Vajinal Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

   

  Kadınlarda vajinal kaşıntı, genellikle tahriş edici maddeler, enfeksiyonlar veya menopoz nedeniyle oluşan rahatsız edici ve bazen acı verici bir semptomdur.

  Ayrıca bazı cilt hastalıkları veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) sonucu da ortaya çıkabilir. Nadir durumlarda, stres veya vulva kanseri nedeniyle gelişebilir.

  Çoğu vajinal kaşıntı endişe edecek bir nedenden kaynaklanmaz. Ancak kaşıntı şiddetliyse veya altta yatan bir durumunuz olduğundan şüpheleniyorsanız doktora görünmeniz gerekir. 

  Doktor, vajinal kaşıntı nedenini muayene ve testlerle belirler. Ayrıca, bu rahatsız edici semptom için uygun tedaviyi önerir. 

   

  Vajinal Kaşıntı Nedenleri

  Vajinal bölgede kaşıntının bazı hastalıklara bağlı sebepleri olabilir.

   

   

  vajinal kaşıntı adeti geciktirirmi

   

   

  Vajinal Kaşıntı Sebepleri

   

  İrritanlar

  Vajinanın tahriş edici kimyasallara maruz kalması vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu tahriş edici maddeler vajina dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntılı bir döküntü oluşturan alerjik reaksiyonları tetikler. Yaygın kimyasal tahriş edici maddeler şunlardır:

  – Sabun

  – Banyo köpüğü

  – Kadınsı spreyler

  – Topikal kontraseptifler

  – Kremler

  – Merhem

  – Deterjanlar

  – Kumaş yumuşatıcılar

  – Kokulu tuvalet kağıdı

  Eğer varsa diyabet veya idrar kaçırma, idrar da vajinal tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir.

   

  Cilt hastalıkları

  Egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt hastalıkları, genital bölgede kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

  Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, öncelikle astım veya alerjisi olan kişilerde ortaya çıkan bir döküntüdür. Döküntü kırmızımsı ve pullu bir doku ile kaşıntılı olur. Egzaması olan bazı kadınlarda vajinaya yayılabilir.

  Sedef hastalığı, kafa derisi ve eklemler boyunca pullu, kaşıntılı, kırmızı lekelerin oluşmasına neden olan yaygın bir cilt durumudur. Bazen, bu semptomların salgınları vajinada da ortaya çıkabilir ve kaşıntıya neden olabilir. 

   

  Mantar enfeksiyonu

  Maya normalde vajinada bulunan doğal olarak oluşan bir mantardır. Genellikle sorunlara neden olmaz, ancak büyümesi kontrol edilemediğinde rahatsız edici bir enfeksiyon ortaya çıkabilir.

  Bu enfeksiyon, vajinal mantar enfeksiyonu olarak bilinir. 4 kadından 3’ünü hayatlarının bir noktasında etkileyen çok yaygın bir durumdur. 

  Enfeksiyon sıklıkla bir antibiyotikten sonra ortaya çıkar, çünkü bu tür ilaçlar kötü bakterilerle birlikte iyi bakterileri de tahrip edebilir. Maya büyümesini kontrol altında tutmak için iyi bakterilere ihtiyaç vardır.

  Vajinadaki mayanın fazla büyümesi, kaşıntı, yanma ve topaklı akıntı gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Balık Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Bakteriyel vajinozis

  Bakteriyel vajinozis (BV) vajinal kaşıntı için başka bir yaygın nedendir. Bir vajinal mantar enfeksiyonu gibi, BV vajinada doğal olarak meydana gelen iyi ve kötü bakteriler arasındaki dengesizlik ile tetiklenir.

  Durum her zaman semptomlara neden olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında, tipik olarak vajinal kaşıntı ve anormal, kötü kokulu bir akıntı oluşur. Akıntı ince ve donuk gri veya beyaz olabilir. Bazı durumlarda, köpüklü de olabilir.

   

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  Korunmasız cinsel ilişki sırasında çok sayıda hastalık bulaşabilir ve vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

  – Klamidya

  – Genital siğiller

  – Belsoğukluğu

  – Genital herpes

  – Trikomonas

  Bu durumlar ayrıca anormal büyüme, yeşil veya sarı vajinal akıntı ve idrar yaparken ağrı gibi başka semptomlara da neden olabilir.

   

  Menopoz

  Menopoz dönemine yaklaşan ya da bu dönemde bulunan kadınlarda vajinal kaşıntı için risk daha fazladır.

  Bu, menopoz sırasında vajinal atrofiye yol açan östrojen seviyelerinin düşmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca aşırı kuruluğa neden olabilecek mukoza incelir. Kuruluk tedavi edilmezse, kaşıntı ve tahrişe neden olabilir.

   

  Stres

  Fiziksel ve duygusal stres, çok yaygın olmasa da, vajinal kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Stres bağışıklık sistemini zayıflattığında bu durum meydana gelebilir ve kaşıntıya neden olan enfeksiyonlara daha yatkın olursunuz. 

   

  Vulva kanseri

  Nadir durumlarda, vajinal kaşıntı, vulva kanserin bir belirtisi olabilir. Bu, kadınların cinsel organlarının dış kısmı olan vulvada gelişen bir kanser türüdür. Vajinanın iç ve dış dudaklarını, klitoris ve vajenin açılmasını içerir.

  Vulva kanseri her zaman semptomlara neden olmayabilir. Ancak, semptomlar ortaya çıktığında, vulva bölgesinde kaşıntı, anormal kanama veya ağrı oluşabilir.

  Vulva kanseri, erken evrelerde teşhis edilirse başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

   

  Ne zaman doktora gitmek gerekir? 

  Günlük yaşam veya uyku dengenizi bozacak kadar kaşıntı varsa, doktora görünmek gerekir. Çoğu neden ciddi olmamakla birlikte, vajinal kaşıntı rahatsızlığını azaltabilecek bazı tedaviler vardır.

  Vajinal kaşıntı bir haftadan daha uzun süre devam ederse veya kaşıntı aşağıdaki belirtilerle birlikte ortaya çıkarsa, doktora görünmek gerekir:

  – Vulvada ülser veya kabarcıklar

  – Genital bölgede ağrı veya hassasiyet

  – Genital kızarıklık veya şişlik

  – İdrar yapma sorunu

  – Sıradışı bir vajinal akıntı

  – Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık

   

   

  Vajinal Kaşıntı Tedavisi

  Doktorunuz vajinal kaşıntılarınızın altta yatan nedenini bulduktan sonra tedavi seçenekleri önerecektir. Gerekli olan spesifik tedavi süreci, soruna neden olan özel duruma bağlıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Lektin Nedir, Lektin İçeren Besinler Nelerdir?

   

  Vajinal Kaşıntı için Ne Yapmalı?

  Vajinal kaşıntı için ilaç, sorunun altta yatan nedenine bağlı olarak değişecektir. Aşağıda kaşıntı nedenlerine bağlı yapılabilecek tedavilerden bahsedilmiştir.

   

   

  Vajinal mantar enfeksiyonları

  Doktor vajinal mantar enfeksiyonlarını antifungal ilaçlar ile tedavi edecektir. Bunlar vajinal kaşıntı kremi, merhemler veya haplar dahil olmak üzere çeşitli şekillerdedir. Genellikle reçeteli satılırlar.

   

  Bakteriyel Vajinozis

  Doktorlar bu rahatsızlık için çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygular. Bunlar, ağız yoluyla alınan haplar veya vajinal kaşıntı için fitil olabilir. Kullandığınız tedavinin türü ne olursa olsun, doktorunuzun talimatlarına uymanız ve tüm tedaviyi tamamlamanız önemlidir. Geçmeyen vajinal kaşıntı için doktor ona göre bir tedavi önerecektir.

   

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  Bunlar antibiyotik, antiviral veya antiparazitik ile tedavi edilebilir. İlaçları düzenli olarak almak ve enfeksiyon veya hastalık temizlenene kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gerekecektir.

   

  Menopoz

  Menopoza bağlı vajinal kaşıntı ilacı östrojen kremleri veya tabletlerdir.

   

  Diğer nedenler

  Diğer vajinal kaşıntı ve tahriş türleri genellikle kendi başlarına görülür.

  İltihabı ve rahatsızlığı azaltmak için steroid kremleri veya losyonlar uygulanabilir. Ancak, bunları ne kadar kullanacağınızı bilmeniz gerekir, çünkü aşırı kullanmanız durumunda kronik tahrişe ve kaşıntıya neden olabilirler.

   

   

  Vajinal Kaşıntı Evde Çözüm

  Vajinal kaşıntı sebeplerinin çoğunu iyi hijyen ve yaşam tarzı alışkanlıkları ile önleyebilirsiniz. Vajinal tahrişi ve enfeksiyonu önlemek için evde uygulayabilecekleriniz şunlardır:

   

  – Genital bölgenizi yıkamak için ılık su ve yumuşak bir temizleyici kullanın.

  – Kokulu sabunlardan, losyonlardan ve köpüklü banyolardan kaçının.

  – Vajinal spreyler ve dokular gibi ürünleri kullanmaktan kaçının.

  – Yüzdükten veya egzersiz yaptıktan hemen sonra ıslak veya nemli kıyafetlerinizi değiştirin.

  – Pamuklu iç çamaşırı giyin ve her gün iç çamaşırınızı değiştirin.

  – Maya enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını azaltmak için canlı kültür içeren yoğurt yiyin.

  – Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.

  – Tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ