Uskumru Balığı Fayda ve Zararları

 

 

Balık tüketimi, sağlığa bazı önemli faydalar getirir. Amerikan Kalp Derneği, kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için haftada en az iki öğün yağlı balık tüketmenizi önermektedir.

 

Somon balığı, ton balığı ve ringa balığı ile birlikte, protein, omega-3 yağ asitleri ve mikro besinler içeren süper besleyici bir balık türü de uskumru balığıdır. Uskumru, popüler çeşitler dahil olmak üzere 30’dan fazla farklı türden oluşan bir tuzlu su balığı ailesidir.

 

Çok çeşitli taze ve konserve uskumru, çok yönlülüğü, lezzeti ve inanılmaz besin profili sayesinde balık tutkunlarının favorisidir.

 

Ayrıca, düzenli tüketimin kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye, bel ölçüsünü en aza indirmeye, depresyona karşı koruyarak ve kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar bulunmaktadır.

 

 

Uskumru Balığının Besin Değerleri

Uskumru balığı çok besleyici bir gıdadır ve düşük miktarda kaloriye karşılık, protein, omega-3 yağ asidi ve mikro besinler içerir. Uskumru, diğer gerekli vitamin ve mineraller arasında özellikle B12 vitamini, selenyum,, niasin ve fosforda yüksektir.

 

Pişmiş uskumrunun 100 gramlık  porsiyonu yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

 

 • 223 kalori
 • 20.3 gram protein
 • 15.1 gram yağ
 • 16,1 mikrogram B12 vitamini (yüzde 269 DV)
 • 43,9 mikrogram selenyum (yüzde 63 DV)
 • 5.8 miligram niasin (yüzde 29 DV)
 • 236 miligram fosfor (yüzde 24 DV)
 • 82.5 miligram magnezyum (yüzde 21 DV)
 • 0.4 miligram riboflavin (yüzde 21 DV)
 • 0.4 miligram  B6 vitamini (yüzde 20 DV)
 • 341 miligram potasyum (yüzde 10 DV)
 • 0.1 miligram tiamin (yüzde 9 DV)
 • 0.8 miligram pantotenik asit (yüzde 8 DV)
 • 1.3 miligram demir (yüzde 7 DV)

 

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, uskumru ayrıca çinko, bakır ve A vitamini içerir.

 

 

 

 

Uskumru Balığının Faydaları

 

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir durumdur. Kan basıncınız çok yüksek olduğunda, kan pompalamak için kalbi zorlar ve kalp hastalığı riskini artırır. Uskumru balığı, kalp sağlığını artırma ve kan basıncını düşürme yeteneğine sahiptir.

 

Bir derlemede, çeşitli çalışmaların sonuçları derlemiş ve günde birkaç porsiyon uskumru tüketilmesinin, kan basıncında uzun süreli azalmaya neden olabileceği sonucuna varılmıştır.

 

Kan basıncını düşürmenin diğer bazı doğal yolları arasında sodyum alımının azaltılması, daha fazla lif açısından zengin gıdaların tüketilmesi ve magnezyum ve potasyum alımının artırılması yer alır.

 

 

Kolesterolü Azaltmaya Yardımcı Olur

Kolesterol vücudunuzun her yerinde bulunan bir yağ türüdür. Kolesterole ihtiyacınız olsa da, çok fazlası kanda birikebilir ve damarlarınızın daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir.

 

Uskumru tüketmek, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

 

15 gönüllüden oluşan bir çalışmada, iki hafta boyunca uskumru yemenin, kandaki trigliserid ve total kolesterol seviyelerini azalttığı bulundu.

 

Bu arada, Hindistan’daki bir başka çalışmada, 1000 yetişkinin beslenmesine bakıldı ve balık tüketicilerinin ortalama kolesterol düzeylerinin balık tüketmeyenlerden daha düşük olduğunu buldu.

 

 

Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Uskumru, bir dizi etkileyici sağlık yararı ile ilişkilendirilmiş sağlıklı bir yağ türü olan omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir.

 

Bazı yeni araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

CNS Neuroscience & Therapeutics  dergisinde yayınlanan bir derleme , üç çalışmanın sonuçlarını inceledi ve omega-3 yağ asitlerinin majör depresyon, bipolar bozukluk ve çocukluk çağı depresyonu olanlarda depresif belirtileri % 50’ye kadar azalttığını gösterdi.

 

 

Kemikleri güçlendirir

Diğer yağlı balık türleri gibi, uskumru da iyi bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini inanılmaz derecede önemli bir besin maddesidir. Aslında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sinin D vitamini eksikliğine sahip olduğuna inanılmaktadır.

 

D vitamini sağlığın birçok yönünün anahtarıdır ancak kemik sağlığı söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Kalsiyum ve fosfor metabolizmasına yardımcı olur ve daha güçlü kemikler için gereklidir.

 

2013 çalışmasına göre, kandaki D vitamini düzeyinin düşük olduğu postmenopozal kadınlarda, yeterli D vitamini düzeyine kıyasla kemik kaybı, kırılganlık ve kırılma riski daha yüksektir.

 

 

Kilo Kaybı Sağlar

Uskumru, kendinizi sağlıklı hissetmenize ve kilo vermenize yardımcı olan sağlıklı yağlar ve proteinler açısından zengindir.

 

Araştırmalar, yüksek proteinli diyetlerin, doygunluğu, termogenezi veya yemek yedikten sonra vücut tarafından yakılan kalori miktarını artırabildiğini göstermektedir.

 

Pposiyon başına 20 gram protein, 15 gram yağ ve sıfır karbonhidrat ile, uskumru kilo verme diyetine mükemmel bir katkı sağlayabilir.

 

 

Uskumrunun Tehlikeleri

Bazı insanlar balık alerjisine sahip olabilir ve uskumru tüketmekten kaçınmalıdır. Uskumru ayrıca, yüz ve vücut, mide bulantısı, baş ağrısı ve şişlik gibi belirtilerle sonuçlanabilecek gıda zehirlenmesi şeklinde histamin toksisitesine neden olmaya eğilimlidir.

 

Uskumruyu yedikten sonra herhangi bir yan etki veya gıda alerjisi belirtileri  yaşıyorsanız, tüketmeyi bırakmalı ve doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Uskumru birçok sağlık faydası ile ilişkili olmasına rağmen, her uskumru sağlığınız için iyi değildir. Kral uskumrunun cıva içeriği yüksek ve hatta asla yememeniz gereken balıklar listesindedir.

 

Ek olarak, gebe kadınlar gelişimsel gecikme ve doğum kusurları riskini azaltmak için civa alımını dikkatle izlemelidir.

 

Bazı uskumru türlerinin cıva oranı düşüktür ve hamilelikte tüketmek için güvenli olsa da, balıklar sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak haftada bir veya iki kez ile sınırlandırılmalıdır.

 

Sonuç olarak;

Uskumru mükemmel bir protein, omega-3 yağ asitleri ve çok sayıda önemli vitamin ve mineral kaynağıdır.

 

Uskumruda bulunan besinler, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmede, depresyona karşı savaşırken, kemik sağlığını iyileştirmede ve kilo kaybını arttırmada yardımcı olabilir.

 

Bu besleyici balıkların çevresel ve sağlık etkilerini optimize etmek için sürdürülebilir olan ve düşük seviyelerde cıva içeren çeşitlerin seçilmesi de önemlidir.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ