Uçucu Yağlar Faydaları, Kullanım Alanları | diyetz

  Uçucu Yağlar Faydaları, Kullanım Alanları

   

   

  Uçucu yağlar genellikle alternatif tıbbın bir şekli olan aromaterapide kullanılır. Ancak, onlarla ilişkili bazı sağlık talepleri tartışmalıdır.

   

  Bu yazı, uçucu yağlar ve sağlık etkileri hakkında bilmeniz gerekenleri açıklamaktadır.

   

   

   

  Uçucu Yağlar Nelerdir?

   

  Uçucu yağlar, bitkilerden ekstrakte edilen bileşiklerdir. Yağlar bitkinin “özü” olarak da adlandırılan kokusunu ve tadını yakalarlar.

   

  Benzersiz aromatik bileşikler her esans yağına karakteristik özünü verir. Uçucu yağlar damıtmayla (buhar ve / veya su vasıtasıyla ) veya soğuk presleme gibi mekanik yöntemlerle elde edilir. Aromatik kimyasallar çıkarıldıktan sonra, kullanıma hazır bir ürün oluşturmak için bir taşıyıcı yağ ile birleştirilirler.

   

  Kimyasal işlemler yoluyla elde edilen uçucu yağların gerçek uçucu yağlar olarak kabul edilmemesi nedeniyle yağların şekillendirilmesi önemlidir.

   

   

   

   

  Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

   

  Uçucu yağlar aromaterapi uygulamalarında en çok kullanılanlardır. Burun veya ağız yoluyla solunur veya deriye sürülürler. Uçucu yağlardaki kimyasallar vücudunuzla çeşitli şekillerde etkileşime girebilir. Cildinize uygulandığında bazı bitki kimyasalları emilir.

   

  Bazı yöntemlerin, ısı ile veya vücudun farklı bölgelerine uygulanması gibi emilimi artırabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu alandaki araştırmalar yetersizdir.

   

  Uçucu yağlardaki aromaları solumak, limbik sisteminizin, duyguların, davranışların, koku alma ve uzun süreli bellekte rol oynayan beyninizin bir parçası olan alanlarını uyarabilir.

   

  İlginçtir ki, limbik sistem anıların oluşturulmasında yoğun bir şekilde yer almaktadır. Bu tanıdık kokuların neden anıları veya duyguları tetikleyebileceğini kısmen açıklayabilir.

   

  Limbik sistem aynı zamanda nefes alma, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi bazı bilinçsiz fizyolojik fonksiyonların kontrolünde rol oynar. Bazı insanlar uçucu yağların vücudunuz üzerinde bu şekilde fiziksel bir etki yapabileceğini iddia eder.

   

  Ancak, bu çalışmalar henüz doğrulanmamıştır.

   

   

   

  Popüler Uçucu Yağlar

   

  Her biri kendi eşsiz kokusu ve potansiyel sağlık yararları olan 90’dan fazla uçucu yağ türü vardır. İşte 10 popüler uçucu yağın ve bunlarla ilişkili sağlık taleplerinin bir listesi:

   

  Nane: Enerji artırmak ve sindirim yardımcısı olarak kullanılır.

   

  Lavanta: Stres hafifletmek için kullanılır.

   

  Sandal ağacı: Sinirleri sakinleştirir ve odaklanmaya yardımcı olur.

   

  Bergamot: Egzama gibi cilt koşullarını iyileştirmek için kullanılır.

   

  Gül: Ruh halini düzeltmek ve kaygıları azaltmak için kullanılır.

   

  Papatya: Duygudurum ve rahatlamayı iyileştirmek için kullanılır.

   

  Ylang-Ylang: Baş ağrısı, bulantı ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır.

   

  İlginizi Çekebilir  HCG Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? HCG Diyeti Örnek Menü

  Çay Ağacı: Enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılır.

   

  Yasemin: Depresyon ve libido artışına yardımcı olur.

   

  Limon: Sindirim, ruh hali, baş ağrısı ve daha fazlası için kullanılır.

   

   

   

  Uçucu Yağların Sağlık Faydaları

   

  Yaygın kullanımlarına rağmen, uçucu yağların sağlık koşullarının tedavisinde etkililiği hakkında çok az şey bilinmektedir.

   

  Burada, temel yağlar ve aromaterapi tedavisinde kullanılan yaygın sağlık sorunlarının bazılarının kanıtlarına bir göz atılmıştır.

   

   

   

  Stres, Kaygı ve Depresyon

   

  Stres ve anksiyete olan kişilerin % 43’ünün durumlarına yardımcı olmak için alternatif bir terapi kullandığı tahmin edilmektedir.

   

  Aromaterapi ile ilgili ilk çalışmalar oldukça olumlu olmuştur. Çoğu, bazı uçucu yağların kokusunun kaygı ve stres tedavisinde tamamlayıcı bir terapi olarak kullanılabileceğini göstermiştir. İlginçtir, bir masaj sırasında uçucu yağlar kullanmak, stresin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

   

   

   

  Baş ağrısı ve migren

   

  90’lı yıllarda yapılan iki küçük çalışma, katılımcıların alnına bir nane yağı ve etanol karışımının sürülmesinin baş ağrısını hafiflettiğini buldu.

   

  Son zamanlarda yapılan araştırmalar ayrıca nane ve lavanta yağı uygulandığında baş ağrısına karşı olumlu etkiler buldu.

   

  Şakaklara papatya ve susam yağı karışımı uygulanmasının baş ağrısı ve migreni etkili bir şekilde tedavi edebileceği de ileri sürülmüştür.

   

   

   

  Uyku ve Uykusuzluk

   

  Lavanta yağının uyku kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Bir gözden geçirme, uçucu yağlar ve uyku üzerine yapılan 15 çalışmayı inceledi. Çalışmaların çoğunda yağların kokularının (çoğunlukla lavanta) uyku alışkanlıkları üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterildi.

   

   

   

  İnflamasyonun Azaltılması

   

  Uçucu yağların inflamatuar koşullarla mücadeleye yardımcı olabileceği belirtilmiştir. Bazı test tüpü çalışmaları anti-inflamatuar etkilere sahip olduklarını göstermektedir.

   

  Bir fare çalışması, kekik ve kekik esans yağlarının bir kombinasyonunun yutulmasının kolitin hafifletilmesine yardımcı olduğunu keşfetti.

   

   

   

  Antibiyotik ve antimikrobiyal

  Antibiyotiğe dirençli bakterilerin ortaya çıkışı, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele edebilen diğer bileşiklerin aranmasına ilgi uyandırdı.

   

  Nane ve çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar, test tüplerinde antimikrobiyal etkileri açısından kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Aslında, bazı olumlu sonuçlar göstermişlerdir.

   

  Bununla birlikte, test tüpü çalışma sonuçları ilginç olsa da, vücudunuzda olanları yansıtmazlar. Belli bir uçucu yağın insanlardaki bakteri enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi edeceğini kanıtlamazlar.

   

   

   

  Diğer kullanımlar

   

  Uçucu yağların aromaterapi dışında birçok kullanımı vardır. Birçok kişi evlerinin kokusunu güzelleştirmek veya çamaşırları yıkarken güzel kokması için kullanır.

   

  İlginizi Çekebilir  Yapay Tatlandırıcılar Nelerdir, Zararlı mı?

  Ayrıca ev yapımı kozmetik ürünlerinde ve yüksek kaliteli doğal ürünler için doğal bir koku olarak kullanılırlar. Uçucu yağların özellikleri, bazı gıdaların raf ömrünü uzatmak için endüstriyel olarak kullanılabileceğini de göstermektedir.

   

   

   

  Doğru Uçucu Yağ Nasıl Seçilir?

   

  Birçok şirket, yağlarının “saf” veya “tıbbi derecede” olduğunu iddia ediyor. Ancak, bu terimler evrensel olarak tanımlanmamıştır ve bu nedenle az değer taşımaktadır.

   

  Düzenlenmemiş bir sanayi olduğu göz önüne alındığında, uçucu yağların kalitesi ve bileşimi büyük ölçüde değişebilir. Yüksek kaliteli yağları seçmek için aşağıdaki ip uçlarını göz önünde bulundurun:

   

  Saflık: Katkı maddesi veya sentetik yağlar olmaksızın yalnızca aromatik bitki bileşiklerini içeren bir yağ bulun. Saf yağlar genellikle “lavanta esansiyel yağı” gibi terimler yerine bitkinin botanik ismini ( Lavandula officinalis gibi ) listeler.

   

  Güvenlik: Gerçek esansiyel yağlar, en azından ekstraksiyon işlemi ile değiştirilen yağlardır. Damıtmayla veya mekanik soğuk presle çıkarılan kimyasal içermeyen uçucu yağ seçin.

   

  Kalite: Yüksek kaliteli ürünler üretme ününe sahip bir marka satın alın.

   

   

   

  Güvenlik ve Yan Etkiler

   

  Bir şeyin doğal olması onun güvenli olduğu anlamına gelmez. Bitkiler ve bitkisel ürünler, bazı durumlarda sağlığınıza zararlı olabilecek birçok biyoaktif bileşik içerir. Uçucu yağlar farklı değildir.

   

  Bununla birlikte, cildinizde kullanmak için teneffüs edildiğinde veya baz yağla birleştirildiğinde, uçucu yağlarının çoğu güvenli kabul edilir.

   

  Yine de bazı yan etkilere neden olabilirler:

  • Döküntü
  • Astım atakları
  • Baş ağrısı
  • Alerjik reaksiyonlar

   

  En sık görülen yan etki bir döküntü halini alırken, uçucu yağlar daha ciddi reaksiyonlara neden olabilir ve bir ölüm vakasıyla ilişkilendirilmiştir.

   

  En sık yan etkilere neden olan yağlar lavanta, nane, çay ağacı ve ylang-ylang’dır.

   

  Fenollerde yüksek olan, tarçın gibi yağlar cilt tahrişine neden olabilir ve ilk önce bir baz yağıyla birleştirilmeden deride kullanılmamalıdır.

   

  Uçucu yağların yenmesi veya içilmesi önerilmez çünkü potansiyel olarak zararlı olabilir ve bazı dozlarda ölümcül olabilir.

   

  Çok az çalışma, bu yağların gebe veya emziren kadınlar için emniyetini araştırmış olup, genellikle bunlardan kaçınmaları önerilmektedir.

   

  Sonuç olarak;

  Uçucu yağlar, bir baz yağıyla birleştirildikleri sürece solumak veya deriye uygulamak için genellikle güvenlidirler. Ancak, birçok sağlık talebine ilişkin kanıtlar eksiktir ve etkinlikleri sıklıkla abartılmıştır.

   

  Küçük sağlık sorunları için uçucu yağları tamamlayıcı bir terapi olarak kullanmak muhtemelen uygundur. Ancak ciddi bir sağlık durumunuz varsa veya ilaç alıyorsanız, kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ