Yasemin Çayının Faydaları

 

Çiçekli bir bitki olan yasemin, kokusu ve gevşemeye yardımcı olması ile tanınır. Yasemin çayı içmek birçok sağlık yararı ve aromaterapi sunar.

 

Bu yazı, yasemin çayının sağlık faydalarını ve yan etkilerini incelemektedir.

 

 

 

Yasemin Çayının Faydaları

Yasemin çayı, Güneydoğu Asya’da nesiller boyu tüketilen bir çay çeşididir. Lezzetli ve kusursuz aroması ile kolesterol seviyelerini düşürmek, kan dolaşımını hızlandırmak, felci önlemek gibi sağlık açısından birçok faydaları vardır. Yasemin çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 

 

Antioksidan Özellikleri

Yasemin çayın en çok övülen özelliği, bu lezzetli içecekte bulunan yüksek antioksidan içeriğidir. Yasemin çayı, insan vücudundaki moleküllerden kopan serbest radikaller gibi toksik kimyasallarla mücadelede yardımcı olur.

 

Aşırı serbest radikallerin insan vücudundaki durumu, iltihaplanma ve sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Yasemin çayı içerek, bu serbest radikalleri kendi vücudunuza zarar vermeden önce temizleyebilirsiniz.

 

Yaseminin en önemli antioksidanları, kateşinler olup, vücutta bazı ciddi hastalıkların önlenmesinde faydalıdırlar.

 

 

 

 

Kardiyovasküler Sağlığın Geliştirilmesi

Kardiyovasküler problemleri olan bir aile veya kişisel geçmişi olan insanlar için yasemin çayını tüketmek, başka hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.

 

Yasemin çayın sağlık yararlarından biri olan kateşinler, atardamardaki “kötü” kolesterolün okside olduktan sonra iltihaplanmasına neden olan LDL-oksidasyonun önlenmesinde anahtar bir faktördür.

 

Böylece yasemin çayı çeşitli şekillerde iyi kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur. Kolesterol ve tansiyon düzeylerini düşük tutmanıza ve oksidatif stres oluşumunu önlemenize yardımcı olur.

 

Yasemin çaydaki antioksidanlardan dolayı bu tür çayları içmek, kalp rahatsızlığının yanı sıra kalp krizi riskinde azalma ile bağlantılıdır.

 

 

Stresin Azaltılması

Yeşil çayın yatıştırıcı etkisi yasemin kokusu ile birleşince stresin hafifletilmesinde çok yararlı olur. Gerginlik ve endişeyi azaltır.

 

Ne zaman stresli veya endişeli olduğunuzu hissettiğinizde, sadece bir fincan yasemin çayı içmek, anında rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, baş ağrısı, ağrı veya kas ağrılarının ortak semptomlarını azaltabilir.

 

Gerçek şu ki, bazı prestijli araştırmalar yaseminin harika kokusunun kalp atış hızlarını azaltabileceğini ve duyular üzerinde sakinleştirici bir etki yapabileceğini göstermiştir.

 

Bir çalışmaya göre, yasemin çayı aromasının solunması sonucunda beş dakika içinde yavaş kalp atış hızı ile sonuçlanabilir ve ruh halini sakinleştirebilir.

 

 

Kanser Riskini Azaltma

Yasemin çayı antioksidan bakımından zengindir ve insan vücudunda oluşan serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller aslında farklı yollarla zararlıdır ve yaşlanmayı hızlandırabilirler.

 

Ayrıca, serbest radikallerin insan vücudundaki kanser gelişimiyle bağlantılı olduğu iddia edilmektedir. Vücudunuzdaki serbest radikalleri azaltmak, kanserden acı çekme olasılığını azaltacaktır.

 

Öte yandan, antioksidanlar yaşlanmayı yavaşlatmada önemli rol oynamaktadır.

 

 

Kolesterol Seviyelerini Azaltma

Yasemin çayının, insan vücudunda kolesterol ve sağlıksız yağ birikimini hafifletilebileceği gösterildi. Bir araştırmaya göre, hayvan deneylerinde, yasemin çaydan izole edilen bileşikler, araştırmacılar onlara bir hafta boyunca sadece bir kolesterol ile zenginleştirilmiş diyet besledikten sonra sıçanların kanında ve karaciğerlerinde kolesterolü muazzam bir şekilde düşürdü. Ayrıca, kötü kolesterolün oluşmasını önler, böylece kalp rahatsızlığı ve inme riskini azaltır.

 

 

Zayıflamaya Yardımcı

Çalışmalar, yasemin çayını düzenli olarak içen kişilerin içmeyenlerden daha yağsız ve sağlıklı olduğunu gösteriyor. Nitekim, vücuttaki yağ hücrelerinin azaltılması ile yasemin çayı tüketimi arasında bir bağ olduğu gösterilmiştir.

 

Bu, bireylerin istenen vücut şeklini daha hızlı kazanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca yasemin çayı sağlıklı bir vücut ağırlığının yanı sıra uygun bir şekilde kilo korumaya da yardımcı olabilir.

 

 

Soğuk Algınlığı ve Grip Riskini Azaltma

Yasemin çayı içmek soğuk algınlığı ve gribi doğal yollardan önlemeye yardımcı olur. Bu çay türü, alerji, soğuk algınlığı ve influenzanın önlenmesinde yararlı olabilecek çok sayıda anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir. Yasemin çayın en iyi bilinen faydalarından biridir.

 

Ayrıca yasemin çayı tüketimi, bu tür hastalıklardan daha erken kurtarılmasını da destekleyebilir.

 

 

Bakterilerin Yenilgiye Uğratılması

Yasemin çayı, bakterilerle savaşmanın yanı sıra sindirim gibi bazı önemli görevlerde insan vücuduna yardımcı olan iyi bakterilerin oluşumu için de yararlıdır.

 

Bu nedenle, yasemin çayı bağırsak gücünü artırır ve gastrik rahatsızlıklar, ishal, ülser ve kolera gibi hastalıkların önlenmesini de destekler.

 

 

Sinirlerinizi Yatıştırır

Normalde, aromaterapide yasemin esans yağı yaygın bir sakinleştirici etkiye sahip olduğuna inanılıyor. Son zamanlarda, bilimsel araştırmalar yasemin kokusunun hafif bir sakinleştirici olarak hareket ettiğini başarıyla doğruladı.

 

 

Dolaşımı Düzenleme

Yasemin çayın yararları söz konusu olduğunda, kan dolaşımının artışından bahsetmek gerekir. Bu nedenle, kan pıhtıları, beyin hasarı, arteriyel bloklar, tromboz, inme ve yüksek tansiyon gibi çeşitli durumların önlenmesinde yardımcı olur.

 

 

İnsülin Üretimini Düzenleme

Yasemin çayı içmek, diyabet gelişme riskini azaltabilir. İnsan vücudundaki insülin yapısının yanı sıra şeker seviyelerini de düzenleyebilir. Yasemin, şeker hastalığı olan insanlarda kan şekeri düzeylerinin düşürülmesinde de yardımcı olabilir.

 

 

Ruh Sağlığını Geliştirmek

Bu çay aynı zamanda iyi bir antidepresan gibi davranır. Düşük güven, menopoz, korku, paranoya, doğum sonrası depresyon vb. olaylar için iyidir.

 

 

 

Yasemin Çayın Yan Etkileri

 

Yukarıda listelenen yasemin çayının pek çok avantajıyla birlikte, bazı yan etkileri de vardır. Yasemin çiçekleri veya yaprakları genellikle önemli oranda kafein içeren oolong veya yeşil çay ile karıştırılır. Bazı kişiler kafeinin insan sinirleri ve kalp için kötü olduğunu söylüyor.

 

Başka bir deyişle, bazıları bunun böyle olmadığını iddia edebilir. Gerçek şu ki her ikisi de haklı. Fazla tüketim iyi değildir,ölçüsünde tüketilmesi gerekir.

 

Yasemin çayının bazı yan etkileri şunlardır:

 

 

Gebelikte Yan Etkiler

Birçok aromaterapi tekniği gebelik sırasında yaygın olmakla birlikte, aslında yasemin çayın güçlü kokuları ve kimyasalları, hamile iken kadınlar için genellikle önerilmez.

 

Yasemin çayı (ve ayrıca önemli yasemin yağı) kullanımının, bu gebelerde prematüre kasılmalara yol açtığı bazı vakalar olmuştur.

 

Bu nedenle, günlük beslenmenize eklemeden önce bu koku unsurlarını içeren bu tip aromaterapi veya gıdaların herhangi bir kullanımı hakkında doktorunuza danışmanız gerekir.

 

 

Bağırsak rahatsızlığı

Yasemin çayı gerçekten yüksek asidiktir; dolayısıyla, kilo kaybını ve metabolik fonksiyonu artırmak için içmek, bağırsak rahatsızlığı veya ağrıya neden olabilir.

 

 

Kafein

Duygudurumu değiştiren ve rahatlatıcı özelliklere rağmen yasemin çayı, insan sağlığını farklı şekillerde etkileyen uyarıcı olan zengin bir kafein kaynağıdır.

 

Gerçekte, kafein, beyin içindeki bazı nörotransmitterleri engellemek demek oluyor ve bu da uyanıklık ya da birçok insanın kafeinden almak istediği enerjiye yol açıyor.

 

Bununla birlikte, bazı bireyler, özellikle de bu kadar büyük dozlarda tüketildiğinde, kafeinin etkilerine çok duyarlı görünmektedir. Bu nedenle, doktor tavsiyesine danışmak her zaman gereklidir.

 

Alternatif olarak, riskten kaçınmanıza yardımcı olmak için en sevdiğiniz yasemin çayın kafeinsiz bir sürümünü satın alabilirsiniz.

 

Yukarıda yasemin çayın sağlık yararları ve dikkat etmeniz gereken yan etkileri bulunmaktadır. Unutmayın, ılımlılıkla kullanıldığında sağlığınız için iyidir. Değilse, bazı olumsuz etkilerden muzdarip olabilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: