Üzüm Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Üzüm, sapı, yaprakları ve çekirdeğiyle her özelliğinden yararlanılan mücevher değerinde bir meyve. Üzüm çekirdeği de meyvenin en değerli kısmı. Üzümün çekirdeğinin ekstresi pek çok faydası ile bazı hastalıklara şifa olarak kullanılıyor. Üzüm çekirdeği yağı da üzüm çekirdeğinden çıkarılıyor. 

Üzüm çekirdeği yağı birçok faydalı özelliğe sahip. Özellikle bazı cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılıyor. Kullanım alanı bununla sınırlı değil. Dudaklarda ve saç bakımında da kullanılıyor.

Üzüm çekirdeği yağı, sivilcelerle savaşır ve erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını önler. 

Sadece bunlar mı? Tabi ki değil. Üzüm çekirdeği yağı ile ilgili bilmeniz gereken daha pek çok şey var. Neler mi? İşte yazıda üzüm çekirdeği ile ilgili anlatacaklarımız…

üzüm çekirdeği yağı neye yarar

“Üzüm çekirdeği yağı nedir”, “üzüm çekirdeği yağı neye yarar”, “üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları nelerdir”, “üzüm çekirdeği yağı saça iyi gelir mi”, “üzüm çekirdeği yağı nerelerde kullanılır”, “üzüm çekirdeği yağında hangi vitaminler var” 

Üzüm çekirdeği yağı nedir?

Üzüm çekirdeği yağı üzüm çekirdeklerinden elde edilen bir yağ. Üzüm sıkılarak şarap üretildikten sonra, geriye kalan tohumlardan yağ çıkarılır. Bu nedenle şarap yapımının bir yan ürünü olarak düşünülür.

Bu yağ, doğal tedavilerde kullanımı ile son zamanlarda ön plana çıkmıştır.

üzüm çekirdeği yağı zararları nelerdir

Üzüm çekirdeği yağı besin değeri

Üzüm çekirdeği yağı, yağ asitleri içeren veya içermeyen üzümlerin (Vitis vinifera) tohumlarının preslenmesiyle elde edilir.

Üzüm çekirdeği yağında çoklu doymamış yağlarla birlikte proantosiyanidinler, pikogenol, tokoferol, linolenik asit ve diğer fitokimyasallar da bulunur.

Üzüm çekirdeği yağı, yüzde 85-90 aralığında çok yüksek bir PUFA içeriğine sahip. Linoleik asit, soğuk preslenmiş üzüm çekirdeği yağında en bol bulunan yağ asidi ve cildin su geçirgenlik bariyerinin bütünlüğünü korumada doğrudan rol oynar.

Bir yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı içeriği şöyledir:

Kalori : 120

Yağdan alınan kalori: 122

Toplam yağ: 14 gram

Doymuş yağ : 1 gram

Trans yağ: 0 gram

Kolesterol : 0 miligram

Sodyum: 0 miligram

Toplam karbonhidrat: 0 gram

Şekerler : 0 gram

Protein : 0 gram

Ek olarak, üzüm çekirdeği yağında bulunan besin ve mineraller şöyle:

 • Çoklu doymamış yağ asitleri
 • Omega 6 yağ asitleri
 • Linoleik asit
 • E vitamini
 • Fenolik antioksidanlar

Üzüm çekirdeği yağının, zeytinyağı gibi diğer yağlardan daha fazla E vitamini içerdiğini biliyor muydunuz?

Üzüm Çekirdeği Yağının Yararları Neler?

üzüm çekirdeği yağı yüze faydaları nelerdir

 • İltihap önleyici

Üzüm çekirdeğinden yapılan bu yağ, anti-inflamatuar özelliğe yani iltihap önleme özelliğine sahip. Bilimsel bir araştırmaya göre, obez kadınların insülin seviyeleri ile birlikte vücutta farklı bölgelerdeki iltihabı azaltmıştır.

 • Kalbe faydalı

Üzüm çekirdeği yağı kalp için faydalı. Çünkü bu yağda omega 6 çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Omega 6 yağ asitlerinin yeteri kadar alınması kalp damar hastalıklarının yanı sıra felç riskini azaltır.

 • Kanseri önler

Üzüm çekirdeği yağında bulunan bir fenolik bileşik, kanser önleyici aktiviteye sahip. Bu özelliği nedeniyle, üzüm çekirdeği yağı, kanserden korur ve tümör hücrelerinin büyümesini bir dereceye kadar önler. Ama yine de üzüm çekirdeği yağı hiçbir şekilde kanser için tıbbi bir tedavi olarak kullanılamaz.

 • Beynin işlevini geliştirme

Üzüm çekirdeği yağı beyin sağlığı için kullanılır. Omega 3 yağ asitlerini yüksek oranda içeren yağdır. Uzmanlar, üzüm çekirdeğinde bulunan omega 3 yağ asitlerini tüketmenin, beynin işlevini geliştirebileceğini doğrulamıştır.

 • Artrite etkisi

Üzüm çekirdeği yağının faydaları artrit yani eklem ağrılarının hafiletilmesinde de kendini göstermektedir. Üzüm çekirdeği yağında bulunan omega 3 yağları, artrit ağrısının giderilmesinde faydalı sonuçlar göstermiştir.

 • Şeker hastalığına etkisi

Üzüm çekirdeği yağı diyabet sorununu önlemek için kullanılır. Lipid açısından zengin bir yağdır. Bu tür yağları kullanmak, diyabet riskini azaltır. Kalp hastalığı riskini azaltması da cabası.

 • Kan pıhtısını azaltma

Bir çalışma, üzüm çekirdeği yağının kan pıhtılaşmasını azaltan trombosit agregasyonunu düşürdüğünü belirlemiştir.

 • Mide ülseri ve kramplara iyi gelir

Üzüm çekirdeği yağı sindirim sistemi ile birlikte bağırsak sağlığını korur. Bakterioid sayısını artırır ve laktobasil sayısını yükseltir. Bağırsakta sıkı bağlantı proteinlerini arttırır. Bu özelliği ile mide ülseri ve kramplara iyi gelir.

 • Ağız sağlığı

Hücreler üzerinde yapılan bir araştırma, üzüm çekirdeği yağının, erken diş çürümesini önlemek için kullanılan, dişleri yeniden materyalize etmede etkili olduğunu buldu.

Testlerde diş örnekleri sekiz gün boyunca üzüm çekirdeği ekstresi içeren bir solüsyonla yıkanmış ve veriler diğer kontrol gruplarına göre daha fazla materyalize olduğunu göstermiştir.

üzüm çekirdeği yağı içilir mi

Üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları

Üzüm çekirdeği yağı, hassas ciltler de dahil, her cilt tipine uygundur. Cildi nemlendirir, sivilce izlerini yok eder, güneş hasarının etkisini azaltır ve cildi sıkılaştırır.

Yağ son derece hafiftir ve cilde kolay nüfuz eder. E vitamini ve omega yağ asitleri bakımından zengindir. 

İltihap önleyici ve mikropları azaltıcı etkisi ile cilt bakım formüllerinde kullanılır. Cilt sağlığını destekleyen proantosiyanidinler gibi polifenolik bileşikler içerir.

İşte üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları

 • Sivilcelerden kurtarır

Sivilce, cildimiz, ter, kir ve yağ ile tıkandığında oluşur. Yağlı cilde sahip kişilerde daha sık görülür. Üzüm çekirdeği yağı linoleik asit içerir. Cildin doğal bariyerini onarır ve su kaybını azaltır. Doğal bariyeri güçlü olduğunda cilt, sivilcelerden daha çabuk kurtulur.

 • Kızarıklığı azaltır

Üzüm çekirdeği yağındaki linoleik asit, iltihap önleyici özellikler sağlar. Yağ, iltihaplı cildi yatıştırır ve kızarıklığı azaltır.

 • Sivilce izlerini hafifletir

Üzüm çekirdeği yağındaki antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve yağ asitleri sivilce izlerinin hafifletilmesini ve yara izlerinin solmasını sağlar. Yağ ayrıca yara iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Cildi sıkılaştırır ve nem sağlar

Üzüm çekirdeği yağında bulunan yağ asitleri cilde nem sağlar. Ayrıca cildin pürüzsüzlüğünü ve dokusunu geliştirir. Yağdaki E vitamini cildi sıkılaştırır ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

 • Kollajen üretimini artırır

Üzüm çekirdeği yağındaki proantosiyanidinler, kolajen üretimini teşvik ederek yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

 • Cildi derinlemesine temizler

Üzüm çekirdeği yağının mikropları azaltıcı özelliği, cildi derinlemesine temizler. Yağın temizleme etkisi, içeriğindeki fenolik bileşikler sayesindedir.

 • Cildi serbest radikal hasarından korur

Üzüm çekirdeği yağındaki vitaminler ve polifenoller antioksidan etki sağlar. Antioksidan aktivitesi, cildi serbest radikaller ve diğer çevresel hasarlardan korur.

 • Hiperpigmentasyonla savaşır

Üzüm çekirdeği yağındaki antioksidanlar, cilt hasarıyla savaşırken, ciltte renk düzensizliği anlamına gelen hiperpigmentasyonu azaltır.

 • Demansı önler

Üzüm çekirdeği yağı demansın başlangıcını yavaşlatır veya önler, aynı zamanda hafızayı, konsantrasyonu ve bilişsel beceriyi artırır. Beyni besleyen nöral yollarda ve kılcal damarlarda plak birikimini ve iltihabı azaltır.

üzüm çekirdeği yağı faydaları nelerdir

Üzüm çekirdeği yağı cilde nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı cilt için iki şekilde kullanılır: Doğrudan cilde uygulanır ya da sıvı veya kapsül şeklinde üzüm çekirdeği yağı ekstraktı ağızdan alınır.

Soğuk preslenmiş, saf, organik üzüm çekirdeği yağı ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Araştırmalar, soğuk preslenmiş bitkisel yağların, yoğun bir rafinasyon sürecinden geçenlere göre daha besleyici olduğunu söylüyor. 

Cilt faydaları için üzüm çekirdeği yağı şu şekilde kullanılır:

 • Yüzü nemlendirmek için

Üzüm çekirdeği yağı yüze nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağını bir serum gibi tek başına kullanabilir veya kullandığınız yüz kremine birkaç damla karıştırabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı aloe vera, hindistan cevizi yağı veya gül suyu gibi diğer cilde faydalı bileşenlerle birlikte kullanmayı deneyin.

 • Sivilce tedavisi için

Üzüm çekirdeği yağı sivilce için nasıl kullanılır?

Yüzünüzü bir temizleyici ile yıkayın ve küçük bir miktar üzüm çekirdeği yağını (birkaç damla ile başlayın), sivilce ile savaşan lavanta gibi uçucu yağlar ile karıştırarak uygulayın. Karışım bir miktar cildinizde kalsın, yaklaşık 10 dakika bekleyin ve yıkayın.

 • Masaj için

Vücudun herhangi bir yerinde kullanmadan önce yağı ellerinizde hafifçe ısıtın ve masaj için kullanın.

 • Cilt sıkılaştırma/yaşlanma karşıtı etkiler için

Yatmadan önce ve sabah güneşe çıkmadan önce temizlediğiniz yüzünüze birkaç damla uygulayın.

üzüm çekirdeği yağı besin değeri

Üzüm çekirdeği yağı saça faydaları

Üzüm çekirdeği yağı, E vitamini ve diğer antioksidanları içerir ve saç bakımında pek çok kişinin tercihidir.

Yağ, nemlendirici özellikler ile saç sağlığını iyileştirmek için hayati önem taşıyan besinler açısından zengin. Düzenli olarak saçta kullanıldığında önemli faydalar sağlayacaktır.

Saç köklerini besler, saç derisini nemlendirir ve saçı şekillendirmeye yardımcı olur. İşte üzüm çekirdeği yağının saça faydaları…

 • Kepekle mücadele eder

Üzüm çekirdeği yağı mükemmel bir nemlendiricidir ve iltihap önleyici özelliği vardır. Kuru, pul pul dökülen saç derisinin neden olduğu kepeği önler. Saç derisini ve saçı nemlendirir, masaj yağı olarak kullanılır. 

Hafif ve kokusuzdur. Zeytinyağı veya hindistan cevizi yağlarına iyi bir alternatiftir. Nazik, dairesel hareketlerle ovalayarak ılık üzüm çekirdeği yağı ile saç derinize masaj yapın.

 • Saç kremi olarak kullanılır

Besin açısından zengin üzüm çekirdeği yağı saç derisini yatıştırır ve saçı yumuşatır. Saç kremi olarak kullanılır. Saçınıza yağı sürün ve otuz dakika bekledikten sonra şampuanlayın.

 • Saç büyümesini teşvik eder

Üzüm çekirdeği yağının düzenli kullanımı, saç büyümesini teşvik eder. Japonların yaptığı bir çalışmada, üzüm çekirdeği yağının farelerde saç büyümesini desteklediği gösterilmiş.

Yine de yağın insanlarda etkinliği net bilinmiyor. Yağın etkinliğini artırmak için üzüm çekirdeği yağıjojoba, okaliptüs veya nane yağı ile karıştırıp düzenli olarak saç derinize uygulayın.

 • Saç köklerini güçlendirir

Saç derisine ılık üzüm çekirdeği yağı ile masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırır. Dairesel hareketle yapılan hafif bir saç derisi masajı, saç köklerini uyarır ve saç büyümesini hızlandırır.

 • Kıvırcık saçları yatıştırır ve kırılmasını önler

Üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi bakım yağlarından daha hafiftir. Saçın nemini kapatmaya yardımcı olur ve kıvırcık saçları yatıştırır. 

Üzüm çekirdeği yağı ayrıca kırık uçları ve kırılgan saçları önler.

 • Tüm saç tiplerine uygundur

Üzüm çekirdeği yağı, kıvırcık, dalgalı, düz, uzun veya kısa gibi tüm saç tiplerine uygundur. Kalın ve kıvırcık saçları besleyecek ve yatıştıracak kadar zengin; ince saçlar için yumuşak ve hafiftir.

 • Hücre hasarını önler

Üzüm çekirdeği yağı, yağ asitleri ve vitaminler açısından zengin. Antioksidan ve antiproliferatif özelliklere sahip karotenoidler ve linoleik asit içerir. Saç hücresini yeniler. Ayrıca saç derisindeki hasarlı hücreleri onarır.

Üzüm çekirdeği yağı saça nasıl kullanılır?

üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır

 • Hafif nemlendirici olarak

Kuru ve kırılan saçlar için, saçı pürüzsüz ve esnek hale getirecek, hafif bir nemlendirici olarak üzüm çekirdeği yağı kullanılır.

  • Avuçlarınızın arasına birkaç damla yağ alın ve birbirine sürtün.
  • Saçınızın uzunluğunca nazikçe uygulayın. Saçın her yerine dağılması için tarayın.
 • Kızgın yağ tedavisi olarak

Üzüm çekirdeği yağı masajı saç derisinin sağlığını güçlendirir, saçı parlaklaştırır.

  • İki ila üç yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağını hafif ısıtın ve üç ila dört damla lavanta veya biberiye yağı ile karıştırın.
  • Bu ılık yağ karışımını parmak uçlarınızla saç derinize uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın.
  • Yağı iyice dağıtmak için geniş dişli bir tarak ile tarayın.
  • Başınızı ılık bir havluya sarın, yarım saat bekleyin ve hafif bir şampuanla yıkayın.
 • Kıvırcık saçları yatıştırmak için sprey olarak kullanımı

Kıvırcık ve kuru saçlar için üzüm çekirdeği yağı ile sprey yapılabilir.

  • Bir sprey şişesine bir bardak damıtılmış su, bir ila iki yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve birkaç damla lavanta yağı ekleyin.
  • Karışana kadar çalkalayın ve yumuşatmak için kıvırcık saçınıza bolca püskürtün. Saçlarınız yatışacak ve daha kolay şekil alacaktır.
 • Saç maskesi olarak

Donuk ve cansız saçlar için üzüm çekirdeği yağı ile saçınızı besleyebilirsiniz.

  • Bir adet olgun muzu ezin ve bir yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı ile karıştırın.
  • Bu karışımı tüm saç derinize ve saçınıza sürün.
  • Maske otuz ya da kırk dakika saçınızda kalsın.
  • Maskeyi ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayın.
 • Diğer yağlarla karışım

Hafif ve kokusuz üzüm çekirdeği yağı mükemmel bir taşıyıcı yağdır. Saç bakımında ve aromaterapide esansiyel yağlarla birlikte kullanılır.

Saç derisi tarafından kolayca emilir ve saç masaj yağları için ideal bir baz görevi görür. İşte saç bakımında üzüm çekirdeği yağı ile karıştırılarak kullanılabilecek yağlar:

üzüm çekirdeği yağı saça faydaları nelerdir

Üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı

Hem üzüm çekirdeği hem de badem yağı vitamin bakımından zengindir ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Eşit miktarda üzüm çekirdeği ve badem yağı karışımını saçınıza uygulayın.

Üzüm çekirdeği yağı ve zeytinyağı

Üzüm çekirdeği ve zeytinyağı, fenolik bileşikler ve E vitamini sağlar. Bu bitkisel yağlar tekli doymamış bir yağ olan oleik asit açısından da zengindir ve bu da saç teline derinlemesine nüfuz etmesini sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı ve çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, saç ve ciltte kullanılabilecek en şifalı esansiyel yağlardan biridir. Kepek önleyici bir yağ karışımı yapmak için 50 ml üzüm çekirdeği yağına sekiz ila on damla çay ağacı yağı ekleyin.

Üzüm çekirdeği yağı ve lavanta yağı 

Üzüm çekirdeği yağı, derinlemesine bakım sağlarken, lavanta yağı, sakinleştirici ve yatıştırıcıdır. 50 ml üzüm çekirdeği yağı ile sekiz ila on damla lavanta esansiyel yağını karıştırın.

Üzüm çekirdeği yağı yemeklerde kullanılır mı?

Üzüm çekirdeği yağı yemek pişirmek için kullanılır. Yağ besin açısından zengin olmakla birlikte yüksek bir duman noktasına sahip. 

Yüksek duman noktası, yağın yüksek sıcaklıklarda bile duman çıkarmaması anlamına gelir. Aynı zamanda çoklu doymamış yağ miktarı da yüksek. Çoklu doymamış yağ tüketimi kalp hastalıkları riskini azaltır.

üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları nelerdir

Üzüm çekirdeği yağı yan etkileri neler?

Üzüme alerjiniz olmadığı sürece üzüm çekirdeği yağı herhangi bir sorun riski taşımaz.

Yine de cilt ve saç için ilk kez kullanıyorsanız, herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını anlamak için alerji testi yapın. Yağı kol veya ayak bileğinize uygulayın ve 24 saat gözlemleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol edin.

Üzüm çekirdeği yağının ağızdan alınması, belirli kan rahatsızlıkları olan ve kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler için güvenli değildir. Yağ alımının emziren ve hamile kadınlar üzerindeki etkisi henüz bilinmiyor. Bu koşulları olan kişilerin üzüm çekirdeği yağı kullanmamaları gerekir.

Üzüm çekirdeği yağını çok fazla tüketmek, aşağıdaki gibi sorunlara neden olur;

 • Üzüm çekirdeği yağının aşırı kullanımı sperm kalitesini olumsuz etkiler.
 • Üzüm çekirdeği yağı, çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin. Çok fazla tüketmek kilo alımına neden olur.
 • Üzüm çekirdeği yağında bir miktar doymuş yağ bulunur. Çok fazla tüketmek kalp hastalıkları riskini artırır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ