Yapay Tatlandırıcılar İyi Bağırsak Bakterilerine Zarar Verir mi? | diyetz

Yapay Tatlandırıcılar İyi Bağırsak Bakterilerine Zarar Verir mi?

 

 

Yapay tatlandırıcılar, tatlandırmak için gıdalara ve içeceklere eklenen şeker yerine kullanılan maddelerdir. Ekstra kalorisi olmayan bu durum, kilo vermek isteyenler için çekici bir seçenek haline geliyor.

 

Şeker, soda, diş macunu ve sakız da dahil olmak üzere her türlü gündelik kullandığımız gıdalara eklenir yapay tatlandırıcılar.

 

Son yıllarda yapay tatlandırıcılar tartışmalara yol açtı. İnsanlar, tatlandırıcıların bilim insanlarının ilk düşündüğü kadar güvenli ve sağlıklı olup olmadıklarını sorgulamaya başlıyor.

 

Potansiyel sorunlarından biri, bağırsakta yararlı bakterilerin dengesini bozabilmesidir.

 

Bu yazı, mevcut araştırmaları inceliyor ve yapay tatlandırıcıların bağırsak bakterilerini değiştirip değiştirmediğini sorguluyor.

 

 

 

Bağırsak Bakterileri Sağlığınızı ve Kilonuzu Etkileyebilir

 

Bağırsakta bulunan bakteriler, vücudunuzdaki birçok işlemde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Faydalı bakterilerin bağırsağınızı enfeksiyona karşı korumasına, önemli vitamin ve besin maddeleri üretmesine ve hatta bağışıklık sisteminizi düzenlemesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Bağırsağınızın normalden daha az bakteri içerdiği bakteri dengesizliğine, disbiyozis denir.

 

Disbiyozis, inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve çölyak hastalığı da dahil bir dizi bağırsak sorunuyla ilişkilendirilmiştir.

 

 

 

Yakın tarihli araştırmalar aynı zamanda disbiyozisun kilonuzu etkilediğini de ortaya koymuştur.

 

Bağırsak bakterilerini inceleyen bilim insanları, normal kilolu kişilerin bağırsaklarında kilolu insanlardan farklı bakteri türlerine sahip olduklarını bulmuşlardır.

 

Kilolu ve normal kilolu ikizlerin bağırsak bakterilerini karşılaştıran çalışmalar aynı fenomeni bulmuştur; bu da bakterilerdeki bu farklılığın genetik olmadığını ortaya koymaktadır.

 

Gelişmekte olan araştırmalar aynı zamanda bağırsak bakterilerinin artrit, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi geniş bir yelpazede diğer koşullarla bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

 

Yapay Tatlandırıcılar Bağırsak Bakterilerinizin Dengesini Değiştirebilir

 

Çoğu yapay tatlandırıcı sindirim sisteminizde sindirilmemiş halde bulunur ve vücudunuzdan değişmeden geçer. Bu nedenle, bilim insanları uzun zamandır vücuda herhangi bir etkisi olup olmadığını düşünmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Yaşam Kaynağı Vitaminler

Bununla birlikte, son araştırmalar yapay tatlandırıcıların bağırsağınızdaki bakteri dengesini değiştirerek sağlığınızı etkileyebileceğini ortaya koymuştur.

 

Bilim insanları, yapay tatlandırıcılarla beslenen hayvanların bağırsak bakterilerinde değişiklikler olduğunu keşfettiler. Araştırmacılar, splenda , asesulfam potasyum, aspartam ve sakarin gibi tatlandırıcıları test etti.

 

Bir çalışmada, bilim insanları, farelerin tatlandırıcı sakarini yediğinde, bazı yararlı bakterilerin azaltılması da dahil olmak üzere, bağırsaklarındaki bakteri sayıları ve çeşitlerinin değiştiğini buldu.

 

İlginçtir, aynı deneyde, şeker ile beslenen farelerde bu değişiklikler görülmedi.

 

Araştırmacılar, yapay tatlandırıcılar yiyen kişilerin, bağırsaklarında bulunmayan bakterilerden farklı bakteri profillerine sahip olduklarını da kaydetti.

 

Bununla birlikte, yapay tatlandırıcıların bu değişikliklere neden olup olmadıklarını hala netlik kazanmamaktadır. Bunların, bağırsak bakterileri üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişebilir.

 

Başlangıçtaki insan çalışmaları, bazı kişilerin bu tatlandırıcıları tükettikleri zaman bağırsak bakterileri ve sağlığı üzerinde değişiklikler yaşayabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Obeziteye ve Birçok Hastalığa Sebep Olabilirler

 

Yapay tatlandırıcılar genellikle kilo vermeye çalışan insanlar için şeker yerine kullanılır. Ancak, kilo üzerindeki etkileri hakkında bazı sorular ortaya atıldı.

 

Özellikle, bazı insanlar yapay tatlandırıcı tüketimi ile artan obezite riskinin yanı sıra inme, demans ve tip 2 diyabet gibi diğer durumlarla bağlantılı olduğunu belirtmektedir.

 

 

 

Şişmanlık

 

Yapay tatlandırıcılar genellikle kilo vermeye çalışan insanlar tarafından kullanılır. Bununla birlikte, bazı insanlar yapay tatlandırıcıların gerçekten kilo alımı ile bağlantılı olabileceğini öne sürmektedir.

 

Şu ana kadar, insan çalışmaları çelişkili sonuçlar buldu.

 

Bazı gözlemsel çalışmalar yapay tatlandırıcıları, vücut kütle indeksindeki (BKİ) artışla ilişkilendirirken, bazıları BKİ’nin mütevazi bir düşüşle bağlantılı bazı gözlemsel çalışmalar yapmıştır.

 

Deneysel çalışmaların sonuçları da karışıktır. Genelde, yüksek kalorili gıdaları ve şekerle tatlandırılmış içeceklerin yapay tatlandırıcılar içeren yiyecekler ile değiştirilmesi, BKİ ve kilo üzerinde yararlı etkilere sahip gibi gözükmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Potasyum İçeren Besinler Nelerdir? Potasyum Hangi Besinlerde Var?

Bununla birlikte, yapay tatlandırıcıların net ağırlık kazanamamış olması nedeniyle daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

 

Tip 2 diyabet

 

Yapay tatlandırıcıların kan şekeri düzeyleri üzerinde hemen ölçülebilir etkileri yoktur, bu nedenle şeker hastaları için güvenli bir şeker alternatifi olarak düşünülürler.

 

Bununla birlikte, yapay tatlandırıcıların insülin direncini ve glukoz intoleransını artırabileceği endişeleri ortaya atılmıştır.

 

Bir grup bilim insanı, yapay bir tatlandırıcıyı besleyen farelerde glukoz intoleransının arttığını tespit etti.

 

Yani, fareler şekeri yedikten sonra kan şekeri seviyelerini stabilize etmekte daha az etkili oldu.

 

Aynı grup araştırmacı, aynı zamanda germ-free farelere glikoza toleranssız farelerin bakterilerini yerleştirdiklerinde, glukozu tolere edemediğini keşfettiler.

 

İnsanlarda yapılan bazı gözlemsel çalışmalar yapay tatlandırıcıların uzun süreli tüketiminin artmış tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

 

Günümüzde tip 2 diyabet ve yapay tatlandırıcılar arasındaki bağlantı sadece bir birliktir.

 

Suni tatlandırıcıların artmış bir riski oluşturup oluşturmadığını belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

 

 

 

İnme

 

Yapay tatlandırıcılar inme de dahil olmak üzere kalp hastalıkları için risk faktörlerinde bir artış ile bağlantılıdır.

 

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, günde bir kez yapay olarak şekerlendirilmiş içecek içen insanların haftada bir içecekten daha az içenlere kıyasla inme riskinin üç kat fazla olduğu tespit edildi.

 

Bununla birlikte, bu çalışma gözlemseldir, bu nedenle yapay tatlandırıcıların tüketilmesinin aslında artmış riskin doğmasına neden olup olmadığını belirleyememektedir.

 

Ek olarak, araştırmacılar uzun vadede bu ilişkiye baktığında ve felç riski ile ilgili diğer faktörleri de hesaba kattığında yapay tatlandırıcılarla inme arasındaki bağlantının önemli olmadığını tespit ettiler.

 

Halen yapay tatlandırıcılar ve inme riski arasında bir bağlantıyı destekleyecek çok az kanıt var. Bunu açıklığa kavuşturmak için daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Yağı Maske Tarifleri

 

 

Bunama

 

Yapay tatlandırıcılar ve bunama arasında bir bağlantı olup olmadığı konusunda fazla araştırma yok.

 

Yakın zamanda yapay tatlandırıcıları inmeye bağlayan aynı gözlemsel çalışma da bunama ile bir ilişki buldu.

 

Bu bağlantı yalnızca, demans geliştirme riskinizi artırabilecek diğer faktörleri (örneğin, tip 2 diyabet) göz önüne alacak şekilde tamamen ayarlanmadan önce görülmüştür.

 

Buna ek olarak, neden ve etkiyi gösterecek deneysel bir çalışma bulunmamaktadır, bu yüzden bu tatlandırıcıların demansa neden olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırma gerekmektedir.

 

 

 

Yapay Tatlandırıcılar Şekerden Daha Az mı Zarar Veriyor?

 

Yapay tatlandırıcılar ile ilgili endişeler olmasına rağmen, çok fazla şeker tüketmenin zararlı olduğu bilinmelidir. Çoğu sağlık uzmanı, eklediğiniz şeker alımını, sınırlandırmanızı önerir.

 

Çok fazla şeker tüketilmesi yorgunluk, obezite, tip 2 diyabet, kötü zihinsel sağlık ve kalp hastalıkları riskiyle ilişkilendirilmiştir.

 

Eklediğiniz şeker alımının azaltılmasının, sağlığa ciddi yararlı olabileceğini ve hastalık riskinizi azaltabileceğini de biliyoruz.

 

Öte yandan, yapay tatlandırıcılar hala insanlar için güvenli bir seçenek olarak görülmektedir. En azından kısa vadede şeker alımını azaltmaya ve kilo vermeye çalışan insanlara yardımcı olabilirler.

 

Bununla birlikte, suni tatlandırıcıların uzun süreli yüksek alımını artmış tip 2 diyabet riski ile ilişkilendiren bazı kanıtlar vardır. Bu konuda endişeliyseniz, en sağlıklı seçenek şeker ve yapay tatlandırıcıların tüketimini azaltmaktır.

 

 

 

Yapay Tatlandırıcıları Kullanmalı mısınız?

 

Yapay tatlandırıcıların kısa süreli kullanımının zararlı olmadığı belirtilmektedir. Özellikle çok şeker tüketiyorsanız, kalori alımınızı azaltmanıza ve dişlerinizi korumanıza yardımcı olabilirler.

 

Bununla birlikte, uzun süreli güvenlikleriyle ilgili kanıtlar karışıktır ve bağırsak bakterilerinin dengesini bozabilir.

 

Genel olarak, yapay tatlandırıcılara yönelik artı ve eksiler vardır ve onları tüketip tüketmemeniz bireysel tercihinize kalmıştır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ