Yaban Mersini Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Yaban Mersini Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Yaban mersini tatlı ve besleyici bir meyvedir. Sağlık için inanılmaz faydaları olduğundan dolayı süper gıda olarak adlandırılır.

  Bilimsel olarak “Vaccinium ssp” olarak bilinen yaban mersini, kızılcık gibi dutsu meyvelerle aynı türdendir.

  Kuzey Amerika’ya özgüdür fakat şimdi Amerika ve Avrupa’da ticari olarak yetiştirilmektedir.

  Yaban mersini yemek, kalp ve beyin sağlığının yanı sıra kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olabilir. Birçok vitamin, yararlı bitki bileşikleri ve antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır.

  “Yaban mersini ne işe yarar”, “yaban mersininin faydaları nelerdir”, “yaban mersini zararlı mı?” İşte soruların cevapları…

  Yaban Mersininin Besin Değeri

  Yaban mersini, mavi-mor renkli meyveler üreten çiçekli bir çalıdır. Yaban mersini küçüktür, yaklaşık 5-16 milimetre çapında meyvelere sahiptir.

  Genellikle taze yenir, ancak bazen dondurulur veya sıkılarak tüketilir. Çeşitli pişmiş ürünler, reçel, jöle ve tatlandırıcılar için kullanılabilir.

  yaban mersini yan etkileri

  Farklı yaban mersini çeşitleri mevcuttur, bu nedenle görünümleri biraz farklılık gösterebilir. En yaygın iki çeşidi, highbush ve lowbush yaban mersini türüdür.

  İlk önce renkleri yeşildir, daha sonra olgunlaştıkça mor-mavi renge dönüşürler.

  Yaban mersini, çilek, ahududu, böğürtlen gibi dutsu meyveler arasında besleyiciliği en yoğun olandır. 1 bardak (148 gram) yaban mersini besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 84

  Su: %85

  Lif: 4 gram

  Karbonhidrat: 15 gram

  C vitamini: RDI’nin % 24’ü

  K vitamini: RDI’nın % 36’sı

  Manganez: RDI’nin% 25’i

  Az miktarda çeşitli diğer besinler de içerir.

  Yaban Mersini Karbonhidrat Değeri

  Yaban mersini, % 14 karbonhidrat ve % 85 sudan oluşur. Az miktarda protein (% 0.7) ve yağ (% 0.3) içerir. Karbonhidratların çoğu glikoz ve fruktoz gibi basit şekerlerden gelir, bir miktar da lif içerir.

  Yaban mersininin glisemik indeksi 53’tür. Nispeten düşük bir değerdir. Bu yüzden, yaban mersini kan şekeri düzeylerinde büyük artışlara neden olmaz ve şeker hastaları için güvenlidir.

  Yaban Mersini Lif İçeriği

  Diyet lifi sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçasıdır ve çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkilere sahiptir. Bir bardak yaban mersini 3.6 gram lif içerir. Karbonhidrat içeriğinin % 16’lık kısmı lif şeklindedir.

  Yaban Mersininde Bulunan Vitamin ve Mineraller

  Yaban mersini, çeşitli vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır.

  K1 Vitamini

  Yaban mersini, aynı zamanda filokinon olarak da bilinen K1 vitamini için iyi bir kaynaktır. K1 vitamini çoğunlukla kan pıhtılaşmasıyla ilgilidir, kemik sağlığına da katkıda bulunabilir.

  C vitamini

  C vitamini cilt sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu için önemli bir antioksidandır.

  Manganez

  Bu esas mineral, normal amino asit, protein, lipid ve karbonhidrat metabolizması için gereklidir.

  Yaban mersini ayrıca az miktarda E vitamini, B6 vitamini ve bakır içerir.

  Yaban Mersininde Bulunan Bitki Bileşikleri

  Yaban mersini antioksidanlar ve yararlı bitki bileşiklerinden zengindir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

   Antosiyaninler

  Antosiyaninler, yaban mersinde bulunan ana antioksidan bileşiklerdir. Flavonoid adı verilen geniş bir polifenol ailesine aittirler. Antosiyaninlerin, yaban mersini yararlı sağlık etkilerinin birçoğundan sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

  Yaban mersininde 15’den fazla antosiyanin tespit edilmiştir ancak malvidin ve delphinidin baskın bileşiklerdir. Bu antioksidanlar yaban mersinine renk verir ve kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir.

  Kuersetin

  Bu flavonolun yüksek miktarda alınması, düşük kan basıncı ve düşük bir kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

  Myricetin

  Bu flavonolun birçok sağlık yararı vardır, kanseri ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

  Yaban Mersininin Yararları Nelerdir?

  yaban mersini yararları

  Yüksek miktarda antioksidan içerir

  Antioksidanlar önemlidir. Vücudu hücresel yapılara zarar verebilen ve yaşlanmaya ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunan kararsız moleküller olan serbest radikallerin hasarına karşı korurlar.

  Yaban mersini, yaygın olarak tüketilen meyve ve sebzelerin en yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir.

  Yaban mersinindeki ana antioksidan bileşikleri, flavonoidler olarak adlandırılan geniş bir polifenol ailesine aittir. Özellikle antosiyaninlerin faydalı sağlık etkilerinin çoğundan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

  DNA hasarını azaltır

  Oksidatif DNA hasarı, günlük yaşamın bir parçasıdır. Vücudun her bir hücresinde günde on binlerce kez meydana geldiği düşünülmektedir.

  DNA hasarı, kanser gibi hastalıkların gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır.

  Yaban mersininin antioksidan içeriği yüksek olduğu için, DNA’ya zarar veren bazı serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olur.

  4 haftalık bir çalışmada 168 katılımcıya, her gün 1 litre yaban mersini ve elma suyu karışımı  verildi. Çalışmanın sonunda serbest radikallere bağlı oksidatif DNA hasarı % 20 azaldı.

  Kalp sağlığını korur

  Kalp hastalığı dünyanın önde gelen ölüm nedenidir. Çalışmalar, yaban mersini gibi flavonid zengini gıdalar ile kalp sağlığı arasında bir ilişki buldu.

  Bazı çalışmalar, yaban mersininin kalp hastalığı için büyük bir risk faktörü olan yüksek tansiyonlu insanlar için önemli sağlık yararı olabileceğini göstermektedir.

  Yaban mersini, kalp hastalığı sürecinde kritik bir adım olan LDL kolesterolünün oksidasyonunu engeller.

  Kandaki kolesterolün hasar görmesini önler

  Oksidatif hasar hücreler ve DNA ile sınırlı değildir. Dolaşan LDL lipoproteinleri (“kötü” kolestrol) okside olduğunda da sorun yaratır. Örneğin LDL oksidasyonu kalp hastalığı sürecinde çok önemli bir adımdır.

  Yaban mersininin içeriğinde bulunan antioksidanlar azaltılmış oksidize LDL düzeyleriyle güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

  Yaban mersinini bir günlük 50 gramlık porsiyon şeklinde tüketmek, sekiz haftalık bir süre sonrasında obez katılımcıların LDL oksidasyonunu % 27 düşürdü.

  Bir başka çalışma, ana yemek ile birlikte 75 gram yaban mersini tüketmenin, LDL lipoproteinlerin oksidasyonunu önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

  Kan basıncını düşürür

  Yaban mersini, yüksek tansiyonlu kişiler için önemli fayda sağlar. Bir çalışmada, sekiz hafta boyunca, günde 50 gram yaban mersini tükettikten sonra, kalp rahatsızlığı açısından yüksek risk altındaki obez bireyler kan basıncında % 4-6 azalma yaşamıştır.

  Diğer çalışmalar, özellikle postmenopozal kadınlarda benzer etkiler bulmuştur. Yüksek tansiyonun kalp krizi ve felçlerin önde gelen nedenlerinden biri olduğu göz önüne alındığında bunun etkileri potansiyel olarak büyüktür.

  Beyin fonksiyonunu korumaya ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur

  Oksidatif stres beyindeki yaşlanma sürecini hızlandırır ve beyin fonksiyonunu olumsuz etkiler.

  Hayvan çalışmalarına göre, yaban mersini içerisindeki antioksidanlar zeka için gerekli olan beyin bölgelerinde birikir. Yaşlanma nöronlarıyla direkt olarak etkileşime girerler ve hücre sinyallemelerinde ilerleme kaydedilir.

  Bir çalışmada, hafif bilişsel bozukluğu olan 9 yaşlı katılımcı her gün yaban mersini suyu tüketti. 12 hafta sonra, beyin fonksiyonlarının çeşitli belirteçlerinde iyileşme görüldü.

  16.010 yaşlı katılımcıyı içeren altı yıllık bir araştırmada, yaban mersini ve çileğin bilişsel yaşlanmayı 2.5 yıla yakın geciktirdiğini keşfettiler.

  Antidiyabetik etkiler gösterir

  Araştırmalar, yaban mersininde antosiyaninlerin insülin duyarlılığı ve glikoz metabolizması üzerinde yararlı etkileri olabileceğini öne sürüyor.

  İnsülin direncine sahip 32 obez hastayı içeren bir çalışmada, yaban mersini süspansiyonu insülin duyarlılığında önemli gelişmelere neden oldu.

  İnsülin duyarlılığının iyileşmesi, şu anda dünyanın en büyük sağlık sorunları olan metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskini azaltacaktır.

  İdrar yolu enfeksiyonu ile mücadele eder

  Üriner sistem enfeksiyonları kadınlarda sık görülen bir sorundur. Kızılcık suyunun bu tür enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Yaban mersini kızılcıkla oldukça yakından ilgilidir ve kızılcık suyu ile aynı aktif maddelerin birçoğunu içerir. Bu maddeler, E. coli gibi bakterilerin mesane duvarına bağlanmasını önler.

  Yaban mersini ile bu amaç için fazla çalışılmadı ancak kızılcıkla benzer etkileri göstermesi onun idrar yolu enfeksiyonu ile mücadele kabiliyetini gösterebilir.

  Zorlu egzersiz sonrasında kas hasarını azaltmaya yardımcı olur

  Şiddetli egzersiz, kas ağrısına ve yorgunluğa neden olabilir. Bu, kısmen, kas dokusundaki lokal inflamasyon ve oksidatif stres tarafından tahrik edilir.

  Yaban mersini takviyesi moleküler seviyede meydana gelen hasarı azaltarak ağrı ve kas performansındaki azalmayı en aza indirir.

  10 bayan sporcunun küçük bir çalışmasında, yorucu bacak egzersizlerinden sonra yaban mersini kas oluşumunu hızlandırdı.

  Yaban Mersini Zayıflatır mı?

  Yaban mersini lif bakımından zengindir ve kalorisi düşüktür, bu da meyveyi zayıflamak isteyenler için yemekler arasında ideal bir atıştırmalık yapar.

  Vücut lifleri sindiremez, bu yüzden diyette bulunan çok önemli bir elementtir. Yaban mersini, suda çözünen lif türü olan çözünür lif bakımından zengindir. Çözünür lifler sindirim sürecini yavaşlatır, bu da daha uzun süre tok hissettirir.

  Yaban Mersininin Saça Faydaları

  Bol miktarda B vitamini ve proantosiyanidin kaynağı olan yaban mersini saç için son derece faydalıdır.

  Saçın uzamasını kolaylaştırır

  Yaban mersini, proantosiyanidin kimyasallarının varlığı nedeniyle saçın uzamasını teşvik etmeye yardımcı olur.

  Saç, keratin adı verilen ölü hücrelerden oluşur. Saç büyümesi, ölü hücreler yeni hücrelerin üretimi nedeniyle kıl folikülleri tarafından itildiğinde meydana gelir.

  Üç aşamada ortaya çıkar – büyüme veya anajen, bırakma veya katagen ve dinlenme veya telojen. Yaban mersini içinde bulunan kimyasallar olan proantosiyanidinler, telojenden anagen’e geçişi hızlandırarak saç büyümesini uyarır. Bunun için yaban mersini maskesi kullanılabilir. İşte tarifi:

  Malzemeler

  – Bir avuç yaban mersini

  – Zeytinyağı

  Nasıl yapılır?

  – Maskeyi yapmak için her iki malzemeyi karıştırın.

  – Köklere kadar konsantre olarak saça uygulayın.

  – 20-30 dakika sonra ılık su ile durulayın.

  Dikkat!!!

  Yaban mersini büyük miktarlarda kullanıldığında aşırı kuruluğa neden olabilir. Doğası gereği kuru saçlar için, yaban mersinini dikkatli kullanmanız ve saç maskesine bal eklemeniz önerilir.

  Saçın erken beyazlamasını önler

  Grileşen saçlar, saçın pigmentini kaybettiği yaşlanma ile ilişkilidir. Bazı insanlarda erken grileşmenin nasıl gerçekleştiğine dair kesin bir veri olmamasına rağmen, genlerin ve B12 vitamini eksikliğinin birincil faktör olduğu düşünülmektedir.

  B12 vitamini eksikliği, gri saçın bir semptom olduğu pernisiyöz anemi olarak bilinen bir duruma neden olur. Yaban mersini B12 vitamini için iyi bir kaynak olduğundan yeterli miktarda vitaminin alınmasıyla tersine çevrilebilir.

  Yaban Mersininin Cilde Faydaları

  Yaşlanma belirtileri ile mücadele eder

  Ciltte serbest radikallerin varlığı ciddi hasarlara neden olabilir. Kırışıklık, kuru cilt ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtileri görülebilir.

  Varis ve örümcek damarlarının görünümü, yaşlanma ile ilişkili diğer belirtilerdir. Varis ve örümcek damarlar, cilde görünecek kadar yakın olan dilate kan damarlarıdır. Cilt, damar duvarlarının zayıflaması nedeniyle lekeli görünebilir.

  Yaban mersini yemek, yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Bu süper gıda, antioksidanlar açısından zengindir.

  Antioksidanlar, diğer moleküllerin oksitlenmesini önleyen moleküllerdir. Oksitlenme, bir moleküldeki elektron kaybıdır, bu da serbest radikallerin üretilmesine neden olur.

  Hücrelere tamamen zarar verebilir, hatta tamamen yok edebilirler. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girer ve zarar vermelerini önler. Bir fincan yaban mersini, A ve C Vitamini dahil 13.427 antioksidan ve flavonoid içerir.

  Meyvede bulunan fitokimyasallar ve antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur, bu da daha fazla hasarı önler. Ayrıca kan damarlarını güçlendirmeye ve kırık kılcal damarları iyileştirmeye yardımcı olurlar.

  Sivilceleri önleyerek tedavi eder

  Akneye yatkın cilde sahip olanlar için yaban mersini, cildin lekelenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

  Yaban mersini, salisilik asidin tuzu olan yüksek bir salisilat konsantrasyonuna sahiptir. Salisilik asit, topikal akne tedavi ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Ölü deriyi temizleme, tıkanmış gözenekleri açma ve bakterilere karşı hareket etme yeteneği onu akne için çok etkili bir tedavi haline getirir.

  Lif sağlar

  Lif, dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Lif bakımından zengin yaban mersini, sadece sindirim sistemini sağlıklı tutmakla kalmaz aynı zamanda cildi sağlıklı tutmak için de faydalıdır.

  Lif, maya ve mantarları vücuttan dışkı şeklinde çıkarmaya yardımcı olur. Bu, döküntü ve akne ile sonuçlanabilecek şekilde ciltten atılmalarını önler.

  Bu süper meyve, diğer bileşenlerle birlikte, cildi temizler, cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur ve cildin yağ seviyesinin azalmasını sağlar.

  İşte cilde uygulanabilen yaban mersini maskesi tarifleri…

  yaban mersini cilt maskesi

  Yaban mersini ve yoğurt maskesi

  Malzemeler

  • 5-6 yaban mersini
  • Yoğurt

  Nasıl hazırlanır?

  – İlk olarak, yaban mersinini yıkayın ve ezerek bir macun haline getirin.

  – Sonra, bu ezmeye yoğurt ekleyin.

  – Temizlenmiş yüze bu maskeden eşit bir tabaka uygulayın.

  – 20 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın.

  Yaban mersini ve limon maskesi

  Malzemeler

  • 3-4 yaban mersini
  • Yulaf
  • 2-3 badem
  • Limon suyu

  Nasıl hazırlanır?

  – Önce ince bir toz elde etmek için yulaf ezmesi ve bademleri karıştırın.

  – Toz halindeki badem ve yulafları temiz bir kaba koyun.

  – Sonra yaban mersinini temizleyin ve kalın bir macun yapmak için karıştırın.

  – Yaban mersini ezmesini toz yulaf ve bademlere ekleyin ve iyice karıştırın.

  – Son olarak, bir limon dilimi kesin ve karışıma birkaç damla limon suyu sıkın.

  – Tüm malzemeleri bir arada karıştırın ve temizlenmiş yüze eşit olarak uygulayın.

  – Maskeyi 15 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Bu yüz maskesi yağlı ciltler için uygundur.

  Yaban mersini ve zerdeçal maskesi

  Malzemeler

  • 5-6 yaban mersini
  • Bir tutam zerdeçal
  • Birkaç damla limon suyu

   

  Nasıl hazırlanır?

  – Hamur oluşturmak için yaban mersinini püre haline getirin.

  – İçine birkaç damla taze sıkılmış limon suyunu ekleyin.

  – Ardından, bir tutam zerdeçal ekleyin ve iyice karıştırın. Cildinize sarı bir doku vereceği için çok fazla zerdeçal kullanmayın.

  – Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin.

  – 20 dakika sonra ılık suyla durulayın.

  yaban mersininde bulunan vitaminler

  Yaban mersini ve aloe vera maskesi

  Bu maske göz altı halkalarını yok etmede etkilidir.

  Malzemeler

  • Yaban mersini
  • Aloe vera yaprağı

  Nasıl hazırlanır?

  – Taze aloe vera yaprağı alın.

  – Keserek açın ve jeli çıkarın.

  – Şimdi buna yaban mersini ekleyin ve bir macun oluşturmak için karıştırın.

  – Karışımı göz altlarına uygulayın ve bir süre bekleyin.

  – Daha sonra ılık su ile durulayın.

  Yaban mersini, bal ve zeytinyağı maskesi

  Malzemeler

  • ¼ bardak yaban mersini
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı bal

  Nasıl hazırlanır?

  – Bir karıştırıcıya ¼ fincan yaban mersini, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı alın.

  – Kalın bir macun yapmak için bunları karıştırın.

  – Bu macunu yüzünüze eşit olarak uygulayın ve 20 dakika bekleyin.

  – 20 dakika sonra ılık suyla durulayın.

  – Bu yaban mersini maskesi cildi beslemeye yardımcı olur.

  Anti-aging yaban mersini maskesi

  Malzemeler

  • ¼ bardak yaban mersini
  • ¼ çay kaşığı aloe vera jel
  • ¼ çay kaşığı zeytinyağı
  • ¼ çay kaşığı bal

  Nasıl hazırlanır?

  – İlk olarak, yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın ve kalın bir macun yapın.

  – Şimdi bu macunu yüzünüze eşit olarak uygulayın ve 20 dakika bekleyin.

  – 20 dakika sonra ılık suyla durulayın.

  – Ciltte yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıklar, koyu lekeler ve pigmentasyondan kurtulmak için bu maskeyi iki haftada bir kez kullanabilirsiniz.

  Yaban Mersini Yan Etkileri

  Yaban mersininin sağlıklı bireylerde bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Bazı kişilerde yaban mersini alerjisi olabilir ancak çok nadir görülen bir durumdur.

  Sonuç olarak;

  Yaban mersini, lezzetli bir meyvedir. K1 vitamini, C vitamini, manganez ve antosiyaninler gibi diğer faydalı bitki bileşiklerinin iyi bir kaynağıdır.

  Düzenli olarak yaban mersini yemek, kalp hastalıklarını önlemeye, beyin sağlığını iyileştirmeye ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ