Vegemite Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

Vegemite, artık biranın mayasından yapılan popüler ve ekmeğe sürülen lezzetli bir ezme yiyecektir.

Tuzlu bir tadı vardır ve Avustralya’nın ulusal yiyeceklerinden biridir. Avustralyalılar kahvaltıda tostun üzerine sürmeyi veya hızlı bir atıştırmalık için krakerleri içine daldırmayı severler.

Avustralyalılar her yıl 22 milyondan fazla vegemite kavanozu tüketiyor. Bazı doktor ve diyetisyenler bile B vitamini kaynağı olarak bu yiyeceği tavsiye ediyor.

Ancak Avustralya dışında yaşayan pek çok insan vegemitenin ne olduğunu pek bilmiyor.

Yazıda “vegemite nedir”, “vegemite nasıl kullanılır”, “vegemitenin yararları nelerdir” sorularına cevap aranacaktır.

Vegemite Nedir?

Vegemite, artık bira mayasından elde edilen kalın, siyah, tuzlu bir ezmedir.

Mayalar, bitkisel özütün yanı sıra, tuz, malt ekstresi, B vitaminlerinden tiamin, niasin, riboflavin ve folat ile kombine edilir. Bu karışım vegemiteye Avustralyalıların bu kadar çok sevdiği eşsiz lezzetini verir.

1922’de Cyril Percy Callister, Avustralyalılara İngiliz Marmite sosuna yerel bir alternatif sağlamak amacıyla Avustralya’nın Melbourne kentinde vegemiteyi geliştirdi.

Vegemitenin popülaritesi II. Dünya Savaşı sırasında yükseldi. İngiliz Tabipler Birliği tarafından zengin bir B vitamini kaynağı olarak onaylandıktan sonra çocuklar için sağlıklı bir gıda olarak tanıtıldı.

Sağlıklı bir gıda oluşu bugün bile geçerli olsa da, günümüzde birçok insan vegemiteyi sadece tadı için yiyor.

Genellikle sandviç, tost ve krakerlere sürülür. Avustralya’daki bazı fırınlar ayrıca hamur işleri ve diğer fırınlanmış ürünler için bir dolgu malzemesi olarak kullanıyor.

Vegemite Besin Değeri Nedir?

Vegemite, bazı insanların sevdiği, bazılarının da nefret ettiği farklı bir lezzete sahiptir.

İnsanlar sadece sevdikleri için vegemite tüketmezler. Ayrıca inanılmaz derecede besleyicidir.

Bir çay kaşığı vegemite (5 gram) porsiyonunu besin içeriği şu şekildedir:

Kalori: 11

Protein: 1.3 gram

Yağ: 1 gramdan az

Karbonhidrat: 1 gramdan az

B1 Vitamini (tiamin): RDI’nın % 50’si

B9 Vitamini (folat): RDI’nın % 50’si

B2 Vitamini (riboflavin): RDI’nın % 25’i

B3 Vitamini (niasin): RDI’nın % 25’i

Sodyum: RDI’nın % 7’si

Orijinal versiyonun dışında, vegemitenin, Cheesybite, Reduced Salt ve Blend gibi 17 farklı lezzeti vardır. Bu farklı tipler de besin profillerine farklılık olarak yansır.

Örneğin, tuzu azaltılmış vegemite, daha az sodyum, ayrıca günlük B6 vitamini ve B12 vitamini ihtiyacının dörtte birini sağlar.

Vegemite, etiketinde belirtilen bileşenlere dayanarak, hücre sağlığını destekleyen, metabolizmayı hızlandıran, tümör ve kalp hastalıkları riskini azaltan iyi bir B vitamini kaynağıdır.

B vitaminleri sinir sistemini güçlendirir ve kırmızı kan hücrelerinin işlevlerini desteklerler. Malt ise sağlıklı bir bağırsağı destekleyen lif ve potasyum içerir.

Vegemitede bulunan B vitaminlerinin fonksiyonu şöyledir;

B1 vitamini, karbonhidratları vücuda enerji sağlayan glikoza dönüştürmekten sorumludur. Aynı zamanda sinir sistemindeki hücrelerin sağlığını korumada önemli bir rol oynadığı için bir sinir güçlendiricidir.

Folat, vücudun DNA ve RNA’sının yapı taşlarını oluşturan, kırmızı ve beyaz kan hücrelerini yeniden üreten ve metabolizmayı hızlandıran başka bir B vitamini türüdür.

B12 vitamini, kalp ve beyin fonksiyonlarını destekleyen temel bir vitamindir. Enerjiyi artırır, hafızayı güçlendirir, kalp hastalıklarını ve sinir hasarını önler.

B3 vitamini, enerjiyi artırmaya ve sinir sisteminin, sindirim sisteminin ve cildin sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda kolesterol seviyelerini düşürür ve kalp hastalıklarını önler.

B2 vitamini veya riboflavin, hücre dejenerasyonundan sorumlu olan oksidasyonu önler. Vücutta enerji üretmek ve sağlıklı cilt ve görmeyi sürdürmek için diğer B vitaminleri ile birlikte çalışır. 

Vegemitenin Sağlık Yararları Nelerdir?

B vitamini içeriği ile güçlü sağlık faydalarına sahiptir

Vegemite, zengin bir B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve B9 vitamini kaynağıdır. B vitaminleri optimal sağlık için gerekli olan ve çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı mükemmel besin kaynaklarıdır.

Beyin sağlığını geliştirir

B vitaminleri optimal beyin sağlığı için çok önemlidir. B vitaminlerinin düşük kan düzeyleri, zayıf beyin fonksiyonuna ve sinir hasarına neden olabilir.

Örneğin, düşük B12 vitamini seviyeleri zayıf öğrenme ve kötü hafıza ile ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca, B1 vitamini eksikliği olan kişilerde hafıza zayıflığı, öğrenme güçlüğü, kafa karışıklığı ve hatta beyin hasarı olabilir.

Tersine, B2 vitamini, B6 vitamini ve B9 vitamini gibi daha yüksek B vitaminleri alımı, özellikle zihinsel bozukluğu olan kişilerde daha iyi öğrenme ve hafıza performansına bağlanmıştır.

Eğer bu vitaminlerden biri eksikse, B vitaminlerinin beyin sağlığınızı geliştirip geliştiremeyeceği net değildir.

Yorgunluğu azaltır

Yorgunluk, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir sorundur.

Yorgunluğun altında yatan nedenlerden biri, bir veya daha fazla B vitamininin eksik olması.

B vitaminleri, yemeği yakıta dönüştürmede önemli bir rol oynadığından, yorgunluk ve düşük enerjinin B vitamini eksikliğinin sık görülen semptomları olması şaşırtıcı değil.

Diğer taraftan, B vitamini eksikliğini düzeltmek enerji seviyesini artırabilir.

Kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olur

B vitaminlerinin daha yüksek alımı, daha düşük stres ve anksiyete seviyelerine bağlanmıştır.

Bir çalışma, vegemite gibi maya bazlı yiyecekleri düzenli olarak tüketen katılımcıların daha az anksiyete ve stres belirtileri yaşadıklarını bulmuştur. Bunun, bu yiyeceklerin B vitamini içeriğine bağlı olduğuna inanılmaktadır.

Serotonin gibi ruh halini düzenleyen hormonlar üretmek için çeşitli B vitaminleri kullanılır. Dahası, birkaç B vitaminindeki eksiklik stres, anksiyete ve depresyon ile ilişkilidir.

Kalp hastalığı risk faktörlerini düşürmeye yardımcı olur

Kalp hastalığı dünyadaki her üç ölümden birinden sorumludur.

Vegemitede bulunan B3 vitamini, yetişkinlerde, özellikle de yüksek seviyelerde olanlarda yüksek trigliseritler ve “kötü” LDL kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

İlk olarak, yapılan çalışmaların bir incelemesi, B3 vitamininin trigliserit düzeylerini % 20-50 oranında düşürdüğünü bulmuştur.

İkincisi, yapılan araştırmalar, B3 vitamininin LDL seviyelerini % 5-20 azaltabildiğini göstermiştir.

Son olarak, B3 vitamini “iyi” HDL kolesterol seviyelerini % 35’e kadar yükseltebilir.

Ancak, B3 vitaminini yüksek dozlarda tüketmek, rahatsız edici yan etkilere neden olduğundan, kalp hastalığı için standart bir tedavi olarak kullanılmamaktadır.

Vegemitenin kalorisi düşüktür

Piyasadaki birçok muadili olan ürün ile karşılaştırıldığında vegemitenin kalorisi düşüktür. Tek bir çay kaşığı (5 gram) sadece 11 kalori içerir.

Bu miktar 1.3 gram protein sağlar ve neredeyse hiç yağ veya şeker içermez.

Ayrıca, neredeyse hiç şeker içermediğinden, vegemite kan şekeri seviyenizi etkilemez.

Vegemite Nasıl Yenir?

Vegemite sağlıklı bir gıda olarak tanıtılırken, birçok Avustralyalı sadece vegemiteyi tadı için yiyor.

Vegemiteyi tüketmenin en yaygın yolu, bir dilim ekmek üzerine küçük bir miktar sürmektir. Ayrıca ev yapımı pizza, hamburger, çorbalara tuzlu bir lezzet katar.

Vegemite acı bir tat verebileceğinden kaşık kaşık yenebilecek bir ezme değildir. 

Vegemitenin Zararı Var mı?

Vegemite çok az sağlık sorununa neden olan sağlıklı bir gıda olarak tavsiye edilmektedir.

Ancak, bazı insanlar vegemitenin çok fazla sodyum içerdiğini düşünüyor. Bir çay kaşığı (5 gram) vegemite günlük sodyum ihtiyacının % 5’ini sağlar.

Büyük ölçüde tuzda bulunan sodyum, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve mide kanserleri ile bağlantılı olduğu için kötü bir şöhrete sahiptir.

Bununla birlikte, sodyum insanları farklı şekilde etkiler. Sodyum alımı nedeniyle kalp ile ilgili konularda en fazla risk altında olan kişiler, yüksek tansiyon veya tuz duyarlılığı olan kişilerdir.

Yine de, tuzu azaltılmış vegemite alternatifi, sodyum içeriği hakkında endişelenenler için tercih edilebilecek bir seçenektir. Bu seçenek aynı zamanda daha geniş bir B vitamini çeşidi sunar ve bu da orijinal versiyondan daha sağlıklı bir seçimdir.

Sonuç olarak;

Vegemite, artık bira mayası, tuz, malt ve sebze özlerinden yapılan Avustralya’ya özgü bir lezzettir.

Mükemmel bir B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve B9 vitamini kaynağıdır. Tuzu azaltılmış versiyonu bile B6 ve B12 vitaminlerini içerir.

Bu vitaminler beyin sağlığını destekler ve yorgunluk, endişe, stres ve kalp hastalığı riskini azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ