağlık alanında olumlu etkilere sahiptir. 

  Birkaç hücre içi antioksidanı aktive ederler ve sağlıklı bağırsak fonksiyonunu desteklemek için gastrointestinal enzimlerle iyi etkileşime girerler.

  yasemin çayı uyku

  Yasemin Çayı Nasıl Demlenir?

  Kokulu bir çiçek aromasına sahip olan yasemin çiçeği çayı; çay poşetleri, kuru yapraklar ve yasemin incileri olarak satın alınabilir.

  En iyisi kuru ve yasemin incileridir çünkü çay poşetleri genellikle kırılmış yapraklar ve bitkinin çay tadına etki edebilecek istenmeyen diğer kısımlarını içerir.

  Yasemin incileri veya kuru yaprakları bir demliğe koyun ve üzerine 70–80 ° C arasında sıcak su ekleyin. Çayın narin lezzetini bozabileceğinden kaynamış su kullanmaktan kaçının.

  Çayın 3–5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin, ardından süzerek servis yapın. 

  Yasemin Çayı Zararları ve Yan Etkileri

  Genel olarak, çok az ya da hiç yan etkisi olmayan sağlıklı bir içecektir. Ancak, bazı insanlarda sorunlara neden olabilecek bir bileşen olan kafein içerir. Çok fazla kafeinin yan etkileri; kaygı, huzursuzluk, titreme ve mide sorunlarıdır.

  Yasemin çayını hamilelikte sınırlı tutmak veya hiç içmemek gerekir çünkü düşük riski oluşturabileceğinden hamileler kafein alımını sınırlamalıdır.

  Aynı zamanda bu çay vücudun yiyeceklerden demiri absorbe etme kabiliyetini azaltan kateşinler içerir. Yüksek miktarlarda kateşin, demir eksikliği anemisi riskini artırabilir.

  Ancak bu, çoğunlukla hamile kadınlar, küçük çocuklar ve besin kısıtlamaları olan insanlar dahil olmak üzere demir eksikliği riski taşıyan insanlar için geçerlidir. 

  Sonuç olarak;

  Yasemin çayı, genellikle yeşil veya siyah çay yapraklarına dayanan inanılmaz derecede sağlıklı bir çaydır. Antioksidanlarla doludur ve birçok etkileyici sağlık yararına sahiptir.

  Örneğin, kalp hastalığı, zihinsel düşüş ve bazı kanserlerin riskini azaltır. Ayrıca kilo vermeye, ağız sağlığını iyileştirmeye ve beyin işlevini artırmaya yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ