Vitaminler Ne Zaman Alınmalı? | diyetz

Vitaminler Ne Zaman Alınmalı?

 

 

Vitaminleri almanın en iyi zamanı, aldığınız türe bağlı olarak değişir. Bazı vitaminler en iyi yemek yedikten sonra emilirken, bazılarının ise aç karnına alınması gerekir.

 

Her gün aynı zamanda bir vitamin almak, sağlıklı bir alışkanlık olacaktır. Aynı zamanda vitamin takviyelerinden en verimli şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Vücudunuzda her vitamin aynı şekilde kullanılmaz. Bu nedenle, gün içinde vitaminleri ne zaman alacağını bilmek en iyi sonucu verecektir.

 

 

 

Doğum öncesi vitaminler almak için en uygun zaman

 

Doğum öncesi vitaminler bir multivitamin olduğundan, öğle yemeğinden önce bunları almak, içerdikleri her şeyi emmek için en uygun zamandır.

 

Amerikan Doğum ve Jinekoloji Kongresine (ACOG) göre iyi bir doğum öncesi vitamin kalsiyum, demir ve folik asidi içerecektir.

 

Demir, aç karnına en iyi şekilde emilir ve alınmasına yakın süt ürünleri tükettiyseniz vücudunuz düzgün ememez. Portakal suyu gibi C vitamini içeren bir içecekle alırsanız demir daha iyi emilir.

 

Bazı kadınlar doğum öncesi vitaminleri kullanmanın mide bulantısı ve kabızlık gibi bazı semptomlara neden olduğunu belirtmektedir.

 

Bazı doğum öncesi vitamin markaları, vitaminlerini aç karnına veya bir bardak suyla almalarını tavsiye etmektedir.

 

Vitaminleri sabah aç karnına içmek hasta hissettiriyorsa, yatmadan önce almayı deneyin. Doğum öncesi vitaminlerin faydaları kümülatiftir, bu yüzden en önemli şey onları her gün almanızdır.

 

Bazı vitaminler vücutta saklanamaz ve günlük olarak gıda veya takviyelerle alınmalıdır. Hamilelik sırasında folik asit almanın, spina bifida ve diğer nöral tüp defektlerine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

 

Mümkünse, hamile kalmadan bir yıl önceden başlayarak düzenli olarak folik asit ile doğum öncesi vitaminler almak en iyisidir.

 

 

 

 

 

Yağda çözünen vitaminler almak için en uygun zaman

 

Yağda çözünen vitaminleri almak için en uygun zaman akşam yemeğidir. Yağda çözünen vitaminler vücutta yağlar kullanılarak çözülür.

 

Daha sonra kan dolaşımına taşınır ve temel işlevleri yerine getirirler. Bu vitaminler A vitamini, K vitamini, E vitamini ve D vitaminidir.

 

Vücudumuz fazla yağda çözünen vitaminler aldığında, karaciğerde depolanır. Bu vitaminler en iyi şekilde, onları emmenize yardımcı olacak doymuş yağlar veya yağlar içeren bir yemekle alınır.

 

 

 

Suda çözünen vitaminler almak için en uygun zaman

 

Suda çözünen vitaminler, en iyi şekilde aç karnına emilir. Bu, sabahları, yemekten 30 dakika önce veya öğünden iki saat sonra almak anlamına gelir.

 

Bu vitaminler suda çözülür, böylece vücudunuz bunları kullanabilir. C vitamini, tüm B vitaminleri ve folat (folik asit) suda çözünürdür.

 

Vücudunuz ihtiyaç duyduğu vitamin miktarını alır ve idrarla kalanları temizler. Vücudunuz bu vitaminleri saklamadığından, bunları besinlerle veya takviye ile almak gerekir.

 

 

 

B vitamini almak için en uygun zaman

 

Güne iyi bir başlangıç ​​için, sabah uyandığınızda aç karnına bir B vitamini alın.

 

B vitaminleri, enerji artırıcı ve stres kırıcı özel bir suda çözünen vitaminler ailesidir. En popüler B vitaminlerinden bazıları B-2 , B-6 ve B-12’dir. B vitaminlerinin, hissettiğiniz stres miktarını azaltabildiği ve ruh halinizi geliştirebileceği klinik olarak kanıtlanmıştır.

 

 

 

Vitamin alırken yapmamanız gerekenler

 

Vitamin takviyeleri genel sağlığınıza fayda sağlayabilir. Ama bazı vitaminleri aşırı dozda alırsanız, bazı yan etkilere neden olur.

 

Aldığınız vitaminler ve reçeteli ilaçlar arasındaki olası etkileşimleri bilin. Örneğin, K vitamini takviyelerini kan inceltici varfarinle (Coumadin) almamalısınız. Ayrıca, vitamin takviyenizi tavsiye edilen miktardan daha fazla almayın.

 

Hamileyseniz, doğum öncesi vitaminlerinizi asla ikiye katlamayın. Örneğin, fazladan demire ihtiyacınız varsa, doğum öncesi vitamininizi ve ekstra demir desteğini alın.

 

Doğum öncesi vitaminleri ikiye katlarsanız, bebeğe zarar verebilecek çok fazla A vitamini (retinol) ile sonuçlanabilir.

 

Yediğiniz yiyeceklerden haberdar olun. Bu vücudunuzu dengede tutar. Birçok hububat, “zenginleştirilmiş” süt ürünleri ve tahıl ürünleri, onlara eklenen vitaminlere sahiptir.

 

Hamileyseniz ve emziriyorsanız ne yaptığınız konusunda her zaman dikkatli olun. Çoğu takviye bebek güvenliği için test edilmemiştir.

 

Vitaminleri ve takviyeleri her zaman güvenilir bir kaynaktan alın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ