Yabani Havuç Nedir, Faydaları Nelerdir?

   

  Yabani havuç, dünya çapında tüketilen lezzetli bir kök sebzedir. Havuç ve maydanoz gibi diğer kök sebzelerin akrabasıdır.

  Parsnip adıyla da bilinen bu kök sebze besleyici olmasının yanında birçok sağlık yararına da sahiptir. Bu yazıda “yabani havuç nedir”, “yabani havuç faydaları” ve “yabani havuç besin değeri” konularına değinilecektir.

   

   

  Yabani Havuç Besin Değeri

   

  Doyurucu bir dozda lif, vitamin ve mineral içeren çok sayıda önemli besin kaynağıdır. Özellikle, C vitamini, K vitamini ve folatın yanı sıra diğer birçok önemli mikro besinin de büyük bir kaynağıdır.

   

   

  yabani havuç besin değeri

   

   

  Bir kase (133 gram) yabani havuç aşağıdakileri içerir:

  Kalori: 100

  Karbonhidrat: 24 gram

  Lif: 6,5 gram

  Protein: 1,5 gram

  Yağ: 0.5 gram

  C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 25’i

  K Vitamini: RDI’nin % 25’i

  Folat: RDI’nın % 22’si

  E Vitamini: RDI’nın % 13’ü

  Magnezyum: RDI’nin % 10’u

  Tiamin: RDI’nin % 10’u

  Fosfor: RDI’nın % 8’i

  Çinko: RDI’nin % 7’si

  B6 Vitamini: RDI’nın % 7’si

   

  Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, az miktarda kalsiyum, demir ve riboflavin içerir.

   

   

  Yabani Havuç Faydaları

   

   

  Antioksidanlar açısından zengindir

  Yüksek oranda besleyici olmasının yanı sıra yabani havuç bitkisi birçok antioksidan sağlar. Antioksidanlar oksidatif stresi önlemeye ve hücrelerdeki zararı azaltmaya yardımcı olan bileşiklerdir. 

  Antioksidan alımını artırmak, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı koruma sağlar.

  Bu kök sebze özellikle askorbik asit (C vitamini) bakımından yüksektir – suda çözünen bir vitamin- ve güçlü bir antioksidandır. 

  Ayrıca bazı tüp araştırmalarına göre antikanser özelliklere sahip olabilen bileşiklerden poliasetilenler de içerir.

   

   

  Yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif içerir

   

  Yabani havuç, hem çözünür hem de çözünmez lif için mükemmel bir kaynaktır. Bir kasesi (133 gram) 6.5 gram lif içerir. Lif, sindirim sisteminden sindirilmeden geçerek ve hareket ederek sindirim sistemi sağlığını korur.

  Lif alımını arttırmanın, gastroözofageal reflü hastalığı, divertikülit, hemoroit ve bağırsak ülseri gibi sindirim koşullarının tedavisine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca dışkı sıklığını artırarak kabızlığı önler.

  Dahası, lif kan şekeri kontrolünü destekler, kolesterol seviyelerini düşürür, yüksek kan basıncını düşürür ve inflamasyon belirteçlerini azaltır.

   

   

  Kilo vermeye yardımcıdır

   

  Düşük kalorili ve lif açısından zengin olan yabani havuç, diyet yapanların listelerine alabileceği bir sebzedir. Lif, sindirim kanalından yavaş geçer ve daha uzun süre tokluk hissi sağlar, bu da iştahın azalmasına yardımcı olur.

  Bir kase (133 gram) yabani havuç sadece 100 kalori ve 6.5 gram lif içerir. Bu kök sebzenin ayrıca % 79.5 oranında yüksek su içeriği vardır. Araştırmalar, yüksek oranda su içeren yiyeceklerin kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

   

  İlginizi Çekebilir  Kilo Verememenin Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

   

  Bağışıklığı güçlendirir

   

  Yabani havuç, yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini, bağışıklığı güçlendiren suda çözünür bir vitamindir.

  Bir araştırmaya göre, yeterince C vitamini almak, soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltmaya yardımcı olur.

  Zatürree, sıtma ve ishal enfeksiyonları gibi diğer durumların önlenmesine ve tedavisine de yardımcı olur.

  Ayrıca, bu kök sebze, hastalıklarla mücadele eden, küntetin, kaempferol ve apigenin gibi antioksidanlar bakımından yüksektir; bu da bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

   

   

  Yabani Havuç Nasıl Yenir?

   

  Yabani havucun, havuca benzer bir tadı vardır. Kızarmış, sotelenmiş, haşlanmış, fırınlanmış veya ızgaralanmış şekilde yenebilir. Çorba, sebze yemekleri ve pürelere eklenerek lezzet katılabilir.

  Havuç, patates, şalgam gibi diğer kök sebzeleri kullandığınız tariflerde bunların yerine yabani havuç kullanabilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Yabani havuç, havuç ile akraba olan bir kök sebzedir. Bağışıklığı güçlendiren, sindirim sağlığını artıran ve kilo kaybına yardımcı olabilen birkaç önemli besin maddeleri ve antioksidanlar bakımından zengindir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ