Yara Otu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Yara Otu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

 

Yara otu, Latince adıyla Prunella vulgaris, nane ailesine ait olan şifalı bir bitkidir. Diyabet ve kanser de dahil olmak üzere virüslere, enfeksiyonlara ve kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği iddia edilmektedir. Ancak bu şifalı bitkinin faydaları ile ilgili araştırmaların neredeyse tamamı hayvan ve tüp çalışmaları ile sınırlı kalmıştır.

Yara otu bitkisi nedir?

Yara otu bitkisi, hastalıkları yüzyıllardır tedavi etmek için kullanılmış bir bitkidir. Nane ailesinin bir üyesidir ve geniş yeşil yaprakları ve mor çiçekleri vardır.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere tüm dünyada yetişir. Bu şifalı bitki, yaraların iyileşmesi, boğaz enfeksiyonları ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. 

Bu bitkinin olası sağlık yararlarının, içeriğindeki bileşiklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunlar, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip flavonoidler, tanenler ve ursolik, rosmarinik ve oleanolik asitlerdir.

Spesifik olarak, bu bileşikler diyabetle ilişkili komplikasyonların önlenmesine, uçuğa karşı korunmaya ve antikanser etkilerinin oluşmasına yardımcı olur.

Bitkinin tüm kısımları yenilebilir ve yaprakları salatalara eklenebilir. Aynı zamanda hap ve sıvı özüt şeklinde, doğrudan cilde uygulanabilen balsam ve merhemleri de satılmaktadır. 

 

 

Yara Otu Faydaları

 

yara otu ne işe yarar

 

Diyabet komplikasyonlarını hafifletir

Yara otu, kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu bir hastalık olan diyabet ile ilgili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Test tüpleri ve kemirgenlerde yapılan çalışmalar, bitkideki bazı bileşiklerin vücuttaki karbonhidratları parçalayan ve metabolize eden enzimleri engelleyebileceğini göstermektedir.

Bu da, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve diyabet kontrolünün iyileşmesine yol açar. 

 

İlginizi Çekebilir  Göz Otu Bitkisi Nedir, Neye İyi Gelir?

 

Kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

Yara otundaki bazı bileşikler antikanser etkilere sahiptir. Bitkideki spesifik karbonhidratların, kanser hücresi ölümünü indüklediği ve tüp çalışmalarında tümör büyümesini önlediği gösterilmiştir.

Test tüpü çalışmaları ayrıca, bu bitkideki kafeik asit, rosmarinik asit ve diğer bitki bileşiklerinin, altta yatan hücre hasarına karşı savaşan antioksidanlar gibi davranabileceğini göstermektedir.

Bu hasara, kanser gelişimiyle bağlantılı serbest radikal denilen reaktif moleküller neden olur.

İnsan karaciğer kanseri hücrelerinde yapılan bir araştırma yara otunun kanser büyümesini teşvik eden bazı enzimleri engelleyerek kanserin yayılmasını durdurduğunu buldu.

 

 

Uçuk tedavisine yardımcı olabilir

Yara otunun, ağızdaki veya cinsel organlardaki bulaşıcı yaralara neden olan herpes simpleks virüsü (HSV) için olası bir tedavi olduğu belirtilmektedir. 

Spesifik olarak, bu bitkideki bir tür karbonhidratın, test tüpü çalışmalarında HSV hücrelerinin replikasyonunu bloke ettiği gösterilmiştir.

Virüsün yayılmasını engellemenin yanı sıra, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan makrofajlar gibi bağışıklık hücrelerinin aktivitesini uyararak uçuğa karşı koruma sağlar.

Hayvan çalışmaları, yara otu içeren topikal kremlerin herpes virüsünün neden olduğu yara ve cilt lezyonlarının sayısını önemli ölçüde azalttığını keşfetmiştir.

 

 

Anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir

Yara otu vücuttaki iltihapla mücadeleyi sağlar ve bu nedenle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcıdır.

İnsan kalp kası hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışmasında yara otu özütünün kalp hastalıklarının ve felcin gelişmesine yol açtığı bilinen inflamatuar proteinlerin aktivitesini baskıladığı tespit edildi.

Yara otunun ayrıca farelerde bağırsak iltihabıyla mücadele ettiği belirtilmiştir. İshal, mide ağrısı ve inflamatuar bir durum olan kolit gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. 

 

 

Yara otu nasıl kullanılır?

Çok az sayıda çalışmanın yara otunun insanlardaki etkilerini araştırdığı göz önüne alındığında, önerilen dozu ve olası yan etkileri hakkında çok az bilgi vardır.

Meme kanserli kişilerle yapılan bir çalışmada, günde yaklaşık 200 ml yara otu (Prunella vulgaris) özü tüketmenin güvenli olduğu ve yan etkilere neden olmadığı bulunmuştur.

Ancak sıvı özütler, haplar ve bazıları bilinmeyen yan etkileri olabilen topikal merhemler dahil olmak üzere çeşitli farklı Prunella vulgaris türleri mevcuttur.

Ayrıca, çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda bu bitkinin kullanımı ile ilgili bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle, bu popülasyonlarda bitkinin güvenliği bilinmemektedir.

Diyabet, herpes veya başka bir durumla ilgili bu bitkiyi besin takviyesi şeklinde kullanmak istiyorsanız, öncelikle bir doktora danışın. 

 

İlginizi Çekebilir  Siyah Çayın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

Sonuç olarak;

Yara otu-Prunella vulgaris, yüzyıllarca enfeksiyon ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir bitkidir.

Bazı araştırmalar iltihaplanma ile savaşmaya, kansere karşı korunmaya, diyabet komplikasyonlarını önlemeye ve uçuğu tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, bu bitki üzerinde yapılan çoğu araştırma, tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlı kalmıştır. İnsanlarda çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ