Uçucu Yağlar Nelerdir? Faydaları ve Kullanım Alanları

Uçucu yağlar genellikle alternatif tıbbın bir şekli olan aromaterapide kullanılır. 

Uçucu yağlar ya da diğer bilinen adıyla esansiyel yağlar, binlerce yıldır çeşitli kültürlerde tıbbi ve sağlık amaçlı kullanılmaktadır. 

Antidepresan, uyarıcı, detoksifiye edici, antibakteriyel, antiviral ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle, son zamanlarda bir dizi sağlık sorunu için doğal, güvenli ve uygun maliyetli bir tedavi olarak popülerlik kazanmıştır.

Uçucu yağların faydaları çok fazladır ve uçucu yağlar aromaterapi, ev temizlik ürünleri, kişisel bakım ve doğal ilaç tedavilerine kadar çeşitlilik gösterir.

Uçucu yağlar çiçekler, yapraklar, ağaç kabuğu, kökler, reçine ve kabuklar dahil olmak üzere bitkilerin farklı kısımlarının damıtılması veya ekstrakte edilmesinden elde edilir. Uçucu yağın sadece bir damlası bile güçlü sağlık yararlarına sahip olabilir.

Uçucu Yağ Nedir? 

Tipik olarak, bir bitkinin yağ ve su bazlı bileşiklerini buharla ayıran damıtma işlemiyle oluşturulurlar – bunlar, güçlü bir aromaya sahip, oldukça konsantre yağlardır. Bunlar aynı zamanda aromaterapi yağları olarak da adlandırılır.

Aromatik kimyasallar çıkarıldıktan sonra, kullanıma hazır bir ürün oluşturmak için bir taşıyıcı yağ ile birleştirilirler.

Kimyasal işlemler yoluyla elde edilen uçucu yağların gerçek uçucu yağlar olarak kabul edilmemesi nedeniyle, yağların şekillendirilmesi önemlidir.

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağlar en çok aromaterapi uygulamalarında kullanılır. Burun veya ağız yoluyla solunur veya deriye sürülürler. Uçucu yağlardaki kimyasallar, vücutla çeşitli şekillerde etkileşime girebilir. Cilde uygulandığında bazı bitki kimyasalları emilir. 

Bazı yöntemlerin, ısı ile veya vücudun farklı bölgelerine uygulanması gibi emilimi artırabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu alandaki araştırmalar yetersizdir. 

Uçucu yağlardaki aromaları solumak, limbik sistemin, duyguların, davranışların, koku alma ve uzun süreli bellekte rol oynayan beynin bir parçası olan alanları uyarabilir. 

Limbik sistem anıların oluşturulmasında yoğun şekilde yer almaktadır. Aromatik kokuların neden anıları veya duyguları tetikleyebileceğini kısmen açıklayabilir.

Limbik sistem aynı zamanda nefes alma, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi bazı bilinçsiz fizyolojik fonksiyonların kontrolünde rol oynar. Bazı insanlar uçucu yağların vücut üzerinde bu şekilde fiziksel bir etki yapabileceğini iddia eder.

Ancak, bu çalışmalar henüz doğrulanmamıştır. 

Uçucu Yağlar Hangileri?

Her biri kendi eşsiz kokusu ve potansiyel sağlık yararları olan 90’dan fazla uçucu yağ türü vardır. İşte en popüler 10 uçucu yağ ve faydaları:

Nane yağı

Enerjiyi artırmak ve sindirim yardımcısı olarak kullanılır.

Lavanta yağı

Stresi hafifletmek için kullanılır.

Sandal ağacı yağı

Sinirleri sakinleştirir ve odaklanmaya yardımcı olur.

Bergamot yağı

Egzama gibi cilt koşullarını iyileştirmek için kullanılır.

Gül yağı

Ruh halini düzeltmek ve kaygıları azaltmak için kullanılır.

Papatya yağı

Duygudurum ve rahatlamayı iyileştirmek için kullanılır.

Ylang-ylang yağı

Baş ağrısı, bulantı ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Çay ağacı yağı

Enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılır. 

Yasemin yağı

Depresyon ve libido artışına yardımcı olur. 

Limon yağı

Sindirim, ruh hali, baş ağrısı ve daha fazlası için kullanılır.

Uçucu Yağların Yararları Nelerdir? 

Stres, kaygı ve depresyon

Aromaterapi ile ilgili ilk çalışmalar oldukça olumlu olmuştur. Çoğu çalışma, bazı uçucu yağların kokusunun kaygı ve stres tedavisinde tamamlayıcı bir terapi olarak kullanılabileceğini göstermiştir. İlginçtir, bir masaj sırasında uçucu yağlar kullanmak, stresin hafifletilmesine yardımcı olabilir. 

Baş ağrısı ve migren 

90’lı yıllarda yapılan iki küçük çalışma, katılımcıların alnına nane yağı ve etanol karışımının sürülmesinin baş ağrısını hafiflettiğini buldu. 

Son zamanlarda yapılan araştırmalar ayrıca nane ve lavanta yağı uygulandığında baş ağrısına karşı olumlu etkiler buldu. 

Şakaklara papatya ve susam yağı karışımı uygulanmasının baş ağrısı ve migreni etkili bir şekilde tedavi edebileceği de ileri sürülmüştür.

Uyku ve uykusuzluk

Lavanta yağının uyku kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Bir gözden geçirme, uçucu yağlar ve uyku üzerine yapılan 15 çalışmayı inceledi.

Çalışmaların çoğunda yağların kokularının (çoğunlukla lavanta) uyku alışkanlıkları üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtildi.

İnflamasyon 

Uçucu yağların inflamatuar koşullarla mücadeleye yardımcı olabileceği belirtilmiştir. Bazı test tüpü çalışmaları anti-inflamatuar etkilere sahip olduklarını göstermektedir.

Bir fare çalışması, kekik yağının kolitin hafifletilmesine yardımcı olduğunu keşfetti.

Antibiyotik ve antimikrobiyal

Antibiyotiğe dirençli bakterilerin ortaya çıkışı, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele edebilen diğer bileşiklerin aranmasına ilgi uyandırdı.

Nane ve çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar, test tüplerinde antimikrobiyal etkileri açısından kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Bazı olumlu sonuçlar da göstermişlerdir.

Bununla birlikte, test tüpü çalışma sonuçları insan vücudunda olanları yansıtmazlar. Belli bir uçucu yağın insanlardaki bakteri enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi edeceğini kanıtlamazlar.

zayıflamaya etkili yağlar

Hormonları dengeleme

Östrojen, progesteron, kortizol, tiroid ve testosteron seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilecek hormonlar için uçucu yağlar vardır.

Adaçayı, sardunya ve kekik gibi bazı yağlar, vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerini dengelemeye yardımcı olur, bu da kısırlık ve PCOS gibi durumların yanı sıra PMS ve menopoz semptomlarını iyileştirebilir. 

Bazı yağlar ayrıca ruh halini iyileştirmeye ve depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek kortizol seviyelerini düşürebilir ve erkeğin libidosunu iyileştirebilecek testosteron seviyelerini artırabilir.

Sindirim

Uçucu yağların yararlarından biri, sindirime yardımcı olma ve iyileştirmedeki rolüdür. Bazı yağlar mide rahatsızlığını, hazımsızlığı, ishali, mide spazmlarını ve hatta IBS gibi gastrointestinal sistem koşullarını hafifletmeye yardımcı olur.

Yağlar ayrıca besinleri, yağları ve proteini parçalamayı ve emmeyi kolaylaştıran sindirim enzimlerini uyarmaya yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır.

Örneğin zencefil esansiyel yağının hazımsızlık, kabızlık ve ülserleri hafifleterek sindirim sağlığını geliştirdiği bilinmektedir.

Sindirime yardımcı olabilecek diğer uçucu yağlar arasında rezene, limon otu, mercanköşk, karabiber ve ardıç meyvesi bulunur.

Beyin fonksiyonunu

Uçucu yağların öğrenmeyi, hafızayı ve odaklanma yeteneğini geliştirdiği belirtilmektedir. Hem uyarıcı hem de yatıştırıcı yağlar yararlı olabilir.

Cilt ve saç sağlığı

Uçucu yağlar tahriş olmuş cildi sakinleştirebilir, yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtilerini azaltabilir, sivilceleri iyileştirebilir, cildi güneşin zararlarından koruyabilir ve saçı kalınlaştırabilir.

Yağlar ayrıca dermatit, egzama ve lupus gibi iltihaplı cilt rahatsızlıklarını iyileştirmeye, cildin genel görünümünü iyileştirmeye ve hatta yara iyileşmesine yardımcı olabilir.

Saç büyümesine yardımcı olan uçucu yağları araştıran epeyce çalışma vardır. 2015 yılında yürütülen böyle bir çalışma, biberiye yağının androgenetik alopesi, erkek veya kadın tipi kellik hastaları üzerindeki etkinliğini değerlendirdi.

Hastalar, altı aylık bir tedavi süresi boyunca rastgele biberiye yağı veya minoksidil (saç dökülmesi için yaygın olarak kullanılan bir ilaç) kullandı. Araştırmacılar, her iki grubun da altı ay sonunda saç sayısında önemli bir artış yaşadığını buldu. 

Doğru Uçucu Yağ Nasıl Seçilir? 

Uçucu yağların kalitesi ve bileşimi büyük ölçüde değişebilir. Kaliteli yağları seçmek için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Saflık

Katkı maddesi veya sentetik yağlar olmaksızın yalnızca aromatik bitki bileşiklerini içeren yağları almaya dikkat edin. Saf yağlar genellikle “lavanta esansiyel yağı” gibi terimler yerine bitkinin botanik ismini ( Lavandula officinalis gibi ) listeler.

Güvenlik

Gerçek uçucu yağlar, en azından ekstraksiyon işlemi ile değiştirilen yağlardır. Damıtmayla veya mekanik soğuk presle çıkarılan kimyasal içermeyen uçucu yağ seçin.

Kalite

Yüksek kaliteli ürünler ürettiğini bildiğiniz bir marka satın alın.

Uçucu Yağların Güvenliği ve Yan Etkileri

Bir şeyin doğal olması onun güvenli olduğu anlamına gelmez. Bitkiler ve bitkisel ürünler, bazı durumlarda sağlığa zararlı olabilecek birçok biyoaktif bileşik içerir. Uçucu yağlar farklı değildir.

Bununla birlikte, ciltte kullanmak için teneffüs edildiğinde veya taşıyıcı yağla birleştirildiğinde, uçucu yağlarının çoğu güvenli kabul edilir.

Yine de bazı yan etkilere neden olabilirler:

– Döküntü

– Astım atakları

– Baş ağrısı

– Alerjik reaksiyonlar

En sık görülen yan etki döküntüdür. Fakat uçucu yağlar daha ciddi reaksiyonlara da neden olabilir. En sık yan etkilere neden olan yağlar lavanta, nane, çay ağacı ve ylang-ylang’dır. 

Fenollerde yüksek olan, tarçın gibi yağlar cilt tahrişine neden olabilir ve ilk önce bir taşıyıcı yağıyla birleştirilmeden ciltte kullanılmamalıdır.

Uçucu yağların içilmesi önerilmez çünkü potansiyel olarak zararlı olabilir ve bazı dozlarda ölümcül olabilir.

Çok az çalışma, bu yağların gebe veya emziren kadınlar için emniyetini araştırmış olup, genellikle bunlardan kaçınmaları önerilmektedir.

Sonuç olarak;

Uçucu yağlar, taşıyıcı bir yağla birleştirildiği sürece solumak veya deriye uygulamak için genellikle güvenlidir. 

Küçük sağlık sorunları için uçucu yağları tamamlayıcı bir terapi olarak kullanmak muhtemelen uygundur. Ancak ciddi bir sağlık durumunuz varsa veya ilaç alıyorsanız, kullanımı için doktora danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ