Lavantanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? | diyetz

Lavantanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

Hoş kokusuna ek olarak, lavanta, stresi azaltmak, ruh halini iyileştirmek, dinlendirici uykuyu teşvik etmek, cilt tahrişini azaltmak, enfeksiyonları önlemek, iltihabı azaltmak, kepeği gidermek ve mide şişkinliğini yatıştırmak gibi çeşitli önemli sağlık yararlarına sahiptir. 

 

Lavanta Ne İşe Yarar?

Nane ailesindeki yaklaşık kırk bitki teknik şekilde lavanta olarak sınıflandırılır, ortak form  Lavandula angustifolia’dır. Bu cins Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunur. 

 

 

lavanta çiçeği ne işe yarar

 

 

Bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni, gıda ve kokudan, kozmetiklere ve bitkisel ilaçlara kadar geniş uygulama yelpazesidir.

Bu bitki, insan vücudu üzerinde güçlü etkilere sahip ve dünyadaki en eşsiz ve sevilen kokuları olan uçucu yağlarla doludur. 

Bir mutfak elemanı olarak, salata sosları, soslar, içecekler, çeşitli çaylar ve çeşitli kültürel yemekler için lezzet verici bir baharat olarak kullanılır. Lavanta yağı ise çok yaygın kullanım alanına sahiptir. 

 

 

Lavantanın Yararları

 

Kaygı ve stresi azaltır

Kaygı ve stresi hafifletmek için lavanta kullanılabilir. Yapraklarındaki ve çiçeklerindeki doğal organik bileşikler parmaklar arasında ezilip, şakaklara sürülebilir.

Bu topikal uygulama endişe duygusunu hafifleterek, ruh halini dengeler, vücudu ve zihni rahatlatır. 

Lavanta çayı içmek de bu topikal uygulama ile aynı etkiyi gösterir. İçindeki antioksidan bileşenler, vücuttaki stres hormonlarının seviyelerini düşürmek için endokrin sistemini etkiler.

 

 

Uyku sorunlarını tedavi eder

Düzenli olarak yaşanan uykusuzluk, hayatı olumsuz yönde etkiler. Lavanta çayı binlerce yıldır uyku ve rahatlama sağlamak için kullanılmıştır.

Bu, lavanta çiçeğinin sinir sistemi üzerindeki etkisiyle yakından bağlantılıdır ve ayrıca olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarmaya yardımcı olur. 

 

 

Anti-inflamatuar özellikler gösterir

Yayınlanan araştırmalara göre, lavanta çiçeğini banyo suyuna eklemek, iltihap önleyici bileşenleri ile, iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Lavantanın antioksidan özellikleri de oldukça güçlüdür ve çiçeğin en güvenilir uygulamalarından biridir.

 

 

Lavantanın cilde faydaları

Cilde her zaman bakmanın kolay bir yolu, bir sprey şişesini lavanta çiçekleri ile doldurmaktır. Cildinizi kuru veya tahriş hissettiğinde, bu suyun bir kısmını bölgeye püskürtün, kuruluk ve tahrişin azaldığını fark edeceksiniz. Bu, ayrıca sedef hastalığı, egzama ve akne gibi kronik durumlarda da işe yarayabilir.

 

 

Antiseptik yeteneğe sahiptir

Lavanta, çoğunlukla aromatik uygulamalar için kullanılsa da, enfeksiyon tedavisi üzerindeki yeteneği de etkileyicidir. Yaraların daha hızlı iyileşmesi ve ayrıca enfeksiyonların gelişmesini önlemek için, yaralanmalara ezilmiş yaprakları uygulanabilir. 

 

 

Lavantanın saça faydaları

Saç dökülmesi için lavanta içerikli şampuanlar kullanılabilir. Lavanta çiçeği çay gibi demlenip, sonra karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu etkili bir şampuan işlevi görecek ve folikül yataklarının ve saçın sağlığını önemli ölçüde artıracaktır.

 

 

Kalp sağlığını korur

Organik bileşikler ve antioksidanlar içeren lavanta rahatlatıcı nitelikleri ile, kan basıncı ve kan damarları üzerindeki gerilimi azaltır. Bu, aterosklerozu ve diğer kardiyovasküler sorunları önler böylece inme ve kalp krizi riski azalır.

 

 

Sindirim sorunlarını önler

Lavantada bulunan polifenollerin vücut üzerinde çok çeşitli etkileri vardır. Zararlı bakterilerin gelişmesini ve bağırsakta gaz birikmesini  önleyebilir.

Bu, mide rahatsızlığını hafifletir, şişkinliği azaltır ve krampları ortadan kaldırır. Yapraklarını çiğnemek veya çayını içmek de etkilidir.

 

 

Lavanta Zararları

Genellikle alerjik bir madde olarak düşünülmese de, nane ailesindeki alerjenlere duyarlıysanız, lavanta kullanmaktan dolayı olumsuz yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Bunlar genellikle hafiftir ve kabızlık, baş ağrısı ve iştah artışı içerirken, topikal uygulama tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ