Wakame Yosununun Şaşırtıcı Faydaları | diyetz

Wakame Yosununun Şaşırtıcı Faydaları

  • 1.052 kez görüntülendi.

 

 

Wakame, yüzyıllardır Japonya ve Kore’de yetiştirilen bir tür deniz yosunu türüdür.

 

Çorba ve salatalara eşsiz bir tat ve doku sağlamasının yanı sıra, wakamenin kalorisi düşüktür ve sağlık için gerekli olan çeşitli besin maddeleri bakımından yüksektir.

 

Ayrıca, kalp sağlığını geliştirme ve kilo kaybı sağlama da dahil olmak üzere uzun bir liste şeklinde potansiyel faydalar sağlamaktadır.

 

İşte wakame yosununun şaşırtıcı sağlık faydaları…

 

 

 

Kalorisi Düşük ve Besinler Bakımından Zengin

 

Wakamenin kalorisi düşüktür ama iyi miktarda önemli besin sağlar.

 

Küçük miktarlarda bile , besin ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak iyot, manganez, folat, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri almanıza yardımcı olur.

 

Sadece iki yemek kaşığı (10 gram) ham wakame yosunu şu besinleri sağlamaktadır:

 

  • Kalori: 5
  • Protein: 0.5 gram
  • Karbonhidrat: 1 gram
  • İyot: Referans Günlük Alım miktarının % 280’i (RDI)
  • Manganez: RDI’nın % 7’si
  • Folat: RDI’nın % 5’i
  • Sodyum: RDI’nın % 4’ü
  • Magnezyum: RDI’nın % 3’ü
  • Kalsiyum: RDI’nın % 2’si

 

Her wakame porsiyonu ayrıca A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, bakır ve fosfor içerir.

 

 

 

 

Yüksek İyot İçeriği Tiroid Fonksiyonunu Düzenler

 

Wakame iyi bir iyot kaynağıdır. Wakame gram başına yaklaşık 42 mcg iyot içerir, bu da RDI’nın yaklaşık % 28’ini oluşturur.

 

İyot, vücudunuzun, büyümeyi, metabolizmayı, protein sentezini ve hücre onarımını desteklemeye yardımcı olan tiroid hormonları üretmek için kullandığı önemli bir mineraldir.

 

İlginizi Çekebilir  Kaş Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Yine de, iyot eksikliği raporlara göre dünya çapında yaklaşık iki milyar insanı etkilediği tahmin edilmekte, yani inanılmaz derecede yaygındır.

 

Bu önemli mikro besindeki bir eksiklik, tiroidin normal işlevi desteklemek için yeterli tiroid hormonu yapamadığı bir durum olan hipotiroidizme neden olabilir.

 

İyot eksikliği belirtileri kilo alımı, yorgunluk, saç dökülmesi ve kuru cildi içerir.

 

 

 

Kan Basıncını ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

 

Yüksek tansiyon, kalbinize ve kan damarlarına fazla yük getirecek, kalp kasları zayıflatan ve kalp hastalığı riskini artıran bir durumdur.

 

Bazı araştırmalar, wakame yosunu tüketmenin, kan basıncını kontrol altında tutmaya ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Örneğin, on haftalık bir çalışma, wakameden sıçanlara ekstrakte edilen maddelerin uygulanmasının sistolik kan basıncını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (bir kan basıncı okumasının en üst sayısı).

 

417 çocukta yapılan bir başka çalışmada, deniz yosunu alımının daha yüksek oranda kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

 

Bununla birlikte, wakamenin genel popülasyondaki tansiyonu nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla insan çalışması gereklidir.

 

 

 

Kolesterol Düzeylerini Düşürerek Kalp Sağlığına Fayda Sağlar

 

Kolesterol, hormon üretiminden yağ sindirimine kadar çeşitli sağlık yönlerinde rol oynar.

 

Bununla birlikte, fazla kan kolesterolü arterlerde birikebilir ve kan akışını engelleyebilir, kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

 

Güncel araştırmalar hayvan çalışmaları ile sınırlıyken, bazı çalışmalar, wakamenin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışma, wakame deniz yosunuyla takviye edilen sıçanlarda “kötü” LDL kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde etkili olduğunu bulmuşlardır.

 

Benzer şekilde, başka bir hayvan çalışması, kurutulmuş wakame tozunun, sadece 28 gün sonra kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmak için spesifik genlerin ekspresyonunu değiştirdiğini göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Kamkat Nedir ve Nasıl Yenir?

Bu umut verici sonuçlara rağmen, wakame yosununun insanlardaki kolesterol seviyelerini nasıl etkileyebileceğini anlamak, daha fazla araştırma gerektirmektedir.

 

 

 

Kanserle Mücadele Eder

 

Wakame yosununun en etkili sağlık faydalarından biri, bazı hayvanlarda ve test tüpü çalışmalarında kanser hücresi büyümesini engelleme kabiliyetidir.

 

Örneğin, bir hayvan çalışması, sıçanlara wakame yosunları verilmesinin, göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Bir başka test tüpü çalışması, wakame yosunlarından ekstre edilen spesifik bileşiklerin, kolon ve böbrek kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe etmede etkili olduğunu bulmuştur.

 

Bununla birlikte, bazı çalışmalarda karışık sonuçlar elde edilmiştir. 52,679 kadında yapılan bir çalışmada, artan deniz yosunu tüketiminin, fazla iyot alımının sonucu olabilen daha yüksek bir tiroid kanseri riski ile bağlantılı olduğu bildirilmiştir.

 

Bu nedenle, wakamenin insanlarda kanser hücresi oluşumunu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.

 

 

 

Kan Şekerini Düşürür ve İnsülin Direncini Geliştirir

 

Bazı çalışmalar, wakamenin kan şekerini düşürdüğünü ve genel sağlığı iyileştirmek için insülin direncini geliştirdiğini bulmuştur.

 

Dört haftalık bir çalışma, günlük 48 gram deniz yosunu ile takviyenin, diyabetli 20 kişide kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

Hayvanlarda yapılan bir başka çalışmada da, wakamenin insülin direncini önleyebildiğini gösterdi – bu, vücudunuzun şekerin hücrelere taşınması için insülini etkin bir şekilde kullanma yeteneğini bozan ve yüksek kan şekerine neden olan bir durumdur.

 

Yine de, wakamenin kan şekeri üzerindeki etkileri hakkındaki güncel araştırmalar sınırlıdır. Wakame yosununun insanlarda kan şekeri seviyelerini nasıl etkileyebileceğini keşfetmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

Kilo vermeye yardımcı olur

 

İlginizi Çekebilir  Sindirimi Kolaylaştıran Çaylar Nelerdir?

Kilo vermeyi düşünüyorsanız, wakame tüketebilirsiniz.

 

Sadece birkaç önemli besin öğesinde değil, aynı zamanda hayvan çalışmalarında kilo kontrolünü arttırdığı da gösterilmiştir.

 

Bir çalışma, wakame deniz yosunu ekstresi ile takviye edilmenin, yüksek yağlı bir diyette farelerde kilo alımını baskıladığını bulmuştur.

 

Dahası, başka bir çalışmada, wakamenin sıçanlarda anti-obezite etkileri sergilediğini ve yağ dokusunu azaltabildiğini bulmuştur.

 

Bazı çalışmalar ayrıca düzenli olarak deniz yosunu içeren diyet planlarının vücut ağırlığını ve bel çevresini azaltabileceğini de göstermiştir.

 

Çoğu araştırma hayvanlarda yürütüldüğünden, wakamenin insanlarda ağırlığı nasıl etkileyebileceğine bakmak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

Olası yan etkiler

 

Wakame yosunu genel olarak sağlıklı olmasına rağmen, fazla miktarlarda tüketmek bazı insanlarda olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 

Bazı markalar, etkilerine duyarlı olanlarda kan basıncını artırabilecek yüksek miktarda sodyum içerebilir.

 

Aynı zamanda, gram başına RDI’nin % 28’ini sağlayan iyot bakımından da yüksektir.

 

Tiroid hormonlarının üretimi için iyot gerekli olsa da, aşırı miktarlarda tüketmek tiroid sağlığına zarar verebilir ve ateş, mide ağrısı, mide bulantısı ve ishal gibi semptomlara neden olabilir.

 

Deniz yosunu ayrıca bazı ağır metaller ve kirleticiler içerebilir, ancak birçok çalışma, miktarların kayda değer olmayacak derecede düşük olduğunu bulmuştur.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ