Whey Proteini (Peynir altı Suyu Proteini) Zararlı mı? | diyetz

  Whey Proteini (Peynir altı Suyu Proteini) Zararlı mı?

   

   

  Whey proteini, diğer bir adıyla peynir altı suyu proteini, en popüler takviyelerden biridir.Ancak birçok sağlık yararına rağmen, güvenliğini sorgulayan bazı tartışmalar var.

   

  Bazıları çok fazla whey proteininin böbreklere ve karaciğere zarar verebileceğini ve hatta osteoporoza neden olabileceğini iddia ediyor.

   

  Bu yazı, whey proteininin güvenlik ve yan etkileri üzerine kanıta dayalı bir inceleme sunmaktadır.

   

   

   

  Whey Proteini Nedir?

  Whey proteini popüler bir fitness ve besin takviyesidir.

   

  Peynir yapımı işlemi sırasında sütten ayrılan sıvı olan peynir suyundan yapılır. Peynir altı suyu daha sonra filtrelenir, rafine edilir ve peynir altı suyu proteini tozuna püskürtülerek kurutulur.

   

  Whey üç ana türü vardır. Aralarındaki en önemli fark, nasıl işlendiğidir.

   

  Whey proteini konsantresi: Kabaca% 70-80 protein içerir. Peynir altı suyu proteininin en yaygın türüdür ve sütten daha fazla laktoz, yağ ve mineral içerir.

   

  Whey proteini izolatı: % 90 protein veya daha fazlasını içerir. Daha rafine edilmiş ve daha az laktoz ve yağ içerir, ancak aynı zamanda daha az yararlı mineral içerir.

   

  Whey proteini hidrolizatı: Bu form, vücudunuzun daha hızlı emmesi için önceden hazmedilir.

   

   

  Whey proteini, atletler, spor yapanlar ve kas yapmak veya kilo vermek isteyenler arasında popüler bir seçimdir.

   

  Çalışmalar, egzersiz performansının iyileştirilmesine, kas ve gücün artırılmasına ve hatta iştahınızı azaltarak ve metabolizmanızı artırarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

   

  Whey proteini tam bir protein kaynağıdır, yani tüm gerekli amino asitleri içerir. Vücudunuz gerekli amino asitler yapamaz bu nedenle beslenmenizden yeterince almanız önemlidir.

   

  Whey proteinini, su veya seçtiğiniz bir sıvı ile karıştırarak basitçe hazırlayıp tüketebilirsiniz.

   

  Sağlık yararlarına rağmen bazıları güvenliğinden endişe ediyor.Bazıları ise, whey proteininin çoğu insan için güvenli olduğunu ve protein alımını artırmanın uygun bir yol olduğunu belirtmektedir.

   

  Whey proteinin muhtemel etkilerini inceleyelim.

   

   

   

  Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

  Whey proteininin yan etkilerinin çoğu sindirime bağlıdır.

   

  Bazı insanlar whey proteinini sindirmede ve şişkinlik, gaz, mide krampları ve ishal gibi belirtiler yaşamaktadırlar.

   

  Ancak bu yan etkilerin çoğu laktoz intoleransı ile ilgilidir.Laktoz, whey proteinin içindeki ana karbondur. Laktoz intoleransı olan insanlar vücudun laktozu sindirmek için ihtiyaç duyduğu enzimi (laktaz) yeterince üretmez.

   

  Dahası, laktoz intoleransı inanılmaz derecede yaygındır ve dünya genelindeki insanların % 75’ini etkileyebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Guava Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Laktoza intoleransına sahipseniz, whey proteini izolatı tozu kullanmayı deneyin.Whey proteini izolatı, whey proteini konsantresine göre çok daha az miktarda yağ ve laktoz ile rafine edilir. Laktoz intoleransı olan insanlar genellikle whey protein izolatını güvenle alabilir.

   

   

   

  Bazıları Whey Proteinine ​​Alerjik Olabilir

  Whey proteini, inek sütünden elde edildiği için, inek sütü alerjisi olan insanlar buna da alerjik olabilir.

   

  Bununla birlikte, inek sütü alerjileri, erişkinlerde çok nadirdir çünkü inek sütü alerjisine sahip insanların % 90’ında üç yaşında ortadan kalkar.

   

  İnek sütü alerjisinin belirtileri, kaşıntı, kızarıklık, yüz şişmesi, boğaz ve dil şişmesi ve burun akması veya tıkanıklığı olabilir.Bazı vakalarda, inek sütü alerjisi, ciddi, hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiyi tetikleyebilir.

   

  Yine de, inek süt alerjisinin yetişkinlerde nadir olduğunu hatırlamak gerekir ancak ciddi sonuçlar doğurabilir.

   

  Ayrıca, whey proteini alerjisi laktoz intoleransı ile karıştırılmamalıdır.Çoğu alerji, vücut bir proteine ​​bağışık yanıt ürettiğinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, intoleransa bir enzim eksikliği neden olur ve bağışıklık sistemini içermez.

   

  İnek sütü protein alerjiniz varsa, soya, bezelye, yumurta, pirinç veya kenevir proteini gibi süt olmayan bir protein tozu deneyin.

   

  Belirtilerinizin alerji veya intoleransa  bağlı olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuzla görüşün.

   

  Besin alerjileri için “En Yaygın 8 Besin Alerjisi” okuyun.

   

   

   

  Kabızlık ve Beslenme Bozukluklarına Neden Olabilir mi?

  Kabızlık, whey proteininin normal bir yan etkisi değildir.

   

  Bazıları için, laktoz intoleransı bağırsak hareketini yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir.

   

  Bununla birlikte, kabızlık, muhtemelen düşük-karbonhidratlı bir diyet uyguladıklarında, insanlar whey proteini lehine az sayıda meyve ve sebze yediğinde daha muhtemel hale gelir.

   

  Meyve ve sebzeler, dışkı oluşumuna yardımcı olan ve düzenli bağırsak hareketini geliştiren mükemmel bir lif kaynağıdır.

   

  Whey proteininin kabızlık yaptığından şüpheleniyorsanız, yeterli meyve ve sebze yediğinizden emin olun. Ayrıca çözünür lif takviyesini de deneyebilirsiniz.

   

  Tüm gıdaları whey proteini ile değiştirmek kötü bir fikirdir, zira besin yetersizliği riskinizi artırabilir.

   

  Bütün gıdalar, özellikle meyveler ve sebzeler, besin açısından zengin ve optimal sağlık için gerekli çeşitli mineralleri ihtiva etmektedir.Bu nedenle, whey proteini alırken dengeli bir diyetle beslenmeye devam etmek önemlidir.

   

   

   

  Whey Proteini Böbreklerinize Zarar Verebilir mi?

  Yüksek proteinli bir yemek yemek böbreklerdeki basıncı artırabilir ve normalden daha fazla kan filtrelenmesine neden olabilir.Bununla birlikte, bu gerçek, yüksek proteinli bir öğünün böbreklere zarar verdiği anlamına gelmez.

   

  İlginizi Çekebilir  Papaya Tohumu Yenir mi? Papaya Çekirdeğinin Faydaları

  Gerçekten, çalışmalar, bunun normal bir bedensel yanıt olduğunu ve genellikle kaygı verici bir neden olmadığını göstermektedir.Dahası, çok fazla proteinin sağlıklı insanın böbreklerine zarar verebileceğine dair bir kanıt yoktur.

   

  Örneğin, böbrekler üzerindeki proteinin etkileri üzerine yapılan 74 araştırmanın detaylı bir derlemesinde, sağlıklı insanlarda protein alımını sınırlamak için herhangi bir neden bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

   

  Bununla birlikte, yüksek proteinli bir diyetin böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabileceğine dair kanıtlar mevcut.Çalışmalar, böbrek hastalığı olanlarda yüksek proteinli bir diyetin böbrekleri daha da bozabileceğini gösteriyor.

   

  Mevcut bir böbrek rahatsızlığınız varsa, whey proteininin sizin için uygun olup olmadığı hakkında doktorunuzla görüşün.

   

   

   

  Karaciğerinize Zarar Verebilir mi?

  Hiçbir kanıt, çok fazla proteinin sağlıklı insanlarda karaciğere zarar verebileceğini göstermemektedir.

   

  Aslında, karaciğer kendisini tamir etmek ve yağları karaciğerden yağların çıkarılmasına yardımcı olan moleküller olan lipoproteinlere dönüştürmek için proteine ​​ihtiyaç duyar.

   

  11 obez kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, 60 gram whey proteini tüketmek,karaciğer yağını dört hafta boyunca yaklaşık % 21 azaltmaya yardımcı oldu.Dahası, kan trigliseridlerini yaklaşık % 15 ve kolesterolü yaklaşık % 7 oranında düşürmeye yardımcı olmuştur.

   

  Şaşırtıcı bir şekilde, 27 yaşındaki sağlıklı erkekte whey proteinden karaciğer hasarının sadece tek bir vakası vardır.Bununla birlikte, o da başka takviyeler alıyordu.

   

  Yüksek protein alımı, siroza, kronik karaciğer hastalığına sebebiyet verebilir.Karaciğer, protein metabolizmasının bir yan ürünü olan amonyak gibi kandaki zararlı maddelerin detoksifikasyonuna yardımcı olur.

   

  Sirozda karaciğer düzgün çalışmaz. Dolayısıyla yüksek bir protein alımı kandaki amonyak düzeylerini artırabilir ve beyne zarar verebilir.

   

  Karaciğer hastalığınız varsa, whey proteinin almadan önce doktorunuza danışın.

   

   

   

  Whey Proteini Osteoporoza Neden Olabilir mi?

  Protein alımıyla kemikler arasındaki ilişki bazı tartışmalara yol açtı.Çok fazla proteinin kalsiyumun kemikten sızmasına neden olabileceği ve boşluklu ve gözenekli kemiklerle karakterize osteoporoz riskini arttırdığı konusunda bazı endişeler var.

   

  Bu fikir, idrarın daha asidik hale gelmesi için daha yüksek bir protein alımı sağladığını gösteren daha önceki çalışmalardan edinildi.Buna karşılık vücut kemiklerden daha fazla kalsiyum saldıracak ve tampon gibi davranarak asidik etkileri nötralize edecektir.

   

  Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar, vücudun bağırsaktan kalsiyum emilimini arttırarak kalsiyum kaybının etkilerini dengelediğini göstermiştir.

   

  36 araştırmanın bir analizinde bilim insanları, çok fazla protein yemenin kemik sağlığı için kötü olduğunu gösteren hiçbir bulgu bulmadılar.Aslında, daha fazla protein yemenin gerçekten kemik sağlığı için yararlı olduğuna karar verdiler.

   

  İlginizi Çekebilir  Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  Ayrıca, bazı çalışmalar, osteoporoza yatkın yaşlı insanların güçlü kemiklerin korunmasına yardımcı olmak için daha fazla protein tüketmeleri gerektiğini göstermektedir.

   

   

   

  Ne Kadar Whey Proteini Alınmalı?

  Whey proteini genellikle güvenlidir ve birçok insan yan etkileri olmadan tüketebilir.

   

  Yaygın olarak önerilen bir doz günde 1-2 kaşık (25-50 gram) olup, ancak pakette verilen talimatları izlemeniz önerilir.

   

  Bundan fazlasını elde etmek, özellikle yeterli proteini zaten yiyorsanız, daha fazla fayda sağlama olasılığı düşüktür.

   

  Whey proteinini aldıktan sonra şişkinlik, gaz, kramp veya ishal gibi rahatsız edici belirtiler yaşarsanız, whey proteini izolatı tozu deneyin.

   

  Alternatif olarak, soya, bezelye, yumurta, pirinç veya kenevir proteini gibi süt ürünleri olmayan bir protein tozu deneyin.

   

  Sonuç olarak;

  Whey proteini güvenlidir ve birçok kişi olumsuz etkileri olmadan kullanabilir.

   

  Bununla birlikte, laktoz intoleransı olanlarda sindirim belirtilerine neden olabilir ve inek sütüne alerjik olanlar, buna da alerjik olabilir.

   

  Yan etkiler görüyorsanız, bir whey proteini izolatı veya süt proteini alternatifi deneyin.

   

  Bu istisnalara rağmen whey proteini piyasadaki en iyi takviyeden biridir. Güç ve kas yapımı, iyileşme ve kilo vermede faydalı rollerini desteklemek için çeşitli araştırmalara sahiptir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ