Wakame Nedir? Wakame Yosununun Faydaları | diyetz

  Wakame Nedir? Wakame Yosununun Faydaları

   

  Wakame, yüzyıllardır Japonya ve Kore’de yetiştirilen bir tür deniz yosunudur.

  Çorba ve salatalara eşsiz bir tat ve doku sağlamasının yanı sıra, wakamenin kalorisi düşüktür ve sağlık için gerekli olan çeşitli besin maddeleri bakımından yüksektir.

  Ayrıca, kalp sağlığını geliştirme ve kilo kaybı sağlama da dahil olmak üzere uzun bir liste şeklinde potansiyel faydalar sağlamaktadır. 

   

   

  Wakame Yararları

   

   

  wakame faydaları

   

   

  Kalorisi düşük ve besinler bakımından zengindir

  Wakamenin kalorisi düşüktür ama iyi miktarda besin sağlar.

  Küçük miktarlarda bile, besin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak iyot, manganez, folat, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri elde etmeye yardımcı olur.

  İki yemek kaşığı (10 gram) ham wakame yosunu şu besinleri sağlamaktadır:

   

  Kalori: 5

  Protein: 0.5 gram

  Karbonhidrat: 1 gram

  İyot: Referans Günlük Alım miktarının % 280’i (RDI)

  Manganez: RDI’nın % 7’si

  Folat: RDI’nın % 5’i

  Sodyum: RDI’nın % 4’ü

  Magnezyum: RDI’nın % 3’ü

  Kalsiyum: RDI’nın % 2’si

   

  Her porsiyon ayrıca A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, bakır ve fosfor içerir.

   

   

  Yüksek iyot içeriği sayesinde tiroid fonksiyonunu düzenler

  Wakame iyi bir iyot kaynağıdır. Gram başına yaklaşık 42 mcg iyot içerir, bu da RDI’nın yaklaşık % 28’ini oluşturur. 

  İyot, vücudumuzun, büyümeyi, metabolizmayı, protein sentezini ve hücre onarımını desteklemeye yardımcı olan tiroid hormonları üretmek için kullandığı önemli bir mineraldir.

  İyot eksikliğinin, raporlara göre dünya çapında yaklaşık iki milyar insanı etkilediği tahmin edilmekte yani inanılmaz derecede yaygındır.

  Bu önemli mikro besindeki bir eksiklik, tiroidin normal işlevini desteklemek için yeterli tiroid hormonu yapamadığı bir durum olan hipotiroidizme neden olabilir.

  İyot eksikliği belirtileri kilo alımı, yorgunluk, saç dökülmesi ve cilt kuruluğudur.

   

   

  Kan basıncı ve kalp hastalığı riskini azaltır

  Yüksek tansiyon, kalbe ve kan damarlarına fazla yük getiren, kalp kaslarını zayıflatan ve kalp hastalığı riskini artıran bir durumdur.

  Bazı araştırmalar, wakame yosunu yemenin, kan basıncını kontrol altında tutmaya ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir. 

  Örneğin, on haftalık bir çalışma, wakameden sıçanlara ekstrakte edilen maddelerin uygulanmasının sistolik kan basıncını (bir kan basıncı okumasının en üst sayısı) önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

  417 çocukta yapılan bir başka çalışmada, deniz yosunu yemenin, kan basıncını daha yüksek oranda düşürdüğü gösterilmiştir.

   

   

  Kolesterol düzeylerini düşürerek kalp sağlığını korur

  Kolesterol, hormon üretiminden yağ sindirimine kadar vücutta önemli rol oynar.

  Bununla birlikte, fazla kan kolesterolü arterlerde birikebilir ve kan akışını engelleyebilir, kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

  Güncel araştırmalar hayvan çalışmaları ile sınırlıyken, bazı çalışmalar, wakamenin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Bir çalışma, wakame deniz yosunuyla takviye edilen sıçanlarda “kötü” LDL kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde etkili olduğunu bulmuştur. 

  Benzer şekilde, başka bir hayvan çalışması, kurutulmuş wakame tozunun, sadece 28 gün sonra kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmak için spesifik genlerin ekspresyonunu değiştirdiğini göstermiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Yumurta Akı Ne İşe Yarar, Kaç Kalori? Faydaları ve Zararları

   

  Kanserle mücadele eder

  Wakame yosununun en etkili sağlık faydalarından biri, bazı hayvanlarda ve test tüpü çalışmalarında görüldüğü gibi kanser hücresi büyümesini engelleme kabiliyetidir.

  Örneğin, bir hayvan çalışması, sıçanlara wakame yosunu verilmesinin, göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Bir başka test tüpü çalışması, wakame yosunundan ekstre edilen spesifik bileşiklerin, kolon ve böbrek kanseri hücrelerinin büyümesini engellemede etkili olduğunu bulmuştur. 

   

   

  Kan şekerini düşürür ve insülin direncini engeller

  Bazı çalışmalar, wakamenin kan şekerini düşürdüğünü ve genel sağlığı iyileştirmek için insülin direncinin gelişimini engellediğini bulmuştur.

  Dört haftalık bir çalışma, günlük 48 gram deniz yosunu ile takviyenin, diyabetli 20 kişide kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azalttığı belirtilmiştir.

  Hayvanlarda yapılan bir başka çalışmada da, wakamenin insülin direncinin gelişimini önleyebildiği gösterilmiştir – bu, vücudumuzun, şekerin hücrelere taşınması için insülini etkin şekilde kullanma yeteneğini bozan ve yüksek kan şekerine neden olan bir durumdur.

   

   

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Kilo vermeyi düşünüyorsanız, wakame yosunu yiyebilirsiniz.  Bu yosun türünün hayvan çalışmalarında kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. 

  Bir çalışma, wakame deniz yosunu ekstresi ile takviye edilmenin, yüksek yağlı bir diyette farelerde kilo alımını baskıladığını bulmuştur.

  Başka bir çalışma, wakamenin sıçanlarda anti-obezite etkileri sergilediğini ve yağ dokusunu azalttığını belirlemiştir.

  Bazı çalışmalar ayrıca düzenli olarak deniz yosunu içeren diyet planlarının vücut ağırlığını ve bel çevresini azaltabileceğini de göstermiştir. 

   

   

  Wakame Yosunu Zararları

  Wakame yosunu genel olarak sağlıklı olmasına rağmen, fazla miktarlarda tüketmek bazı insanlarda olumsuz yan etkilere neden olabilir.

  Bazı markalar, etkilerine duyarlı olanlarda kan basıncını artırabilecek yüksek miktarda sodyum içerebilir.

  Aynı zamanda, iyot bakımından da yüksektir. Tiroid hormonlarının üretimi için iyot gerekli olsa da, aşırı miktarlarda tüketmek, tiroid sağlığına zarar verebilir ve ateş, mide ağrısı, mide bulantısı ve ishal gibi semptomlara neden olabilir.

  Deniz yosunu ayrıca bazı ağır metaller ve kirleticiler içerebilir, ancak birçok çalışma, miktarların kayda değer olmayacak derecede düşük olduğunu bulmuştur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ