Trüf Mantarı ve Trüf Yağı Faydaları, Zararları, Besin Değeri

  Trüf Mantarı ve Trüf Yağı Faydaları, Zararları, Besin Değeri

  Trüf mantarı, diğer bir adıyla yer mantarı, belirli ağaçların özellikle de meşe ağaçlarının köklerine yakın yerlerde yetişen mantar türüdür.

  Siyah yer mantarı, beyaz yer mantarı, gibi birçok farklı çeşidi vardır – her biri lezzet, görünüm ve fiyat açısından farklılıklar gösterir.

  Güçlü ve keskin aromasına ek olarak, oldukça besleyicidir ve birçok fayda sağlar.

  Yazıda “trüf mantarı nedir”, “trüf mantarı faydaları” ve “trüf mantarı nasıl yenir” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

  Trüf Mantarı Besin Değeri

  Bu mantar, etkileyici bir besin profiline sahiptir ve birçok önemli vitamin ve mineral içerir.

  Karbonhidrat, protein ve lif oranı yüksektir ve hem doymuş, hem de doymamış yağ asitleri ve C vitamini, fosfor, sodyum, kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir gibi mikro besinler içerir.

  Araştırmalar trüf mantarı yararları arasında, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm dokuz temel amino asitleri sağlaması olduğunu, bu nedenle eksiksiz bir protein kaynağı olduğunu belirtmektedir.

  Besin profilinin farklı trüf mantarı çeşitleri arasında değişebileceğini unutmayın. Örneğin, çalışmalar, beyaz trüf mantarının, siyah ve diğer türlere göre protein, yağ ve lif bakımından daha yüksek olduğunu göstermektedir.

  Trüf Mantarı Yararları Nelerdir?

  trüf mantarı nedir

  Yüksek oranda antioksidan içerir

  Bu mantar çeşidi, serbest radikallerle savaşmaya ve hücrelerdeki oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olan büyük bir antioksidan kaynağıdır.

  Çalışmalar, antioksidanların sağlık için önemli olduğunu ve hatta kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini düşürdüğünü göstermektedir.

  Tam miktarlar farklı türler arasında değişse de, C vitamini, likopen, gallik asit ve homojenik asit gibi antioksidanlar içerir.

  Antioksidan içeriklerinden dolayı, test tüpü çalışmaları hem siyah hem de beyaz trüf mantarının kanser hücrelerini öldürmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Anti-bakteriyel özelliklere sahiptir

  İçerdiği önemli besin ve antioksidanlara ek olarak, bu mantar çeşiti ayrıca belirli bakteri türlerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Bir test tüpü çalışması, çölde yetişen trüf mantarından elde edilen ekstrenin, Staphylococcus aureus’un büyümesini % 66’ya kadar engellediğini göstermiştir. Bu bakteriler insanlarda çok çeşitli hastalıklara neden olur. 

  Kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur

  Şu anda kanıtlar test tüpü çalışmaları ile sınırlı olsa da, bazı araştırmalarda bu mantar türünün güçlü antikanser özelliklere sahip olabileceğini belirtiliyor.

  Örneğin, bir test tüpü çalışması, farklı trüf mantarlarından ekstrakte edilen bileşiklerin karaciğer, akciğer, kolon ve göğüs tümör hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Bir başka test tüpü çalışmasında, hem siyah hem de beyaz türlerden alınan ekstraktların servikal, meme ve kolon kanseri hücreleri üzerinde antikanser etkisi gösterdiği bulunmuştur.

  Ancak bu mantarın konsantre özüt formundan ziyade yenildiğinde insanlarda kanser gelişimini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için başka çalışmaların da yapılması gerekir. 

  İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

  İnflamasyon, vücudun enfeksiyona ve hastalığa karşı kendisini savunmasına yardımcı olan bağışıklık fonksiyonunun hayati bir parçasıdır.

  Ancak uzun vadede yüksek düzeyde inflamasyonun devam etmesi, kronik hastalığa neden olmaktadır.

  Bazı araştırmalar, trüf mantarının inflamasyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu ve bağışıklığı güçlendirdiğini belirtiyor. 

  Trüf Mantarı Nasıl Yenir?

  Özel pazarlarda yaygın olarak bulunan siyah trüf mantarı, en yaygın çeşitlerinden biridir ve beyaz olanı gibi diğer türlerden daha ekonomiktir.

  Trüf mantarını garnitür olarak kullanabilir, salata ve çorbalara ekleyebilirsiniz. Hatta ana yemek olarak da yapabilirsiniz.

  Alternatif olarak, lezzetli bir öğün için en sevdiğiniz tariflerde kullanmak üzere bir parça trüfü zeytinyağı veya oda sıcaklığındaki tereyağıyla karıştırabilirsiniz.

  Soslar, makarna ve et ya da deniz mahsulleri yemeklerinde de kullanabilirsiniz.

  Trüf Yağı Nedir?

  Trüf yağı, kolesterolü düşürme, diyabet riskini azaltma, dolaşımı iyileştirme, iltihabı azaltma, antioksidan seviyelerini artırma ve bağışıklık sistemini güçlendirme yeteneğini içeren, sayısız kullanım ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir.

  Yan etkileri açısından kan şekerinde ve kan basıncında tehlikeli düşüşlere neden olabilirken, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara ve cilt iltihabına da neden olabilir.

  Farklı sağlık yararları olan saf trüf yağı, çok daha az yaygın ve çok daha pahalıdır. 

  Trüf Yağının Kullanım Alanları

  Diğer birçok bitkisel yağın aksine, trüf yağı nadiren pişirilir. Bunun nedeni muhtemelen bu yağın pahalı olması ve aromanın kolayca bozulabilmesidir. Çoğu zaman trüf aroması sağlamak için hazırlandıktan sonra yemeğin üzerine bir bitirme yağı olarak kullanılır.

  Trüf Yağının Faydaları Nelerdir?

  Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, iltihabi durumlar, zayıf dolaşım ve zayıf bağışıklık sistemi ile kronik hastalık riski taşıyan kişiler trüf yağı kullanabilir.

  Bununla birlikte, piyasadaki birçok trüf yağının, gerçek trüf mantarının sağlığa olan faydalarından hiçbirini sağlamadığını, sadece bu değerli mantarların lezzetini sağladığını belirtmek önemlidir.

  Kalp sağlığını iyileştirebilir

  Trüf yağının çoğunluğunun hazırlandığı zeytinyağı, muhtemelen yüksek seviyelerde tekli doymamış yağlara sahiptir ve muhtemelen yağ asitlerinin “kötü” formu olan LDL kolesterolü azaltarak kolesterol seviyelerini dengeleyebilir.

  Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler durumlar için daha düşük bir risk ile sonuçlanır. Ayrıca, bu yağın saf formu, kan damarları ve atardamarlar üzerindeki baskıyı azaltabilen düşük kan basıncı ile bağlantılıdır.

  İnflamasyonu azaltabilir

  Trüf mantarı, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu da onları eklem ağrısı ve artritin yanı sıra gastrointestinal sıkıntı, solunum yolu enfeksiyonları ve cilt tahrişi için mükemmel bir çare haline getirir.

  Bu durumları yaşayan kişiler, trüf yağını doğrudan tüketmek yerine topikal bir ilaç olarak kullanabilir. Hem saf yağ hem de sentetik trüf yağı, iltihaplanmaya bir dereceye kadar yardımcı olabilir.

  Dolaşımı arttırabilir

  Trüf yağı, dolaşım için çok iyi olabilecek bazı antikoagülan yetenekler göstermiştir. Bu, vücutta pıhtı geliştirme riskini azaltabilirken, aynı zamanda makul bir şekilde vücudun çeşitli bölgelerine kaynakların uygun şekilde oksijenlenmesini ve dağıtımını sağlar. 

  Diyabeti yönetmeye yardımcı olabilir

  Zeytinyağı, kan şekeri düzeylerini düşürme konusunda kanıtlanmış bir yeteneğe sahip olabilir; bu, diyabetli veya hastalık riski yüksek kişiler için faydalıdır.

  Trüf yağının tipik olarak zeytinyağı veya trüf aromalı üzüm çekirdeği yağından yapıldığı göz önüne alındığında, yağın tüketimi, tip 2 diyabetin önlenmesi ve yönetimi için avantajlıdır

  Antikanser potansiyeli olabilir

  Trüf mantarının antioksidanlar açısından zengin olduğu bilinmektedir ve tümör oluşumunun önlenmesi ile bağlantılıdır. Bu nedenle, saf trüf yağı benzer özelliklere sahip olabilir ancak bu konuda araştırmalar sınırlıdır.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Gerçek trüf yağı bağırsaklar, solunum sistemi ve ağız dahil olmak üzere bağışıklık sistemini içten dışa güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu yağın, esas olarak zeytinyağından yapılan ucuz versiyonları, antibakteriyel etkiye sahip olmayabilir.

  Trüf Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

  Trüf mantarı yağının cilt iltihabı ve çeşitli ilaçlar ve tıbbi durumlarla ilgili komplikasyonlar dahil olmak üzere birkaç potansiyel yan etkisi vardır.

  Tansiyon

  Trüf yağı, esas olarak trüf aromalı veya konsantre zeytinyağından yapıldığından, zeytinyağı ile aynı kan basıncını düşürücü özelliklere sahiptir.

  Bununla birlikte, halihazırda tansiyon ilacı kullanan biri için bu, önemli bir düşüşe yol açabilir ve tehlikeli olabilen hipotansiyona neden olabilir.

  Kan Şekeri

  Benzer şekilde, trüf yağı vücuttaki insülin ve glikoz seviyelerini düzenleme ve kan şekerini düşürme yeteneğine sahip olabilir.

  Kan şekerini düşürücü ilaç kullanan şeker hastaları için bu, kan şekerinin çok düşük olduğu bir durum olan hipoglisemi ile sonuçlanabilir.

  Cilt Tahrişi

  Bu yağı kullanırken cilt tahrişi meydana gelebilir. Basit topikal dermatit ve tahriş açısından hassas cilde sahip kişiler bu yağdan uzak durmalıdır.

  Gastrointestinal Problemler

  Büyük miktarlarda tüketildiğinde, trüf yağı mide ağrısı, ishal, mide bulantısı ve hatta kusma şeklinde gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir. Bununla birlikte, lezzet oldukça güçlü olduğu için trüf yağı genellikle gıdalara ölçülü olarak uygulanır. Günde bir yemek kaşığından fazlası tavsiye edilmez.

  Sonuç olarak;

  Trüf mantarı, çeşitli yemeklerde kullanılan bir çeşit mantardır.

  Farklı lezzet ve aromasına ek olarak,  yüksek oranda besleyicidir, antioksidanlar açısından zengindir ve antibakteriyel, antikanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ