Yara Otu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

   

  Yara otu, Latince adıyla Prunella vulgaris, nane ailesine ait olan şifalı bir bitkidir. 

  Bitki, 5-30 cm uzunluğa kadar büyüyen mızrak şeklinde yapraklara sahiptir. Arıları ve kelebekleri kendine çeken mavi ve lila çiçekleri vardır. Bitki nisandan haziran ayına kadar çiçek açar ve haziran-ağustos ayları arasında meyve verir.

  Bu şifalı bitki ile ilgili diyabet ve kanser de dahil olmak üzere virüslere, enfeksiyonlara ve kronik hastalıklara karşı koruduğu iddiaları bulunmaktadır. 

  Ancak yara otu bitkisinin faydaları ile ilgili araştırmaların neredeyse tamamı hayvan ve tüp çalışmaları ile sınırlı kalmıştır.

  Yara otu bitkisi nedir?

  Yara otu bitkisi, hastalıkları yüzyıllardır tedavi etmek için kullanılmış bir bitkidir. Nane ailesinin bir üyesidir ve geniş yeşil yaprakları ve mavi-mor çiçekleri vardır.

  Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere tüm dünyada yetişir. Bu şifalı bitki, yaraların iyileşmesi, boğaz enfeksiyonları ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

   

  Yara otu bitkisinin olası sağlık yararlarının, içeriğindeki bileşiklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunlar, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip flavonoidler, tanenler ve ursolik, rosmarinik ve oleanolik asitlerdir.

  Spesifik olarak, bu bileşikler diyabetle ilişkili komplikasyonların önlenmesine, uçuğa karşı korunmaya ve antikanser etkilerinin oluşmasına yardımcı olur.

  Bitkinin tüm kısımları yenilebilir ve yaprakları salatalara eklenebilir. Aynı zamanda hap ve sıvı özüt şeklinde, doğrudan cilde uygulanabilen balsam ve merhemleri de satılmaktadır. 

  Yara Otu Bitkisinin Yararları Nelerdir?

  Yara otu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu bitki hipertansiyon, baş dönmesi, konjonktivit ve gut tedavisine yardımcı olur. Bu bitki hemostatik, yatıştırıcı, büzücü, hassas, inflamatuar, hipotansif, immünomodülatör, modülatör, diüretik ve antiviral özelliklere sahiptir.

  Diyabet komplikasyonlarını hafifletir

  Yara otu, kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu bir hastalık olan diyabet ile ilgili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

  Test tüpleri ve kemirgenlerde yapılan çalışmalar, bitkideki bazı bileşiklerin vücuttaki karbonhidratları parçalayan ve metabolize eden enzimleri engelleyebileceğini göstermektedir.

  Bu da, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve diyabet kontrolünün iyileşmesine yol açar. 

  Kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

  Yara otundaki bazı bileşikler antikanser etkilere sahiptir. Bitkideki spesifik karbonhidratların, kanser hücresi ölümünü indüklediği ve tüp çalışmalarında tümör büyümesini önlediği gösterilmiştir.

  Test tüpü çalışmaları ayrıca, bu bitkideki kafeik asit, rosmarinik asit ve diğer bitki bileşiklerinin, altta yatan hücre hasarına karşı savaşan antioksidanlar gibi davranabileceğini göstermektedir.

  Bu hasara, kanser gelişimiyle bağlantılı serbest radikal denilen reaktif moleküller neden olur.

  İnsan karaciğer kanseri hücrelerinde yapılan bir araştırma yara otunun kanser büyümesini teşvik eden bazı enzimleri engelleyerek kanserin yayılmasını durdurduğunu buldu.

  Uçuk tedavisine yardımcı olabilir

  Yara otunun, ağızdaki veya cinsel organlardaki bulaşıcı yaralara neden olan herpes simpleks virüsü (HSV) için olası bir tedavi olduğu belirtilmektedir. 

  Spesifik olarak, bu bitkideki bir tür karbonhidratın, test tüpü çalışmalarında HSV hücrelerinin replikasyonunu bloke ettiği gösterilmiştir.

  Virüsün yayılmasını engellemenin yanı sıra, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan makrofajlar gibi bağışıklık hücrelerinin aktivitesini uyararak uçuğa karşı koruma sağlar.

  Hayvan çalışmaları, yara otu içeren topikal kremlerin herpes virüsünün neden olduğu yara ve cilt lezyonlarının sayısını önemli ölçüde azalttığını keşfetmiştir.

  Anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir

  Yara otu vücuttaki iltihapla mücadele sağlar ve bu nedenle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcıdır.

  İnsan kalp kası hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışmasında yara otu özütünün kalp hastalıklarının ve felcin gelişmesine yol açtığı bilinen inflamatuar proteinlerin aktivitesini baskıladığı tespit edildi.

  Yara otunun ayrıca farelerde bağırsak iltihabıyla mücadele ettiği belirtilmiştir. İshal, mide ağrısı ve inflamatuar bir durum olan kolit gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. 

  Yaraları iyileştirir

  Bu şifalı bitki yaraları iyileştirmek için kullanılır. Dokuyu stabilize etmeye yardımcı olan ve cildin nemini önleyen hassas, yatıştırıcı ve sıkılaştırıcı yeteneklere sahiptir. 

  Yara otu bitkisi, kesikleri, yanıkları ve sıyrıkları tedavi etmeye yardımcı olur. Bitkinin dahili kullanımı boğaz ve ağız ülserleri için faydalıdır.

  Viral enfeksiyonları tedavi eder

  Yara otu, HPV, HIV ve herpes simpleks virüslerini tedavi etmeye yardımcı antiviral özelliklere sahiptir. Araştırma, virüsü engelleme yeteneğinin yeni salgınları önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. 

  Solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştirir

  Yara otu, bağışıklık sistemini dengeleyen polisakkaritlere sahiptir. Düzenli olarak yara otu kullanımı bağışıklık sağlığına yardımcı olur ve üst solunum enfeksiyonlarını azaltır. 

  Alerjileri yatıştırır

  Yara otu, kronik iltihaplanma ve mevsimsel alerjiler gibi bağışıklık sisteminin aşırı tepkisini azaltan bir bağışıklık düzenleyicidir. Bitkinin çayını düzenli olarak içmek, mevsimsel alerji semptomlarını azaltır.

  Böbrekleri güçlendirir

  Yara otu bitkisi, böbrek fonksiyonlarını destekleyen böbrek güçlendirici özelliklere sahiptir. Güçlendirici özelliklerinin yanı sıra idrar söktürücü görevi görerek ödem gibi vücutta toplanan fazla suyun giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca yüksek tansiyonu düşürür.

  Kalp rahatsızlıkları riskini azaltır

  Yara otu, şeker hastalığını ve metabolik sendromun etkilerini önleyen insülin duyarlılığını artırır. Bitkinin kardiyovasküler sistem üzerinde de olumlu etkisi vardır. 

  Çin tıbbında kan basıncını düşürmek için kullanılır ve kardiyovasküler dokular üzerinde modüle edici özelliklere sahiptir.

  Baş ağrılarını iyileştirir

  Yara otu bitkisi, Çin tıbbında karaciğer kısıtlaması ve karaciğer ateşinin yükselmesi belirtilerini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, konjonktivit, kırmızı gözler ve göz yaşarması gibi göz rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır.

  Yara otu nasıl kullanılır?

  Çok az sayıda çalışmanın yara otunun insanlardaki etkilerini araştırdığı göz önüne alındığında, önerilen dozu ve olası yan etkileri hakkında çok az bilgi vardır.

  Meme kanserli kişilerle yapılan bir çalışmada, günde yaklaşık 200 ml yara otu (Prunella vulgaris) özü tüketmenin güvenli olduğu ve yan etkilere neden olmadığı bulunmuştur.

  Ancak sıvı özütler, haplar ve bazıları bilinmeyen yan etkileri olabilen topikal merhemler dahil olmak üzere çeşitli farklı Prunella vulgaris türleri mevcuttur.

  Ayrıca, çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda bu bitkinin kullanımı ile ilgili bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle, bu popülasyonlarda bitkinin güvenliği bilinmemektedir.

  Diyabet, herpes veya başka bir durumla ilgili bu bitkiyi besin takviyesi şeklinde kullanmak istiyorsanız, öncelikle bir doktora danışın. 

  yara otu ne işe yarar

  Yara Otu Bitkisinin Geleneksel Kullanımları

  Yara otu bitkisi, kan basıncını düşürmeye, idrara çıkmayı artırmaya ve tümörlerle karşılaşmaya yardımcı olan antibiyotik özelliklere sahiptir.

  – Topikal uygulama için tentür, merhem ve infüzyon olarak kullanılır.

  – Batı tıbbında bu şifalı bitki, kanamayı tedavi etmek ve aşırı adet kanamasını azaltmak için dahili olarak kullanılır.

  – Batı tıbbında küçük yaralanmalar, yanıklar, yaralar, boğaz ağrısı, morluklar, ağız iltihapları ve hemoroidlere haricen uygulanır.

  – Sapın suyu, küçük nöbetleri, böcek sokmalarını ve böcek ısırıklarını yatıştırmaya yardımcı olur.

  Yara otu bitkisi, tümörleri iyileştirmeye yardımcı olan bir idrar söktürücü görevi görür.

  – Yapraklardan yapılan kaynatma, iç kanamayı ve boğaz ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olur.

  – Çin tıbbında karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır.

  Yara otu bitkisi, antiviral özelliklere sahip olduğundan, Çin’de anti-kanser ilacı olarak kullanılmaktadır.

  – Bitki, kesiklerin yanı sıra iltihapları tedavi etmek için de kullanılır.

  Kurutulmuş yara otu bitkisi bitkisel bir içecek olarak kullanılır.

  – Bitkiden yapılan lapa, tahriş olmuş cildi tedavi etmeye yardımcı olur.

  – Bitki, karaciğer rahatsızlıkları, hepatit, sarılık ve karaciğer zayıflığını tedavi etmek için kullanılır.

  – İç kanama, şişkinlik, ishal, gastrit ve bağırsak parazitleri için faydalıdır.

  – Çin’de tonik olarak kullanılır.

  – Çiçek başları ve alt yapraklar romatizma ve ateşin tedavisinde kullanılır.

  – Karaciğerin işlevine ve net görmeye yardımcı olur.

  – Boyundaki yumruları ve ayrıca şişmiş bezleri iyileştirmeye yardımcı olur.

  – Bitki, Yeni Zelanda’da ilk yardım için merhem olarak kullanılıyor.

  – Çay, ateş, ağız ağrısı, ishal ve iç kanamayı tedavi etmeye yardımcı olur.

  – Bitki kan basıncını düşürür ve mideyi sıkılaştırır.

  Yara Otu Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?   

  – Baş dönmesi, kabızlık ve halsizlik gibi yan etkilere neden olabilir.

  – Romatizmal hastalıkları ve gastrointestinal fonksiyonu zayıf olan kişiler için zararlı olabilir.

  – Yüksek dozlarda uzun süre kullanılması karaciğer sağlığını, böbrek ve organları etkiler.

  – Karaciğer ve böbrek ağrısına neden olabilir.

  Yara otu bitkisi, bulantı, kaşıntı, kusma ve deri döküntüsü gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  Yara Otu Bitkisi Nasıl Yenir?

  – Yaprakları çorba, salata ve sebze yemeklerine eklenebilir.

  – İçecek olarak taze veya toz yapraktan yapılan soğuk su infüzyonu kullanılır.

  – Bitkinin yaprakları çay şeklinde demlenerek tüketilebilir.

  – Yaprakları patates püresine eklenebilir.

  Sonuç olarak;

  Yara otu-Prunella vulgaris, yüzyıllarca enfeksiyon ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir bitkidir.

  Bazı araştırmalar iltihaplanma ile savaşmaya, kansere karşı korunmaya, diyabet komplikasyonlarını önlemeye ve uçuğu tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Bununla birlikte, bu bitki üzerinde yapılan çoğu araştırma, tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlı kalmıştır. İnsanlarda çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

   

  İlginizi Çekebilir  Saçın Çabuk Yağlanmasını Önlemek için Doğal Çözümler
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ