Üzümün Muazzam Sağlık Faydaları | diyetz

Üzümün Muazzam Sağlık Faydaları

 

 

Üzüm binlerce yıldan beri yetiştirilmektedir ve birkaç eski uygarlık tarafından şarap yapımında da kullanılmıştır.

 

Yeşil, kırmızı, siyah, sarı ve pembe gibi birçok üzüm çeşidi vardır. Üzüm asmada yetişir,çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri vardır.

 

Üzüm ılıman iklimde yetiştirilmektedir. Yüksek besin ve antioksidan içeriği nedeniyle zengin faydaları vardır. İşte üzüm yemenin sağlığınıza faydaları…

 

 

Önemli Besinler İçerir

Üzüm çeşitli önemli besin maddelerinde yüksektir. Bir bardak (151 gram) kırmızı veya yeşil üzüm aşağıdaki besinleri içerir:

 

 • Kalori: 104
 • Karbonhidrat: 27.3 gram
 • Protein: 1.1 gram
 • Yağ: 0.2 gram
 • Lif: 1.4 gram
 • C Vitamini: Referans Günlük Alım Miktarının % 27’si (RDI)
 • K vitamini: RDI’nın % 28’i
 • Tiamin: RDI’nın % 7’si
 • Riboflavin: RDI’nın % 6’sı
 • B6 Vitamini: RDI’nın % 6’sı
 • Potasyum: RDI’nın % 8’i
 • Bakır: RDI’nın % 10’u
 • Manganez: RDI’nın % 5’i

 

Bir bardak (151 gram) üzüm, kan pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler için hayati öneme sahip bir vitamin olan K vitamini için günlük alınması gereken değerin dörtte birinden fazlasını sağlar.

 

Aynı zamanda bağ dokusu sağlığı için gerekli olan önemli bir besin ve güçlü bir antioksidan olan iyi bir C vitamini kaynağıdırlar.

 

 

 

 

Yüksek Antioksidan İçeriği Kronik Hastalıkları Önler

Antioksidanlar, bitkilerde bulunan bileşiklerdir. Onlar oksidatif strese neden olan zararlı moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hücrelerinizdeki hasarı onarmaya yardımcı olurlar.

 

Oksidatif stres diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalığa neden olur. Üzümler, bir dizi güçlü antioksidan bileşik bakımından yüksektir. Aslında bu meyvede 1.600’den fazla yararlı bitki bileşiği tanımlanmıştır.

 

En yüksek antioksidan konsantrasyonu kabuk ve tohumunda bulunur. Bu nedenle, üzüm araştırmalarının çoğu tohum ya da cilt kabuğunun özleri kullanılarak yapılmıştır.

 

Kırmızı üzüme, rengini veren antosiyaninler nedeniyle daha fazla sayıda antioksidan içerir.

 

Üzümdeki antioksidanlar fermentasyondan sonra bile varlığını sürdürürler, bu nedenle bu bileşikler kırmızı şarapta da yüksektir.

 

Bu meyvede bulunan antioksidanlardan biri, polifenol olarak sınıflandırılan resveratrol‘dür. Resveratrolün kalp hastalığına karşı korunduğunu, kan şekerini düşürdüğünü ve kanserin gelişmesine karşı koruduğunu gösteren çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

 

Üzümde ayrıca güçlü antioksidanlar olan C vitamini, beta-karoten, quercetin, lutein, likopen ve ellagik asit bulunur.

 

 

Bitki Bileşikleri, Bazı Kanser Türlerine Karşı Korur

Üzüm, belli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek yüksek düzeyde faydalı bitkisel bileşikler içerir.

 

Bu meyvede bulunan bileşiklerden biri olan resveratrol, kanser önleme ve tedavisi açısından çalışılmıştır.

 

Enflamasyonu azaltarak, antioksidan olarak hareket ederek ve kanser hücrelerinin vücutta büyümesini ve yayılmasını bloke ederek kansere karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

 

Bununla birlikte, üzümde bulunan bitki bileşiklerinin benzersiz kombinasyonu, kanser karşıtı faydalarından sorumlu olabilir. Resveratrolün yanı sıra, üzüm ayrıca, kansere karşı yararlı etkileri olan quercetin, antosiyaninler ve kateşinler de içerir.

 

Üzüm ekstraktlarının, test tüpü çalışmalarında insan kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği gösterilmiştir.

 

Ek olarak, 50 yaşın üzerindeki 30 kişide yapılan bir araştırma, iki hafta boyunca günde 450 gram üzüm tüketmenin kolon kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

 

Çalışmalar ayrıca üzüm özlerinin, hem laboratuvarda hem de fare modellerinde göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini bulmuştur.

 

İnsanlardaki üzüm ve kanser ile ilgili çalışmalar sınırlı olmakla birlikte, üzüm gibi antioksidan bakımından zengin besinlerdeki beslenme oranı daha düşük bir kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

 

Kalp Sağlığı için Yararlı

 

Düşük tansiyona yardımcı olur

Bir bardak (151 gram) üzüm, 286 mg potasyum içerir ve bu da RDI’nın % 6’sıdır. Bu mineral, sağlıklı kan basıncı düzeylerini korumak için gereklidir.

 

Düşük potasyum alımı yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme riskinin artmasına neden olmuştur.

 

12.267 erişkinde yapılan bir çalışmada, sodyum ile ilişkili olarak daha yüksek seviyelerde potasyum tüketenlerin daha az potasyum tüketenlere göre kalp hastalıklarından ölme olasılıklarının daha düşük olduğu görülmüştür.

 

Kolesterolü Azaltmaya Yardımcı Olur

Üzümde bulunan bileşikler kolesterol emilimini azaltarak yüksek kolesterol seviyelerine karşı korumaya yardımcı olabilir.

 

Yüksek kolesterolü olan 69 kişide yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde üç bardak (500 gram) kırmızı üzüm yemenin, toplam ve “kötü” LDL kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Beyaz üzümde aynı etki görülmedi.

 

Kan Şekeri Düzeyini Azaltarak Diyabete Karşı Korur

Üzümün 53 ile düşük bir glisemik indeks (GI) değeri vardır.

 

Ayrıca, üzümde bulunan bileşikler kan şekeri seviyelerini azaltabilir. 38 erkekte 16 haftalık bir çalışmada, günde 20 gram üzüm özü alanların bir kontrol grubuna kıyasla kan şekeri düzeylerinin düştüğü görülmüştür.

 

Ek olarak, resveratrolün vücudunuzun glikoz kullanma yeteneğini artırabilen ve dolayısıyla daha düşük kan şekeri seviyeleri sağlayacak insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir.

 

Resveratrol ayrıca, kan şekeri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilen hücre zarları üzerindeki glikoz reseptörlerinin sayısını arttırır.

 

Kan şekeri seviyelerinizi zaman içinde yönetmek, diyabet riskini azaltmada önemli bir faktördür.

 

 

Göz Sağlığına Fayda Sağlayan Çeşitli Bileşikler İçerir

Üzümde bulunan bitki kimyasalları yaygın göz hastalıklarına karşı korur.

 

Bir çalışmada, üzüm içeren bir diyetle beslenen fareler retinada daha az hasar belirtisi göstermiş ve üzümle beslemeyen farelere kıyasla daha iyi retinal fonksiyona sahip olmuştur.

 

Bir test tüpü çalışmasında, resveratrolün insan gözündeki retina hücrelerini ultraviyole A ışığından koruduğu bulunmuştur. Bu yaygın bir göz hastalığı olan yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) gelişme riskini azaltabilir.

 

Bir gözden geçirme çalışmasına göre, resveratrol ayrıca glokom, katarakt ve diyabetik göz hastalığına karşı korunmaya da yardımcı olabilir.

 

Ayrıca, üzüm lutein ve zeaksantin antioksidanlarını içerir. Bazı çalışmalar, bu bileşiklerin gözlerin mavi ışıktan zarar görmesini engellediğini göstermiştir.

 

 

Bellek, Dikkat ve Ruh Halini Geliştirir

Üzüm yemek, beyin sağlığına fayda sağlayarak, hafızayı geliştirir.

 

Sağlıklı, ileri yaştaki erişkinlerde 12 haftalık bir çalışmada, günlük 250 mg üzüm takviyesi, başlangıç ​​değerlerine kıyasla dikkat, bellek ve dil ölçen bilişsel test puanlarını önemli ölçüde artırdı.

 

Sağlıklı genç yetişkinlerde yapılan bir başka çalışma, 8 gramlık (230 ml) üzüm suyunun içilmesinin, tüketimden 20 dakika sonra bellekle ilgili becerilerin ve ruh halinin hızını artırdığını göstermiştir.

 

Sıçanlarda yapılan çalışmalar, resveratrol’ün 4 hafta boyunca alındığında öğrenme, hafıza ve ruh halini geliştirdiğini göstermiştir. Ek olarak, sıçanların beyin fonksiyonları artmış büyüme ve kan akışı belirtileri göstermişlerdir.

 

Resveratrol, Alzheimer hastalığına karşı korunmaya da yardımcı olabilir, ancak bunu doğrulamak için insanlarda çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

Kemik Sağlığı için Önemli Birçok Besin Maddesi İçerir

Üzüm, kalsiyum, magnezyum , potasyum, fosfor, manganez ve K vitamini gibi kemik sağlığı için gerekli birçok vitamin ve mineral içerir.

 

Sıçanlarda yapılan çalışmalar, resveratrolün kemik yoğunluğunu arttırdığını göstermesine rağmen, bu sonuçlar insanlarda doğrulanmamıştır.

 

Bir çalışmada, 8 hafta süreyle dondurularak kurutulmuş üzüm tozu ile beslenen sıçanlar, tozu almayan sıçanlara göre daha iyi kemik emilimine ve kalsiyum tutulmasına sahip olmuştur.

 

 

Bazı Bakteri, Virüs ve Maya Enfeksiyonlarına Karşı Korur

Üzümdeki birçok bileşiğin bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı koruduğu ve savaştığı gösterilmiştir.

 

Üzüm bağışıklık sisteminiz üzerindeki yararlı etkisi ile bilinen iyi bir C vitamini kaynağıdır. Üzüm kabuğu ekstresinin test tüpü çalışmalarında grip virüsüne karşı koruduğu gösterilmiştir.

 

Ayrıca, üzümdeki bileşikler, test tüpü çalışmalarında yayılan herpes virüsünü, suçiçeği ve mantar enfeksiyonlarını durdurmuştur.

 

Resveratrol ayrıca gıda kaynaklı hastalıklara karşı da koruyabilir. Farklı gıda türlerine eklendiğinde, E. Coli gibi zararlı bakterilerin büyümesini engellediği gösterilmiştir.

 

 

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Üzümde bulunan bitki bileşikleri yaşlanma ve ömrü etkileyebilir. Resveratrolün çeşitli hayvan türlerinde ömrü uzattığı gösterilmiştir. Bu bileşik, uzun ömürle bağlantılı olan sirtuinler adı verilen bir protein ailesini uyarır.

 

Resveratrolün aktive ettiği genlerden biri SirT1 genidir. Bu, hayvan çalışmalarında daha uzun ömürlere bağlanan düşük kalorili diyetlerle aktive edilen aynı gendir.

 

Resveratrol ayrıca yaşlanma ve uzun ömürle ilişkili diğer bazı genleri de etkiler.

 

 

İnflamasyonu Azaltır

Kronik inflamasyon, kanser, kalp hastalığı, diyabet, artrit ve otoimmün hastalıklar gibi kronik hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Resveratrol, güçlü anti-inflamatuar özelliklere bağlanmıştır.

 

Metabolik sendromlu 24 erkekte yapılan bir çalışmada – kalp hastalığı için bir risk faktörü – yaklaşık 1,5 fincan (252 gram) taze üzüme eşdeğer bir üzüm tozu özü, kanlarında anti-inflamatuar bileşiklerin sayısını arttırdı.

 

Benzer şekilde, kalp hastalığı olan 75 kişide yapılan bir başka çalışmada, üzüm tozu ekstraktı almanın, bir kontrol grubuna kıyasla, anti-inflamatuar bileşik düzeylerini artırdığı bulunmuştur.

 

İnflamatuar bağırsak hastalığı olan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, üzüm suyunun sadece hastalığın belirtilerini değil, aynı zamanda anti-inflamatuar bileşiklerin kan düzeylerini de arttırdığı gösterilmiştir.

 

Sonuç olarak;

Üzüm, sağlığınıza fayda sağlayan birçok önemli besin ve güçlü bitki bileşiği içerir.

 

Şeker içermesine rağmen, düşük bir glisemik indeksi vardır ve kan şekeri düzeylerini aşırı yükseltmez.

 

Resveratrol gibi üzümde bulunan antioksidanlar inflamasyonu azaltır ve kansere, kalp hastalığına ve şeker hastalığına karşı koruma sağlar.

 

İster taze ister dondurulmuş, ister meyve suyu şeklinde, üzümü farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ