Turunçgil Meyvelerinin Faydaları | diyetz

Turunçgil Meyvelerinin Faydaları

 

 

Tatlı, parlak renkli turunçgiller, kış günlerinde hayatımıza güneş ışığı getirir. Turunçgiller sadece lezzetli ve hoş değil aynı zamanda sağlığa birçok fayda sağlayan bir meyve grubudur.

 

Bu meyve sınıfı, limon, portakal ve greyfurt ve daha birçok melez ve çeşidi içerir. 

 

Bağışıklığı artırmaktan kansere karşı mücadeleye kadar bir sürü sağlık yararı vardır.

 

Turunçgil meyvelerin sağlık faydaları ve neden daha fazla tüketilmesi gerektiği bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

 

 

 

Turunçgil Nedir?

 

Turunçgiller çiçekli ağaçlar ve çalılar üzerinde yetişir. Avustralya, Yeni Gine ve muhtemelen Güneydoğu Asya’da çoğunlukla yetişir.

 

Günümüzde, tüm dünyada tropikal ve subtropikal iklimlerde yetiştirilmektedirler. Başlıca üretim merkezleri İspanya, Brezilya, Çin, ABD, Meksika ve Hindistan’dır.

 

İlginçtir, turunçgil meyvelerinin neredeyse üçte biri meyve suları yapmak için kullanılır.

 

Yıl boyu her türlü narenciye çeşidini bulabilirsiniz. Kuzey Yarımküre’de portakal ve greyfurtların en yoğun mevsimi, Aralık ayının ortasından Nisan ayına kadar uzanır.

 

İşte bazı popüler narenciye çeşitleri:

  • Portakal
  • Mandalina
  • Limon
  • Greyfurt
  • Diğer çeşitler

 

Bu meyveleri tüketmenizin faydaları şunlardır:

 

 

 

 

Vitaminler ve Bitki Bileşiklerinden Zenginler

 

Turunçgiller, bağışıklık sistemini güçlendiren ve cildinizi pürüzsüz ve esnek tutan bir besin olan  C vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

 

Yalnızca orta boy bir portakal günde ihtiyacınız olan tüm C vitamini miktarına sahiptir.

 

 Turunçgil meyveleri ayrıca B vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır gibi vücudunuzun çalışması için gereken diğer vitamin ve mineralleri içerir.

 

Buna ek olarak, anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olan bitki bileşiklerin bakımından zengindirler.

 

Bu bileşikler, 60’dan fazla çeşit flavonoid, karotenoid ve uçucu yağ içerir ve çoğu narenciye meyvesinin sağlık yararlarından sorumludurlar.

 

 

 

İyi Bir Lif Kaynağıdırlar

 

İlginizi Çekebilir  Siyah Noktalar için Evde Uygulayabileceğiniz Bitkisel Çözümler

Turunçgiller iyi bir lif kaynağıdır. Sadece bir fincan kesilmiş portakal dört gram lif içerir. Lif, sindirim sağlığının iyileştirilmesi ve kilo kaybı sağlaması da dahil olmak üzere birçok sağlık faydasına sahiptir.

 

Portakal, özellikle düşük çözünürlüklü kolesterol seviyesine yardımcı olan lif türü çözünür lif bakımından yüksektir.

 

 

 

Turunçgil Meyvelerinin Kalorisi Düşüktür

 

Tükettiğiniz kaloriye dikkat ediyorsanız, narenciye iyi bir seçimdir. Az kalorilidirler, ancak su ve lif içeriği sizi tok tutmaya yardımcı olur.

 

24 yıl boyunca insanların yeme alışkanlıklarını inceleyen bir 2015 çalışması, turunçgil meyve tüketiminin kilo kaybına bağlı olduğunu ortaya koymuştur.

 

 

 

Böbrek Taşı Riskini Azaltırlar

 

Böbrek taşları ağrılı mineral kristallerdir. İdrarınız yoğunlaştığında veya idrarda taş oluşturan minerallerin miktarı normalden yüksek olduğunda form oluşturabilirler.

 

Böbrek taşının bir türü idrarda düşük sitrat düzeylerinden kaynaklanmaktadır. Çoğu meyve ve sebze, özellikle turunçgiller, idrarda bulunan sitrat seviyelerini yükselterek böbrek taşı riskini düşürür.

 

Turunçgil suları içmek ve bu meyveleri yemek, potasyum sitrat takviyeleri için doğal bir alternatif sunabilir.

 

 

 

Kansere Karşı Savaşmaya veya Korumaya Yardımcı Olurlar

 

Birçok çalışma narenciye ile bazı kanser türlerinin riskini azalttığını belirledi. Bir çalışmada, günde bir greyfurt yiyenler veya bir greyfurt suyu içen kişilerde, akciğer kanseri riski daha düşüktü.

 

Diğer çalışmalar, narenciyelerin özofageal, mide, göğüs ve pankreas kanserlerine karşı da koruyucu olabileceğini belirtmektedir.

 

Bu meyveler, kansere karşı korunmaya yardımcı olabilecek, flavonoidler de dahil olmak üzere, bir dizi bitki bileşiği içerir.

 

Bu flavonoidlerin bazıları antioksidanlar gibi davranır ve kanser de dahil olmak üzere bazı dejeneratif hastalıklardan sorumlu bazı genlerin ekspresyonunu bloke eder.

 

Turunçgil meyveler, aynı zamanda, kanserleri baskı altına alarak, yeni kanser oluşumunu engelleyerek ve kanserojen maddeleri inaktif hale getirerek kansere karşı mücadeleye yardımcı olurlar.

 

İlginizi Çekebilir  Limonene Nedir, Ne İşe Yarar?

 

 

Kalp Sağlığını Artıran Besin Öğeleri İçerirler

 

Turunçgil meyveler, kalbiniz için faydalıdır. Nitekim, Japon bir araştırmada, bu meyveleri daha yüksek miktarlarda yiyen insanlarda kalp hastalığı ve inme oranları daha düşük bulundu.

 

Ayrıca, bir 2017 incelemesi, greyfurtların sistolik kan basıncında bir düşüş ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Turunçgil meyvelerindeki çeşitli bileşikler, kalp sağlığının belirteçlerini iyileştirebilir.

 

Örneğin, çözünebilir lif ve flavonoidler, “iyi” HDL kolesterolü yükselterek ve “kötü” LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürerek kolesterol seviyelerini düzenler.

 

Naringin adı verilenler de dahil olmak üzere turunçgil meyvelerindeki flavonoidlerin birçoğu kalbe çeşitli şekillerde fayda sağlayan güçlü antioksidanlardır.

 

 

 

Beyni Korurlar

 

Turunçgil meyvelerdeki flavonoidler sinir sistemindeki hücrelerin parçalanmasından kaynaklanan Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

 

Kısmen, bu hastalıklara iltihap neden olur. Turunçgil meyvelerinde bulunan flavonoidler, sinir sisteminin bozulmasına neden olan olay zincirine karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

Hesperidin ve apigenin de dahil olmak üzere spesifik flavonoid türleri, beyin hücrelerini korumak ve farelerde ve test tüp çalışmalarında beyin işlevini artırdığı gösterilmiştir.

 

Yaşlı yetişkinlerde yapılan çeşitli araştırmalar da turunçgil sularının beyin fonksiyonunu artırabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Turunçgil Meyvelerinin Dezavantajı

 

Turunçgiller genel olarak sağlıklı olmasına rağmen, potansiyel bir kaç olumsuz yan etkisi de vardır.

 

 

 

Yüksek Miktarda Tüketildiğinde Diş Çürüklerine Neden Olabilir

 

Çok fazla turunçgil yenmesi veya meyve sularının içilmesi, diş çürükleri riskini artırır. Bunun nedeni, turunçgillerin asitlerinin diş minesini aşındırmasıdır.

 

 

 

Meyve Suyu, Meyvenin Kendisi Kadar Sağlıklı Değildir

 

Portakal ve greyfurt gibi meyve suları pek çok C vitamini ve diğer meyvelerde bulunan besin maddelerini içeriyor olsa da, çok sağlıklı değildirler.

 

İlginizi Çekebilir  Sodyum Klorür Nedir?

Çünkü meyve suyu, bir bütün meyveden, çok daha fazla şeker ve daha az lif verir. Bu bir problemdir ve iki nedeni vardır.

 

İlk olarak, porsiyon başına daha fazla şeker daha fazla kaloriye dönüşür. Meyve suyu ve diğer yüksek kalorili içeceklerin içilmesi, kilo almanıza neden olabilir.

 

İkincisi, vücudunuz fruktoz miktarını (meyve suyundaki şekerin türü) yüksek tuttuğunda, hızla kan dolaşımınızda emilir ve karaciğerinize gönderilir.

 

Karaciğeriniz işleyebildiğinden daha fazla fruktoz alırsa, ekstra fruktozun bir kısmını yağ haline getirir. Zamanla, bu yağ depoları yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir.

 

Her seferinde daha az miktar alacağınız düşünüldüğünde, bütün meyveden fruktoz almak bir sorun değildir. Ayrıca meyvede bulunan fruktoz, kan dolaşımınızda daha yavaş absorbe edilir.

 

 

 

Greyfurt belirli ilaçlarla etkileşime girebilir

 

Bazı ilaçları alıyorsanız, greyfurt yemek veya greyfurt suyu içmek sorun olabilir. Bağırsağınızda bazı ilaçların emilimini azaltacak bir enzim var.

 

Greyfurtlu bir kimyasal olan Furanokoumarin bu enzime bağlanır ve düzgün çalışmasını önler.

 

Sonuç olarak, vücudunuz beklediğinden daha fazla ilaç emer. Furanokoumarin de tangelos ve Sevilla portakallarında (marmelat türüdür) bulunur.

 

Greyfurttan etkilenen bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar şunlardır:

 

  • Lipitor ve Zocor da dahil olmak üzere yüksek kolesterol için bazı statinler
  • Plendil ve Procardia da dahil olmak üzere, yüksek tansiyon için bazı kalsiyum kanal blokerleri
  • Siklosporin, bir immünosupresan ilaç
  • Bazı benzodiazepinler, Valium, Halcion ve Versed dahil
  • Allegra, Zoloft ve Buspar dahil olmak üzere diğer ilaçlar

 

Sonuç olarak;

Turunçgil meyvelerin birçok sağlık faydası var. Besleyicidir ve kanser, kalp hastalığı, beyin fonksiyon bozukluğu ve böbrek taşları gibi çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayabilen bitki bileşikleri içerirler.

 

Ancak, yüksek şeker içeriği sorunlara yol açabileceğinden meyve suyundan ziyade meyvenin kendisini tüketin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ