Triphala Nedir, Nasıl Kullanılır? | diyetz

Triphala Nedir, Nasıl Kullanılır?

  • 4.197 kez görüntülendi.

 

Triphala Hindistan’nın geleneksel tıp sistemi Ayurveda’da 1.000 yıldan uzun süredir iyileştirici bir çare olarak kullanılan bitkisel bir karışımdır. Bu bitkisel karışım Hindistan’a özgü üç tıbbi bitkiden oluşur ve çok sayıda sağlık faydasından dolayı, dünya genelinde giderek popüler hale gelmeye başlamıştır.

 

triphala zararları

 

Triphala nedir?

Triphala Ayurveda tıbbında antik çağlardan beri mide hastalıklarından dental boşluklara kadar değişen rahatsızlıklar için çok amaçlı bir tedavi olarak kullanılmıştır. Ayrıca ömrü uzattığı ve genel sağlığı geliştirdiği düşünülmektedir. Birkaç  şifalı ottan oluşan bir karışımdır.

Triphala, Hindistan’a özgü aşağıdaki üç bitkinin kurutulmuş meyvelerinin bir karışımıdır.

 

 

Amla (Emblaica officinalis)

 

Daha çok Hint bektaşi üzümü olarak bilinen amla, Ayurvedik tıpta önemli bir rol oynamaktadır. Hindistan’da bilinen en eski yenilebilir meyvelerden biridir. Meyvenin ekşi, keskin bir tadı vardır ve lifli bir dokuya sahiptir.

 

Hint bektaşi üzümü ve özü, kabızlık gibi belirtileri tedavi etmek için Ayurvedik tıpta kullanılır ve ayrıca kanseri önlediği de bilinmektedir. C vitamini, amino asitler ve diğer bazı mineralleri yüksek oranda içerir. Ayrıca fenoller, taninler, fillumbelik asit, rutin, curcuminoidler ve emblikol gibi güçlü bitki bileşikleri sağlar.

 

 

Bibhitaki (Terminalia bellirica)

 

Terminalia bellirica, Güneydoğu Asya’da yaygın olarak yetişen bir ağaçtır. Ağacın meyvesinin bakteriyel ve viral enfeksiyonlar gibi yaygın rahatsızlıkların tedavisi için kullanıldığı ve Ayurveda tıbbında “Bibhitaki” olarak geçtiği bilinir.

Bibhitaki, tıbbi niteliklerinden sorumlu olduğu düşünülen birçok güçlü bitki bileşimi ile birlikte tanenler, ellagik asit, gallik asit, lignanlar ve flavonlar içerir.

 

Bibhitakinin, anti-inflamatuar özellikleri araştırılmıştır. Bir çalışmada, 500 mg’lık Terminalia bellirica, vücutta ürik asidin birikmesi ile karakterize, inflamatuar bir durum olan gut hastalarında ürik asit düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

Bibhitaki, Ayurvedik tıpta şeker hastalığını ve kan şekeri bozukluğunu tedavi etmek için de kullanılır. Bunun nedeni, Bibhitaki’nin, gallik asit ve ellagik asitin( kan şekeri düzeyleri, insülin duyarlılığı ve vücut ağırlığı üzerinde olumlu etkileri olan iki fitokimyasal) oranının yüksek olmasıdır.

 

Bu bitki kimyasalları, pankreasta insülin sekresyonunu artırmaya yardımcı olur ve hayvan çalışmalarında yüksek kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir.

 

 

Haritaki (Terminalia chebula)

 

Terminalia chebula Ortadoğu, Hindistan, Çin ve Tayland’da yetişen şifalı bir bitkidir. Bu bitki Ayurveda’da “Haritaki” olarak bilinir ve burada Terminalia chebula ağacının küçük yeşil meyvesi ilaç olarak kullanılır. Triphala’nın ana bileşenlerinden biridir.

 

Haritaki, Ayurveda’da büyük saygı görür ve sıklıkla “ilaçların kralı” olarak anılır. Antik çağlardan beri kalp hastalığı, astım, ülser ve mide rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Haritaki, terpenler, polifenoller, antosiyaninler ve flavonoidler gibi fitokimyasal maddeler içerir ve bunların hepsi güçlü sağlık faydalarına sahiptir. Araştırmalar, haritakinin güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

 

Ayrıca, haritaki yaygın olarak Ayurveda tıbbında kabızlık gibi sindirimsel sorunları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Hayvan çalışmaları, haritaki tedavisinin bağırsak geçiş süresini artırdığını ve kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

 

Triphala Faydaları

Triphala, birçok yaygın rahatsızlığın tedavisinde ve kronik hastalığın önlenmesinde kullanılmaktadır. İşte triphala kullanımı ve faydaları

 

 

Anti-inflamatuar özellikleri vardır

 

Triphala vücudun koruyucu işlevlerini yerine getiren bir takım antioksidanlar içerir. C vitamini, flavonoidler, polifenoller, taninler ve saponinler ile birlikte diğer güçlü bitki bileşiklerine sahiptir.

Bu bileşikler, hücrelere zarar veren ve kronik hastalığa katkıda bulunan serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle mücadele sağlar.

Antioksidanlar, kalp rahatsızlığı, bazı kanserler, şeker hastalığı ve erken yaşlanma riskini azaltır. Hayvan çalışmalarında, triphalanın artrite bağlı yanma ve hasarı azalttığı belirtilmiştir.

 

 

Belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar

 

Triphalanın test tüpleri ve hayvan çalışmalarında bazı kanserlere karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Örneğin farelerde lenfomanın yanı sıra mide ve pankreas kanser hücrelerinin büyümesini engellediği belirtilmiştir.  Bu bitkisel ilaç aynı zamanda test tüpü çalışmalarında kolon ve prostat kanseri hücresi ölümünü de tetikledi.

 

Araştırmacılar triphalada bulunan gallik asit ve polifenoller gibi güçlü antioksidanların kanserle mücadele özelliklerinden sorumlu olabileceğini belirtti.

 

 

Diş hastalıklarına ve diş boşluklarına karşı koruma sağlar

 

Triphala diş sağlığına çeşitli şekillerde yarar sağlar. Boşlukların ve diş eti iltihabının ortak bir nedeni olan plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

143 çocukla yapılan bir çalışma triphala özü içeren bir gargara uygulanmasının, ağızda plak oluşumunu, diş eti iltihaplanmasını ve bakteri üremesini azalttığını buldu.

 

 

Triphala ile bölgesel zayıflama

 

Bazı çalışmalar triphalanın özellikle göbek bölgesinde yağ kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, triphala ile desteklenmiş sıçanlar, triphala kullanmayan sıçanlara kıyasla, vücut ağırlığı, enerji alımı ve vücut yağında daha belirgin azalma yaşadılar.

 

 

Doğal müshil olarak kullanılabilir

 

Triphala antik çağlardan beri kabızlık gibi sindirim konularında doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu müshil ilaçlarına alternatif bir seçenektir ve etkinliği birçok çalışmada test edilmiştir.

Gastrointestinal bozuklukları olan hastalarda yapılan bir çalışmada, triphala, kabızlık, karın ağrısı ve gaz sıklığını azalttı ve bağırsak hareketlerinin sıklığını ve tutarlılığını geliştirdi.

 

 

triphala tozu

 

Triphala Zararları

 

Bu bitkisel ilaç genellikle güvenli kabul edilir ve potansiyel sağlık yararları vardır, ancak bazı insanlarda yan etkiler görülebilir.

Örneğin doğal müshil etkileri nedeniyle özellikle yüksek dozlarda ishal ve sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.

 

Hamile veya emzikli kadınlar için önerilmez ve çocuklara verilmemelidir. Bu popülasyonlarda triphala kullanımı hakkında bilimsel bir araştırma bulunmamakta ve güvenliği garanti edilememektedir.

Ayrıca, Warfarin gibi kan incelticiler de dahil bazı ilaçların etkilerini azaltabilir.

 

Bu bitkisel ilacın ana bileşenlerinden biri olan Hint bektaşi üzümü bazı insanlarda kanama ve morarma riskini artırabilir ve kanama bozukluğu olanlar için güvenli olmayabilir.

Bu nedenlerden ötürü, triphala veya başka doğal tedavileri kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

 

 

Triphala Nasıl Kullanılır?

 

Triphala kapsül, toz veya sıvı gibi birçok formda bulunur. Maksimum emilim için boş karna yemekler arasında kullanmak gerekir.

Tipik olarak, önerilen dozlar günde 500 mg’dan bir grama kadar değişir, ancak kabızlık gibi belirtileri tedavi etmek için daha büyük miktarlar kullanılabilir.

 

Triphala tozu ılık su ve bal ile karıştırılabilir ve yemeklerden önce alınabilir.

Büyük dozda kullanıldığında, ishal gibi sindirim semptomlarına neden olabilir, bu nedenle daha küçük bir doz ile başlamak ve yavaş yavaş önerilen alıma kadar artırmak en iyisidir.

 

Sonuç olarak;

Triphala birçok hastalığa karşı popüler bir bitkisel ilaçtır ve eski bir Ayurvedik tedavi yöntemidir. Araştırmalar iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabileceğini ve test tüpü çalışmaları da bazı kanserlere karşı koruyucu bir etki gösterdiğini ileri sürüyor.

Ayrıca aşırı plak ve diş eti iltihabı gibi kabızlık ve diş sorunları için doğal bir alternatif tedavi olarak da kullanılır. Bölgesel zayıflama sağlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ