Triphala Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Triphala Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Triphala Hindistan’nın geleneksel tıp sistemi Ayurveda’da 1.000 yıldan uzun süredir iyileştirici bir çare olarak kullanılan bitkisel bir karışımdır. Bu bitkisel karışım Hindistan’a özgü üç tıbbi bitkiden oluşur ve çok sayıda sağlık faydasından dolayı, dünya genelinde giderek popüler hale gelmeye başlamıştır.

  Triphala Nedir?

  Triphala Ayurveda tıbbında antik çağlardan beri mide hastalıklarından dental boşluklara kadar değişen rahatsızlıklar için çok amaçlı bir tedavi olarak kullanılmıştır. Ayrıca ömrü uzattığı ve genel sağlığı geliştirdiği düşünülmektedir. Birkaç  şifalı ottan oluşan bir karışımdır. 

  Triphala, Hindistan’a özgü aşağıdaki üç bitkinin kurutulmuş meyvelerinin bir karışımıdır.

  Amla (Emblaica officinalis)

  Daha çok Hint bektaşi üzümü olarak bilinen amla, Ayurvedik tıpta önemli bir rol oynamaktadır. Hindistan’da bilinen en eski yenilebilir meyvelerden biridir. Meyvenin ekşi, keskin bir tadı vardır ve lifli bir dokuya sahiptir. 

  Hint bektaşi üzümü ve özü, kabızlık gibi belirtileri tedavi etmek için Ayurvedik tıpta kullanılır ve ayrıca kanseri önlediği de bilinmektedir.

  C vitamini, amino asitler ve diğer bazı mineralleri yüksek oranda içerir. Ayrıca fenoller, taninler, fillumbelik asit, rutin, curcuminoidler ve emblikol gibi güçlü bitki bileşikleri sağlar. 

  Bibhitaki (Terminalia bellirica)

  Terminalia bellirica, Güneydoğu Asya’da yaygın olarak yetişen bir ağaçtır. Ağacın meyvesinin bakteriyel ve viral enfeksiyonlar gibi yaygın rahatsızlıkların tedavisi için kullanıldığı ve Ayurveda tıbbında “Bibhitaki” olarak geçtiği bilinir.

  Bibhitaki, tıbbi niteliklerinden sorumlu olduğu düşünülen birçok güçlü bitki bileşimi ile birlikte tanenler, ellagik asit, gallik asit, lignanlar ve flavonlar içerir. 

  Bibhitakinin, anti-inflamatuar özellikleri araştırılmıştır. Bir çalışmada, 500 mg’lık Terminalia bellirica, vücutta ürik asidin birikmesi ile karakterize, inflamatuar bir durum olan gut hastalarında ürik asit düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

  Bibhitaki, Ayurvedik tıpta şeker hastalığını ve kan şekeri bozukluğunu tedavi etmek için de kullanılır. Bunun nedeni, Bibhitaki’nin, gallik asit ve ellagik asitin( kan şekeri düzeyleri, insülin duyarlılığı ve vücut ağırlığı üzerinde olumlu etkileri olan iki fitokimyasal) oranının yüksek olmasıdır.

  Bu bitki kimyasalları, pankreasta insülin sekresyonunu artırmaya yardımcı olur ve hayvan çalışmalarında yüksek kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir.

  Haritaki (Terminalia chebula)

  Terminalia chebula Ortadoğu, Hindistan, Çin ve Tayland’da yetişen şifalı bir bitkidir. Bu bitki Ayurveda’da “Haritaki” olarak bilinir ve burada Terminalia chebula ağacının küçük yeşil meyvesi ilaç olarak kullanılır. Triphala’nın ana bileşenlerinden biridir. 

  Haritaki, Ayurveda’da büyük saygı görür ve sıklıkla “ilaçların kralı” olarak anılır. Antik çağlardan beri kalp hastalığı, astım, ülser ve mide rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

  Haritaki, terpenler, polifenoller, antosiyaninler ve flavonoidler gibi fitokimyasal maddeler içerir ve bunların hepsi güçlü sağlık faydalarına sahiptir. Araştırmalar, haritakinin güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

  Ayrıca, haritaki yaygın olarak Ayurveda tıbbında kabızlık gibi sindirimsel sorunları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Hayvan çalışmaları, haritaki tedavisinin bağırsak geçiş süresini artırdığını ve kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

  Triphala Yararları Nelerdir?

  Triphala, birçok yaygın rahatsızlığın tedavisinde ve kronik hastalığın önlenmesinde kullanılmaktadır. İşte triphala kullanımı ve faydaları

  triphala zararları

  Anti-inflamatuar özellikleri vardır

  Triphala vücudun koruyucu işlevlerini yerine getiren bir takım antioksidanlar içerir. C vitamini, flavonoidler, polifenoller, taninler ve saponinler ile birlikte diğer güçlü bitki bileşiklerine sahiptir. 

  Bu bileşikler, hücrelere zarar veren ve kronik hastalığa katkıda bulunan serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle mücadele sağlar. 

  Antioksidanlar, kalp rahatsızlığı, bazı kanserler, şeker hastalığı ve erken yaşlanma riskini azaltır. Hayvan çalışmalarında, triphalanın artrite bağlı yanma ve hasarı azalttığı belirtilmiştir.

  Belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar

  Triphalanın test tüpleri ve hayvan çalışmalarında bazı kanserlere karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Örneğin farelerde lenfomanın yanı sıra mide ve pankreas kanser hücrelerinin büyümesini engellediği belirtilmiştir. 

  Bu bitkisel ilaç aynı zamanda test tüpü çalışmalarında kolon ve prostat kanseri hücresi ölümünü de tetikledi.

  Araştırmacılar triphalada bulunan gallik asit ve polifenoller gibi güçlü antioksidanların kanserle mücadele özelliklerinden sorumlu olabileceğini belirtti.

  Diş hastalıklarına ve diş boşluklarına karşı koruma sağlar

  Triphala diş sağlığına çeşitli şekillerde yarar sağlar. Boşlukların ve diş eti iltihabının ortak bir nedeni olan plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  143 çocukla yapılan bir çalışma triphala özü içeren bir gargara uygulanmasının, ağızda plak oluşumunu, diş eti iltihaplanmasını ve bakteri üremesini azalttığını buldu.

  Triphala ile bölgesel zayıflama

  Bazı çalışmalar triphalanın özellikle göbek bölgesinde yağ kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, triphala ile desteklenmiş sıçanlar, triphala kullanmayan sıçanlara kıyasla, vücut ağırlığı, enerji alımı ve vücut yağında daha belirgin azalma yaşadılar.

  Doğal müshil olarak kullanılabilir

  Triphala antik çağlardan beri kabızlık gibi sindirim konularında doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu müshil ilaçlarına alternatif bir seçenektir ve etkinliği birçok çalışmada test edilmiştir.

  Gastrointestinal bozuklukları olan hastalarda yapılan bir çalışmada, triphala, kabızlık, karın ağrısı ve gaz sıklığını azalttı ve bağırsak hareketlerinin sıklığını ve tutarlılığını geliştirdi.

  Tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olabilir

  Triphala, hipoglisemik özelliklere sahiptir. Bu, hücreler tarafından insülin alımını kolaylaştırır ve insülinin iğne şeklinde alınmasını azaltır. 150 diyabetli kişi üzerinde yapılan bir araştırma, triphalanın kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü buldu.

  International Journal of Ayurvedic Medicine’de yayınlanan bir başka çalışma, triphalanın oksidatif stresi hafifleterek glikoz homeostazını iyileştirebileceğini belirtmektedir.

  Triphaladaki amla ayrıca diyabetin önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilecek bazı antidiyabetik özelliklere sahiptir.

  Saç büyümesini teşvik eder ve kepeği tedavi eder

  Triphalanın yumuşatıcı özellikleri saçtaki nemi hapseder ve saç dökülmesini önler. Triphala ile suyu karıştırın ve bir tonik gibi için veya saç büyümesini teşvik etmek için topikal olarak uygulayın.

  Triphala, antifungal özelliklere sahip olduğu için kepek tedavisinde yardımcı olabilir. Triphalayı kepeği azaltma amacıyla kullanmak için, 4-5 yemek kaşığı suya iki yemek kaşığı triphala tozunu karıştırın ve macunla kafa derisine nazikçe masaj yapın. 20-30 dakika sonra yıkayın.

  Mide ülserini azaltır

  Triphala, mide mukozasını güçlendirerek ve bağırsaktaki serbest radikal temizleyici enzimleri geri yükleyerek mide ülserleri üzerinde ülseri iyileştirici bir etki sergiler.

  Sindirim sağlığını iyileştirir

  Triphala, müshil olarak etkili bir şekilde çalışır ve bağırsak hareketlerini uyarmak için kullanılabilir. Ayrıca bağırsak iltihabını da azaltabilir.

  Sindirim sorunları veya bağırsak hareketi sorunları olan kişiler yatmadan önce bir kaşık triphala içebilir. Ayrıca şişkinlik, mide bulantısı ve ishale veda etmek için sabahın erken saatlerinde aç karnına bol su ile bir kaşık alabilirsin.

  Stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir

  Triphala, stres ve anksiyete ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olabilecek stres azaltıcı özelliklere sahiptir.

  Triphalanın, stres seviyelerini düşürmek için bağışıklık tepkilerine aracılık ederek sıçanlarda gürültüye bağlı metabolik değişiklikleri önlediği bulunmuştur.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Triphala, bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olabilecek C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek sindirim ve mide sisteminin temizlenmesine de yardımcı olur.

  Göz sağlığını iyileştirebilir

  Triphala, gözlerin sağlıklı ve keskin görmesini sağlayan güçlü bir göz toniğidir. Aynı zamanda bazı anti-katarakt özelliklerine sahiptir. Triphalayı ağızdan tüketebilir veya herhangi bir göz enfeksiyonundan kurtulmak için göz yıkama olarak kullanabilirsiniz.

  Triphala göz damlaları, kuru ve tahriş olmuş gözler, aşırı gözyaşı salgılanması ve ışık veya parlama hassasiyeti gibi “bilgisayar görme sendromu” semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

  Yaklaşık 1-2 kaşık triphala tozunu gece boyunca ılık suda bekletebilirsiniz. Sabah ıslattığınız karışımı süzün ve gözlerinizi temizlemek için kullanın.

  Triphala Cilde Faydaları

  Triphalanın dermal fibroblastlar ve keratinositler üzerinde koruyucu etkisi vardır. Bu, dermis katmanını yeniden oluşturmaya ve yaralanmadan kurtulmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Ayrıca koyulaşmayı, cilt hasarını ve yaşlanmayı da önleyebilir.

  Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, bazı cilt rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olabilir. SGT Üniversitesi (Hindistan) tarafından yürütülen bir araştırma, triphalanın kollajen oluşumunu artırmaya yardımcı olabileceğini ve yara iyileşmesine yardımcı olabilecek antibakteriyel bir etkiye sahip olabileceğini buldu. Triphala ayrıca yaşlanmayı geciktirebilecek flavonoidler ve antioksidanlar açısından da zengindir.

  Cildi gençleştirebilir

  Bu bitkisel tozun cildi canlandırdığı, nemlendirdiği, yumuşattığı iddia edilmektedir. Bu, triphalada bulunan ve pigmentasyonu temizleyen ve sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olan antioksidan bileşiklere bağlanır.

  Yumuşatıcı özelliği ile birlikte bu özelliği triphalayı kuru ve pul pul ciltleri yatıştırmak için ideal kılar. Ancak, bu iddiayı desteklemek için sınırlı araştırma vardır.

  Koyu halkaları azaltabilir

  Triphala suyunu göz yıkama olarak kullanmanın, kabarık gözlerden ve göz altı koyu halkalardan kurtulmanın en iyi yollarından biri olduğu söylenir. Suya az miktarda triphala tozu ekleyin ve gözlerinizi onunla iyice yıkayın. Gözlerinizi tazelediği ve şişliği azalttığı söylenir.

  Triphala Zararları Nelerdir?

  Bu bitkisel ilaç genellikle güvenli kabul edilir ve potansiyel sağlık yararları vardır, ancak bazı insanlarda yan etkiler görülebilir.

  Örneğin doğal müshil etkileri nedeniyle özellikle yüksek dozlarda ishal ve sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.

  Hamile veya emzikli kadınlar için önerilmez ve çocuklara verilmemelidir. Bu popülasyonlarda triphala kullanımı hakkında bilimsel bir araştırma bulunmamakta ve güvenliği garanti edilememektedir.

  Ayrıca, Warfarin gibi kan incelticiler de dahil bazı ilaçların etkilerini azaltabilir.

  Bu bitkisel ilacın ana bileşenlerinden biri olan Hint bektaşi üzümü bazı insanlarda kanama ve morarma riskini artırabilir ve kanama bozukluğu olanlar için güvenli olmayabilir.

  Bu nedenlerden ötürü, triphala veya başka doğal tedavileri kullanmadan önce mutlaka doktora danışın. 

  triphala tozu

  Triphala Nasıl Kullanılır?

  Triphala kapsül, toz veya sıvı gibi birçok formda bulunur. Maksimum emilim için boş karna yemekler arasında kullanmak gerekir. 

  Tipik olarak, önerilen dozlar günde 500 mg’dan bir grama kadar değişir, ancak kabızlık gibi belirtileri tedavi etmek için daha büyük miktarlar kullanılabilir.

  Triphala tozu ılık su ve bal ile karıştırılabilir ve yemeklerden önce alınabilir.

  Büyük dozda kullanıldığında, ishal gibi sindirim semptomlarına neden olabilir, bu nedenle daha küçük bir doz ile başlamak ve yavaş yavaş önerilen alıma kadar artırmak en iyisidir.

  Sonuç olarak;

  Triphala birçok hastalığa karşı popüler bir bitkisel ilaçtır ve eski bir Ayurvedik tedavi yöntemidir. Araştırmalar iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabileceğini ve test tüpü çalışmaları da bazı kanserlere karşı koruyucu bir etki gösterdiğini ileri sürüyor.

  Ayrıca aşırı plak ve diş eti iltihabı gibi kabızlık ve diş sorunları için doğal bir alternatif tedavi olarak da kullanılır. Bölgesel zayıflama sağlar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ