Tutku Meyvesi Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları

  Tutku Meyvesi Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları

  500’ün üzerinde çeşidi bulunan ve passion fruit ya da çarkıfelek meyvesi olarak da adlandırılan tutku meyvesi yüzlerce yıldır tüketilmektedir. Genellikle mor renklidir ve greyfurta benzer. Sert, sulu eti vardır ve içi tohumlardan oluşur. Meyvenin ekşi bir tadı vardır.

  Tutku meyvesi, diyabet tedavisine yardımcı olur, hatta kanseri ve artriti önlemeye yardımcı olur.

  Yüksek lif içeriği aynı zamanda sindirim sağlığını da geliştirir. Meyvede kan basıncını düzenleyen ve kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar vardır.

  Tutku Meyvesi Nedir?

  Tutku meyvesi, bir çeşit çarkıfelek olan Passiflora asmanın meyvesidir. Tutku meyvesi, düşük glisemik indeksi ve yüksek lif içeriği sayesinde şeker hastaları için bir nimettir.

  Lif ayrıca sindirim sağlığını da geliştirir. Ayrıca, tutku meyvesinde bağışıklığı artıran ve çeşitli kanser türleriyle mücadele eden antioksidanlar vardır.

  Tohumu da yenebilir ama tohumların ekşi ve mayhoş bir tadı vardır.

  Tutku Meyvesinin Besin Değeri

  BESİNLERBESİN DEĞERİRDI YÜZDESİ
  Enerji                                   97 Kcal                                  % 5                                      
  Karbonhidratlar23,38 g% 18
  Protein2.20 g% 4
  Toplam yağ0,70 g% 3
  Kolesterol0 mg0%
  Diyet lifi10.40 g% 27
  VİTAMİNLER
  Folat14 µg% 3
  Niasin1.500 mg% 9
  Piridoksin0.100 mg% 8
  B 2 vitamini0.130 mg% 10
  Tiamin0.00 mg0%
  A vitamini1274 IU% 43
  C vitamini30 mg% 50
  E vitamini0,02 µg<% 1
  K vitamini0.7 mg% 0.5
  ELEKTROLİTLER
  Sodyum0 mg0%
  Potasyum348 mg% 7
  MİNERALLER
  Kalsiyum12 mg% 1.2
  Bakır0,086 mg% 9.5
  Demir1,60 mg% 20
  Magnezyum29 mg% 7
  Fosfor68 mg% 10
  Selenyum0,6 µg% 1
  Çinko0,10 µg% 1
  BİTKİSEL BESİNLER
  Karoten-ß743 µg
  Kripto-ksantin-ß41 µg
  Likopen0 µg

  Tutku Meyvesinin Yararları Nelerdir?

  Diyabet tedavisine yardımcı olur

  Düşük glisemik indeks (GI) ve meyvenin yüksek lif içeriği, şeker hastaları için faydalıdır. Meyve ayrıca kalori alımını arttırmadan tok tutan bir lif türü olan pektin açısından da zengindir.

  Meyvedeki şeker yavaş yavaş kan dolaşımında emilir ve bu da ani ve keskin şeker yükselmeleri ve düşüşlerini önler.

  Araştırmalar, tutku meyvesinin hipoglisemik potansiyeli nedeniyle diyabet tedavisi için bir besin takviyesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. 

  Meyve ayrıca serum kolesterol seviyelerini düşürebilir ve insülinin işleyişini iyileştirebilir (insülin direncini azaltır).

  Kanserin önlenmesinde yardımcıdır

  Tutku meyvesi, kansere neden olan serbest radikallerle savaşan antioksidanlarla doludur. Ayrıca A vitamini, flavonoidler ve kanseri önlemeye yardımcı olan diğer fenolik bileşikler de içerir.

  Meyvenin içindeki bu bileşik, anti-kanser aktiviteleri gösteren chrysin’dir. Tutku meyvesindeki bir diğer önemli bileşik olan Piceatannol’un kolorektal kanser hücrelerini öldürdüğü bulunmuştur.

  Tutku meyvesi C vitamini de içerir. En güçlü antioksidan olan C vitamini vücuttaki serbest radikalleri yok eder ve kanser gibi hastalıkları önler.

  Kan basıncını düzenler ve kalbi korur

  Tutku meyvesi, kan basıncı seviyelerini düzenleyen önemli bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Kan damarlarını rahatlatır ve kan akışını artırır. Bu, kalp gerginliğini azaltır ve genel kalp sağlığını iyileştirir.

  Daha da önemlisi, vücut zarları arasındaki harekete genellikle yalnızca potasyum tarafından düzenlenen kanallardan izin verilir – bu mineralin çok önemli olmasının başka bir nedenidir.

  Bir Amerikan çalışması, tutku meyvesi kabuğu ekstresinin hipertansiyon için bir ilaç olarak kullanılabileceğini belirtmektedir.

  Tutku meyvesi içindeki piceatannol, çalışmalara göre, daha düşük kan basıncı seviyelerine yardımcı olmaktadır.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Tutku meyvesi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini, karoten ve kriptoksin içerir.

  C vitamini de beyaz kan hücresi aktivitesini uyarır ve bu da daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve yaygın rahatsızlıkların önlenmesi anlamına gelir.

  Sindirim sağlığını geliştirir

  Tutku meyvesi, büyük bir lif kaynağı olduğundan sindirim dostu bir diyete ideal bir katkıdır.

  Meyvenin, hem özü hem de kabuğu suda çözünebilir lif içerir, bu da laksatif olarak davranır ve bağırsak hareketini geliştirir.

  Bu diyet lifi kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve hatta fazla kolesterolü atardamarlardan ve kan damarlarından çıkarır.

  Beyin sağlığını geliştirir ve kaygıyı azaltır

  Beyin gelişiminden tutku meyvesindeki potasyum ve folat sorumludur. Birincisi kan akışını ve bilişini geliştirirken, ikincisi Alzheimer ve bilişsel gerilemeyi önler.

  Bazı kaynaklar, tutku çiçeğinin kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Meyve, iltihaplanmaya karşı savaşan antioksidanlar içerir. Ayrıca kaygı üzerinde biraz rahatlatıcı etkisi olabilir 

  Kemikleri güçlendirir

  Magnezyum, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından zengin olması, kemik hastalıklarını uzak tutmaya yardımcı olur. Mineraller kemik yoğunluğunu korur ve hatta osteoporozu engeller.

  Çalışmalar, tutku meyvesi kabuğu özütünün, artrit semptomlarını hafifletmek için iyi bir şekilde kullanılabilen anti-inflamatuar özelliklere de sahip olduğunu göstermiştir.

  Solunum hastalıklarının tedavisine yardımcı olur

  Tutku meyvesindeki biyoflavonoidlerin karışımı, solunum sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Çalışmalar, meyve ekstresinin astımı ve hatta öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Uyku kalitesini artırır

  Meyve, sakinleştirici bir bileşik içerir. Çalışmalar, tutku meyvesinin uykusuzluğu ve huzursuzluğu tedavi etmek için kullanıldığını göstermektedir.

  Kan dolaşımını artırır

  Tutku meyvesindeki potasyumun vazodilasyon özellikleri vardır. Meyve içindeki demir ve bakır ile birleştirildiğinde, en iyi şekilde çalışır.

  Demir ve bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yer alan temel bileşenlerdir. RBC sayısı arttığında, kan daha kolay akabilir.

  Tutku meyvesinin hamilelere faydası

  Tutku meyvesindeki folat, fetusun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur ve bebeklerde nöral tüp defektlerini önler. Meyve ayrıca hamilelik sırasında bağışıklık ve kemik sağlığını güçlendirir.

  Tutku meyvesi zayıflatır mı?

  Bununla ilgili az araştırma olmasına rağmen, bazı çalışmalar meyvedeki lifin kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Cildin sıkılaşmasını sağlar

  Meyve, özellikle cilt için faydalı bir besin olan A vitamininin büyük bir kaynağıdır.

  Tutku meyvesinde bulunan diğer antioksidanlar-C vitamini, riboflavin ve karoten gibi- cilt sağlığını artırır ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

  Tutku meyvesi, yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip olabilecek piceatannol açısından zengindir.

  Ancak bu alandaki somut araştırmalar sınırlıdır.

  Tutku Meyvesi Nasıl Yenir?

  Meyveyi bıçakla yarıdan kesin. İç kısımları (tohumlar ile birlikte) bir kaşıkla alın yiyin.

  Tohumları kabuktan ayıran zar ekşi olabilir. Üzerine biraz şeker serpip yiyebilirsiniz.

  Tutku meyvesi başka şekillerde de kullanılabilir. Yoğurtla karıştırıp salata soslarına ekleyebilir, tatlılarda ve içeceklerde de kullanabilirsiniz.

  Ancak kabuğu az miktarda siyanojenik glikozitler (siyanür kaynakları) içerdiğinden, kabuğunu yemeyin.

  Tutku Meyvesi Suyu Nasıl Yapılır?

  Bu, mükemmel soğutma etkisine sahip meyvenin suyu şu şekilde yapılır;

  – 5 veya 6 adet olgun sarı çarkıfelek meyvesi alın. 

  – Meyveyi uzunlamasına kesin ve kaşığın ucunu kullanarak eti çıkarın ve blendere koyun.

  – Üç kez su ekleyin ve blenderi bir dakika çalıştırın, böylece siyah tohumlar jöleden ayrılır. Fazla karıştırılmamalıdır, aksi takdirde tohumlar parçalanabilir.

  – Şimdi tohumları ayırmak ve her damlasını sıkmak için karışımı bir elekten geçirerek bir sürahiye süzün.

  – Yine tadı için üç kez soğuk su ve şeker ekleyin. 

  – Suyu bir sürahiye veya şişeye dökün ve soğutun. Yaklaşık 2 buçuk litre meyve suyu yapmak için 5 çarkıfelek meyvesi kullanılır.

  – Bu meyve suyu buzdolabında saklandığında 5 gün dayanabilir.

  Tutku Meyvesi Suyunun Faydaları Nelerdir?

  Tutku meyvesi vitaminler ve diğer hayati besinler açısından zengin olduğundan, suyunu içmenin sağlık açısından birçok faydası vardır.

  Bir bardak çiğ tutku meyvesi suyu yaklaşık 1771 IU A vitamini ve 1035 mcg beta karoten sağlarken, ham sarı tutku meyvesi suyu 2329 IU A vitamini ve 1297 mcg beta karoten içerir. 

  Tutku meyve suyunun faydaları şöyledir;

  – Bir bardak tutku meyvesi suyu mükemmel bir soğutma görevi görür. Ferahlatıcı soğuk tadı sayesinde midede yanma hissini iyileştirebilir. Sinirleri ve zihni rahatlatarak sakinleşmeye yardımcı olur.

  Tutku meyvesi suyu, bağırsak hareketine yardımcı olan müshil bir besindir. Sindirim problemleri ve kabızlık çekenler için faydalıdır.

  Tutku meyvesi suyu, kan basıncını düşüren, yatıştırıcı ve spazm önleyici etkiye sahip alkaloidler içerir.

  Tutku meyvesi suyu, meyvenin sarı ve mor renginden sorumlu olan beta karoten bakımından zengindir. Karaciğerde A vitaminine dönüştürüldüğü için pro-vitamin A olarak da adlandırılır. Bir antioksidan olarak kanseri, kalp hastalığını ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

  – İçerdiği beta karoten, kemik ve diş gelişimini destekler, vücut dokularını onarır ve gözlere fayda sağlamasının yanı sıra artrit, Parkinson hastalığı, kısırlık ve depresyon riskini azaltır.

  Tutku meyvesi B2 vitamini, B6 vitamini, folat ve kolin açısından zengindir. Tutku meyvesi suyu içmek, B vitaminleri, zihinsel sağlık ve beyin fonksiyonlarının yanı sıra sindirim sistemindeki mukus zarlarını desteklediği için faydalıdır. Bunun dışında kolesterol seviyesini düşürür ve dolaşımı iyileştirir.

  Tutku meyvesi suyu, sinirleri yatıştırır ve bu nedenle uykusuzluğa faydalıdır. 

  – Son derece besleyici ve sağlıklı olan bu meyve suyu, astım nöbetlerini yatıştırabilir. Astım semptomlarına neden olan histamini bloke etmeye yardımcı olan C vitamini içerir.

  – C vitamini, vücudun hastalıkları ve enfeksiyonları önlemesine ve bunlarla savaşmasına yardımcı olan bir antioksidandır. Ayrıca dokuların onarımını kolaylaştırarak yara iyileşmesini hızlandırır.

  – Aynı zamanda bol miktarda potasyum minerali içerir. Potasyum, böbreklerin düzgün çalışması ve kas kasılmaları için hayati öneme sahiptir ve özellikle sigara içenler, vejeteryanlar ve sporcular için faydalıdır.

  Tutku Meyvesinin Zararları Nelerdir?

  Hamilelik ve Emzirme Sırasında Sorunlar

  Tutku meyvesi yararlarında belirtildiği gibi, hamilelik sırasında yararlı olabilse de, çalışmalar hamilelik veya emzirme döneminde fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir. 

  Ameliyat Sırasında Sorunlar

  Meyve, merkezi sinir sistemini harekete geçirebildiğinden, cerrahi sırasında anesteziye müdahale edebilir. Planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce tüketmeyi bırakın.

  Lateks-Meyve Sendromuna Neden Olabilir

  Lateks alerjisi olan kişiler tutku meyvesine karşı daha duyarlı olabilir ve alerjik semptomlar yaşayabilir. Bu nedenle, bu tür bireyler tutku meyvesi tüketmekten kaçınmalıdır.

  Sonuç olarak;

  Tutku meyvesi lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Diyabet tedavisine yardımcı olabilir, kan basıncını düzenleyebilir ve ayrıca kanser riskini azaltabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ