Vajinal Koku Neden Olur, Nasıl Giderilir? Doğal ve Bitkisel Çözümler

Vajinal koku, birçok kadının hayatında olan ortak bir sorundur. Bu durumun farklı sebepleri olabilir. Mantar enfeksiyonları, cinsel hastalıklar, bakteri gelişimi veya kötü hijyen en bilinen sebeplerdir.

Vajina kokusu, kızarıklık ve vajinal bölgede kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum, kadınları rahatsız edici hale gelerek, kadınların kendine güvenlerini kaybetmelerine veya utanmalarına neden olabilir.

Bu yazıda “vajina kokusu nedir”, “vajinal akıntı koku nedenleri”, “vajinal bölgede koku nasıl giderilir”, “vajina kokusu nasıl giderilir bitkisel çözüm” “vajina kokusu nasıl geçer” konu başlıklarına değinilecektir.

Vajina Kokusu Neden Olur?

Vajinal akıntı ve koku, menstrüel ağrı, beyaz akıntı gibi sağlıksız belirtilerle baş göstermiyorsa normal bir durumdur.

Ancak bu kokudan rahatsız olduğunuzda veya enfeksiyonlarla ilgili şüpheleriniz olduğunda, muhtemelen Candida veya maya enfeksiyonları için bir işarettir. Aynı zamanda vajina kokusu, bazı kadınsı hastalıkların da bir işaretidir.

vajina kokusu dogal cozum

Vajina kokusu nasıl önlenir?

Vajina kokusu sebeplerini bularak, bu güvensizlik veren duyguyu engellemek gerekir.

Vajina Kokusu Nedenleri

İlaç almak

Bazı ilaçlar bu kokuya neden olabilir. Bu bölgede oluşan, aldığınız ilaçların kokusudur ve koku idrarla birlikte gider.

Vajinayı sıcak suyla temizlemek

Vajinal bölgeyi sıcak suyla temizlemeyin çünkü sıcaklık, bakterilerin gelişmesi için iyi bir ortam oluşturur.

Sabun Kullanımı

Kadınlar vajinal bölgeyi temizlemek için sabun kullanmamalıdır çünkü sabunun içerdiği bazı maddeler, bölgenin PH seviyelerini artırabilir.

Bu, bakterilerin gelişmesi için uygun bir ortam sağlar ve vajinal bölgede kokunun temel nedenidir.

Sıkı iç çamaşırları

Bu kadınların yaptığı hatalardan biridir çünkü kotlara sığmak için sıkı iç çamaşırı giyerler.

İç çamaşırlarınızın, vücut ısısını arttırmak için iyi bir koşul olduğunu unutmayın. Ve doğal olmayan kokulara neden olurlar.

Korunmasız seks yapma

Korunmasız seks yapmak, vajina kokusuna neden olabilir. Ayrıca ciddi cinsel hastalıklara da katkıda bulunur. Bu konuda titiz davranmalısınız.

Seks sonrası vajinal bölgede akıntı ve koku

Cinsel ilişki sonrasında vajinal koku almak, normal bir durumdur. Bölgeyi nazikçe doğru şekilde temizlerseniz, koku uzun sürmez.

Yukarıda belirtildiği gibi, vajinal bölgenizi temizlemek için sıcak su kullanmayın. Bunun yerine, bu hassas alanı hafif ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Gebelikte Vajinal Koku

Gebelik döneminde kadınların vücudunda birçok değişiklik olur; buna hormonal değişiklikler de dahildir. Amerikalı bilim insanları tarafından oluşturulan bir rapora göre, 10 kadından 9’u hamileliklerinde olağandışı vajinal koku yaşıyor.

Bu dönemde koku alırsanız endişelenmeyin. Sadece hijyene dikkat edin ve bu bölgeyi doğru yolla temizleyin.

Vajina kokusu neye benzer

Vajinal koku çürümüş balık ve pas gibi kokar.

Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Vajinal koku, dünyadaki hemen hemen her kadının yaşamı boyunca en az 1 – 2 kez uğraşması gereken çok yaygın bir sağlık sorunudur.

Bu koku, enfeksiyonlar tarafından tetiklenirse; yanma, kaşıntı, kızarıklık ve vajinadaki tahriş gibi bazı belirtiler oluşabilir.

vajinal akıntı koku nasıl tedavi edilir

Sebebi ne olursa olsun, bu durum kadınlara utanç duygusu yaşatır. Neyse ki, kadınların bu utanç verici meseleyi hızlı ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırmalarına yardımcı olmak için vajina kokusu doğal çözümler var.

Vajinal Koku Belirtileri

Kadınlarda vajinal koku genellikle aşağıdaki belirtiler ile kendini gösterir:

– Vajina kokusu çürümüş balık veya pas kokar

– Kızarıklık

Vajinadaki kaşıntı

Vajina Kokusu Nasıl Gider?

Bu soruna aşağıda verilen önlemleri uygulayarak dur diyebilirsiniz.

İpek iç çamaşırı kullanmayın ve düzenli olarak değiştirin

Saten ve ipek, kadınları daha seksi hissetirir ve daha hoş gösterir. Ancak vajinal kokuya neden olabilirler.  Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hemen ipek giymeyi bırakmalısınız.

Bunun yerine, pamuklu olanları deneyin. Öte yandan, iç çamaşırınızı her 12 saatte bir değiştirmeyi unutmayın. Güzellik, sağlığa meydan okumak demek değildir.

Elma Sirkesi

Güçlü antiseptik ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde elma sirkesi, kadınlarda vajinal akıntı ve koku sorunuyla mücadele etmek için en iyi ipuçlarından biri olarak kullanılır.

Bu soruna yol açan bakteri ve toksinlere karşı savaşmaya ve yok edilmesine yardımcı olur Aynı zamanda, vajinal floranın asidik kalitesinin eski haline getirilmesini sağlar.

– 1 bardak suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak için.

– Bunu her gün içmelisiniz.

– Alternatif olarak, 2 su bardağı elma sirkesini sıcak su banyosuna karıştırabilirsiniz. Her zamanki gibi temiz su ile cildinizi durulamadan önce vücudunuzu yirmi dakika bu suya batırın. Hızlı ve ideal sonuçlar elde etmek için bunu haftada birçok kez uygulayın.

C Vitamini

Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde C vitamini, bağışıklık sistemini geliştirmeye ve vücuttan çok sayıda bakteriyel enfeksiyonu atmaya yardımcı olur.

Vajina kokusunu hafifletmek için C vitamini yönünden zengin gıdaları tüketebilirsiniz.

vajinal bölgede koku nasıl giderilir

Çay Ağacı Yağı

Vajina kokusu için bitkisel çözüm arıyorsanız, çay ağacı yağını deneyebilirsiniz. Suya çay ağacı yağı damlatın ve etkilenen bölgeyi bu suyla temizleyin. Haftada birkaç kere yapabilirsiniz.

Bektaşi Üzümü (Amla)

Bektaşi üzümü vajinal soruna neden olan bakterileri temizlemeye ve kontrol altına almaya yardımcı olur. Sorunu tamamen tedavi etmek için sadece birkaç bektaşi üzümü yemeniz yeterlidir.

Neem Yaprakları

Neem, anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahiptir. Vajinal koku tedavisi için kullanılır. Neem yaprağını suda kaynatın ve soğutun, sonra haftada birkaç kez etkilenen bölgeyi bu suyla temizleyin.

Güvenli Seks Yapın

Güvenli seks, vajinayı koruyacak ve vajinal kokuyu önleyecektir. Seks yapmadan önce ve sonra, bu bölgeyi yıkayıp temizlemelisiniz.

Çemen Tohumu

Çemen tohumu, kadınların sağlığı için faydalıdır ve menstrüel siklusları ve hormonları dengelemeye yardımcı olur. 2 çay kaşığı çemen tohumunu suya ekleyin ve sabahları için.

Ayrıca, bir bardak kadar suda çemen tohumlarını kaynatıp her gün bitki çayı gibi tüketebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Bu doğal yağ, vajinadaki tahrişi ve kaşıntıyı azaltır. Banyo sonrası vajinayı temizlemek için su ve lavanta yağını karıştırın.

Parfüm

Vajinal koku hissetmişseniz, dizlerden iç uyluklara kadar hafif parfüm püskürtün. Vajinal bölge çevresinde iyi bir koku hissedilebilir. Ancak, hafif parfümü seçmeli ve ağır kokulardan kaçınmalısınız.

vajinal koku nedenleri ve tedavisi

Kızılcık Suyu

Her gün içmeniz gereken başka bir meyve suyu türü kızılcık suyudur. Bu, sağlığınızı iyileştirebilecek ve vajinal kokunun semptomlarını azaltabilecek çok etkili bir içecektir.

Bu ilaç aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonları ve vücuttan toksinleri atmak için de iyidir.

Guava Yaprakları

Guava yaprakları anti-provokatif, antibakteriyel, antioksidanlar ve tanenler içerir ve  kadınların menstrüel sorunlarını azaltabilir.

Guavayı kaynatın, soğutun ve etkilenen bölgeyi temizleyin.

Zerdeçallı Süt

Vajinal kokudan kurtulmak için doğal yollardan biri de zerdeçallı süttür. Bakteriler ile savaşmaya yardımcı olur ve vajinal bölgenin sağlığını iyileştirir ve viral enfeksiyon riskini azaltır.

1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 bardak ılık süt hazırlamalısınız. Onları iyice karıştırın ve her gün için.

Sabun kullanmayın

Kimyasal içeren bazı cilt bakım ürünleri veya güzellik ürünlerinin vajinal kokunun farklı nedenlerine katkıda bulunduğu biliyor musunuz?

PH dengesini etkiler ve vajinanın kötü kokmasına neden olur.

Yoğurt yiyin

Yoğurt probiyotikler denilen iyi bakteriler içerir ve bağışıklığın yanı sıra sindirim için de iyidir. Ayrıca, yoğurt maya enfeksiyonunu tersine çevirebilir ve vajinal kokudan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bu durumu iyileştirmek için günde bir bardak yoğurt yiyin.

Banyoyu sıcak su ile yapmayın

Aslında sıcak duş veya sıcak banyolar vücudun doğal bakterilerini öldürür. Başka bir şekilde, vajinanın temizlenmesi için ılık veya soğuk su kullanabilirsiniz.

Şekerli yiyecekler yemeyin

Şeker içeren gıdaları çok fazla yemeyin çünkü normal seviyeden daha fazla vajinal kokuya neden olabilirler. Şekerli gıdalara istek duyarsanız, bu alışkanlıktan kurtulmak için şeker isteğinin üstesinden gelmenin yollarını araştırın.

Sarımsak

Vajinal kokuyu hafifletmek için güçlü bir antibiyotik olan sarımsak kullanabilirsiniz. Basitçe vajinal bölgeye sarımsak koyun ve bir saat boyunca bekleyin.

Ardından çıkarın ve vajinayı soğuk veya ılık suyla temizleyin.

Su tüketimini artırın

Her gün daha fazla su içmek vücudunuzu sağlıklı tutmak, toksinlerden, zararlı bakterilerden arındırmak ve vajinal kokudan kurtulmak için iyi bir yoldur.

Tuvalete oturmadan önce, yüzeyini temizleyin

Vajinal enfeksiyonlara yakalanmamak için tuvaletin yüzeyini oturmadan önce temizlemeyi ihmal etmeyin. Özellikle, umumi tuvaletleri kullanmamaya dikkat edin.

Cinsel ilişkiden önce ve sonra genital bölgenizi yıkayın

Vajina kokusunun sorun olmaması için cinsel ilişki öncesi ve sonrası hijyene dikkat edin. Sadece birkaç dakikanızı alacak bu temizlik işlemi, maya enfeksiyonlarına yakalanma riskini düşürür.

Pedleri 3 saatte bir değiştirin

Pedlerin sık değiştirilmesi, o ortamda gelişen bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Tampon kullanmamaya özen gösterin çünkü bu malzeme bakterileri önlemek için hijyenik değildir ve rahatsızlık hissine neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ