Vücutta Yakılan Yağ Nereye Gider?

   

  Obezite dünya çapında en önemli sağlık sorunlarından biridir, bu nedenle birçok insan yağ kaybetmek ve kilo vermek için çabalıyor.

  Yağ kaybı sürecinde ise çok fazla karışıklık var. Peki “verdiğimiz kilolar nereye gidiyor?” İşte sorunun cevabı…

  Yağ kaybı nasıl olur?

  Aşırı tüketilen enerji – genellikle yağlardan veya karbonhidratlardan alınan kaloriler – yağ hücrelerinde trigliseritler şeklinde depolanır. Vücudumuz gelecekteki ihtiyaçlarımız için enerjiyi bu şekilde korur. Zamanla, bu fazla enerji, vücut şeklimizi ve sağlığımızı etkileyebilecek bir yağ fazlası ile sonuçlanır.

  Kilo vermek için yaktığımızdan daha az kalori tüketmek gerekir. Buna kalori açığı oluşturmak denmektedir.

  Kişiden kişiye değişmesine rağmen, günlük 500 kalorilik bir açık, gözle görülür yağ kaybı sağlamaya başlamak için iyi bir miktardır.

  Tutarlı bir kalori açığını koruyarak yağlar yağ hücrelerinden salınır ve vücudumuzdaki mitokondri adı verilen hücrelerin enerji üreten makinelerine taşınır. Burada yağ, enerji üretmek için bir dizi işlemle parçalanır.

  Kalori açığı devam ederse, vücudumuzdaki yağ depoları enerji olarak kullanılmaya devam edecek ve bu da vücut yağında bir azalmaya neden olacaktır.

   

   

  Diyet ve egzersiz önemlidir

  Yağ kaybının iki ana destekleyicisi diyet ve egzersizdir.

  Yeterli kalori açıklığı, yağların yağ hücrelerinden salınmasını ve enerji olarak kullanılmasını sağlar.

  Egzersiz, kaslara ve yağ hücrelerine kan akışını artırarak, kas hücrelerinde daha hızlı bir oranda enerji için kullanılacak yağları, serbest bırakarak ve enerji tüketimini artırarak, bu süreci güçlendirir.

  Kilo kaybı sağlamak için haftada en az 150-250 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapılması yani haftanın 5 günü yaklaşık 30-50 dakika egzersiz önerilmektedir.

  Maksimum fayda için, bu egzersiz kas kütlesini korumak veya artırmak için direnç eğitiminin ve kalori yakımını artırmak için aerobik egzersizin bir kombinasyonu olmalıdır.

  Yaygın direnç eğitimi egzersizleri arasında ağırlık kaldırma egzersizleri, vücut ağırlığı egzersizleri ve direnç bantları bulunurken, aerobik egzersiz örnekleri koşu, bisiklete binme veya eliptik bir makine kullanmaktır.

  Kalori kısıtlaması; besleyiciliği yoğun bir diyet ve uygun bir egzersiz programı ile eşleştirildiğinde, sadece diyet veya egzersiz yapmanın aksine yağ kaybının meydana gelme olasılığı daha yüksektir.

   

   

   

   

  Yakılan yağlar nereye gidiyor?

  Yağ kaybı süreci ilerledikçe, yağ hücrelerinin boyutları küçülür ve vücut kompozisyonunda gözle görülür değişiklikler oluşur.

   

  İlginizi Çekebilir  Kan Şekerini Dengeleyen ve Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

  Yağ kaybının yan ürünleri

  Vücut yağları, hücrelerdeki karmaşık süreçlerle enerji için parçalandığında, iki ana yan ürün salınır – karbondioksit ve su.

  Karbondioksit, nefes alırken dışarı verilir ve su yani idrar, ter ya da solunan hava yoluyla atılır. Bu yan ürünlerin atılması, egzersiz sırasında artan solunum ve terleme nedeniyle büyük ölçüde yükselir.

   

   

  İlk önce nereden yağ kaybedilir?

  Genellikle, insanlar karın, kalça, uyluk ve popodan kilo vermek ister.

  Belirli bölgelerden kilo vermenin pek mümkün olmadığı belirtilmesine rağmen bazı insanlar diğerlerine göre daha hızlı ve belirli alanlardan daha fazla kilo kaybederler.

  Genetik ve yaşam tarzı faktörleri vücut yağ dağılımında önemli bir rol oynamaktadır.

  Dahası, kilo verme ve kilo alma geçmişiniz varsa, vücut yağları zamanla yağ hücrelerindeki değişiklikler nedeniyle farklı şekilde dağılabilir.

   

   

  Kilo vermek neden bu kadar zor?

  Vücut yakabileceğinden daha fazla yediğinde, yağ hücreleri hem boyut hem de sayı olarak artar.

  Yağ kaybettiğimizde, aynı hücrelerin boyutu küçülür ancak sayıları kabaca aynı kalır. Bu nedenle, vücut şeklindeki değişikliklerin ilk nedeni, yağ hücrelerinin sayısının değil, boyutunun azalmasıdır.

  Bu aynı zamanda kilo verdiğimizde yağ hücrelerinin varlığını sürdürdüğü ve kilo kaybını sürdürmek için çaba gösterilmediği takdirde tekrar kolayca büyüyebilecekleri anlamına gelir. Bazı çalışmalar, bunun kilo kaybını korumanın birçok insan için bu kadar zor olmasının bir nedeni olabileceğini göstermektedir.

   

   

  Yağ kaybı ne kadar sürer?

  Ne kadar kilo verildiğine bağlı olarak, yağ kaybı yolculuğunun süresi önemli ölçüde değişebilir.

  Hızlı kilo kaybı, mikro besin eksikliği, baş ağrısı, yorgunluk, kas kaybı ve menstrüel düzensizlikler gibi çeşitli olumsuz yan etkilere neden olabilir.

  Bu nedenle, sürdürülebilir olması ve kilo almayı önleyebileceği beklentisi nedeniyle yavaş ve kademeli şekilde kilo verilmesi gerektiği belirtilmektedir.

  Beklenen kilo kaybı oranı, kilo verme programının ne kadar agresif olduğuna göre değişir.

  Aşırı kilolu veya obezite olanlar için, ilk 6 ay boyunca başlangıç ​​vücut ağırlığının % 5-10’unda bir kilo kaybı, diyet, fiziksel aktivite ve davranış teknikleri dahil kapsamlı bir yaşam tarzı müdahalesi ile mümkün olabilir.

  Cinsiyet, yaş, kalori açığının kapsamı ve uyku kalitesi gibi diğer bazı faktörler kilo kaybını etkiler. Ayrıca, bazı ilaçlar da kiloyu etkileyebilir. Bu nedenle, yağ kaybı programına başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmak gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Yağ kaybı, bir dizi faktörden etkilenen karmaşık bir süreçtir, diyet ve fiziksel aktivite başlıca iki faktördür.

  Yeterli kalori eksikliği ve uygun egzersiz programı ile, yağ hücreleri içeriği enerji için kullanıldıkça zamanla küçülür ve vücut kompozisyonu ve sağlığın iyileşme sürecinde rol oynar.

   

  İlginizi Çekebilir  Oleik Asit Nedir, Nelerde Var?

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ