Wasabi Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve İçeriği | diyetz

  Wasabi Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve İçeriği

   

  Wasabi veya Japon yaban turpu, Japonya’daki dağ nehir vadilerinde akarsular boyunca doğal olarak yetişen bir sebzedir. Aynı zamanda gölgeli ve nemli olduğu Çin, Kore, Yeni Zelanda ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde de yetişir.

  Keskin lezzeti ve parlak yeşil rengiyle tanınan bu sebze, Japon mutfağında suşi ve erişte için temel bir çeşnidir.

  Sebzeye, keskin lezzetini veren izotiyosiyanatlar (ITC’ler) dahil olmak üzere bazı bileşikler, sebzenin yararlarından sorumludur.

  Yazıda, “wasabi ne demek”, “wasabi hangi ülkenin”, “wasabi nasıl yapılır”, “wasabinin faydaları nelerdir” sorularının cevabını bulcaksınız.

   

   

  wasabi içindekiler

   

   

  Wasabi Yararları Nelerdir?

   

   

  Antibakteriyel özelliklere sahiptir

  İzotiyosiyanatlar (ITC’ler) wasabideki ana aktif bileşik sınıfıdır ve antibakteriyel etkileri de dahil olmak üzere sebzenin sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

   

   

  Gıda kaynaklı hastalıkları önlemeye yardımcı olur

  Gıda kaynaklı hastalıklar olarak da bilinen gıda zehirlenmesi, sindirim sisteminin patojen içeren yiyecek veya içeceklerin, virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklanan bir enfeksiyonu veya tahrişidir.

  Gıda zehirlenmesini önlemenin en iyi yolu, yiyecekleri uygun şekilde saklamak, pişirmek, temizlemek ve kullanmaktır.

  Bazı otlar ve tuz gibi baharatlar gıda zehirlenmesine neden olan patojenlerin büyümesini azaltabilir.

  Wasabi özütünün gıda zehirlenmesine neden olan en yaygın bakterilerden ikisi olan Escherichia coli O157: H7 ve Staphylococcus aureus’a karşı antibakteriyel etkileri olduğu belirtilmektedir.

  Bulgular wasabi ekstresinin gıda kaynaklı hastalık riskini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

   

  H. pylori’ye karşı antibakteriyel etkileri vardır

  H.pylori, mideyi ve ince bağırsakları enfekte eden bir bakteridir. Peptik ülserlerin ana nedenidir ve mide kanserine ve mide zarının iltihabına neden olabilir.

  Dünya nüfusunun yaklaşık % 50’sine virüs bulaşmış olsa da, çoğu insan bu sorunları geliştirmez. H. pylori’nin nasıl yayıldığı henüz belli değil ancak araştırmacılar dışkı ile kontamine olmuş gıda ve suyla temasın rol oynadığına inanıyor.

  H.pylori’nin neden olduğu peptik ülserler için tedavi, genellikle mide asidi üretimini azaltan ilaçlar olan antibiyotikler ve proton pompası inhibitörlerini içerir.

  Ön test tüpü ve hayvan çalışmaları, wasabinin H. pylori’nin neden olduğu peptik ülserlerin tedavisine de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

   

  Anti-inflamatuar özellikleri vardır

  Wasabi güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Enflamasyon, bağışıklık sisteminin vücudu korumak ve iyileştirmek amacıyla kirli hava veya sigara dumanı gibi enfeksiyonlara, yaralanmalara ve toksinlere verdiği tepkidir.

  Enflamasyon kontrolsüz ve kronik hale geldiğinde, kalp hastalığı, diyabet ve kanser dahil olmak üzere birkaç inflamatuar duruma neden olabilir.

  Hayvan hücrelerini içeren deney tüpü araştırmaları, wasabideki ITC’lerin, Cyclooxygenase-2 (COX-2) ve interlökinler ve tümör nekroz faktörü (TNF) gibi enflamatuar sitokinler de dahil olmak üzere enflamasyonu teşvik eden hücreleri ve enzimleri baskıladığını göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kimyon Nedir, Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Yağ yakılmasını sağlayarak, kilo vermeye yardımcı olur

  Bazı araştırmalar wasabi bitkisinin yenilebilir yapraklarının, yağ hücrelerinin büyümesini ve oluşumunu baskılayabilen bileşikler içerdiğini ortaya koymaktadır.

  Bir fare çalışmasında, wasabi yapraklarından izole edilen 5-Hidroksiferulik asit metil ester (5-HFA ester) adlı bir bileşik, yağ oluşumunda yer alan bir geni kapatarak yağ hücrelerinin büyümesini ve oluşumunu engelledi.

  Başka bir çalışma wasabi yaprağı ekstresinin, yağ hücrelerinin büyümesini ve üretimini engelleyerek yüksek yağlı, yüksek kalorili bir diyetle farelerde kilo alımını önlediğini buldu.

   

   

  Antikanser özelliklere sahiptir

  Wasabide doğal olarak meydana gelen ITC’ler, antikanser özellikleri için incelenmiştir.

  Bir çalışma, wasabi kökünden çıkarılan ITC’lerin, Maillard reaksiyonu sırasında akrilamid oluşumunu % 90 oranında inhibe ettiği, sıcaklık varlığında proteinler ve şeker arasındaki kimyasal bir reaksiyonu önlendiğini buldu.

  Akrilamid, bazı yiyeceklerde, özellikle patates kızartması, patates cipsi ve kahvede, kızartma ve ızgara gibi yüksek sıcaklıkta pişirme işlemlerinde oluşabilen bir kimyasaldır.

  Bazı çalışmalar böbrek, endometriyal ve yumurtalık kanserleri gibi bazı kanserler ile besin akrilamid alımını ilişkilendirmiştir.

  Dahası, test tüpü çalışmaları wasabiden izole edilen ITC’lerin ve benzer bileşiklerin insan kolorektal, oral, pankreas ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermektedir.

  Bazı gözlemsel araştırmalar, wasabi gibi turpgil sebzelerin daha fazla yenmesinin, akciğer, meme, prostat ve mesane kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabileceğine dikkat çekmektedir. Diğer turpgil sebzeler roka, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, ve lahana dır.

   

   

  Kemik sağlığı için faydalıdır

  Bu sebze kemik sağlığı için de faydalıdır. Wasabide p-hidroksisinamik asit (HCA) olarak adlandırılan bir bileşiğin, hayvan çalışmalarında kemik oluşumunu arttırdığı ve kemik parçalanmasını azalttığı öne sürülmüştür.

   

   

  Beyin sağlığına faydalıdır

  Sebzedeki ITC’lerin nöroprotektif etkileri vardır. Farelerdeki çalışmalar, beyindeki iltihabı azaltan antioksidan sistemlerin aktivasyonunu artırdıklarını göstermiştir.

  Bu bulgular, ITC’lerin Parkinson hastalığı gibi iltihap kaynaklı nörodejeneratif bozuklukları önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

   

   

  Sindirim sağlığına faydalıdır

  Wasabi sindirim sağlığı için faydalı bir yiyecektir. Tüm zararlı toksinlerle savaşır ve bağırsağı temizler. Lif açısından zengin olduğu için kabızlığı önler, gaz sorunları ve şişkinliği giderir.

   

   

  Kalp sağlığı için faydalıdır

  Wasabinin en şaşırtıcı sağlık yararlarından biri, kalp sağlığını iyileştirme yeteneğidir. Trombosit agregasyonunu önleyerek kalp krizi olasılığını azaltır. Wasabi, trombositlerin birbirine yapışmasını önler ve bu durum çok zararlı olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kabızlık Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Kabızlığa İyi Gelen Meyve Suları

   

  Karaciğere faydalıdır ve bağışıklığı güçlendirir

  Wasabinin karaciğer sağlığını iyileştirmek için kimyasallar içeren brokoli ve lahana gibi sebzelerle yakın bir ilişkisi vardır. Kimyasallar, bir süre sonra kansere yol açan toksik maddeleri başarıyla etkisiz hale getirir. Araştırmalara göre, wasabi bağışıklığı güçlendirmek ve kanserli etkileri kontrol etmek için faydalıdır.

   

   

  Artrit ile savaşır

  Wasabi, eklem ağrısından kurtulmayı sağlayan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Wasabide bulunan izotiyosiyanatlar sizi bağırsak hastalıklarına ve astıma daha az yatkın hale getirir.

   

   

  Kan dolaşımını iyileştirir

  Wasabi, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kan pıhtılarının topaklanmasını ve felci önler. Dolaşımdaki faydaları cildin yumuşak ve temiz kalmasına yardımcı olur.

   

   

  Soğuk algınlığı ​​ve alerjiyle savaşır

  Wasabi yemek soğuk algınlığı ve alerjileri önlemeye yardımcı olabilir. Solunum yollarını enfekte etme eğiliminde olan bakteri ve gribe neden olan patojenlerle savaşır.

   

   

  Yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir

  Wasabi, yaşlanmaya karşı savaşan, kusursuz ve parlak bir cilt tonu elde etmeye yardımcı olan sülfinil içerir. Sülfinil, vücuttaki reaktif oksijeni düşüren güçlü bir antioksidandır. 

   

   

  Wasabi Nasıl Yenir?

  Yaban turpu ile wasabi aynı bitki ailesindendir. Gerçek wasabi yetiştirmesi zor ve pahalı olduğu için wasabi sosu çoğu zaman yaban turpu ile hazırlanmaktadır. Bu yüzden wasabi tozu ya da macunu gibi ürünlerin orijinal olduğundan emin olarak satın almak gerekir.

  Wasabinin eşsiz lezzetini, baharat olarak servis ederek çıkarabilirsiniz.

  – Soya sosu ile servis yapın ve suşi ile birlikte yiyin.

  – Şehriye çorbasına ekleyin.

  – Izgara et ve sebzeler için baharat olarak kullanın.

  – Sos olarak salatalara ekleyin.

  – Kavrulmuş sebzeleri lezzetlendirmek için kullanın.

   

   

  Taze Wasabi Ezmesi Nasıl Yapılır?

  Wasabi ezmesi şu şekilde hazırlanır;

  – Eşit miktarda wasabi tozu ve suyu karıştırın.

  – Karışımı iyice birleşene kadar karıştırın.

  – Macunu bir kap içine koyarak taze tutabilirsiniz.

  – 15 dakika bekletip tekrar karıştırın.

  – Bu lezzetini artıracaktır.

   

  Sonuç olarak;

  Wasabi bitkisinin sapı öğütülerek, suşi için bir çeşni olarak kullanılır.

  Sushi sosu wasabideki bileşikler, tüp ve hayvan çalışmalarında antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antikanser özellikleri açısından analiz edilmiştir. Ayrıca kemik ve beyin sağlığının yanı sıra yağ kaybını destekleme yetenekleri de vardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ