Yabani Pirinç Nedir, Nasıl Pişirilir?

   

  Yabani pirinç, son yıllarda popülerlik kazanmış bir tahıldır. Çok besleyici ve çok sayıda sağlık yararı olduğu düşünülmektedir. 

  Bu konuda araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, bazı çalışmalar umut vericidir.

  Yabani pirinç nedir?

  İsmine rağmen yabani pirinç, pirinç değildir. Pirinç gibi suda yetişen bir otun tohumu olmasına rağmen, doğrudan bununla ilgili değildir. Bu ot sığ tatlı su bataklıklarında, akarsular ve göllerin kıyılarında doğal olarak yetişir.

  Bu bitki ilk olarak, tahılları yüzlerce yıldır temel gıda olarak kullanan Yerli Amerikalılar tarafından yetiştirildi ve toplandı. Pirinç olarak adlandırılır çünkü görünümü pirince benzer ve onun gibi pişirilir. Ancak, daha yüksek fiyatlıdır. 

   

   

  yabani pirinç faydaları

   

   

  Yabani pirinç besin değerleri

  100 gram pişmiş yabani pirinç aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalori: 101

  Karbonhidrat: 21 gram

  Protein: 4 gram

  Lif: 2 gram

  B6 Vitamini: Günlük Değerin % 7’si (DV)

  Folat: DV’nin % 6’sı

  Magnezyum: DV’nin % 8’i

  Fosfor: DV’nin % 8’i

  Çinko: DV’nin % 9’u

  Bakır: DV’nin % 6’sı

  Manganez: DV’nin % 14’ü

   

  100 gramlık pişmiş yabani pirinç kalorisi 101’dir. Buna karşılık aynı miktar esmer pirinç 112, beyaz pirinç 130 kalori sağlar. Yabani pirinç bu türlere göre daha düşük kalorilidir. Ayrıca az miktarda demir, potasyum ve selenyum içerir.

  Düşük kalorili ve yüksek besin içeriği, yoğun bir besin olduğunu gösterir. Çok etkileyici bir mineral ve mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

   

   

  Yabani Pirinç Faydaları

   

   

  Protein ve lif bakımından yüksektir

  Normal pirinçten ve diğer birçok tahıldan daha fazla protein içerir. 100 gramlık yabani pirinç porsiyonu 4 gram protein sağlar; bu değer esmer veya beyaz pirinçten iki kat daha fazladır.  Ayrıca tam bir protein olarak kabul edilir, bu da dokuz temel amino asidin tümünü içerdiği anlamına gelir.

  Lif içeriği, 100 gramlık porsiyon başına 1.8 gram lif ile esmer pirinç ile aynıdır. Öte yandan, beyaz pirinç çok az lif sağlar veya hiç lifi yoktur. 

   

   

  Güçlü antioksidan kaynağıdır

  Antioksidanlar genel sağlık için önemlidir. Yaşlanmaya karşı korurlar ve kanser de dahil olmak üzere birçok hastalık riskini azaltırlar.

  Yabani pirincin antioksidan kapasitesi yüksektir. 11 yabani pirinç örneğinin analizinde, beyaz pirinçten 30 kat daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğu bulundu.

   

  İlginizi Çekebilir  Vazelin Ne İşe Yarar? Faydaları ve Kullanım Alanları

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Bunun üzerine yapılan araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, birçok çalışma yabani pirinç gibi tam tahılların kalp sağlığı üzerindeki etkilerini incelemiştir.  Genel olarak, daha yüksek bir tam tahıl alımı kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilidir.

  Özellikle, bir çalışmada, tam tahıl alımını günde 25 gram artırmanın kalp krizi riskinizi % 12–13 oranında azaltabileceği tespit edildi.

  Başka bir çalışma, haftada en az altı porsiyon tahıl tüketmenin, arterlerde plak birikimini yavaşlattığını gözlemledi.

  Son olarak, birkaç hayvan araştırması, yabani pirinç yemenin LDL (kötü) kolesterolü azalttığını ve arterlerde plak birikimini önlediğini, bunun da kalp hastalığı riskini azaltabileceğini belirtiyor.

   

   

  Tip 2 diyabet riskini düşürür

  Yabani pirinç gibi yüksek oranda tam tahıl yemek tip 2 diyabet riskini % 20-30 oranında azaltabilir. İnsanlarda test edilmemiş olmasına rağmen, yabani pirinç yemenin, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği ve sıçanlarda insülin direncini azalttığı da belirtilmiştir. 

   

   

  Yabani Pirinç Zararları

  Genellikle insan tüketimi için güvenlidir. Ancak ergot veya ağır metallerle kirlenmiş olabilir.

   

   

  Ergot zehirlenmesi

  Yabani pirinç tohumlarına, yenildiğinde tehlikeli olabilecek ergot adı verilen toksik bir mantar bulaşabilir. Ergot zehirlenmesinin bazı yan etkileri mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, nöbet ve zihinsel bozukluktur.

  Enfekte olan tahıllar tipik olarak insan gözüyle görülebilen pembe veya morumsu lekelere veya mantar büyümelerine sahiptir.

  Ek olarak, çoğu ülkede tahıl standartları ve tarımsal uygulamalar kirlenmeyi önlemeye yardımcı olduğundan, insanlarda ergot toksisitesi çok nadir görülür. 

   

   

  Ağır metaller

  Yabani pirinç ağır metaller içerebilir. Zamanla vücutta ağır metaller birikir ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Bazı ülkelerden gelen yabani pirinçte kurşun, kadmiyum ve arsenik gibi toksik ağır metaller tanımlanmıştır. Bunlar düzenli olarak büyük miktarlarda tüketilirse sorun olabilir ancak ara sıra yiyenler için tehlike oluşturmaz. 

   

   

  Yabani pirinç nasıl pişirilir? 

  Patates, makarna veya pilav yerine harika bir alternatiftir. Bazı insanlar tek başına tüketirken, bazıları başka pirinç veya tahıllarla karıştırır.

  Alternatif olarak, salata, çorba, et yemekleri ve hatta tatlılar gibi çeşitli yemeklere katılabilir. Yapması kolaydır ancak tamamen pişmesi 45-60 dakika sürer.

   

   

  Yabani pirinç pilavı tarifi

   

  Malzemeler

  • 1 su bardağı (160 gram) yabani pirinç
  • 3 bardak (700 ml) su
  • 1/2 çay kaşığı tuz

   

  Yapılışı

  – Yabani pirinci soğuk suyla yıkayın.

  – Bir tencereye koyun, suyu ve tuzu ekleyin. Yüksek ateşte kaynatın.

   – Ocağı kısın ve tencerenin kapağını kapatın.

  – 40-60 dakika suyunu emene kadar ocakta kalsın. Yabani pirinç, açıldığı ve kıvrıldığı zaman tamamen pişmiş demektir. 

  – Pirinci süzün ve servis etmeden önce bir çatalla kabartın.

   

  İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizinin Faydaları, Zararları ve Kalorisi

  Sonuç olarak;

  Yabani pirinç, özel bir tahıl türüdür. Protein bakımından normal pirinçten daha yüksektir ve önemli besin maddeleri ve etkileyici miktarda antioksidan içerir.

  Dahası, düzenli olarak tüketmek, kalp sağlığını iyileştirir ve tip 2 diyabet riskini düşürür.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ