Yağlı Balıkların Faydaları | diyetz

Yağlı Balıkların Faydaları

 

 

Yağlı balıklar, daha düşük bir kalp hastalığı riski, daha yüksek zihinsel yetenek ve kanserden korunma, alkolle ilişkili bunama ve romatoid artrit dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

 

Balık yağı, iki yağ asidi, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) içerir. Bunların kardiyovasküler sisteme faydası olduğuna inanılmaktadır.

 

Amerikan Kalp Derneği (AHA)her hafta en az iki porsiyon balık, özellikle yağlı balık, tüketilmesini öneriyor.

 

Yağlı balıklar:

 

 • Yağlı balıklar birçok sağlık yararına bağlanmıştır ve dengeli beslenmenin bir parçasıdır.

 

 • Besin açısından bakıldığında, yağlı balıklar iyi bir protein ve omega-3 kaynağıdır.

 

 

 • Bunama ve kanser riskini düşürmesi de dahil olmak üzere birçok faydaları vardır.

 

 

 

Yağlı balık çeşitleri

 

Yağlı balıklar vücut dokuları boyunca ve göbek boşluğunda önemli miktarda yağ içerir. Yağlı balıklar şunlardır:

 

 • Alabalık
 • Somon
 • Sardalya
 • Yılan balığı
 • Orkinos
 • Ringa
 • Tuna

 

Tüm bu balıklar konserve, taze veya dondurulmuş olsun, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

 

 

 

 

Yağlı balıkların sağlık yararları

 

Yağlı balıklar, inflamasyonu azalttığı ve potansiyel olarak kalp hastalığı, kanser ve artrit riskini azalttığı gösterilen omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir.

 

Hem beyaz hem de yağlı balıklar iyi bir yağsız protein kaynağıdır. Beyaz balık yağ asitleri içerir, ancak sadece karaciğerde ve daha az miktarda bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Çiğ ve Kavrulmuş Kuruyemiş; Hangisi Daha Sağlıklı?

 

 

Kalp-damar hastalığı

 

AHA’ya göre yağlı balık tüketmek kardiyovasküler hastalığa karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Amerikan Fizyoloji Derneği tarafından yayınlanan bir çalışma, yağlı balık yağlarının zihinsel stres dönemlerinde kalbi koruyabildiğini göstermektedir.

 

 

 

Romatoid artrit

 

Annals of Rheumatic Diseases dergisinde yayınlanan bir çalışmada, romatoid artrit (RA) gelişme riski yüzde 52 ile omega-3’ün günde en az 0.21 gram (veya 210 miligram) günlük ortalama alımına bağlanmıştır.

 

Diğer araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin RA’nın gelecekteki gelişimine karşı koruyabileceğini göstermektedir.

 

 

 

Bunaklık

 

Alkol kullanan kişilerde balık yağı demanstan korunma sağlayabilir. Balık yağı ve alkol karışımına maruz bırakılan beyin hücreleri, sadece alkole maruz kalan beyin hücreleriyle karşılaştırıldığında, yüzde 95 daha az nöroinflamasyon ve nöron ölümüne sahipti.

 

 

 

Ağız ve cilt kanserleri

 

Yağlı balık tüketimi erken ve geç dönem oral ve deri kanserine karşı koruma sağlayabilir.

 

Omega-3 yağ asidinin, normal hücreleri etkilemeyen dozlarda malign ve pre-malign hücrelerin büyümesini hedeflediği ve seçici olarak inhibe ettiği bulunmuştur.

 

 

 

Duyusal, bilişsel ve motor gelişim

 

Araştırmalar, hamileliğin son aylarında yağlı balık tüketilmesinin çocuğun duyusal, bilişsel ve motor gelişimine olumlu etkileri olabileceğini ileri sürüyor.

 

 

 

Astım

 

Hamilelik sırasında düzenli olarak somon tüketen kadınların çocukları, 2.5 yaşında astım belirtileri gösterme olasılığı daha az olabilir.

 

 

 

Görme duyusu ve belleği korumak

 

DHA görme kaybına karşı koruyabilir. Bilim insanları, yağlı balık tüketimi ile yaşlılarda görme kaybı riski arasında bir bağlantı olduğunu tespit etmişlerdir. PLOS One’da yayınlanan bir çalışma, yağlı balık yemenin, çalışma belleğini iyileştirebileceğini göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Sağlık İçin Sıcak Su İçmenin İnanılmaz Faydaları

 

 

Meme ve prostat kanseri

 

Yaklaşık 900.000 kadının bir meta analizi, daha düşük meme kanseri riski taşıyanların daha fazla yağlı bir balık tükettiğini tespit etmiştir.

 

Ancak başka bir takım, kanlarında yüksek miktarda omega-3 yağ bulunan erkeklerin prostat kanseri riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

 

 

 

Ne kadar yağlı balık sağlıklı?

 

Yağlı balıkları tüketmek, sağlığın birçok yönünü desteklese de, aşırı tüketim yararlı olmayabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, düşük seviyelerde HDL olan insanlarda erken ölüm riski bulundu ve daha fazla HDL’nin daha iyi olup olmadığı sorusu gündeme geldi.

 

Ayrıca, diyalize giren insanlar için yüksek HDL seviyeleri zararlı olabilir, çünkü bu iltihaplanma seviyelerini arttırabilir.

 

 

 

Yağlı balık kirleticileri

 

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), neredeyse tüm balık ve kabuklu deniz hayvanlarının cıvalı izler taşıdığını belirtiyor. Yağlı balıklar ayrıca poliklorlu bifeniller (PCB’ler) ve dioksinler olarak adlandırılan kirleticiler içerir.

 

Bu kirleticiler sağlık üzerinde hemen bir etkiye sahip değildir, ancak uzun süreli maruz kalma zararlı olabilir. Daha büyük balık daha fazla kirletici ve ağır metaller içerir ve bu nedenle, maruz kalma ve riskleri sınırlamak için nadiren tüketilmelidir.

 

Bu balıklar şunlardır:

 

 • Köpekbalığı

 

 • Kılıçbalığı

 

 • Kral uskumru

 

Dioksinler yüksek oranda toksik bileşiklerdir. İnsanlar balık da dahil olmak üzere hayvansal ürünlere maruz kalmaktadırlar. Yüksek maruziyet deri lezyonlarına ve bağışıklık ve üreme sistemlerinin bozulmasına neden olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ