Vitaminler Ne Zaman Alınmalı? | diyetz

  Vitaminler Ne Zaman Alınmalı?

   

  Vitaminleri almanın en iyi zamanı, aldığınız türe bağlı olarak değişir. Bazı vitaminler en iyi yemek yedikten sonra emilirken, bazılarının ise aç karnına alınması gerekir.

  Her gün aynı zamanda bir vitamin almak, sağlıklı bir alışkanlık olacaktır. Vitamin takviyelerinden de en verimli şekilde yararlanmayı sağlayacaktır.

  Vücutta her vitamin aynı şekilde kullanılmaz. Bu nedenle, gün içinde vitaminleri ne zaman alacağını bilmek en iyi sonucu verecektir. İşte “vitaminler ne zaman içilmeli?” sorusunun cevabı…

   

   

  Hangi Vitamin Ne Zaman Alınmalı?

   

  vitamin ilaçları ne zaman alınmalı

   

   

  Hamilelikte Vitaminler Ne Zaman Alınmalı?

  Doğum öncesi vitaminler bir multivitamin olduğundan, öğle yemeğinden önce almak, içerdikleri her şeyi emmek için en uygun zamandır.

  Doğum öncesi vitaminler; kalsiyum, demir ve folik asidi içerecektir.

  Demir, en iyi aç karnına emilir ve alınmasına yakın süt ürünleri tükettiyseniz vücudunuz düzgün ememez. Portakal suyu gibi C vitamini içeren bir içecekle alırsanız demir daha iyi emilir.

  Bazı kadınlar doğum öncesi vitaminleri kullanmanın mide bulantısı ve kabızlık gibi bazı semptomlara neden olduğunu belirtmektedir.

  Bazı doğum öncesi vitamin markaları, vitaminlerini aç karnına veya bir bardak suyla alınmasını tavsiye etmektedir.

  Vitaminleri sabah aç karnına içmek hasta hissettiriyorsa, yatmadan önce almayı deneyin. Doğum öncesi vitaminlerin faydaları kümülatiftir, bu yüzden en önemli şey onları her gün almaktır.

  Bazı vitaminler vücutta saklanmaz ve günlük olarak gıda veya takviyelerle alınmalıdır. Hamilelik sırasında folik asit almanın, spina bifida ve diğer nöral tüp defektlerine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

  Mümkünse, hamile kalmadan bir yıl önceden başlayarak düzenli olarak folik asit ile doğum öncesi vitaminler almak en iyisidir.

   

   

  Yağda Çözünen Vitaminler

  Yağda çözünen vitaminleri almak için en uygun zaman akşam yemeğidir. Yağda çözünen vitaminler vücutta yağlar kullanılarak çözülür.

  Daha sonra kan dolaşımına taşınır ve temel işlevleri yerine getirirler. Bu vitaminler A vitamini, K vitamini, E vitamini ve D vitaminidir.

  Vücudumuz fazla yağda çözünen vitaminler aldığında, karaciğerde depolanır. Bu vitaminler en iyi şekilde, onları emmenize yardımcı olacak doymuş yağlar veya yağ içeren bir yemekle alınır.

   

   

  Suda Çözünen Vitaminler

  Suda çözünen vitaminler, en iyi şekilde aç karnına emilir. Bu, sabahları, yemekten 30 dakika önce veya iki saat sonra almak anlamına gelir.

  Bu vitaminler suda çözünür, böylece vücudumuz bunları kullanabilir. C vitamini, tüm B vitaminleri ve folat (folik asit) suda çözünürdür.

  Vücudumuz ihtiyaç duyduğu vitamin miktarını alır ve idrarla kalanları temizler. Vücudumuz bu vitaminleri saklamadığından, bunları besinlerle veya takviye ile almak gerekir.

   

   

  B Vitamini 

  Güne iyi bir başlangıç ​​için, sabah uyandığınızda aç karnına bir B vitamini alın.

  B vitaminleri, enerji artırıcı ve stres kırıcı özel bir suda çözünen vitamin ailesidir. En popüler B vitaminlerinden bazıları B-2 , B-6 ve B-12’dir. B vitaminlerinin, hissedilen stres miktarını azalttığı ve ruh halini geliştirdiği klinik olarak kanıtlanmıştır.

   

   

  Vitamin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Vitamin takviyeleri genel sağlığa faydalıdır. Ama bazı vitaminleri aşırı dozda alırsanız, bazı yan etkilere neden olur.

  Aldığınız vitaminler ve reçeteli ilaçlar arasındaki olası etkileşimleri bilin. Örneğin, K vitamini takviyelerini kan inceltici varfarinle (Coumadin) almamalısınız. Ayrıca, vitamini tavsiye edilen miktardan daha fazla almayın.

  Hamileyseniz, doğum öncesi vitaminlerinizi asla ikiye katlamayın. Örneğin, fazladan demire ihtiyacınız varsa, doğum öncesi vitamininizi ve ekstra demir desteği alın.

  Doğum öncesi vitaminleri ikiye katlarsanız, bebeğe zarar verebilecek çok fazla A vitamini (retinol) ile sonuçlanabilir.

  Hamileyseniz ve emziriyorsanız ne yaptığınız konusunda her zaman dikkatli olun. Çoğu takviye bebek güvenliği için test edilmemiştir.

  Vitaminleri ve takviyeleri her zaman güvenilir bir kaynaktan alın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ