Yaşam Enerjinizi Artırmanın Doğal Yolları | diyetz

  Yaşam Enerjinizi Artırmanın Doğal Yolları

   

   

  Gittikçe yoğunlaşan hayatlarımızla birlikte, birçok insan düzenli olarak kendilerini yorgun ve bitkin hissediyor. Ancak yaşadığınız yorgunluk yaşam tarzıyla alakalıysa, enerji seviyenizi artırmak için yapabileceğiniz çok şey var.

   

  Bu yazıda yaşam biçiminizi değiştirebileceğiniz ve enerji seviyenizi doğal olarak artırabileceğiniz yöntemler anlatılmaktadır.

   

   

   

  Daha Fazla Uyuyun

  Uyku, meşgul olduğunuzda kolayca ihmal ettiğiniz bir olgudur. Genel nüfusun % 20-30’unda zayıf uyku yaşandığı, bu nedenle dinlenme süresinde eksiklik olduğu tahmin edilmektedir.

   

  Bu uyku eksikliği, uyuşuk, öfkeli ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Sık sık bu şekilde hissediyorsanız, yeterince uyumuyor olabilirsiniz. Her insanın uyku ihtiyacı farklı olmakla birlikte her gece yaklaşık 7 uyumanız önerilir.

   

  İhtiyacınız olan kadar uyuyamıyorsanız, yatmadan önce uyku getirme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu, banyo yapmak, kitap okumak veya her zamankinden yarım saat önce yatmak için zaman ayırmak olabilir.

   

  Yatmadan önce telefonları ve diğer elektronik eşyaların ekranlarını kapatmayı da denemelisiniz.

   

  Daha fazla uyumaya çalışıyorsanız ancak geceleri uykunuzun bölünmesinden dolayı sıkıntı çekiyorsanız, meşgul zihninizi sakinleştirmek için meditasyon veya dikkatlilik uygulamaları deneyebilirsiniz.

   

   

   

   

  Stresi Azaltın

  Meşgul hayatları olan insanlar için stresli , endişeli veya bunaltıcı hissetmek nadir bir durum değildir. Stres duygunuz varsa, konsantre olmakta güçlük çektiğiniz anlamına gelir.

   

  Bu, fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde bir sıkıntı yaratabilir. Stresli hissetme, yorgunluk ile yakından bağlantılıdır.

   

  Çoğu durumda hayatınızdan stres kaynaklarını tamamen kaldırmanız mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, eğer yaşam tarzıyla ilgili stres en aza indirilirse, kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

   

  Enerji seviyelerinizi iyileştirme stratejileri dinlenmek, okumak veya yürüyüşe çıkmak için kendinize biraz zaman ayırmaktır.

   

  Ayrıca anksiyeteyi azaltabilecek meditasyon teknikleri deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, eğer çok gergin hissediyorsanız ve endişeniz şiddetli ise, tıbbi ve psikolojik destek almanız gerekebilir.

   

   

   

  Daha Fazla Hareket Edin

  Düzenli egzersiz , kalp rahatsızlığı, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklar geliştirme riskinizi azaltmak için önemlidir.

   

  Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa enerji düzeyiniz de düşebilir. Bu, kendinizi yorgun hissettiğinizde, kalkmanızın ve vücudunuzun hareket etmesinin zamanı geldiğine işarettir.

   

  Bunun için düzenli egzersiz yapmanız veya spor salonuna yazılmanız gerekmez.

   

  Bir çalışma kalıcı, açıklanamayan yorgunluğu olan hareketsiz kişilerin, düzenli olarak düşük yoğunluklu bisiklete katılmalarıyla yorgunluklarını % 65 oranında azaldığını bulmuştur.

   

  Diğer çalışmalar, kendinizi yorgun hissettiğinizde 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkmanın, etkili olabileceğini belirtti. 

   

  Hareket alanı yaratmak için, öğle yemeğinde yürüyüşe çıkabilir veya iş yerinize yürüyerek gidip gelebilirsiniz.

   

   

   

  Sigara İçmeyin

  Sigara, sağlığınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Sigaradan çıkan duman son derece zararlıdır ve akciğer kanseri, kalp rahatsızlığı ve felç gibi çok sayıda sağlık durumu riskini artırır.

   

  Dumandaki toksinler ve katran akciğerlerinizin etkinliğini azaltır. Zamanla bu, vücudunuzun etrafında taşınan oksijen miktarını azaltarak sizi yorgun hissettirir.

   

  Eğer sigara içiyorsanız, enerji seviyeniz ve sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı bırakmaktır.

   

  Bazıları sakız veya e-sigara gibi bir nikotin replasmanı için sigarayı değiştirmenin faydalı olduğunu düşünüyor. Ancak bırakma kararı verdikten sonra yapabileceğiniz en iyi şey destek hizmeti almaktır.

   

   

   

  Alkolü sınırlayın veya hiç içmeyin

  Alkol içmek sizi yorgun hissettiren başka bir yaşam tarzı alışkanlığıdır. Bunun nedeni, alkolün sakinleştirici olabilmesi ve sizi uykulu hissettirmesidir.

   

  Bu nedenle, birçok kişi alkollü bir içeceğin kendilerini uyutacağını ve daha sağlıklı bir şekilde uyanmayacaklarını biliyor.

   

  Bununla birlikte, yatmadan önce düzenli olarak alkol içmek, uykunuzun kalitesini etkileyebilir ve daha yorgun hissetmenize neden olabilir.

   

  Alkol aynı zamanda bir diüretik gibi davranabilir, yani yatmadan önce içerseniz, gece boyu tuvalete gitmekten rahat uyuyamayabilirsiniz.

   

  Alkollü içki içmek istiyorsanız, tavsiye edilen kurallar dahilinde için veya alkolü tamamen hayatınızdan uzaklaştırın.

   

   

   

  Dengeli Beslenin

  Yorgun, halsiz ve enerjiniz düşük hissediyorsanız, yeme alışkanlıklarınıza bir göz atın.

   

  İyi beslenme alışkanlıkları kronik hastalıklar geliştirme riskinizi azaltır ve aynı zamanda enerji seviyenizi ve günden güne nasıl hissettiğinizi de etkileyebilir.

   

  Vücudunuzun sizi ayakta tutmak için yakıt ihtiyacı vardır.

   

  Çoğu zaman bütün besleyici gıdaları seçmek vücudunuza en iyi şekilde çalışması gereken besin öğelerini sağlayacaktır.

   

  Şeker ve yağ bakımından zengin işlenmiş gıdalar çok yiyorsanız, enerji düzeyinizi ve sağlığınızı da etkilediğini görebilirsiniz.

   

  Buna ek olarak, düzensiz yemek yiyorsanız ve öğün atlıyorsanız, gerekli besin maddelerini alamamak, sizi yorgun hissettitir.

   

  Bir çalışma, kahvaltıyı atlayıp düzenli yemek yemeyen öğrencilerin yorgunluk hissetme oranının çok yüksek olduğunu ortaya koydu.

   

  Gün boyunca kendinize yakıt kazandırmak için yeterli miktarda yiyecek yemeniz önemlidir.

   

  Aşırı diyet kısıtlamaları, enerji seviyelerini olumsuz etkileyebilecek demir gibi hem kalori hem de gerekli besin maddelerinin eksikliğine neden olabilir.

   

   

   

  Şekerden Kaçın

  Yorulduğunuz zaman, tatlı, şekerli bir atıştırmalığa erişmesi kolay olabilir. Bununla birlikte, şeker size kısa vadeli bir enerji artışı sağlar ancak çabucak enerjiniz biter.

   

  Çünkü yüksek şekerli gıdalar kan şekerinizin hızla yükselmesine, neden olur . Bu, vücudunuzun kan şekerinizi geri getirmek için büyük miktarda insülin salgılmasına neden olur.

   

  Bu yükselişin ve kan şekerindeki düşüşün, enerjinin hızla artışına ve ardından hızla azaldığına inanılıyor.

   

  Örneğin, bir çalışma, şekerli bir kahvaltılık tahıl yiyen yetişkinlerin kendilerini, daha karmaşık karbonhidratlara sahip bir kahvaltılık tahıl yiyenlerden daha fazla yorgun hissettiğini gösterdi. Kompleks karbonhidratlar daha yavaş kan dolaşımına salınır.

   

  Fazla oranda şeker tüketimi, ayrıca obezite, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı riskinizi artırabilir, bu nedenle aldığınız şeker miktarını sınırlamak yalnızca enerji düzeyleriniz için değil sağlığınız için de gereklidir.

   

  Enerji seviyenizi daha dengeli tutmak ve yorgunluğu azaltmak için eklenen şekerli gıdalardan kaçınılmalısınız.

   

  Tam tahıllar, sebzeler ve baklagiller gibi tamamen ve lif bakımından zengin gıdalar yiyerek beslenmenizin kalitesini artırabilirsiniz.

   

   

   

  Hidrasyona Dikkat

  Yaşa bağlı olarak, vücudunuzun % 55-75’i sudan oluşur. Gün boyunca idrar ve ter ile su kaybedersiniz. Dolayısıyla, sulu kalabilmek için, bu kayıpları telafi edecek kadar su içmeniz gerekir.

   

  Dehidrasyon beynin işlevini, ruh halini ve enerji seviyelerini etkileyebilir.

   

  Bir çalışmada, sıvılarının % 1.59’unu kaybeden genç erkekler çalışma belleği işlevinde daha zayıf ve kaygı ve yorgunluk duygusu yaşamışlardır.

   

  Bununla birlikte, vücut sıvısının % 1’den fazlasının kaybedilmesinin genellikle yüksek sıcaklıktaki yüksek aktiviteden dolayı çok terleyen insanlarda gerçekleştiğini aklınızda bulundurun.

   

  Hidrasyon için susayınca su içmelisiniz. Ayrıca, sıcak hava nedeniyle çok terlediyseniz veya çok aktifseniz daha fazla suya ihtiyacınız olabilir.

   

  Genel olarak, yorgun hissederseniz ve yeterli miktarda su içtiğinizi düşünmüyorsanız, sulu kalmanızı sağlamak için gün boyunca düzenli olarak su içmeye çalışmayı deneyin.

   

   

   

  Sosyal Olun

  Sosyal ilişkiler, sağlığın korunması için inanılmaz derecede önemlidir. 

   

  Hastalık oranları olağan dışı düşük olan ve yaşam süresi yüz yaşı aşan bölgelerde, ortak faktörlerden biri güçlü bir sosyal destek ağıdır.

   

  Sosyal ortamdan uzak kalma, özellikle yaşlandıkça, düşük ruh hali ve yorgunluğa neden olabilir.

   

  Aslında, daha güçlü sosyal ağlara sahip kişilerin yaşlandıkça daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlıkları olduğu düşünülmektedir.

   

  Sonuç olarak;

  Kendinizi yorgun hissediyorsanız, gün boyunca yapacaklarınız için gereken enerjiden yoksunsunuz demektir.

   

  Bununla birlikte, yeterli miktarda su içmek, sağlıklı yemek yeme, yeterli uyku, egzersiz yapmak ve sosyal olmak, enerji düzeylerinize ve sağlığınıza faydalı olabilir.

   

  Yorgun hissediyorsanız, enerji seviyenizi yükseltmek ve kendinizi harika hissetmek için hangi sağlıklı değişiklikleri yapabileceğinizi belirlemek için yaşam biçiminize bir göz atın.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ