Üzüm Çekirdeği Ekstresinin Faydaları | diyetz

  Üzüm Çekirdeği Ekstresinin Faydaları

   

   

  Üzüm çekirdeği ekstresi (GSE), üzümün acı veren tohumlarının çıkarılması, kurutulması ve toz haline getirilmesiyle elde edilen bir besin takviyesidir.

   

  Üzüm çekirdeği, fenolik asitler, antosiyaninler, flavonoidler ve oligomerik proantosiyanidin kompleksleri (OPC’ler) gibi antioksidanlar açısından zengindir.

   

  Aslında, GSE en iyi bilinen proantosiyanidin kaynaklarından biridir.

   

  Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, GSE oksidatif strese, doku hasarına ve iltihaplanmaya karşı koruma sağlar ve hastalığı önler.

   

  İşte bilime dayalı üzüm çekirdeği ekstresinin sağlık yararları…

   

   

  Kan Basıncını Azaltır

  Bazı çalışmalar GSE’nin yüksek tansiyon üzerindeki etkilerini araştırdı.

   

  Yüksek tansiyonlu veya yüksek tansiyon riski taşıyan 810 kişide yapılan 16 çalışmanın meta-analizi, GSE’nin bu duruma etkisini incelemiştir.

   

  Günde 100–2,000 mg GSE’nin, ortalama 6.08 mmHg ve diyastolik kan basıncında (alt sayı) 2.8 mmHg ile sistolik kan basıncını (üst sayı) önemli ölçüde azalttığını bulmuşlardır.

   

  Şişman olan veya metabolik bozukluğu olan 50 yaşın altındakiler en büyük gelişmeleri gösterdi.

   

  En umut verici sonuçlar, tek bir doz 800 mg veya daha fazla olmak üzere, 8–16 hafta boyunca günlük 100-800 mg’lık düşük dozlardan elde edildi.

   

  Yüksek tansiyonu olan 29 erişkinde yapılan bir başka çalışmada, 300 mg GSE’nin sistolik kan basıncını % 5,6 ve diyastolik kan basıncını altı hafta sonra % 4.7 oranında azalttığı bulunmuştur.

   

   

   

   

  Kan Akışını İyileştirir

  Bazı çalışmalar GSE’nin kan akışını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

   

  Postmenopozal 17 sağlıklı kadına ait sekiz haftalık bir çalışmada, 400 mg GSE’nin kanda incelme etkisi olduğu ve potansiyel olarak kan pıhtılaşma riskini azalttığı belirlendi.

   

  Sekiz sağlıklı genç kadında yapılan bir çalışma, GSE’den tek bir 400 mg alınan proantosiyanidin dozunun etkilerini değerlendi. GSE almayanlara kıyasla GSE alanların bacak şişmesi ve ödemi % 70 oranında azalmıştır.

   

  Aynı çalışmada, 14 gün boyunca GSE’den günlük 133 mg proantosiyanidin alan 8 sağlıklı kadın, altı saat oturma sonrasında % 40 daha az bacak şişmesi yaşadı.

   

   

  Oksidatif Hasarı Azaltır

  “Kötü” LDL kolesterolün yükselmiş kan seviyeleri, kalp hastalığı için bilinen bir risk faktörüdür.

   

  İlginizi Çekebilir  Alfa Lipoik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri

  LDL kolesterolünün oksidasyonu bu riski önemli ölçüde artırır ve aterosklerozda ya da arterlerdeki yağ plaklarının birikmesinde merkezi bir rol oynar.

   

  GSE takviyelerinin, çeşitli hayvan çalışmalarında yüksek yağ içeren diyetlerin tetiklediği LDL oksidasyonunu azalttığı bulunmuştur.

   

  Bazı araştırmalar insanlarda benzer sonuçları göstermektedir.

   

  Sekiz sağlıklı insan yüksek yağlı bir yemek yediğinde, 300 mg GSE, kandaki yağların oksidasyonunu inhibe etmiş, GSE almayanlarda görülen % 150’lik bir artışla karşılaştırılmıştır.

   

  Başka bir çalışmada, 61 sağlıklı yetişkin 400 mg GSE aldıktan sonra oksitlenmiş LDL’de % 13.9 azalma gördü.

   

  Ek olarak, kalp ameliyatı geçiren 87 kişide yapılan bir çalışmada, ameliyattan önceki gün verilen 400 mg GSE’nin oksidatif stresi önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Bu nedenle, GSE muhtemelen daha fazla kalp hasarına karşı korumuştur.

   

   

  Kolajen ve Kemik Gücünü Geliştirir

  Artan flavonoid tüketiminin kolajen sentezini ve kemik oluşumunu iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

   

  Zengin bir flavonoid kaynağı olarak, GSE böylece kemik yoğunluğunuzu ve gücünü artırmaya yardımcı olur.

   

  Hayvan çalışmaları, düşük kalsiyumlu, standart veya yüksek kalsiyumlu bir diyete GSE eklenmesinin, kemik yoğunluğunu, mineral içeriğini ve kemik gücünü artırabildiğini bulmuştur.

   

  Romatoid artrit, ciddi inflamasyon, kemik ve eklemlerin tahribatı ile sonuçlanan bir otoimmün durumdur.

   

  Hayvan çalışmaları, GSE’nin inflamatuar otoimmün artritte kemik yıkımını baskıladığını göstermiştir.

   

  GSE ayrıca osteoartritik farelerde ağrıyı, kemik iliği ve eklem hasarını önemli ölçüde azaltmış, kolajeni iyileştirmiş ve kıkırdak kaybını azaltmıştır.

   

  Hayvan araştırmalarının umut verici sonuçlara rağmen, insan çalışmaları eksiktir.

   

   

  Beynin yaşlanma sürecini yavaşlatır

  Flavonoidlerin, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların başlangıcını, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerin bir kombinasyonu ile geciktirdiği veya azalttığı düşünülmektedir.

   

  GSE’nin bileşenlerinden biri, hayvan ve laboratuvar ortamlarında beta-amiloid peptitleri ile fibrillerin oluşumunu inhibe ettiği görülen gallik asittir.

   

  Beyindeki beta-amiloid proteinlerinin kümeleri Alzheimer hastalığının karakteristiğidir.

   

  Hayvan çalışmaları, GSE’nin beyin antioksidan ve bilişsel durumunu geliştirebileceğini, hafıza kaybını önleyebileceğini ve beyin lezyonlarını ve amiloid kümelerini azaltabildiğini bulmuştur.

   

  111 sağlıklı yaşlı erişkinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, 150 mg GSE’nin dikkat, dil ve hem ani hem de gecikmiş hafızayı geliştirdiği bulunmuştur.

   

  Bununla birlikte, önceden var olan hafıza ya da bilişsel açıkları olan erişkinlerde GSE kullanımıyla ilgili insan çalışmaları eksiktir.

   

   

  Böbrek Fonksiyonunu İyileştirir

  Böbrekler özellikle geri dönüşümsüz olan oksidatif hasara karşı hassastır.

   

  İlginizi Çekebilir  Papatya Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Hayvan çalışmaları, GSE’nin böbrek hasarını azaltabileceğini ve oksidatif stresi ve inflamatuar hasarı azaltarak işlevi iyileştirebileceğini göstermiştir.

   

  Bir çalışmada, kronik böbrek yetmezliği tanısı alan 23 kişiye 6 ay boyunca günde 2 gram GSE verildi ve ikinci müdahale olmayan gruba karşı değerlendirildi. İdrar proteini % 3 azaldı ve böbrek filtrasyonu % 9 arttı.

   

  Bu, böbreklerinin idrarı kontrol grubundan daha iyi bir şekilde filtreleyebileceği anlamına gelir.

   

   

  Enfeksiyöz Büyümeyi Engeller

  GSE umut verici antibakteriyel ve antifungal özellikler gösterir.

   

  Çalışmalar, GSE’nin Campylobacter, E. coli ve Shiga toksinleri de dahil olmak üzere, yaygın gıda kaynaklı bakteriyel enfeksiyonların büyümesini engellediğini göstermiştir – bunların tümü, ağır gıda zehirlenmesi ve abdominal ağrılardan sorumludur.

   

  Laboratuvarda, GSE’nin antibiyotik dirençli Staphylococcus aureus bakterisinin 43 türünü inhibe ettiği bulunmuştur.

   

  Kandida aşırı büyüme veya pamukçuk ile sonuçlanan maya benzeri mantardır. GSE, geleneksel tıpta, candida için bir çare olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

   

  Vajinal kandidiyaz ile enfekte olan farelere sekiz gün boyunca her iki günde bir intravajinal GSE solüsyonu verildi. Enfeksiyon beş gün sonra etkili bir şekilde inhibe edildi ve sekizinci günden sonra gitti.

   

  Ne yazık ki, GSE’nin bulaşıcı büyüme üzerindeki etkisi ile ilgili insan çalışmaları hala yetersizidir.

   

   

  Kanser Riskini Azaltır

  Kanserin nedenleri karmaşıktır, ancak DNA hasarı merkezi bir özelliktir.

   

  Flavonoidler ve proantosiyanidinler gibi yüksek miktarda antioksidan alımı, çeşitli kanser risklerinin azalmasıyla ilişkilidir.

   

  GSE’nin güçlü antioksidan aktivitesi, laboratuvar ortamında insan meme, akciğer, mide, oral skuamöz hücre, karaciğer, prostat ve pankreatik hücre çizgilerini inhibe etme potansiyeli göstermiştir.

   

  Hayvan çalışmalarında GSE’nin farklı tipte kemoterapinin etkisini arttırdığı gösterilmiştir.

   

  GSE, kanserli hücreler üzerinde kemoterapi eylemini hedeflerken, oksidatif strese ve karaciğer toksisitesine karşı koruma sağladığı görülmektedir.

   

  41 hayvan çalışmasının gözden geçirilmesi, ya GSE ya da proantosiyanidinlerin, kanserin neden olduğu toksisiteyi ve tüm çalışmaların birindeki hasarı azalttığını göstermiştir.

   

  GSE ve proantosiyanidinin anti-kanser ve kemopreventif potansiyelinin kanserli insanlara doğrudan aktarılamayabileceğini unutmayın. İnsanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Karaciğeri korur

  Karaciğer ilaçlar, viral enfeksiyonlar, kirleticiler, alkol ve daha başka yollarla vücudunuza verilen zararlı maddelerin detoksifiye edilmesinde önemli bir rol oynar.

   

  GSE karaciğerinizde koruyucu bir etkiye sahiptir.

   

  Test tüpü çalışmalarında GSE, inflamasyonu, geri dönüştürülmüş antioksidanları azaltmış ve toksin maruziyeti sırasında serbest radikal hasarına karşı korumuştur.

   

  İlginizi Çekebilir  Çay mı Kahve mi, Hangisi Daha Sağlıklı?

  Karaciğer enzimi alanin aminotransferaz (ALT), karaciğer toksisitesinin önemli bir göstergesidir; bu, karaciğerin hasara uğradığında, seviyelerin yükseldiği anlamına gelir.

   

  Bir çalışmada, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı ve takip eden yüksek ALT düzeylerine sahip 15 kişiye üç ay boyunca GSE verildi. Karaciğer enzimleri aylık olarak izlendi ve sonuçlar günde 2 gram C vitamini alarak karşılaştırıldı.

   

  Üç ay sonra GSE grubu ALT’da % 46 oranında azalırken, C vitamini grubunda çok az değişiklik oldu.

   

   

  Yaraların iyileşmesini sağlar ve izleri azaltır

  Bazı hayvan çalışmaları GSE’nin yara iyileşmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. İnsan çalışmaları da bu konuda desteklemektedir.

   

  Küçük bir operasyon geçiren 35 sağlıklı yetişkine ya % 2 GSE krem ​​veya plasebo verildi. GSE kremi kullananlar sekiz gün sonra tam bir yara iyileşmesi yaşarken, plasebo grubunun iyileşmesi 14 gün sürdü.

   

  Bu sonuç, büyük bir olasılıkla GSE’deki yüksek proantosiyanidinlere bağlı olarak derideki büyüme faktörlerinin salınımını tetiklemesidir.

   

  110 sağlıklı genç erkeğin 8 haftalık bir çalışmasında,% 2’lik bir GSE kremi , cildin görünümü, elastikiyeti ve sebum içeriğini iyileştirdi ; bu da sivilcelerin azalmasını sağladı ve cildin yaşlandıkça daha iyi görünmesine yardımcı oldu.

   

   

  Olası yan etkiler

  GSE genellikle az yan etki ile güvenli kabul edilir.

   

  8–16 hafta boyunca günde yaklaşık 300-800 mg’lık dozajlar, insanlarda güvenli ve iyi tolere edildi.

   

  Gebe veya emzirenler, bu popülasyonlardaki etkilerine ilişkin yeterli veri olmadığı için bundan kaçınmalıdır.

   

  GSE kan basıncını düşürebilir ve kan akışını artırabilir, bu nedenle kan inceltici veya tansiyon ilaçları alanlara dikkat edilmesi önerilir.

   

  Ayrıca, karaciğer emilimini ve ilaç metabolizmasını geliştirmenin yanı sıra demir emilimini azaltabilir. GSE takviyeleri almaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

   

  Sonuç olarak;

  Üzüm çekirdeği ekstresi (GSE), üzümün tohumlarından yapılan bir besin takviyesidir.

   

  Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, özellikle proantosiyanidinler.

   

  GSE’deki antioksidanlar, vücudunuzdaki kronik hastalıkların yanı sıra meydana gelebilecek oksidatif stres, inflamasyon ve doku hasarını hafifletmeye yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ