U Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Vitaminler, yalnızca normal büyüme ve gelişmeyi desteklemede kalmaz aynı zamanda vücudun bağışıklık, metabolizma ve çeşitli hastalıklara karşı koruma gibi uygun işlevleri sürdürmesine yardımcı olan gıdalarda bulunan önemli besin maddeleridir. 

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu suda çözünür veya yağda çözünür olarak sınıflandırılan on üç temel vitamin vardır.

Bunlar arasında A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 bulunur. Çeşitli gözlemsel çalışmalardan elde edilen kanıtlar, bu vitaminlerin hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili olarak farklı sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

Peki U vitamini var mı?

İsmine rağmen U vitamini bir vitamin olarak sınıflandırılmaz.

U vitamini, 1950’lerin başında lahana suyundaki bir bileşiği tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Adına rağmen, U vitamini gerçek bir vitamin değil, amino asit metiyoninin bir türevidir.

Genellikle U vitamini olarak adlandırılan metiyonin türevlerinin örnekleri arasında S-metilmetiyonin (SMM), metilmetiyonin sülfonyum (SMM) ve 3-amino-3-karboksipropil dimetilsülfonyum bulunur.

U Vitamini takviye olarak alınmakla birlikte aynı zamanda çeşitli gıdalarda, özellikle lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve kale lahanası gibi turpgil sebzelerde doğal olarak bulunur.

Ayrıca, kozmetik şirketleri onu belirli kremlere, serumlara, yüz maskelerine ve diğer ürünlere ekleyebilir.

U Vitamini Faydaları ve Kullanımı

U vitamini en çok mide ülserleri için bir tedavi olarak tanıtılır, aynı zamanda sindirimi iyileştirmek, bağışıklık sağlığını güçlendirmek, gıda alerjilerine karşı korumak, kolesterolü düşürmek ve yara iyileşmesini hızlandırmak için de kullanımı önerilir.

Ancak bu konuda araştırmalar sınırlıdır. Bu faydaların sadece birkaçı şu anda bilim tarafından desteklenmektedir.

Mide ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir

1950’lerde ilk olarak U vitamini araştırıldığında, bazı çalışmalar günde 945 mL lahana suyu içmenin bağırsak ülserlerinin o sırada mevcut olan standart anti-ülser tedavisinden 4-5 kat daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu ileri sürdü.

Yine de araştırmacılar, bu etkilerin U vitamininden mi yoksa birden fazla besinden mi kaynaklandığını doğrulayamadı.

O zamandan beri, birkaç çalışma konuyu inceledi. U vitamininin ülsere karşı gerçekten etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Akciğerleri, karaciğeri ve böbrekleri koruyabilir

U vitamini, akciğerleri, karaciğeri ve böbrekleri hasardan koruyabilir.

Bir hayvan çalışmasında, U vitamini, yaygın anti-nöbet ilacı olan valproik asitin neden olduğu karaciğer hasarının bir kısmını tersine çevirmeye yardımcı oldu.

Başka bir çalışmada, U vitamini verilen sıçanlar, valproik asit aldıktan sonra, U vitamini verilmeyenlere göre daha az ciddi böbrek hasarı yaşadılar.

Hayvan araştırmaları ayrıca, U vitamininin epileptik nöbetlerden kaynaklanan akciğer hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yine de bu konuda insan çalışmaları yapılması gereklidir.

Kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürebilir

Bazı kanıtlar, U vitamini takviyelerinin kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu fikrini desteklerken, kanıtlar zayıf kalmaktadır.

Örneğin, bir test tüpü çalışması, U vitamininin yağ hücrelerinin oluşumunu önleyebileceğini ve trigliserit düzeylerini azaltabileceğini öne sürüyor ancak ilgili çok az insan çalışması var.

8 haftalık bir çalışmada, günde 1.5 gram U vitamini verilen kişilerde trigliserit seviyelerinde hiçbir değişiklik olmadı, HDL (iyi) kolesterol seviyeleri yükseldi ve toplam kolesterolde neredeyse % 10’luk bir azalma oldu. Yine de, bu çalışma çok eskidir ve çok az katılımcıyla yapılmıştır.

Bu nedenle, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Yara iyileşmesine ve cilt korumasına yardımcı olabilir

U vitamini, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına karşı biraz koruma sağlayabilir ve yara iyileşmesini hızlandırabilir.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, U vitamininin doğrudan yaralara uygulanmasının yara kapanmasını hızlandırabileceğini bildirmektedir.

Ayrıca, U vitamini yanıklara ve UV ışınlarının neden olduğu diğer hasarlara karşı koruma sağlıyor gibi görünmektedir.

Bu bulgulara dayanarak, bazı araştırmacılar bazı kozmetiklerin U vitamini ile formüle edilmesi gerektiğini öne sürmektedir.

Zayıflamaya yardımcı olabilir

U vitamini zayıflamak için faydalı olabilir. Adipositlere uygulandığında, U vitamini, birkaç adipojenik faktörü aşağı regüle ederek adiposit farklılaşmasını inhibe etti. 

Trigliseridleri ve G3PDH’yi düşürdü ve ayrıca adipogenezde rol oynayan birkaç enzimin mRNA ekspresyonunu inhibe etti. U vitamini ayrıca anabolik yolları bloke eden AMPK’yi de aktive etti.

U vitamininin zayıflatıcı gücünden yararlanmanın en faydalı yolu lahana suyu içmektir.

U Vitamini Nelerde Var?

U vitamininin takviyeleri mevcuttur ve bu bileşiğin seviyelerini artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Bununla birlikte, U vitamini içeren doğal yiyecekleri yemek, bu bileşiğin alımını artırmanın en iyi yoludur.

U vitamini bakımından zengin yiyecekler şunlardır:

– Havuç

– Lahana

– Kereviz

– Maydanoz

– Yeşil soğan

– Kuşkonmaz

– Pancar

– Patates

– Brokoli

– Şalgam

– Ispanak

– Kale lahanası

– Brüksel lahanası

– Karnabahar

Diğer bazı kaynaklar, U vitamininin aynı zamanda çiğ yumurta sarısı ve temiz çevre koşullarında yetiştirilen hayvanların süt ve ciğerleri gibi hayvansal gıdalarda da bulunduğunu göstermektedir. 

U Vitamininin Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğrudan doğal gıdalardan yendiğinde U vitamini muhtemelen güvenlidir. Bununla birlikte, takviye olarak alınan formun güvenliği veya potansiyel yan etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir.

Bu nedenle, bu bileşiğin alımını artırmak için lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve kale lahanası gibi U vitamini açısından zengin yiyecekleri yemek, muhtemelen en güvenli yoldur.

Avrupa Kimyasallar Ajansı’na göre, U vitamini göz, cilt ve akciğerler ile doğrudan temas ederse bu organlarda tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, bu bileşiği içeren cilt bakım ürünlerini dikkatli kullanmalısınız.

U Vitamini Dozaj ve Kullanımı

Sınırlı araştırma nedeniyle, U vitamini dozaj önerileri oluşturulmamıştır. Bir insan çalışması, 8 hafta boyunca 1.5 gram U vitamini kullandı.

Bununla birlikte, bu çalışma tarihlidir ve herhangi bir alternatif dozaj veya süreyi test etmemiştir. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Aşırı doz

Şimdiye kadar bildirilen aşırı doz U vitamini vakası olmamıştır.

Bu bileşiği sadece doğal gıdalardan tüketirseniz aşırı doz olasılığı çok düşüktür. Çalışmalar, takviyelerden alınan yüksek U vitamini alımının etkilerini henüz incelemememiştir.

Bu, aşırı dozda U vitamininin yan etkileri olmadığı anlamına gelmez. Sadece aşırı doz incelenmediği için, etkilerinin ne olduğu bilinmemektedir.

Etkileşimler

U vitamininin başka herhangi bir takviye veya ilaçla etkileşime girip girmediğini belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur.

Diğer takviyeleri veya ilaçları alan kişiler uzmandan kullanım ile ilgili görüş almalıdır.

Saklama ve Kullanma

U vitamini üreticileri tipik olarak, U vitamini takviyelerinin veya ürünlerinin doğrudan güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir yerde saklanmasını önermektedir.

Bu maddeyi içeren ürünler, gerekli olmasa da soğutulabilir.

Hamilelik ve Emzirme

Lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve kale lahanası gibi U vitamini açısından zengin yiyecekler, hamilelik ve emzirme döneminde yemek için güvenli kabul edilir.

Yine de, takviye formundaki U vitamininin güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle, hamileyseniz veya emziriyorsanız bu takviyelerden kaçınmalısınız.

Belirli popülasyonlarda kullanım

Turpgil sebzeler gibi doğal olarak U vitamini açısından zengin yiyecekler, çoğu insan için genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, herhangi bir belirli popülasyon için U vitamini takviyelerinin güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir.

Daha fazla araştırma mevcut olana kadar, U vitamini alımını artırmak isteyenler bunu takviyelerden ziyade yiyecekler yoluyla yapmalıdır.

Sonuç olarak;

Çalışma eksikliği nedeniyle U vitamininin çeşitli durumlar üzerindeki etkisini belirlemek zordur. Resmi olarak U vitamininin bağırsak ülserinin iyileşmesine yardımcı olmak, sindirimi iyileştirmek, bağışıklığı güçlendirmek, karaciğer hasarını tersine çevirmek, akciğer hasarını azaltmak gibi faydalarını kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ