Vertigo Nedir, Neden Olur? Vertigo Belirtileri, Doğal Tedavi

  Vertigo Nedir, Neden Olur? Vertigo Belirtileri ve Doğal Tedavi

  Vertigo, ani, yoğun baş dönmesi ve mide bulantısına neden olan bir durumdur. Aniden etrafınızdaki dünya şiddetle dönmeye başlar. Algıdaki bu ani değişiklik genellikle denge kaybına, bilinç kaybına, kusmaya ve yorgunluğa yol açar. 

  Vertigo atağı geçiren kişiler, atak geçtikten sonra bile bir süre ayakta duramazlar. Aşırı durumlarda, hasta ayağa kalkamaz ve en az yarım saat boyunca şiddetli baş dönmesi yaşar. 

  Vertigo atakları, baş dönmesi veya baş dönmesine çok benzerken, iki durum birbirinden farklıdır. Baş dönmesi aslında bir vertigo belirtisidir.

  Yazıda “vertigo hastalığı nedir”, “vertigo kimlerde görülür”, “vertigo sebepleri nelerdir”, “vertigo geçer mi”, “vertigo tedavisi var mı”, “vertigo ne kadar sürer”, “vertigo için bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir” gibi sorulara cevap aranacaktır.

  Vertigo Hastalığı Nedir?

  Vertigo hastalığı, beyindeki denge ve denge hissinin bozulması ile ilişkili bir rahatsızlıktır ve bu da baş dönmesine neden olur. Genellikle hareket etmekten sorumlu olan iç kulak bölgesini etkiler. 

  Vertigo nedenleri, kulağa giden kan akışının olmaması veya azalması, kalsiyum veya sıvı birikmesi hatta viral bir saldırı nedeniyle herhangi bir şey olabilir. 

  Soğuk algınlığına veya gribe neden olan basit bir virüs bile iç kulağa saldırabilir ve beyne giden sinir bağlantılarını etkileyerek şiddetli baş dönmesine neden olabilir.

  Kafatasının hasar görmesi ayrıca işitme kaybına, mide bulantısına ve baş dönmesine neden olur. Bir tümör, frengi veya multipl skleroz da denge duygusunu etkileyebilir.

  Vertigo Hastalığı Neden Olur?

  Vertigo hastalığı, sık ataklara neden olabilecek birkaç koşul tarafından tetiklenir. 

  Çeşitli koşullar, genellikle iç kulakta dengesizliği veya merkezi sinir sistemi (CNS) ile ilgili bir sorunu içeren vertigoya yol açabilir. Vertigoya yol açabilecek durumlar şunlardır;

  Labirentit

  Bu bozukluk, bir enfeksiyon iç kulak labirentinin iltihaplanmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Bu alanın içinde vestibulokoklear sinir bulunur.

  Bu sinir, beyne kafa hareketi, konumu ve sesi hakkında bilgi gönderir.

  Vertigo ile baş dönmesi dışında, labirentitli bir kişi işitme kaybı, kulak çınlaması, baş ağrısı, kulak ağrısı ve görme değişiklikleri yaşayabilir.

  Vestibüler nörit

  Bir enfeksiyon, vestibüler sinirin iltihabı olan vestibüler nörite neden olur. Labirentite benzer ancak kişinin işitmesini etkilemez.

  Vestibüler nörit, bulanık görme, şiddetli mide bulantısı veya dengesizlik hissine eşlik edebilen vertigoya neden olur.

  Kolesteatom

  Bu kanserli olmayan cilt büyümesi genellikle tekrarlayan enfeksiyon nedeniyle orta kulakta gelişir. Kulak zarının arkasında büyüdüğü için orta kulağın kemik yapılarına zarar vererek işitme kaybı ve baş dönmesine neden olabilir.

  Ménière hastalığı

  Bu hastalık, iç kulakta sıvı birikmesine neden olur ve bu da kulaklarda çınlama ve işitme kaybı ile vertigo ataklarına yol açabilir. 40 ila 60 yaş arasındaki kişilerde daha yaygın görülür.

  Kesin neden belirsizdir ancak kan damarı daralmasından, viral bir enfeksiyondan veya bir otoimmün reaksiyondan kaynaklanabilir. 

  Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV)

  İç kulak, sıvı ve kalsiyum karbonat kristalleri parçacıkları içeren otolit organları adı verilen yapıları içerir.

  BPPV’de bu kristaller yerinden çıkar ve yarım daire kanallarına düşer. Orada, düşen her kristal, hareket sırasında yarım daire kanallarının kupulaları içindeki duyusal tüy hücrelerine dokunur.

  Sonuç olarak, beyin bir kişinin pozisyonu hakkında yanlış bilgi alır ve baş dönmesi meydana gelir. İnsanlar tipik olarak 60 saniyeden daha kısa süren vertigo atakları yaşar ancak mide bulantısı ve diğer semptomlar da ortaya çıkabilir.

  Diğer faktörler

  Vertigo ayrıca şunlarla da ortaya çıkabilir:

  – Migren baş ağrısı

  – Kafa travması

  – Kulak ameliyatı

  – Perilenfatik fistül, orta kulak ve iç kulak arasındaki iki zardan birinin yırtılması nedeniyle iç kulak sıvısının orta kulağa sızması.

  – Kulak içinde veya çevresinde zona ( herpes zoster oticus)

  – Otoskleroz, bir orta kulak kemiği büyüme sorunu işitme kaybına yol açtığında

  – Frengi

  – Kas zayıflığına yol açan ataksi

  – İnme veya geçici iskemik atak

  – Serebellar veya beyin sapı hastalığı

  – İç kulak yakınındaki vestibulokoklear sinirde gelişen iyi huylu bir büyüme olan akustik nöroma

  – Multipl skleroz

  Uzun süreli yatak istirahati ve bazı ilaçların kullanımı da vertigoya neden olabilir.

  Vertigo Belirtileri Nelerdir?

  Vertigolu bir kişi, başı veya etrafındaki boşluk hareket ediyor veya dönüyormuş gibi hissedecektir. Vertigo bir semptomdur ancak diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir. Bu semptomlar şöyledir:

  – Denge sorunları

  – Sersemlik

  – Hareket hastalığı hissi

  – Mide bulantısı ve kusma

  – Kulak çınlaması

  – Kulakta dolgunluk hissi

  – Baş ağrısı

  – Gözlerin kontrolsüz bir şekilde hareket ettiği nistagmus, genellikle bir yandan diğer yana

  Hamilelikte Vertigo

  Mide bulantısı ve baş dönmesi hamilelik sırasında sık görülen problemlerdir. Bu faktörlerde hormonal değişikliklerin rolü vardır. 

  İç kulaktaki sıvı özelliklerindeki değişiklikler aşağıdaki gibi semptomlara yol açabilir:

  – Baş dönmesi

  – Denge kaybı ile istikrarsızlık

  – Kulak çınlaması ve işitme güçlükleri

  – Kulak dolgunluğu hissi

  2010 yılında yapılan bir araştırma, hamilelik sırasında 82 kadını araştırdı. Yarısından fazlası ilk iki trimesterde baş dönmesi yaşadığını, üçte biri ise üçüncü trimesterde baş dönmesi yaşadığını bildirdi.

  Bulantı hamilelik boyunca yaygındır ancak hamilelik ilerledikçe azalır. Ankete katılan birçok kadın, mide bulantısını baş dönmesiyle ilişkilendirdi. Denge sorunları da yaygındı ancak bunlar ikinci ve üçüncü trimesterlerde kötüleşme eğilimindeydi.

  Araştımacılar, hamilelik sırasında hormonal değişikliklerin iç kulakta değişikliklere neden olduğunu öne sürdüler. Zaman geçtikçe kadının kulaktaki yeni dengeye alıştığını, mide bulantısı ve baş dönmesi semptomlarının düzeldiğini öne sürdüler.

  Denge sorunlarının kötüleşmesi, hamilelik sırasında vücut ağırlığında ve duruşunda meydana gelen değişikliklerden kaynaklanabilir.

  2017 yılında yayınlanan dört vaka çalışmasını inceleyen bir araştırma hamilelik sırasında hormonal değişikliklerin BPPV’ye yol açabileceğini ve özellikle östrojenin bir rol oynayabileceğini öne sürdü.

  Vertigo Genetik mi?

  Vertigo hastalığının kendisi mutlaka kalıtsal değildir ancak genellikle çeşitli durumların ve sendromların bir belirtisidir.

  Bunlardan bazıları, belirli genetik faktörleri içerir ve genetiktir. Kişinin tekrarlayan vertigosu varsa, kalıtsal veya genetik bir bileşeni olabilir.

  Vertigo Teşhisi

  Doktor baş dönmesine neyin sebep olduğunu bulmaya çalışacaktır. Fizik muayene yapacak, kişiye baş dönmesinin kendilerini nasıl hissettirdiğini soracak ve tıbbi geçmişi öğrenecektir. Doktor ayrıca bazı basit testler de yapabilir:

  Romberg testi : Doktor, kişiden kolları yanlarında ve ayakları bitişik olarak durmasını ve gözlerini kapatmasını isteyecektir. Kişi gözlerini kapatırken kararsız hale gelirse, bu bir CNS sorununun işareti olabilir.

  Fukuda-Unterberger testi : Doktor, kişiden gözleri kapalı olarak 30 saniye boyunca yürümesini isteyecektir. Bir tarafa dönerse, bu, iç kulak labirentinde periferik vertigoya neden olabilecek bir lezyona işaret edebilir.

  Bu ve diğer testlerin sonuçlarına bağlı olarak, doktor daha fazla ayrıntı elde etmek için bir kafa BT veya MRI taraması önerebilir.

  Vertigo Tedavisi

  Bazı vertigo türleri tedavi olmaksızın çözülür ancak kişinin altta yatan sorun için tedaviye ihtiyaç olacaktır.

  Örneğin doktor, bakteriyel bir enfeksiyon için antibiyotik veya zona için antiviral ilaçlar reçete edebilir.

  Bazı semptomları hafifletebilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar, yol tutmasını ve mide bulantısını azaltmak için antihistaminikler ve antiemetiklerdir.

  Diğer tedaviler etkili değilse cerrahi gerekebilir. BPPV ve akustik nöroma, bunun uygun olabileceği iki durumdur.

  Vertigo Çeşitleri

  Nedenlerine göre değişen vertigo türleri vardır.

  Periferik vertigo

  Vakaların yaklaşık %80’i bu türdendir. Periferik vertigo genellikle iç kulaktaki problemlerden kaynaklanır.

  İç kulaktaki minik organlar yerçekimine ve kişinin pozisyonuna sinir sinyalleri aracılığıyla beyne mesajlar göndererek tepki verir. Bu süreç kişinin ayağa kalktığında dengesini korumasını sağlar.

  Bu sistemdeki değişiklikler vertigoya neden olabilir. BPPV ve inflamasyon yaygın nedenlerdir. Diğer nedenler arasında Ménière hastalığı ve akustik nöroma yer alır.

  Merkezi vertigo

  Merkezi vertigo, CNS ile ilgili problemlerle ilgilidir. Genellikle beyin sapı veya beyinciğin bir kısmındaki bir problemden kaynaklanır. Vakaların yaklaşık %20’si bu türdendir.

  Olası nedenler arasında vestibüler migren, demiyelinizasyon ve etkilenen CNS bölgesini veya bölgelerini içeren tümörler bulunur.

  Servikal omurga ile ilgili bir problem de vertigoya yol açabilir. 

  Vertigoya Bitkisel ve Doğal Çözüm

  Mide bulantısı ve baş dönmesi gibi semptomları hafif yaşayanlar bu bitkisel çözümleri evde deneyebilir Şiddetli baş dönmesi ve mide bulantısına neden olan şiddetli vertigo vakalarında, derhal doktora başvurmak gerekir.

  Evde Vertigo Tedavisi

  Vertigo İçin Uçucu Yağlar

  Nane Yağı

  Malzemeler

  • İki ya da üç damla nane yağı
  • Bir çay kaşığı badem yağı

  Nasıl yapılır?

  İki yağı karıştırın. Yağ karışımını boynun arkasına uygulayın. Vertigo başladıktan sonra bu ilacı mümkün olan en kısa sürede kullanın.

  Nane yağı genellikle baş ağrısı, mide bulantısı ve vertigo tedavisinde kullanılır. Vertigo ile ilişkili semptomları giderir.

  Zencefil Yağı

  Bu esansiyel yağın bir veya iki damlasını ense ve kulakların arkasına uygulayın. Nane yağı gibi, bu yağı vertigo başladığında uygulayın.

  Zencefil, mide bulantısını önler ve kusma, baş dönmesi ve vertigo semptomlarını hafifletmek için de kullanılır.

  Greyfurt Yağı

  Malzemeler

  • Greyfurt yağı
  • Difüzör

  Nasıl yapılır?

  Gün boyunca greyfurt yağını ortama yayın ve koklayın. Greyfurt yağı sadece taze koku sağlamakla kalmaz aynı zamanda baş dönmesi semptomlarını da kontrol eder.

  Fesleğen ve Selvi Yağları

  Malzemeler

  • Birkaç damla fesleğen yağı
  • Birkaç damla selvi yağı
  • Oda difüzörü

  Nasıl yapılır?

  Bir difüzöre iki esansiyel yağın karışımını ekleyin ve kokuyu içinize çekin. Bu uçucu yağ kombinasyonu kan akışını arttırır. Beyne daha fazla oksijen ulaştığında, vertigo semptomları azalmaya başlar.

  Adaçayı Yağı

  Malzemeler

  • Birkaç damla adaçayı yağı
  • Difüzör

  Nasıl yapılır?

  Yağı difüzöre ekleyin ve buharını soluyun. Vertigo atağı başladığında bunu yapın.

  Bu yağ, baş ağrısı, anksiyete atağı ve spazmı tedavi etmek için kullanılır. Sinir sistemini sakinleştirerek vertigo ve semptomlarının giderilmesinde de faydalıdır.

  Dikkat!!!

  Adaçayı yağı cilt üzerinde olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Bu yağa karşı hassasiyetinizden emin değilseniz, cildinize temas etmemesine dikkat edin.

  zencefilin zararları nelerdir

  Zencefil

  Vertigo yaşadığınızda küçük bir parça zencefil veya zencefilli şeker çiğneyin.

  Vertigo semptomlarını sık sık yaşıyorsanız, bir vertigo nöbeti ile karşılaştığınızda hızlıca içebilmeniz için zencefil çayı yapmak ve bir kapta saklamak iyi bir fikirdir.

  Zencefil çayı yapmak için bir zencefil kökünü küçük parçalara ayırın ve bir bardak kaynar suya yaklaşık iki veya üç dilim ekleyin.

  Zencefil baş dönmesi ve mide bulantısı için mükemmel bir çaredir. Zencefilin etkinliği bilimsel çalışmalarla desteklenir ve vertigo tedavisinde son derece etkilidir. 

  Ginkgo Biloba

  Sonuçları fark etmeye başlamak için ginkgo biloba takviyesini 8 ila 12 hafta boyunca alın.

  Ginkgo biloba ağacının baş dönmesi, mide bulantısı ve baş ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan birçok tıbbi kullanımı vardır. Gingko biloba, kanın iç kulakta ve beyinde dolaşımını hızlandırarak vücudun baş dönmesiyle savaşmasına yardımcı olur.

  Vertigo İçin Akupunktur

  Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) tekniği olan akupunktur, Batılı tıp doktorları tarafından bile vertigo tedavisi için önerilmektedir. Bu Çin tekniği, vücuttaki enerji akışını düzenleyerek vücudun dengesini yeniden sağlar. 

  Akupunktur sadece sertifikalı profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

  gut hastalığınasıl beslenmeli

  Vertigo Diyeti

  Sağlıklı bir beslenmenin ardından beyin ve vücut sağlıklı çalışır. Tüm vücut sıvılarının rahat akması ve vertigoya yol açabilecek tıkanıklıklara neden olmaması için gün içerisinde yeterli miktarda su için.

  Vertigoya iyi gelen yiyecekler

  – Farklı balık türleri

  – Tam tahıllı ekmek (beyaz ekmek yerine)

  – Sebze suları

  – B3 vitamini, niasin ve potasyum açısından zengin besinler

  Vertigoyu tetikleyebilecek yiyecekler

  – Tuzlu yiyecekler (kan dolaşımında yüksek sodyumdan kaçınmak için)

  – Şeker, jöle, şeker kamışı, gazlı içecekler, kekler vb. gibi şekerli yiyecekler.

  – Fıstık, ceviz ve ceviz gibi kuruyemişler

  – Biber ve sosis gibi işlenmiş etler

  – Mozzarella, kaşar ve diğerleri gibi eski peynirler

  – Kabak çekirdeği

  – Susam

  Vertigo Önlenir mi?

  Vertigo yukarıda belirtilen diyet kısıtlamalarına uyularak önlenebilir. Daha az tuzlu, daha az şekerli ve sağlıklı yiyecekler yiyerek kan şekeri, kolesterol, tansiyon ve vücut ağırlığını kontrol altında tutun.

  Vertigo Kaç Gün Sürer?

  Genellikle birkaç saat sürer ancak bir güne kadar da çıkabilir. Tüm semptomlardan kurtulmak üç ila altı hafta sürer.

  Vertigo Egzersizleri

  Vertigo oluşumunu ve semptomlarını azaltmak için evinizin rahatlığında günlük basit egzersizler yapabilirsiniz. BBu egzersizler sorunu çözmez ancak semptomların daha hafif atlatılmasına yardımcı olur.

  Dik Durma

  Romberg egzersizi olarak da adlandırılır. Önünüzde bir sandalye ve arkanızda destek için bir duvar varken, 30 saniye boyunca kollarınız yanda olacak şekilde dik durun. Bunu beş kez tekrarlayın. Bu egzersizin bir sonraki aşaması, gözleriniz kapalı olarak ayakta durmak olacaktır.

  Önde ve Arkada Sallanma

  Daha önceki pozisyondaki ile aynı, ayaklarınız omuz genişliğinde açık ve kollarınız yanda olacak şekilde durun. Ağırlığı topuklarınızdan ayak parmaklarınıza kaydırarak öne ve arkaya sallayın. Kalçanızı bükmeyin. Bunu 20 kez tekrarlayın.

  Yan Yana Sallanma

  Yine aynı pozisyonda, ayaklarınızı yerden kaldırmadan soldan sağa doğru eğilin. Bunu 20 kez tekrarlayın.

  Bu egzersizleri günde iki kez tekrarlayın. Aşağıda vertigo atağı yaşadığınızda yapabileceğiniz bir egzersiz verilmiştir.

  Brandt-Daroff Egzersizi

  Bu egzersiz vertigo semptomlarını hızla gidermek için önerilir. Dik, oturmuş bir pozisyondan, bir tarafta yatar pozisyona geçin.

  Burnunuz 45 derecelik bir açıyla yukarıya bakmalıdır. Semptomlar azalıncaya kadar bu pozisyonda kalın. Orijinal pozisyona geri dönün ve bu egzersizi diğer tarafta da 30 saniye boyunca yapın.

  Vertigoyu Tedavi Etmek için Yoga

  Bazı yoga pozları sinir sistemi üzerinde çalışır ve onu güçlendirir. Bu pozlar ayrıca denge merkezleri ve iç kulak üzerinde de çalışır, konsantrasyon ve odaklanma oluşturmaya yardımcı olur. 

  Yoga sempatik ve parasempatik sinir sistemleri üzerinde çalışır, baştaki ve vücudun geri kalanındaki dolaşımı arttırır.

  Bununla birlikte, vertigo atağı sırasında, hastalığın şiddetinin zirvede olduğu dönemde dinlenmek ve semptomların azalmasını beklemek ve ardından uygulamaya başlamak daha iyidir.

  Vertigo BPPV (Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo) ise duruşlara çok yavaş girmek ve özellikle boyun ve baş ile sarsıntılı hareketlerden kaçınmak daha iyidir.

  Vertigo Atağı Sırasında Uygulanabilecek Yoga Duruşları

  Balasana

  Faydaları – Bu duruş rahatlatıcı bir pozdur. Zihni sakinleştirmek ve sinir sisteminin baskısını hafifletmek içindir.

  Vertigo atağının başlangıcında, bunun gibi onarıcı bir poz, kendinize hakim olmanıza yardımcı olacaktır. Bu duruş, düzenli uygulama ile sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

  Nasıl Yapılır – Dört ayak üstünde durun. Şimdi dizlerinizi genişletirken ayaklarınızı bir araya getirin. Karnınızı uyluklarınıza ve kalçalarınızı ayaklarınıza yaslayın.

  Alnınızı yere koyun. Kollarınızı etrafınıza, bacaklarınızın yanına getirin. Ayaklarınızı avuç içlerinizle tutabilirsiniz. Birkaç dakika bu şekilde durun ve bırakın.

  Paschimottanasana

  Faydaları – Bu duruş, harika bir stres gidericidir. Duyguları dengelemeye yardımcı olur ve öfke, endişe ve sinirliliği giderir. Baş ve denge merkezlerindeki kan akışını artırarak vertigoya yardımcı olur. Bu duruş ile sinir sistemi güçlenir.

  Nasıl Yapılır – Oturun ve ayaklarınızı birleştirerek uzatın. Kolları başın üzerine uzatın ve hafifçe öne doğru eğin. Ne kadar esnek olduğunuza bağlı olarak, ayak parmaklarınıza dokunabilir veya ayaklarınızı yakalayabilirsiniz.

  Başınızı mümkün olduğunca aşağı indirin. Duruşu birkaç saniye koruyun ve ardından bırakın. Alt sırtınızı zorlamayın veya üst sırtınızı yuvarlamayın.

  Viparita Karani

  Faydaları – Bu duruş, öncelikle vertigo olanlara fayda sağlar. Sağlıklı bir venöz kan akışına katkıda bulunarak, daha fazla gevşemeye ve ağrı reseptörlerini kapatmaya izin verdiğinden, zihni sakinleştirir ve sorunla ilişkili baş ağrısını hafifletir. 

  Nasıl Yapılır – Bir duvarın karşısına oturun ve duvarın desteğini kullanarak bacaklarınızı yukarı kaldırın. Yavaşça uzanın ve kollarınızı yanlara doğru uzatın, bir kaktüse benzeyecek şekilde dirseklerde katlayın.

  Avuç içlerinizi yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Rahat olduğunuzda, gözlerinizi kapatın ve uzun, derin nefesler alın. Birkaç dakika sonra serbest bırakın.

  Supta Baddha Konasana

  Faydaları – Bu duruş, denge merkezleri üzerinde çalışır ve neredeyse anında baş dönmesini azaltır. Bu kafa dahil vücutta kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda sinirleri ve zihni sakinleştiren son derece rahatlatıcı bir pozdur.

  Nasıl Yapılır – Sırt üstü yatın. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı bir araya getirin, böylece bacaklarınızı yanda açın. Kollarınızı başınızın üzerine kaldırın. Rahatladığınızda duruşu bırakın.

  Halasana

  Faydaları – Bu duruş boynu güçlendirir. Bunu yaparken denge sistemi, iç kulak ve sinir sistemi üzerinde çalışır. Sinir sistemi üzerindeki stresi azaltır ve zihni sakinleştirir. Vertigonun yan etkilerinin kolaylıkla üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

  Nasıl Yapılır – Sırt üstü yatın. Belinizi ellerinizle destekleyin ve ayaklarınızı yerden kaldırın. Şimdi, ayaklarınız yere gelecek ve ayak parmaklarınız kafanızla aynı hizada olacak şekilde bacaklarınızı yavaşça indirin.

  Kollarınızı bacak yönünde uzatın. Rahatlayana kadar bu şekilde durun. Dışarı çıkmak için bacaklarınızı yavaşça yukarı kaldırın ve bırakın.

  Salamba Sirsasana

  Faydaları – Bu duruş yerçekimine karşı çalışır ve üst (baş) ekstremitelerde sinir uçlarına anında daha zengin besinler sağlayarak optimal iyileşmeye yardımcı olur veya en azından semptomatik rahatlama sağlar.

  Besin açısından zengin kan, herhangi bir toksinle savaşmaya ve iyileşmeye yardımcı olur. Zamanla baş dönmesini azaltır ve düzenli uygulama ile vertigoyu ortadan kaldırır. 

  Bu duruş aynı zamanda sinir sistemini de sakinleştirir. Ancak, sersemlik nöbetleri göz önüne alındığında, bir duvar desteği ile duruşu uygulamak daha iyidir. 

  Nasıl Yapılır – Yere diz çökün. Kollarınızı önünüzde yere koyun ve parmaklarınızı birbirine geçirin. Dirsekleriniz omuz genişliğinde açık olmalıdır.

  Şimdi başınızı yere koyun ve kenetlenmiş avuçlarınıza yaslayın. Nefes alın, dizlerinizi yerden kaldırın ve dirseklerinize doğru yürüyün.

  Nefes verin ve ayaklarınızı yerden kaldırın. Bacaklarınızı yere dik olacak şekilde yerleştirin. Birkaç saniye bu pozisyonda kalın yavaşça daha uzun sürelere ilerleyin. Ardından serbest bırakın.

  Şavasana

  Faydaları – Bu asana vücudu tamamen rahatlatır. Tüm gerginliği ve stresi ortadan kaldırır ve yeniden odaklanmaya yardımcı olur. Baş dönmesini anında rahatlatır.

  Nasıl Yapılır – Avuç içleriniz yanınızda, yukarı bakacak şekilde sırt üstü yatın. Vücudunuzun düz bir çizgide olduğundan emin olun. Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzun her bir parçasına odaklanın. Derin nefesler alın. Meditatif bir duruma geçin, ancak uykuya dalmamaya çalışın.

  Vertigo İçin Yoga Uygularken Bilinmesi Gerekenler

  Vertigo için yoga yapıyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken noktalar şöyledir:

  – Yogaya başlamadan önce daima doktora danışın. Öncelikle yoga eğitmeni ile duruşları gerçekleştirin.

  – Düzenli olarak yoga yapıyorsanız, dengenizi kaybetmeniz durumunda destek için yakınınızda bir duvar olsun.

  – Öne eğilme alıştırması yapıyorsanız, ayağa kalkın veya çok yavaş oturun.

  – Boynunuzu nasıl yerleştirdiğinize dikkat edin. Bunu yapmanızı gerektiren bir duruşta kollarınıza bakmaktan kaçının.

  – Herhangi bir zamanda nefesinizi tutmayın.

  – Uygulamanız sırasında herhangi bir noktada başınız dönerse hemen durun ve Balasana duruşuna gelin.

  – Vertigonuz varsa öne eğilmelerden ve aşağı bakan duruşlardan kaçınmak en iyisidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ