Uykuda Zayıflamak Mümkün mü? Uyurken Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı yaşam için uyku, en önemli ihtiyaçlardan biridir. Uyanıklık vücudun hareket hali, uyku ise sakin halidir. Uykuda gözler hariç bütün organların hareketi gün içindeki haline göre yavaş da olsa devam eder.

Bu yüzden uyurken kilo vermek de mümkündür. Nasıl mı? 

Yazıda “uyurken zayıflama” ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

Gece Uyurken Kilo Vermek

Vücudumuz biz uyurken bazı işlemler gerçekleştirir. Uyku ve uykuda gerçekleşen tüm işlemler, uyku merkezi hipotalamus tarafından yönetilir. Uyku merkezi birbirinden önemli işlemler gerçekleştirir ve bunların toplamı dört saat sürer.

Bir kişi dört saatten az uyuyorsa bu işlemler gerçekleşmez. Bu dört saatlik dilim kesinlikle güneş doğmadan önce uyunmuş olmalıdır.

Vücudumuzun anatomik saati bu şekilde ayarlanmıştır ve bu işlemler tamamlanmazsa günlük hayatta birçok sorun ortaya çıkar.

Gece uyuyamazsak, günümüz de iyi geçmez. Sadece bu da değil; kilo alma, kilo verme, kas gelişimi, psikolojik yapı, sinir ve sindirim sistemi ve hormonal olarak yaşadığımız sorunlar  şaşırtıcı da olsa uykuyla bağlantılıdır.

gece uyurken kilo vermek

Uykuda Zayıflatan Hormonlar

Yukarıda sayılan ve uyku sırasında meydana gelen işlemler, hormonlar tarafından gerçekleştirilir ve bu hormonların hepsi eğer fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilirse, uykuda zayıflama gerçekleşebilir.

İşte uykuda aktif olan ve zayıflamaya yardımcı hormonlar:

Kortizol(stres hormonu)

Kortizol yani stres hormonu vücuttaki yağ, şeker ve protein yenilenmesini sağlar ve uyurken enerji yakmaya yardımcı olur.

Uyumadan en az 2-3 saat önce yeme işlemini bitirmişseniz kortizol hormonu enerji yakmadaki ustalığını gösterebilir.

Aksi halde enerjiyi yağ olarak depolar. Bu yüzden uyurken kilo vermek için yatmadan önce asla yemeyin!

Büyüme Hormonu

Büyüme hormonu sadece vücudun büyümesi için çalışmaz aynı zamanda vücudun bazı dengelerini de korumaya yardımcı olur. Bu hormon çocuk ve gençlerde daha hızlı çalışarak güçlü bir kemik yapısı oluşturur. Yaşlandıkça daha az salgılanır.

Uyurken büyüme hormonu serbest kalır. Özellikle yetişkinlerde bu hormonun serbest kalması önemli bir faktördür ve düzenli bir uyku sonucunda gerçekleşir.

Uyurken kalori yakılmasını sağlar. Uyku eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına ve büyüme hormonunun görevini yerine getirememesine neden olur.

Leptin Hormonu

Yağ hücrelerinde sentezlenen leptin hormonu, kişiye doyduğunu ve yemek yemeyi bitirmesi gerektiğini söyleyen ve iştah üzerinde önemli bir etkisi olan hormondur. Çok ve sağlıksız beslenirseniz yağ hücrelerindeki leptin salınımı etkilenir ve doyduğunuzu hissedemezsiniz.

Leptin hormonunun çalışması için sağlıklı beslenme ve düzenli bir uyku gerekir.

Gün içinde uygun bir beslenme programına uyar ve sağlıklı bir uyku çekerseniz, siz uyurken leptin hormonu mükemmel bir şekilde çalışır ve depoda bulunan yağlarınızı yakar.

Ghrelin Hormonu

Ghrelin çoğu kişi tarafından açlık hormonu olarak isimlendirilir. Beyne aç olduğunuzu ve daha fazla yemek istediğini söyler.

Uyku eksikliği leptin hormonunu azaltır yani vücuda doyduğunu söyleyemez. Bu durumda ghrelin devreye girer ve aç olduğunuz konusunda beyne baskı yapmaya başlar.

Ghrelin hormonunun çok çalışması metabolizmanın yavaşlamasına ve ani kilo artışına neden olur. İyi bir gece uykusu ghrelin hormonunu baskılayacak, leptin salımını artırarak, tokluğu teşvik edecektir.

Gece Yağ Yakan Yiyecekler

Uyurken yukarıda sayılan hormonların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak, gün içindeki beslenmeyle doğrudan alakalıdır.

Bu yüzden gece uykuda yağ yakmak ve zayıflamak istiyorsanız, gün içinde ne yediğinize dikkat edin.

Aşağıda listelenen besin gruplarını tüketmeniz uykuda yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

hafıza güçlendirici besinler

Uyurken Yağ Yakan Gıdalar

Narenciye

Narenciye( portakal, mandalina, limon, ıhlamur, greyfurt gibi meyveler) bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca lif oranları yüksek olduğundan dolayı gece uyurken vücudun yağ yakmasına yardımcı olur.

Uyurken yağ yakmak için narenciye bakımından zengin bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Bakliyat

Baklagiller önemli bir protein kaynağıdır ve manganez, magnezyum, demir ve lif açısından zengindir besinlerdir.

Baklagillerdeki proteinlerin vücudumuzda parçalanması uzun zaman alır. Bu yüzden vücudumuz bunları yakmak için daha fazla kalori harcar.

Kepekli tahıllar

Tahıllar, özellikle de kepekli tahıllar, sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kepekli tahıllar uyurken insülin seviyesini düşük tutmaya yardımcı olur.

Bazı kepekli tahıllar( kinoa gibi) hayvansal proteinleri ve bitki bazlı gıdaları bir arada bulundurur. Bu tür bitkiler tam protein olarak kabul edilmektedir.

Tahıllar, her türlü kompleks karbonhidratlar ve bazı temel vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

Aynı zamanda B vitamini, magnezyum ve lif bakımından önemli besin kaynaklarıdır. Örneğin; bir kase yulaf ezmesi gece için güzel bir aperatif olabilir.

Süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri zengin mineral, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır, yüksek kalsiyum düzeyleri bakımından yağ yakımına yardımcı olurlar. 

Süt, kompleks karbonhidrat içerdiğinden kan şekeri seviyesini düşük tutmaya yardımcı olur.

gece uyurken yağ yakmak

Uykuda Zayıflamak için Ne Yapmalı?

Uyurken insan metabolizması çalışmaya devam eder. Bu yüzden metabolizmayı aktif tutmak için bazı basit stratejiler geliştirmelisiniz.

Kilo vermek için gece önemli bir zaman dilimidir. Birkaç basit ipucu ile yatağa girmeden önce yapacağınız küçük değişiklikler gece uyurken yağ yakmayı kolaylaştıracaktır.

Akşam Yemeği

Diyet yaparken çoğu insanın yaptığı hata, akşam yemeğini atlamaktır. Böyle bir durumda vücudumuz herhangi bir besin almadan on saatten fazla çalışmak zorunda kalacaktır.

Bu durumda, metabolizma yavaşlayacaktır. Çözüm ise akşam yemeğini doğru esaslara göre yemektir.

– Akşam yemeğini yatmadan en az iki saat önce yiyin.

– Yemeğiniz hafif olmalı.

– Akşam yemeği lif, protein, vitamin ve karbonhidrat içeren ideal gıdalardan oluşmalı.

– Sebze çorbası ve somon tarzı balıklar akşam yemeği için uygun menülerdir.

Yarım saatlik yürüyüş

Akşam yemeğinden sonra hafif bir yürüyüş zayıflamaya yardımcı olurken, günün stresini azaltmak için de birebirdir.

Maratona katılacak gibi bir yürüyüş yerine köpeğinizi dolaştırmaya çıkmış gibi bir yürüyüş daha idealdir. Günün son saatlerindeki bu yürüyüş kilolarınızdan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Detoks banyosu

Akşam yürüyüşünden sonra sıcak bir duş rahatlatıcı harika bir fikirdir. Haftada bir gün kendinize detoks banyosu hazırlayabilirsiniz.

Su doldurduğunuz küvetin içine 100 gram kabartma tozu, 5 damla lavanta esansiyel yağı, 100 gram deniz tuzu ve bir kaşık zencefil ekleyin. Yarım saat bu suyun içinde uzanıp rahatlayın. Detoks banyosunun birçok faydaları vardır.

– Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

– Vitamin ve mineraller cildinizi besler.

– Kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Doğal içecekler

Yatmadan önce lezzetli bitki çaylarından birini içebilirsiniz. Bu çaylar vücudunuzu dinlendirirken, yağ yakmaya da yardımcı olacaktır.

Uyurken kilo verdiren içecekler

– Süt

– Papatya çayı

– Üzüm suyu

– Kefir

– Melisa çayı

– Yeşil çay

Uyumadan önce kafein almamaya dikkat edin.

papatya çayı cilde faydaları

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

– Bir bardak suyu kaynatın.

– Ocaktan alın ve içinde iki çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği veya bir poşet papatya çayı içeren bir demliğe dökün.

– 5 dakika demlenmeye bırakın.

– Bir bardağa süzün ve için.

Daha iyi uyku ve uykuda yağ yakmak için yatmadan önce papatya çayı için. Günde iki fincandan fazla papatya çayı içmeyin.

Uykuya hazırlık

Mükemmel bir uyku için uyumadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır:

– Yeterli bir oda sıcaklığı olmalıdır. İdeal olanı ise 20-24 derecedir.

– Yatmadan iki saat önce bütün manyetik cihazları kapatın ve ortadan kaldırın. Mümkünse bu cihazlar yatak odanızdan uzakta kalsın. Böylece manyetik dalgalar uykunuzu engelleyemeyecektir.

– İyi bir kitap alın ve uykuya dalmaya hazır olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ