Uskumru Balığı Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Balık tüketimi, sağlık için önemli faydalar sağlar. Amerikan Kalp Derneği, kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için haftada en az iki öğün yağlı balık tüketmeyi önermektedir.

  Somon balığı, ton balığı ve ringa balığı ile birlikte, protein, omega 3 yağ asitleri ve mikro besinler içeren süper besleyici bir balık türü de uskumru balığıdır. Uskumru, popüler çeşitler dahil olmak üzere 30’dan fazla farklı türden oluşan bir tuzlu su balığıdır. 

  Taze ve konserve olarak bulunduğu için, çok yönlüdür, lezzeti ve inanılmaz besin profili sayesinde balık tutkunlarının favorisidir.

  Ayrıca, düzenli tüketimi kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye, bel ölçüsünü küçültmeye, depresyona karşı korumaya ve kemikleri sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur. 

   

   

   

  uskumru omega 3

   

   

  Uskumru Besin Değeri

  Uskumru balığı çok besleyici bir gıdadır ve az kalorili olmasına karşılık, protein, omega 3 yağ asidi ve mikro besinler içerir. Ayrıca, diğer gerekli vitamin ve mineraller arasında özellikle B12 vitamini, selenyum, niasin ve fosfor bakımından yüksektir.

  100 gram pişmiş uskumrunun besin içeriği şöyledir:

   

  223 kalori

  20.3 gram protein

  15.1 gram yağ

  16,1 mikrogram B12 vitamini (yüzde 269 DV)

  43,9 mikrogram selenyum (yüzde 63 DV)

  5.8 miligram niasin (yüzde 29 DV)

  236 miligram fosfor (yüzde 24 DV)

  82.5 miligram magnezyum (yüzde 21 DV)

  0.4 miligram riboflavin (yüzde 21 DV)

  0.4 miligram  B6 vitamini (yüzde 20 DV)

  341 miligram potasyum (yüzde 10 DV)

  0.1 miligram tiamin (yüzde 9 DV)

  0.8 miligram pantotenik asit (yüzde 8 DV)

  1.3 miligram demir (yüzde 7 DV)

   

  Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak ayrıca çinko, bakır ve A vitamini içerir.

   

   

  Uskumru Balığının Faydaları

   

  Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

  Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir durumdur. Kan basıncınız çok yüksek olduğunda, kan pompalamak için kalbi zorlar ve kalp hastalığı riskini artırır. Uskumru, kalp sağlığını artırma ve kan basıncını düşürme yeteneğine sahiptir.

  Bir derlemede, çeşitli çalışmaların sonuçları derlenmiş ve günde birkaç porsiyon uskumru tüketilmesinin, kan basıncında uzun süreli azalmaya neden olabileceği sonucuna varılmıştır.

  Kan basıncını düşürmenin diğer bazı doğal yolları arasında sodyum alımının azaltılması, lif açısından zengin gıdaların tüketilmesi, magnezyum ve potasyum alımının artırılması yer alır.

   

   

  Kolesterolü azaltmaya yardımcı olur

  Kolesterol vücudumuzun her yerinde bulunan bir yağ türüdür. Kolesterole ihtiyacımız olsa da, çok fazlası kanda birikebilir ve damarlarımızın daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir.

  Uskumru yemek, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

  15 gönüllüden oluşan bir çalışmada, iki hafta boyunca uskumru yemenin, kandaki trigliserid ve total kolesterol seviyelerini azalttığı bulundu.

  Bu arada, Hindistan’daki bir başka çalışmada, 1000 yetişkinin beslenmesine bakıldı ve balık yiyenlerin, ortalama kolesterol düzeylerinin balık yemeyenlerden daha düşük olduğu bulundu.

   

  İlginizi Çekebilir  Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

   

  Depresyonla mücadeleye yardımcı olur

  Uskumru, bir dizi etkileyici sağlık yararı ile ilişkilendirilmiş sağlıklı bir yağ türü olan omega 3 yağ asitleri bakımından yüksektir.

  Bazı yeni araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin depresyona karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  CNS Neuroscience & Therapeutics  dergisinde yayınlanan bir derleme, üç çalışmanın sonuçlarını inceledi ve omega 3 yağ asitlerinin majör depresyon, bipolar bozukluk ve çocukluk çağı depresyonu olanlarda depresif belirtileri % 50’ye kadar azalttığını gösterdi.

   

   

  Kemikleri güçlendirir

  Diğer yağlı balık türleri gibi, uskumru da iyi bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini inanılmaz derecede önemli bir besin maddesidir. Aslında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sinin D vitamini eksikliğine sahip olduğu düşünülmektedir. 

  D vitamini sağlığın birçok yönünün anahtarıdır ancak kemik sağlığı söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Kalsiyum ve fosfor metabolizmasına yardımcı olur ve daha güçlü kemikler için gereklidir.

  2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre, kandaki D vitamini düzeyinin düşük olduğu postmenopozal kadınlarda, yeterli D vitamini düzeyine kıyasla kemik kaybı, kırılganlık ve kırılma riski daha yüksekti.

   

   

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Uskumru, kilo vermeye yardımcı olan sağlıklı yağlar ve proteinler açısından zengindir.

  Araştırmalar, yüksek proteinli diyetlerin, doygunluğu, termogenezi veya yemek yedikten sonra vücut tarafından yakılan kalori miktarını artırabildiğini göstermektedir.

  Porsiyon başına 20 gram protein, 15 gram yağ ve sıfır karbonhidrat ile, uskumru balığı, kilo vermeyi sağlayabilecek mükemmel bir besindir. 

   

   

  Uskumrunun Zararları

  Bazı insanlarda balık alerjisi olabilir ve bu kişiler uskumru yemekten kaçınmalıdır. Uskumru ayrıca, mide bulantısı, baş ağrısı ve şişlik gibi belirtilerle sonuçlanabilecek gıda zehirlenmesi şeklinde histamin toksisitesine neden olabilir. 

  Uskumruyu yedikten sonra herhangi bir yan etki veya gıda alerjisi belirtileri  yaşarsanız, yemeyi bırakmalı ve doktora başvurmalısınız. 

  Uskumru birçok sağlık faydası ile ilişkili olmasına rağmen, her türü, sağlık için iyi değildir. Kral uskumrunun cıva içeriği yüksektir ve hatta asla yememeniz gereken balıklar listesindedir.

  Ek olarak, gebe kadınlar gelişimsel gecikme ve doğum kusurları riskini azaltmak için civa alımını dikkatle izlemelidir.

  Bazı uskumru türlerinin cıva oranı düşük ve hamilelikte tüketmek için güvenli olsa da, balıklar sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak haftada bir veya iki kezden fazla yenmemelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Uskumru mükemmel bir protein, omega 3 yağ asitleri ve çok sayıda önemli vitamin ve mineral kaynağıdır.

  Bu faydalı balıkta bulunan besinler, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürür, depresyona karşı savaşır, kemik sağlığını iyileştirir ve kilo vermeye yardımcı olur.

  Bu besleyici balığın düşük seviyelerde cıva içeren çeşitlerin seçilmesi de önemlidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Maş Fasulyesi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ