Trüf Mantarının Şaşırtıcı Sağlık Faydaları | diyetz

  Trüf Mantarının Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

   

  Trüf mantarı, diğer bir adıyla yer mantarı, belirli ağaçların özellikle de meşe ağaçlarının köklerine yakın yerlerde yetişen mantar türüdür.

  Siyah yer mantarı, beyaz yer mantarı, gibi birçok farklı çeşidi vardır – her biri lezzet, görünüm ve fiyat açısından farklılıklar gösterir.

  Güçlü ve keskin aromasına ek olarak, oldukça besleyicidir ve birçok fayda sağlar.

  Bu yazıda “trüf mantarı nedir”, “trüf mantarı faydaları” ve “trüf mantarı nasıl yenir” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

  Trüf mantarı besin değeri

  Bu mantar, etkileyici bir besin profiline sahiptir ve birçok önemli vitamin ve mineral içerir.

  Karbonhidrat, protein ve lif oranı yüksektir ve hem doymuş, hem de doymamış yağ asitleri ve C vitamini, fosfor, sodyum, kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir gibi mikro besinler içerir.

  Araştırmalar trüf mantarı yararları arasında, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm dokuz temel amino asitleri sağlaması olduğunu, bu nedenle eksiksiz bir protein kaynağı olduğunu belirtmektedir.

  Besin profilinin farklı trüf mantarı çeşitleri arasında değişebileceğini unutmayın. Örneğin, çalışmalar, beyaz trüf mantarının, siyah ve diğer türlere göre protein, yağ ve lif bakımından daha yüksek olduğunu göstermektedir.

   

   

  Trüf Mantarı Faydaları

   

  Trüf mantarı yüksek oranda antioksidan içerir

  Bu mantar çeşidi, serbest radikallerle savaşmaya ve hücrelerdeki oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olan büyük bir antioksidan kaynağıdır.

  Çalışmalar, antioksidanların sağlık için önemli olduğunu ve hatta kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini düşürdüğünü göstermektedir.

  Tam miktarlar farklı türler arasında değişse de, C vitamini, likopen, gallik asit ve homojenik asit gibi antioksidanlar içerir.

  Antioksidan içeriklerinden dolayı, test tüpü çalışmaları hem siyah hem de beyaz trüf mantarının kanser hücrelerini öldürmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  trüf mantarı nedir

   

  Anti-bakteriyel özellikler

  İçerdiği önemli besin ve antioksidanlara ek olarak, bu mantar çeşiti ayrıca belirli bakteri türlerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Bir test tüpü çalışması, çölde yetişen trüf mantarından elde edilen ekstrenin, Staphylococcus aureus’un büyümesini % 66’ya kadar engellediğini göstermiştir. Bu bakteriler insanlarda çok çeşitli hastalıklara neden olur.

   

   

  Kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur

  Şu anda kanıtlar test tüpü çalışmaları ile sınırlı olsa da, bazı araştırmalarda bu mantar türünün güçlü antikanser özelliklere sahip olabileceğini belirtiliyor.

  Örneğin, bir test tüpü çalışması, farklı trüf mantarlarından ekstrakte edilen bileşiklerin karaciğer, akciğer, kolon ve göğüs tümör hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Bir başka test tüpü çalışmasında, hem siyah hem de beyaz türlerden alınan ekstraktların servikal, meme ve kolon kanseri hücreleri üzerinde antikanser etkisi gösterdiği bulunmuştur.

  Ancak bu mantarın konsantre özüt formundan ziyade yenildiğinde insanlarda kanser gelişimini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için başka çalışmaların da yapılması gerekir.

   

  İlginizi Çekebilir  Keten Tohumu Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

  İnflamasyon, vücudun enfeksiyona ve hastalığa karşı kendisini savunmasına yardımcı olan bağışıklık fonksiyonunun hayati bir parçasıdır.

  Ancak uzun vadede yüksek düzeyde inflamasyonun devam etmesi, kronik hastalığa neden olmaktadır.

  Bazı araştırmalar, trüf mantarının inflamasyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu ve bağışıklığı güçlendirdiğini belirtiyor.

   

   

  Trüf mantarı nasıl yenir?

  Özel pazarlarda yaygın olarak bulunan siyah trüf mantarı, en yaygın çeşitlerinden biridir ve beyaz olanı gibi diğer türlerden daha ekonomiktir.

  Trüf mantarını garnitür olarak kullanabilir, salata ve çorbalara ekleyebilirsiniz. Hatta ana yemek olarak da yapabilirsiniz.

  Alternatif olarak, lezzetli bir öğün için en sevdiğiniz tariflerde kullanmak üzere bir parça trüfü zeytinyağı veya oda sıcaklığındaki tereyağıyla karıştırabilirsiniz.

  Soslar, makarna ve et ya da deniz mahsulleri yemeklerinde de kullanabilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Trüf mantarı, çeşitli yemeklerde kullanılan bir çeşit mantardır.

  Farklı lezzet ve aromasına ek olarak,  yüksek oranda besleyicidir, antioksidanlar açısından zengindir ve antibakteriyel, antikanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ