Yaban Havucu Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

Yabani havuç, dünya çapında tüketilen lezzetli bir kök sebzedir. Havuç ve maydanoz gibi diğer kök sebzelerin akrabasıdır.

Parsnip adıyla da bilinen bu kök sebze besleyici olmasının yanında birçok sağlık yararına da sahiptir. Bu yazıda “yabani havuç nedir”, “yabani havuç faydaları” ve “yabani havuç besin değeri” konularına değinilecektir.

Yabani Havuç Nedir?

Kök sebzeler doyurucu ve lezzetlidir ayrıca besinlerle doludur. Yenilebilir, etli beyaz kökleri nedeniyle eski zamanlardan beri yetiştirilen ve sevilerek yenilen sebzelerden biri havuç/maydanoz ailesinin ( Apiaceae ) bir üyesi olan yaban havucudur.

Apaiaceae familyasının diğer üyeleri arasında havuç, rezene, dereotu, kimyon, frenk soğanı ve maydanoz bulunur. Yaban havucu havuca çok benziyor ancak krem ​​rengi bir kabuğa sahip ve aslında havuçtan  çok farklı.

Yaban havucu (Pastinaca sativa), yenilebilir bir kökü olan istilacı bir Avrasya otudur. Ancak yaprakları, sapları ve çiçekleri ciddi yanıklara neden olabilecek zehirli özsu içerir. 

yabani havuç besin değeri

Yabani Havuç Besin Değeri 

Doyurucu bir dozda lif, vitamin ve mineral içeren çok sayıda önemli besin kaynağıdır. Özellikle, C vitamini, K vitamini ve folatın yanı sıra diğer birçok önemli mikro besinin de büyük bir kaynağıdır. 

Bir kase (133 gram) yabani havuç aşağıdakileri içerir:

Kalori: 100

Karbonhidrat: 24 gram

Lif: 6,5 gram

Protein: 1,5 gram

Yağ: 0.5 gram

C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 25’i

K Vitamini: RDI’nin % 25’i

Folat: RDI’nın % 22’si

E Vitamini: RDI’nın % 13’ü

Magnezyum: RDI’nin % 10’u

Tiamin: RDI’nin % 10’u

Fosfor: RDI’nın % 8’i

Çinko: RDI’nin % 7’si

B6 Vitamini: RDI’nın % 7’si 

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, az miktarda kalsiyum, demir ve riboflavin içerir.

Yabani Havuç Yararları Nelerdir?

Antioksidanlar açısından zengindir

Yüksek oranda besleyici olmasının yanı sıra yabani havuç bitkisi birçok antioksidan sağlar. Antioksidanlar oksidatif stresi önlemeye ve hücrelerdeki zararı azaltmaya yardımcı olan bileşiklerdir. 

Antioksidan alımını artırmak, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı koruma sağlar.

Bu kök sebze özellikle askorbik asit (C vitamini) bakımından yüksektir – suda çözünen bir vitamin- ve güçlü bir antioksidandır. 

Ayrıca bazı tüp araştırmalarına göre antikanser özelliklere sahip olabilen bileşiklerden poliasetilenler de içerir.

Yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif içerir 

Yabani havuç, hem çözünür hem de çözünmez lif için mükemmel bir kaynaktır. Bir kasesi (133 gram) 6.5 gram lif içerir. Lif, sindirim sisteminden sindirilmeden geçerek ve hareket ederek sindirim sistemi sağlığını korur.

Lif alımını arttırmanın, gastroözofageal reflü hastalığı, divertikülit, hemoroit ve bağırsak ülseri gibi sindirim koşullarının tedavisine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca dışkı sıklığını artırarak kabızlığı önler.

Dahası, lif kan şekeri kontrolünü destekler, kolesterol seviyelerini düşürür, yüksek kan basıncını düşürür ve inflamasyon belirteçlerini azaltır.

Kilo vermeye yardımcıdır

Düşük kalorili ve lif açısından zengin olan yabani havuç, diyet yapanların listelerine alabileceği bir sebzedir. 

Lif, sindirim kanalından yavaş geçer ve daha uzun süre tokluk hissi sağlar, bu da iştahın azalmasına yardımcı olur.

Bir kase (133 gram) yabani havuç sadece 100 kalori ve 6.5 gram lif içerir. Bu kök sebzenin ayrıca % 79.5 oranında yüksek su içeriği vardır. Araştırmalar, yüksek oranda su içeren yiyeceklerin kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

Bağışıklığı güçlendirir

Yabani havuç, yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini, bağışıklığı güçlendiren suda çözünür bir vitamindir.

Bir araştırmaya göre, yeterince C vitamini almak, soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltmaya yardımcı olur.

Zatürree, sıtma ve ishal enfeksiyonları gibi diğer durumların önlenmesine ve tedavisine de yardımcı olur.

Ayrıca, bu kök sebze, hastalıklarla mücadele eden, küntetin, kaempferol ve apigenin gibi antioksidanlar bakımından yüksektir; bu da bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kalp sağlığına faydalıdır

Yaban havucu, kalp için önemli faydalara sahip birr mineral olan potasyumun harika kaynağıdır. Yeterli potasyum alımı inme ve koroner kalp hastalığının önlenmesi için önemlidir.

Çalışmalar ayrıca artan potasyum alımının kalp hastalığı riskini %17 azaltabileceğini ve yaşam beklentisini 5 yıldan fazla artırabileceğini gösteriyor.

Düşük potasyum tüketimi, hipertansiyon için bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Yaban havucu bol miktarda bu minerali içerdiğinden, kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve sonunda kalp hastalığını önleyebilir.

Yaban havucundaki çözünür lif, LDL kolesterol seviyelerini düşürebildiğinden, kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olabilir.

Doğum kusurlarını önler

Yaban havucu iyi folat kaynağıdır, yenidoğanlarda doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan önemli bir besindir.

Bazı araştırmalar, folik asidin (veya folatın) omurilik ve beyinde doğum kusurları riskini %70’e kadar azaltabildiğini göstermektedir. Bu doğum kusurlarından en tehlikelisi, bebeğin vücudun dışında omuriliğin bir kısmı ile doğduğu spina bifidadır.

Sindirimi geliştirir

Çözünür lifin varlığı, yaban havucunu sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak için ideal bir yiyecek yapar. Çözünür lif, suyu tuttuğu ve sindirim sırasında jele dönüştüğü için kabızlık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Anemi ile savaşır

Yaban havucu folat açısından zengindir ve araştırmalar folat tedavisinin megaloblastik anemiyle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Gözlere faydalıdır

Etkileyici derecede yüksek C vitamini içeriği ile yaban havucu, göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir kök sebzedir, özellikle de yaygın bir sorun olan makula dejenerasyonu için. 

2016 yılında yayınlanan araştırma, yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştiren kişilerin, omega 3 yağ asitleri, beta karoten, E vitamini, çinko ve D vitamini gibi diğer temel besin maddelerinin yanı sıra C vitamini alımının daha düşük olduğunu göstermiştir.

C vitamini, makula dejenerasyonunun nedenlerini ve önlenmesini içeren bilimsel çalışmalarda tekrar tekrar ortaya çıkmaktadır.

Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle yaban havucu yemek, C vitamini seviyesini artırmanın harika bir doğal yoludur.

Enzim sağlar ve kemik sağlığını destekler

Manganez, vücuttaki birçok enzimin önemli bir bileşenidir. Sindirim sağlığını, antioksidan işlevi ve yara iyileşmesini etkileyen enzimler, bunlardan sadece birkaçı.

Manganez, sağlıklı kıkırdak ve kemik üretimi için gerekli olan enzimler olan glikoziltransferazların bir kofaktörüdür. Besinlerden yeterli manganez almadan, zayıf kemikler ve diğer iskelet sorunları meydana gelebilir. 

Osteoporozu olan kadınların vücutlarında daha düşük manganez seviyeleri olduğu belirlenmiştir.

Hem enzim üretimine hem de kemik sağlığına yardımcı olabilecek manganez, yaban havucunda bulunan önemli besinlerdendir.

Yabani Havuç Nasıl Yenir?

Yabani havucun, havuca benzer bir tadı vardır. Kızarmış, sotelenmiş, haşlanmış, fırınlanmış veya ızgaralanmış şekilde yenebilir. Çorba, sebze yemekleri ve pürelere eklenerek lezzet katılabilir.

Havuç, patates, şalgam gibi diğer kök sebzeleri kullandığınız tariflerde bunların yerine yabani havuç kullanabilirsiniz. 

Yaban Havucunun Zararları Nelerdir?

Yaban havucu bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu tür insanlar ayrıca kontakt dermatit yaşayabilir. Dudaklarda, ağızda ve boğazda kızarıklık veya yanma hissi olası yan etkilerden bazılarıdır. 

Yaban havucunun yapraklarından uzak durmak gerekir. Sadece kökü yemek için güvenlidir. Yapraklar ciltte kabarmaya neden olabilir.

Yabani yaban havucundan kaçının. Bunlar açık alanlarda, tarlalarda ve meralarda bulunur. Genellikle Haziran ve Temmuz aylarında şemsiye şeklinde kümeler halinde görünen sarımsı-yeşil çiçekleri vardır.

Zehirli oldukları için yenilmemelidir. Yabani yaban havucu yiyen hayvanların doğurganlıkları ve ağırlıkları üzerinde olumsuz etkiler yaşadığı bulundu.

Sonuç olarak;

Yaban havucu, havuç ile akraba olan bir kök sebzedir. Bağışıklığı güçlendiren, sindirim sağlığını artıran ve kilo kaybına yardımcı olabilen birkaç önemli besin maddeleri ve antioksidanlar bakımından zengindir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ