Yaban Turpu Nedir? İlginç Faydaları

   

  Yaban turpu, keskin tadı ve kokusuyla bilinen bir kök sebzedir. Dünya çapında binlerce yıldır, bir çeşni olarak, aynı zamanda tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

  Bu kök sebze, antibakteriyel ve antikanser etkileri de dahil olmak üzere sağlık yararları sağlayabilen birçok bileşik içerir.

  Yaban turpu nedir?

  Yaban turpu bitkisinin, Doğu Avrupa kökenli olduğu düşünülmektedir. Lahana, brokoli ve kale ile birlikte turpgil bir sebzedir.

  Uzun, beyaz bir kök ve yeşil yapraklara sahiptir. Kök kesildiğinde, sinigrin denilen bir enzim salgılar ve bu bileşik yağa dönüşür.

  Alil izotiyosiyanat olarak bilinen bu yağ, bu kök sebzeye narenciye kokusunu, tadını verir ve gözler, burun ve boğazı tahriş edebilir.

  Kökü baharat olarak kullanılmak üzere rendelenir ve sirke, tuz ve şekerle korunur. Karışıma mayonez veya ekşi krema ekleyerek yaban turpu sosu yapılır.

  Yaban turpu genellikle Japon mutfağında sık görülen başka bir acı çeşni olan wasabi ile karıştırılır. Bunun nedeni çoğu Japon restoranında elde edilen “wasabi” nin gerçekte yeşil gıda boyası ile harmanlanmış yaban turpu ezmesi olmasıdır.

  Gerçek wasabi ( Wasabia japonica ) tamamen farklı bir bitkiden yapılır ve farklı bir tadı vardır. Ek olarak, beyaz yerine yeşil renktedir.

   

   

  Yaban Turpu Besin Değeri

  Bu kök sebze genellikle küçük miktarlarda yenildiği için, tipik bir porsiyon kalori bakımından çok düşüktür, ancak bazı mineraller ve bitki bileşiklerine sahiptir.

  Bir yemek kaşığı (15 gram) yaban turpu aşağıdaki besin içeriğini sağlar:

   

  Kalori: 7

  Protein: 1 gramdan az

  Yağ: 1 gramdan az

  Karbonhidrat: 2 gram

  Lif: 0.5 gram

   

  Aynı zamanda az miktarda kalsiyum, potasyum, magnezyum, folat ve diğer mikro besinlere de sahiptir.

  Dahası, bu baharatlı sebze, izotiyosiyanatlara parçalanan ve kansere, enfeksiyonlara ve beyin hastalıklarına karşı koruyabilen glukosinolatlar dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

   

   

  Yaban Turpu Faydaları

   

  yaban turpu bitkisi

   

  Antikanser etkileri

  Bu kök sebzede bulunan glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar, kanser hücrelerinin büyümesini engellemenin yanı sıra ölümlerini teşvik ederek kansere karşı koruma sağlar.

  Sinigrin gibi bazı yaban turpu bileşikleri antioksidanlar gibi davranarak, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı savaşır. Bu reaktif moleküller, vücutta seviyelerinin çok yükselmesi durumunda, kanser dahil hastalık riskini artırır.

  Test tüpü çalışmaları, bu bileşiklerin kolon, akciğer ve mide kanseri hücrelerinin büyümesini önleyebileceğini göstermektedir.

  Dahası, bu kökte bulunan bir enzim olan peroksidaz, insan pankreas kanseri hücrelerini hedef alan güçlü bir antikanser bileşiğinin aktifleştirilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Pomelo Meyvesi Nedir, Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

   

  Antibakteriyel özellikleri

  Yaban turpu kökü kesildiğinde salınan yağ olan alil izotiyosiyanat, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Araştırmalar, E. coli , H. pylori ve Salmonella dahil olmak üzere bir dizi tehlikeli bakteri ile savaşabileceğini göstermektedir.

  Bir test tüpü çalışmasında, kökünden çıkarılan izotiyosiyanatların altı çeşit oral bakteriyi öldüğü kaydedilmiştir.

  Başka bir test tüpü çalışması, bu izotiyosiyanatların, kronik tırnak enfeksiyonlarına yol açabilecek dört mantar türünün büyümesini önlediğini bulmuşlardır.

   

   

  Solunum sağlığı

  Yaban turpu tüketiminin, sinüsler, burun ve boğazda yanma hissine neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, genellikle soğuk algınlığı ve nefes alma sorunlarını gidermek için kullanılır.

  1.500’den fazla kişi ile yapılan bir çalışmada, 80 mg kurutulmuş yaban turpu kökü ve 200 mg nasturtium içeren bir takviyenin, akut sinüs enfeksiyonları ve bronşit tedavisinde geleneksel bir antibiyotik kadar etkili olduğu bulundu.

   

   

  Yaban turpu nasıl kullanılır?

  Bu kök sebze çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Kökü rendelenerek, şeker, tuz ve sirke ile harmanlanır. Bir başka popüler garnitür olan yaban turpu sosu, bu karışıma ekşi krema veya mayonez eklenmesi ile elde edilir. Bu çeşniler genellikle az miktarda et veya balıkla servis edilir.

  Yaban turpu kapsül ve çay şeklinde de satılmaktadır. Bu formlarda belirlenmiş bir güvenlik limiti bulunmadığından, uygun dozu sağlamak için doktora danışmak gerekir.

   

   

  Yaban Turpu Zararları

  Yaban turpu yemenin olası yan etkileri ve zararları hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Ancak, çok keskin olduğu için, bu kök sebzeyi dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

  Bu baharatlı kökün çok fazlası ağız, burun veya mideyi tahriş edebilir. Özellikle mide ülseri, sindirim sorunları veya inflamatuar bağırsak hastalığı olan insanlarda rahatsız edici olabilir.

  Son olarak, yaban turpunun çocuklar, hamile veya emziren kadınlar için yüksek miktarlarda güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

   

  Sonuç olarak;

  Yaban turpu, keskin kokusu ve baharatlı tadıyla bilinen bir kök sebzedir. Bileşikleri, kanserle mücadele, enfeksiyonlar ve solunum sorunları gibi çeşitli sağlık yararları sunar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ