Himalaya Tuz Lambası Nedir? Faydaları ve Zararlarıdiyetz

  Himalaya Tuz Lambası Nedir? Faydaları ve Zararları

  Tuz lambası, evde kullanım için satın alınabilecek dekoratif bir lambadır.

  Pembe Himalaya tuzunun oyulmasıyla yapılmış ve çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğu düşünülüyor.

  Evdeki havayı temizleyebileceği, alerjileri yatıştırdığı, ruh halini iyileştirdiği ve uyumaya yardımcı olduğu iddia edilen sağlık faydalarından bazıları.

  Hiçbir etkisi olmadığını söyleyenler de mevcut.

  Yazıda “tuz lambası ne işe yarar”, “Himalaya tuzu lambasının faydaları nelerdir”, “tuz lambası neye iyi gelir”, “tuz lambası faydalı mı”, “tuz lambası zararları nelerdir” soruları cevaplanacaktır. 

  Tuz Lambası Nedir?

  Himalaya tuz lambası, pembe Himalaya tuzunun büyük parçalarına ampul yerleştirilerek yapılır.

  Farklı bir görünüme sahiptir ve yanarken ışıl ışıl pembe bir parıltı yayar.

  Gerçek tuz lambası, Pakistan’daki Khewra Tuz Madeninden elde edilen tuzdan yapılır.

  Bu alandan sağlanan tuzun milyon yaşında olduğuna inanılmaktadır ve sofra tuzuna çok benzese de içerdiği az miktardaki mineraller ona pembe bir renk verir.

  Birçok kişi, evlerine pembe ışığın yarattığı havayı sevdikleri ve keyfini beğendiklerinden tuz lambası kullanır. Bazıları ise, sağlık yararlarını cazip bulduğundan kullanır.

  Himalaya Tuz Lambası Nasıl Çalışır?

  Tuz lambasının faydalı olduğu söyleniyor çünkü “doğal iyonlaştırıcılar”, dolaşımdaki havanın elektrik yükünü değiştiriyor.

  İyonlar, dengesiz sayıda proton veya elektrona sahip olduğu için yük taşıyan bileşiklerdir.

  Atmosferde değişiklikler olduğunda havada doğal olarak üretilirler. Örneğin, şelale, dalga, fırtına, doğal radyoaktiflik ve ısı tümüyle hava iyonları üretir.

  Ayrıca, ticari olarak üretilen hava iyonlaştırıcılar tarafından yapay olarak da oluşturulabilir.

  Himalaya tuz lambasının, çoğunlukla negatif iyonlar oluşturan lamba ile ısıtıldığında bir tuz çözeltisi olarak buharlaşan su partikülleri çekerek iyon üretebileceği önerilir.

  Bununla birlikte, bu teori henüz test edilmemiştir. Halen, tuz lambasının anlamlı miktarlarda iyon üretip üretmediği belli değil.

  Himalaya Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?

  Hava kalitesini artırır

  Tuz lambasının evin hava kalitesini artırdığı iddia edilmektedir.

  Daha spesifik olarak, alerji, astım veya solunum fonksiyonlarını etkileyen kistik fibroz gibi hastalıkları olan insanlar için yararlı oldukları bildirilir.

  Bununla birlikte şu anda bir Himalaya tuz lambasının potansiyel patojenleri kaldırabileceği ve evin hava kalitesini iyileştirdiğinin bir kanıtı yok.

  Solunum koşullarına sahip insanlar için iyi olduğu iddiası kısmen eski haloterapi uygulamasına dayanmaktadır.

  Bu tedavide, kronik solunum koşullarına sahip kişilerin havadaki tuz varlığından dolayı tuzlu mağaralarda vakit geçirmelerinden fayda sağlandığı söyleniyor.

  Bununla birlikte, bu uygulama için çok az destek var ve solunum koşulları olan insanlar için güvenli veya etkili olup olmadığı belli değil.

  Dahası, yüksek seviyede negatif iyonlar yayan hava iyonlaştırıcılar üzerinde yapılan testlerin astımlı kişilere fayda sağladığı veya solunum fonksiyonlarını geliştirdiği henüz belirlenmemiştir.

  Ruh halini olumlu yönde etkiler

  Himalaya tuz lambasının ruh halini iyileştirebileceği iddia edilmektedir.

  Bazı hayvan çalışmaları havada yüksek seviyedeki negatif iyonlara maruz kalmanın, ruh hali düzenlemesine katılan bir kimyasal olan serotonin düzeyini artırabileceğini göstermiştir.

  Bununla birlikte, hava iyonizasyonunun psikolojik etkileri ile ilgili iddiaları araştıran insan çalışmaları, ruh hali ya da refah duyguları üzerinde tutarlı bir etki bulamamıştır.

  Bununla birlikte, araştırmacılar, çok yüksek seviyelerde negatif iyonlara maruz bırakılan depresif belirtileri olan insanların ruhsal durumlarında iyileşme olduğunu bildirdiler.

  Ancak, buldukları bağlantı doza bağlı değil, yani insanların ruh hali iyileştirmelerinin aldığı doz ile açıklanamayacağı anlamına geliyor. Böylece araştırmacılar, bağlantının sebep olup olmadığını sorgulamaktadır.

  Uyumaya yardımcı olur

  Çalışmalar Himalaya tuz lambasının uyku üzerindeki etkilerini henüz incelememiştir.

  Bununla birlikte, hava iyonizasyonunun gevşeme ve uyku üzerindeki etkilerinin bir incelemesi, faydalı bir etki bulmuştur.

  Himalaya tuz lambasındaki loş ışığın, parlak elektrikli ışıkları değiştirmek için kullanmanız halinde günün sonuna doğru uykunuzun gelmesine yardımcı olabilir.

  Bunun nedeni yatmadan önce maruz kalınan parlak ışığın, uyku hormonu melatoninin üretimini geciktirebilmesidir.

  Himalaya Tuz Lambası Kullanımı

  İddia edilen sağlık faydalarından bazıları bilim tarafından desteklenmese de, Himalaya tuz lambasının başka avantajları da vardır. İnsanlar tuz lambasını şu nedenlerden dolayı tercih etmektedir:

  Caziptir

  Görünümlerinden dolayı, evinize çekici bir hava katar.

  Güzel bir ambiyans yaratır

  Gevşemeyi sağlayan rahatlatıcı bir atmosfer yaratmaya yardımcı olabilir.

  Akşamları ışığı sınırlandırmaya yardımcı olabilir

  Uyumaya çabalarsanız, akşamları loş ışık kullanmanız, daha hızlı uyumaya yardımcı olur.

  Himalaya tuz lambasını, lambayı kullanmak istediğiniz odanın büyüklüğünü göz önünde bulundurarak satın alın. Tuz lambasının kapsamı, tuz kristalinin boyutuna göre belirlenir.

  Ortalama büyüklükte bir yatak odası için daha küçük bir lamba genellikle yeterlidir ancak onu oturma odanız gibi daha büyük bir alanda kullanmak istiyorsanız, büyük bir Himalaya tuz lambasını tercih edebilirsiniz.

  Gerçek ve Sahte Himalaya Tuz Lambası

  Himalaya tuz lambası nereden alınır? 

  Bu lambaları sanal mağazalarda kolayca bulabilirsiniz. Ancak tuz lambalarının sahteleri de mevcuttur.

  Tuz lambasının sahte olup olmadığını maalesef kullanmadan anlayamazsınız. Lambanız aşağıdaki özelliklere sahipse, sahte tuz lambası olabilir.

  Son derece dayanıklı

  Gerçek Himalaya tuz lambası tuzdan yapılmıştır, bu nedenle doğal olarak kırılgandır. Kullanırken onu düşürmemeye veya başka katı nesnelere çarpmamaya dikkat etmelisiniz çünkü tuz kristali çok kolay zarar görebilir.

  Tuz lambanız herhangi bir çarpışmadan etkilenmiyorsa, muhtemelen gerçek olmayabilir.

  Çok parlak ışık

  İyi bir Himalaya tuz lambası, çok parlak ışık vermez. Himalaya tuz lambası ampulleri küçüktür ve çok parlak ışık yayacak şekilde tasarlanmamıştır (genellikle 25 watt’lık ampullerdir).

  Çok sayıda mineral içermesi nedeniyle, Himalaya tuz lambası düzensiz ve boğuk bir şekilde ışık yayar.

  Gerçek bir pembe tuzlu tuz lambası, bir odayı tamamen aydınlatmaya yetecek kadar ışık vermeyecektir. Sizinki aydınlatıyorsa, büyük olasılıkla gerçek değildir.

  Ucuz beyaz kristal

  Himalaya tuz lambası tipik olarak sıcak pembemsi veya turuncu bir renk verir. 

  Beyaz tuz kristali lamba alırsanız ve fiyatı diğerleri ile aynıysa, muhtemelen gerçek bir tuz lambası değildir.

  Neme dayanıklı

  Doğası gereği, tuz kristali bir su emicidir. Gerçek bir tuz lambası, neme maruz kaldığında biraz terlemeye eğilimlidir.

  Tuz Lambası Zararları Nedir?

  Tuz higroskopiktir, yani suyu emer. Bu nedenle Himalaya pembe tuz kristalleri, yüksek neme uzun süre maruz kaldığında erimeye başlar.

  Bu nedenle onları duş, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi evde bulunan nem kaynaklarından uzak tutun

  Tuzun lamba duyuna sızmaya başlaması tehlikeli olabilir. Standartların altında bir lamba tutucusu satın almaktan ve olası tuz lambası tehlikelerinden kaçınmak için, tabana sıkıca bağlanmış bir tuz lambası satın alın.

  Tuz lambası için bir çocuğun aşağı çekemeyeceği veya deviremeyeceği bir yerde tutmak gibi uygun yangın güvenliği uygulayın. Tuz lambası yanmaya başlar mı? Mümkün.

  Tuz lambaları zehirli midir? 

  Evcil hayvanlar için olabilir, bu yüzden onları evcil hayvanlarınızın yalayabileceği yerlerde bırakmamalısınız. Hayvanlarda tuz zehirlenmesi ciddi semptomlara ve hatta ölüme neden olabilir.

  Uygun şekilde kullanıldığında ve saklandığında, tuz lambası uzun yıllar dayanıklıdır.

  Sonuç olarak;

  Himalaya tuz lambası ile ilgili sağlık taleplerinin arkasında hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Odaya cazip bir hava katabilir ve dinlendirici bir ortam yaratmaya yardımcı olur.

  Potansiyel sağlık faydalarını çevreleyen teoriler üzerine daha fazla araştırma gereklidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ