Triphala Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

 

Triphala’yı hiç duymamış olabilirsiniz, 1.000 yıldan uzun bir süredir iyileştirici bir çare olarak kullanılmaktadır. Bu bitkisel karışım Hindistan’a özgü üç tıbbi bitkiden oluşur.

 

Geleneksel Ayurvedik tıpta, 3000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıkan dünyanın en eski tıbbi sistemlerinden biridir. Çok sayıda sağlık faydasından dolayı, Triphala dünya genelinde giderek popüler hale geldi.

 

 

 

Triphala Nedir?

Triphala, geleneksel Ayurvedik tıpta antik çağlardan beri mide hastalıklarından dental boşluklara kadar değişen semptomlar için çok amaçlı bir tedavi olarak kullanılmıştır. Ayrıca ömrü ve genel sağlığı geliştirdiği düşünülmektedir.Çoklu ilaç olarak kabul edilir, yani birkaç şifalı ottan oluşur.

 

Poliherbal formülasyonlar, hastalık önleme ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesini vurgulayan geleneksel bir sistem olan Ayurveda tıbbında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Sinerjik otları birleştirmenin ekstra terapötik etkinlik sağladığına ve tek başına alınan herhangi bir bileşenden daha güçlü bir muamele olduğuna inanılmaktadır.

 

Triphala, Hindistan’a özgü aşağıdaki üç bitkinin kurutulmuş meyvelerinin bir karışımıdır.

 

 

 

 

Amla (Emblaica officinalis)

Daha çok Hint bektaşi üzümü olarak bilinen amla, Ayurvedik tıpta önemli bir rol oynamaktadır. Hindistan’da bilinen en eski yenilebilir meyvelerden biridir.

 

Hint bektaşi üzümü Hindistan’da yetişen küçük ila orta boy ağaçların yenilebilir meyvesidir. Üzümlerin ekşi, keskin bir tadı vardır ve lifli bir dokuya sahiptir. Bu sebeple, hint bektaşi üzümü, şeker şurubu içine batırılır veya lezzetini artırmak için pişirilir.

 

Hint bektaşi üzümü ve özü, kabızlık gibi belirtileri tedavi etmek için Ayurvedik tıpta kullanılır ve ayrıca kanser önlemede kullanılır.Hint bektaşi üzümü, C vitamini, amino asitler ve minerallerde çok besleyici ve yüksektir.

 

Ayrıca fenoller, taninler, fillumbelik asit, rutin, curcuminoidler ve emblikol gibi güçlü bitki bileşikleri içerir. Birkaç hayvan ve test tüpü çalışması Hint bektaşi üzümünün güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir.

 

Örneğin, test tüpü çalışmalarında, Hint bektaşi üzümü ekstraktı servikal ve yumurtalık kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe etmiştir.

 

 

 

Bibhitaki (Terminalia bellirica)

Terminalia bellirica , Güneydoğu Asya’da yaygın olarak yetişen geniş bir ağaçtır. Ağacın meyvesinin bakteriyel ve viral enfeksiyonlar gibi yaygın rahatsızlıkların tedavisi için kullanıldığı ve Ayurveda tıbbında “Bibhitaki” olarak geçtiği bilinir.

 

Bibhitaki, tıbbi niteliklerinden sorumlu olduğu düşünülen birçok güçlü bitki bileşimi ile birlikte tanenler, elagik asit, galik asit, lignanlar ve flavonlar içerir. Bu güçlü bitkisel ilaç çeşitli kullanım alanlarına sahiptir ve tıbbi sorunların geniş bir yelpazesini tedavi ettiği belirtilmektedir.

 

Özellikle Bibhitaki, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle araştırılmıştır. Bir çalışmada, 500 mg’lık Terminalia bellirica , vücutta ürik asidin birikmesi ile karakterize, inflamatuar bir durum olan gut hastalarında ürik asit düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

 

Bibhitaki, Ayurvedik tıpta şeker hastalığını ve kan şekeri bozukluğunu tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni, Bibhitaki’nin, gallik asit ve ellagik asitin( kan şekeri düzeyleri, insülin duyarlılığı ve vücut ağırlığı üzerinde olumlu etkileri olan iki fitokimyasal) oranının yüksek olmasıdır.

 

Bu bitki kimyasalları, pankreasta insülin sekresyonunu arttırmaya yardımcı olur ve hayvan çalışmalarında yüksek kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir.

 

 

 

Haritaki (Terminalia chebula)

Terminalia chebula Ortadoğu, Hindistan, Çin ve Tayland’da yetişen bir şifalı ağaçtır. Bu bitki Ayurveda’da “Haritaki” olarak bilinir ve burada Terminalia chebula ağacının küçük yeşil meyvesi ilaç olarak kullanılır. Triphala’nın ana bileşenlerinden biridir.

 

Haritaki, Ayurveda’da büyük saygı görüyor ve sıklıkla “ilaçların kralı” olarak anılıyor. Antik çağlardan beri kalp hastalığı, astım, ülser ve mide rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Haritaki, terpenler, polifenoller, antosiyaninler ve flavonoidler gibi fitokimyasal maddeleri içerir ve bunların hepsi güçlü sağlık faydalarına sahiptir. Araştırmalar, haritaki’nin güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

 

Ayrıca, Haritaki yaygın olarak Ayurveda tıbbında kabızlık gibi sindirim konularını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Hayvan çalışmaları, Haritaki tedavisinin bağırsak geçiş süresini arttırdığını ve kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

 

 

Triphala’nın Olası Sağlık Faydaları

 

Triphala, birçok yaygın rahatsızlığın tedavisinde ve kronik hastalığın önlenmesinde kullanılmaktadır.

 

 

Anti-İnflamatuar Özellikler

Triphala vücudun koruyucu işlevlerini yerine getiren bir takım antioksidanlar içerir. C vitamini, flavonoidler, polifenoller, taninler ve saponinler ile birlikte diğer güçlü bitki bileşiklerini içerir.

 

Bu bileşikler, hücrelere zarar verebilen ve kronik hastalığa katkıda bulunan moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olur.

 

Antioksidanların yüksek olduğu beslenme şeklinin kalp rahatsızlığı, bazı kanserler, şeker hastalığı ve erken yaşlanma riskini azalttığı gösterilmiştir. Dahası, hayvan çalışmalarında, Triphala’nın artrite bağlı yanma ve hasarı azalttığı belirtilmiştir.

 

Çalışmalar, antioksidanların takviye edilmesinin, kalp hastalığına karşı korunma, atletik performansı artırma ve inflamasyonu azaltma gibi bazı yararlar da gösterdiğini dile getiriyor.

 

 

 

Belirli Kanserlere Karşı Koruma Sağlayabilir

Triphala’nın bazı test tüpleri ve hayvan çalışmalarında bazı kanserlere karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Örneğin farelerde lenfomanın yanı sıra mide ve pankreas kanserlerinin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir.

 

Bu bitkisel ilaç aynı zamanda test tüpü çalışmalarında kolon ve prostat kanseri hücresi ölümünü de tetikledi.

 

Araştırmacılar Triphala’nın gallik asit ve polifenoller gibi güçlü antioksidanların yüksek düzeylerinin kanser mücadele özelliklerinden sorumlu olabileceğini öne sürdü.

 

Bu sonuçlar ümit verici olmasına rağmen, güvenlik ve etkinliği değerlendirmek için potansiyel kanser mücadele özelliklerine ilişkin insan çalışmaları gerekmektedir.

 

 

 

Diş Hastalıklarına ve Diş Boşluklarına Karşı Koruma Sağlayabilir

Triphala diş sağlığına çeşitli şekillerde yarar sağlayabilir. Triphala, boşlukların ve diş eti iltihabının ortak bir nedeni olan plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

143 çocuğun bir çalışması Triphala özü içeren bir gargara uygulanmasının, ağızda plak oluşumunu, diş eti iltihaplanmasını ve bakteri üremesini azalttığını buldu.

 

Bir başka çalışmada, periodontal hastalığı olan hastanede yatan hastalarda plasebo ve diş eti inflamasyonunda önemli bir azalmaya neden olan Triphala esaslı bir gargara tedavisi olarak gösterildi.

 

 

 

Bölgesel Kilo Kaybı

Bazı çalışmalar Triphala’nın özellikle göbek bölgesinde yağ kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Bir çalışmada, Triphala ile desteklenmiş yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlar, Triphala ile takviye edilmeyen sıçanlara kıyasla, vücut ağırlığı, enerji alımı ve vücut yağında daha belirgin azalma yaşadılar.

 

62 obez yetişkin üzerinde yapılan bir başka araştırmada, günlük 10 gramlık bir Triphala tozu dozu ile takviye edilenlerin ağırlık, bel çevresi ve kalça çevresindeki plasebo alanlara göre daha fazla bir azalma olduğu görüldü.

 

 

 

Doğal müshil olarak kullanılabilir

Triphala antik çağlardan beri kabızlık gibi sindirim konularında doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu müshil ilaçlarına alternatif bir seçenektir ve etkinliği birçok çalışmada gösterilmiştir.

 

Bir çalışmada, izabagol kabuğu, senna özütü ve Triphala içeren bir müshil ile tedavi edilen hastalarda azalmış süzme ve daha kapsamlı tahliyeler de dahil olmak üzere kabızlık semptomlarında belirgin iyileşmeler görülmüştür.

 

Gastrointestinal bozuklukları olan hastalarda yapılan bir başka çalışmada, Triphala, kabızlık, karın ağrısı ve gaz sıklığını azalttı ve bağırsak hareketlerinin sıklığını ve tutarlılığını geliştirdi.

 

Ayrıca, hayvan çalışmalarında bağırsaktaki iltihaplanmayı azalttığı ve bağırsak hasarını onardığı gösterildi.

 

 

 

Potansiyel Yan Etkiler

Triphala genellikle güvenli kabul edilir ve potansiyel sağlık yararları vardır, ancak bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

 

Örneğin doğal müshil etkileri nedeniyle özellikle yüksek dozlarda ishal ve karın rahatsızlıklarına neden olabilir.

 

Triphala, hamile veya emzikli kadınlar için önerilmez ve çocuklara verilmemelidir. Bu popülasyonlarda Triphala kullanımı hakkında bilimsel bir araştırma bulunmamakta ve güvenliği garanti edilememektedir.

 

Ayrıca, Warfarin gibi kan incelticiler de dahil bazı ilaçların etkilerini azaltabilir.

 

Triphala’nın ana bileşenlerinden biri olan Hint bektaşi üzümü bazı insanlarda kanama ve morarma riskini artırabilir ve kanama bozukluğu olanlara göre güvenli olmayabilir.

 

Bu nedenlerden ötürü, Triphala’yı veya başka bir doğal tedaviyi kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

 

 

 

Triphala Nasıl Kullanılır?

Triphala, kapsül, toz veya sıvı gibi birçok formda bulunur.

 

Maksimum emilim için Triphala’yı boş karna yemekler arasında almanız önerilir.

 

Tipik olarak, önerilen dozlar günde 500 mg’dan bir grama kadar değişir, ancak kabızlık gibi belirtileri tedavi etmek için daha büyük miktarlar kullanılabilir.

 

Toz haline getirilmiş versiyonlar ılık su ve bal ile karıştırılabilir ve yemeklerden önce alınabilir.

 

Büyük dozda ishal gibi sindirim semptomlarına neden olabilir, bu nedenle daha küçük bir doz ile başlamak ve yavaş yavaş önerilen alımına kadar artırmak en iyisidir.

 

Triphala çoğu insan için güvenli sayılır ancak güvenli ve doğru kullanımını sağlamak için almadan önce doktorunuza danışın.

 

Sonuç olarak;

Triphala birçok hastalığa karşı popüler bir bitkisel ilaç haline gelen eski bir Ayurvedik tedavi yöntemidir.

 

Araştırmalar iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabileceğini ve test tüpü çalışmalarının bazı kanserlere karşı olası koruyucu bir etki gösterdiğini ileri sürüyor.

 

Ayrıca aşırı plak ve diş eti iltihabı gibi kabızlık ve diş sorunları için doğal bir alternatif tedavi olarak da kullanılır. Kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: