Wasabi Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve İçeriği | diyetz

Wasabi Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve İçeriği

 

Wasabi veya Japon yaban turpu, Japonya’daki dağ nehir vadilerinde akarsular boyunca doğal olarak yetişen bir sebzedir. Aynı zamanda gölgeli ve nemli olduğu Çin, Kore, Yeni Zelanda ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde de yetişir.

Keskin lezzeti ve parlak yeşil rengiyle tanınan bu sebze, Japon mutfağında suşi ve erişte için temel bir çeşnidir.

Sebzeye, keskin lezzetini veren izotiyosiyanatlar (ITC’ler) dahil olmak üzere bazı bileşikler, sebzenin yararlarından sorumludur.

Yazıda, “wasabi ne demek”, “wasabi hangi ülkenin”, “wasabi nasıl yapılır”, “wasabinin faydaları nelerdir” sorularının cevabını bulcaksınız.

Wasabi Yararları

 

Antibakteriyel etkiler

İzotiyosiyanatlar (ITC’ler) wasabideki ana aktif bileşik sınıfıdır ve antibakteriyel etkileri de dahil olmak üzere sebzenin sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

 

Gıda kaynaklı hastalıklar

Gıda kaynaklı hastalıklar olarak da bilinen gıda zehirlenmesi, sindirim sisteminin patojen içeren yiyecek veya içeceklerin, virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklanan bir enfeksiyonu veya tahrişidir.

Gıda zehirlenmesini önlemenin en iyi yolu, yiyecekleri uygun şekilde saklamak, pişirmek, temizlemek ve kullanmaktır.

Bazı otlar ve tuz gibi baharatlar gıda zehirlenmesine neden olan patojenlerin büyümesini azaltabilir.

Wasabi özütünün gıda zehirlenmesine neden olan en yaygın bakterilerden ikisi olan Escherichia coli O157: H7 ve Staphylococcus aureus’a karşı antibakteriyel etkileri olduğu belirtilmektedir.

Bulgular wasabi ekstresinin gıda kaynaklı hastalık riskini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

H. pylori’ye karşı antibakteriyel etkileri vardır

H.pylori, mideyi ve ince bağırsakları enfekte eden bir bakteridir. Peptik ülserlerin ana nedenidir ve mide kanserine ve mide zarının iltihabına neden olabilir.

Dünya nüfusunun yaklaşık % 50’sine virüs bulaşmış olsa da, çoğu insan bu sorunları geliştirmez. H. pylori’nin nasıl yayıldığı henüz belli değil, ancak araştırmacılar dışkı ile kontamine olmuş gıda ve suyla temasın rol oynadığına inanıyor.

H.pylori’nin neden olduğu peptik ülserler için tedavi, genellikle mide asidi üretimini azaltan ilaçlar olan antibiyotikler ve proton pompası inhibitörlerini içerir.

Ön test tüpü ve hayvan çalışmaları, wasabinin H. pylori’nin neden olduğu peptik ülserlerin tedavisine de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  İştahsızlık Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

wasabi içindekiler

 

Anti-inflamatuar özellikler

Wasabi güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Enflamasyon, bağışıklık sisteminin vücudu korumak ve iyileştirmek amacıyla kirli hava veya sigara dumanı gibi enfeksiyonlara, yaralanmalara ve toksinlere verdiği tepkidir.

Enflamasyon kontrolsüz ve kronik hale geldiğinde, kalp hastalığı, diyabet ve kanser dahil olmak üzere birkaç enflamatuar duruma neden olabilir.

Hayvan hücrelerini içeren deney tüpü araştırmaları, wasabideki ITC’lerin, Cyclooxygenase-2 (COX-2) ve interlökinler ve tümör nekroz faktörü (TNF) gibi enflamatuar sitokinler de dahil olmak üzere enflamasyonu teşvik eden hücreleri ve enzimleri baskıladığını göstermektedir.

 

 

Yağ yakılmasını sağlar

Bazı araştırmalar wasabi bitkisinin yenilebilir yapraklarının, yağ hücrelerinin büyümesini ve oluşumunu baskılayabilen bileşikler içerdiğini ortaya koymaktadır.

Bir fare çalışmasında, wasabi yapraklarından izole edilen 5-Hidroksiferulik asit metil ester (5-HFA ester) adlı bir bileşik, yağ oluşumunda yer alan bir geni kapatarak yağ hücrelerinin büyümesini ve oluşumunu engelledi.

Dahası, bir çalışma wasabi yaprağı ekstresinin, yağ hücrelerinin büyümesini ve üretimini engelleyerek yüksek yağlı, yüksek kalorili bir diyetle farelerde kilo alımını önlediğini buldu.

 

 

Antikanser özelliklere sahiptir

Wasabide doğal olarak meydana gelen ITC’ler, antikanser özellikleri için incelenmiştir.

Bir çalışma, wasabi kökünden çıkarılan ITC’lerin, Maillard reaksiyonu sırasında akrilamid oluşumunu % 90 oranında inhibe ettiği, sıcaklık varlığında proteinler ve şeker arasındaki kimyasal bir reaksiyonun önlendiğini buldu.

Akrilamid, bazı yiyeceklerde, özellikle patates kızartması, patates cipsi ve kahvede, kızartma ve ızgara gibi yüksek sıcaklıkta pişirme işlemlerinde oluşabilen bir kimyasaldır.

Bazı çalışmalar böbrek, endometriyal ve yumurtalık kanserleri gibi bazı kanserler ile besin akrilamid alımını ilişkilendirmiştir.

Dahası, test tüpü çalışmaları wasabiden izole edilen ITC’lerin ve benzer bileşiklerin insan kolorektal, oral, pankreas ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermektedir.

Bazı gözlemsel araştırmalar, wasabi gibi turpgil sebzelerin daha fazla alınmasının, akciğer, meme, prostat ve mesane kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabileceğine dikkat çekmektedir.

Diğer turpgil sebzeler roka, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, ve lahana dır.

 

İlginizi Çekebilir  Kolin Nedir?

 

Kemik sağlığı

Bu sebze kemik sağlığı için de faydalıdır. Wasabide p-hidroksisinamik asit (HCA) olarak adlandırılan bir bileşiğin, hayvan çalışmalarında kemik oluşumunu arttırdığı ve kemik parçalanmasını azalttığı öne sürülmüştür.

 

 

Beyin sağlığı

Sebzedeki ITC’lerin nöroprotektif etkileri vardır. Farelerdeki çalışmalar, beyindeki iltihabı azaltan antioksidan sistemlerin aktivasyonunu artırdıklarını göstermiştir.

Bu bulgular, ITC’lerin Parkinson hastalığı gibi iltihap kaynaklı nörodejeneratif bozuklukları önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

Wasabi Nasıl Yenir?

Yaban turpu ile wasabi aynı bitki ailesindendir. Gerçek wasabi yetiştirmesi zor ve pahalı olduğu için wasabi sosu çoğu zaman yaban turpu ile hazırlanmaktadır. Bu yüzden wasabi tozu ya da macunu gibi ürünlerin orijinal olduğundan emin olarak satın almak gerekir.

Wasabinin eşsiz lezzetini, baharat olarak servis ederek çıkarabilirsiniz.

 

– Soya sosu ile servis yapın ve suşi ile birlikte yiyin.

– Şehriye çorbasına ekleyin.

– Izgara et ve sebzeler için baharat olarak kullanın.

– Sos olarak salatalara ekleyin.

– Kavrulmuş sebzeleri lezzetlendirmek için kullanın.

 

Sonuç olarak;

Wasabi bitkisinin sapı öğütülerek, suşi için bir çeşni olarak kullanılır.

Sushi sosu wasabideki bileşikler, tüp ve hayvan çalışmalarında antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antikanser özellikleri açısından analiz edilmiştir. Ayrıca kemik ve beyin sağlığının yanı sıra yağ kaybını destekleme yetenekleri de vardır.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ