Tribulus Terrestris Nedir? Faydaları ve Zararları

  Tribulus Terrestris Nedir? Faydaları ve Zararları

  Binlerce yıldır doğal tıpta bir temel olan tribulus terrestris, cinsel işlev bozukluğundan böbrek taşlarına kadar her şeyi tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. 

  Tribulus Terrestris Ne İşe Yarar?

  Tribulus terrestris küçük yapraklı bir bitkidir. Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’nun bir bölümünü de içeren birçok yerde yetişir.

  Bitkinin hem kökü hem de meyvesi, Geleneksel Çin tıbbı ve Hint Ayurveda tıbbında, tıbbi olarak kullanılmıştır.

  Geleneksel olarak, insanlar bu bitkiyi, libidoyu artırmak, idrar yollarını sağlıklı tutmak ve şişmeleri azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli potansiyel etkileri için kullanmıştır.

  Günümüzde, tribulus terrestris testosteron düzeylerini arttırdığını iddia edilen bir  supplement olarak kullanılmaktadır.

  Tribulus Terrestris Faydaları Nelerdir?

   

  Libidoyu geliştirir

  Tribulus terrestris, cinsel dürtüyü ve cinsel memnuniyeti artırma konusundaki doğal yeteneği ile tanınır. Bir çalışma, tribulus terrestris almanın, dört hafta sonra kadınlarda çeşitli cinsel işlev ölçümlerini geliştirdiğini ve arzu, uyarılma, tatmin ve ağrıda iyileşmelere yol açtığını gösterdi.

  Ayrıca, Bulgaristan’da yapılan 2016 tribulus terrestris incelemesine göre, kesin mekanizmalar belirsiz kalsa da, cinsel istekle ilgili sorunları tedavi ettiği ve erektil disfonksiyonu önlediği de gösterilmiştir.

  Doğal bir diüretik olarak davranır

  Tribulus terrestrisin doğal bir idrar söktürücü olarak çalıştığı, idrar üretimini artırmaya ve vücudu temizlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan bir in vitro çalışma, tribulus terrestris ile tedavinin, böbrek taşlarının tedavisinde etkili bir doğal çare olabileceğini gösteren diürezi destekleyebildiğini belirtti.

  Tribulus terrestris gibi doğal diüretiklerin sağlık üzerinde başka yararlı etkileri olabilir ve şişkinliği hafifletmeye, kan basıncını düşürmeye ve vücudun atık yoluyla toksinleri filtreleme yeteneğini artırma yardımcı olabilir.

  Ağrı ve iltihabı giderir

  Hem in vitro hem de hayvan çalışmaları, tribulus terrestris özütünün ağrı ve iltihabı hafifletmede güçlü bir etkiye sahip olabileceğini bulmuştur. Örneğin bir araştırma, sıçanlarda ağrı düzeylerini azaltmada yüksek dozların uygulanmasının etkili olduğunu gösterdi.

  Diğer araştırmalar, çeşitli inflamasyon belirteçlerinin seviyelerini azaltabileceğini ve ayrıca hayvan modellerinde şişliği azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Kan şekerini düşürür

  Bazı araştırmalar, tribulus terrestris almanın, kan şekeri seviyelerini yönetmede büyük faydalar sağlayabileceğini göstermektedir. Bir çalışma, her gün 1000 miligramlık bir takviye almanın, sadece üç ay sonra plaseboya kıyasla, tip 2 diyabetli kadınlarda kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltabildiğini buldu.

  Benzer şekilde, Şangay’da yapılan bir hayvan araştırması, tribulus terrestriste bulunan belirli bir bileşiğin, diyabetli farelerde kan şekeri seviyelerini yüzde 40’a kadar düşürdüğünü gösterdi.

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Kalp hastalığı, dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve milyonları etkileyen ciddi bir sorun olarak kabul edilir.

  Tribulus terrestris, kalp sağlığında ayrılmaz bir rol oynadığına inanılan iltihabı azaltmakla  kalmaz aynı zamanda kalp hastalığının çeşitli risk faktörlerini azalttığı da gösterilmiştir.

  Örneğin, bir çalışma, her gün 1000 miligram tribulus terrestris almanın toplam ve kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğünü gösterdi.

  İstanbul’da yapılan bir hayvan araştırması da benzer bulgulara sahipti ve kan damarlarını hasara karşı koruyabildiğini, aynı zamanda kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürdüğünü bildirdi.

  Kanserle savaşmaya yardımcı olabilir

  Araştırma hala sınırlı olsa da, bazı çalışmalar tribulus terrestrisin doğal bir kanser tedavisi olarak faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

  Chungnam Ulusal Üniversitesi’nden bir in vitro çalışma, hücre ölümünü tetikleyebildiğini ve insan karaciğer kanseri hücrelerinin yayılmasını engelleyebildiğini gösterdi.

  Diğer in vitro çalışmalar, hem meme hem de prostat kanserlerine karşı da koruma sağlayabileceğini bulmuştur.

  Bununla birlikte, takviyenin genel popülasyon için kanser büyümesini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 

  İnsanlarda testosteronu etkilemez

  Tribulus terrestris takviyeleri için internette arama yaptığınızda, bitkiyle üretilen birçok ürünün testosteronu artırmaya odaklandığını fark edersiniz.

  Bir gözden geçirme çalışması, 14-60 yaşlarındaki erkekler ve kadınlardaki bu bitkinin etkileri üzerine yapılan 12 büyük araştırmanın sonuçlarını analiz etmiştir. Araştırmalar 2-90 gün sürdü ve katılımcılara sağlıklı insanlar ve cinsel problem yaşayanlar da dahil edildi.

  Araştırmacılar, bu takviyenin testosteronu artırmadığını tespit ettiler. Diğer araştırmacılar tribulus terrestrisin bazı hayvan çalışmalarında testosteronu artırabileceğini ancak bu sonucun genellikle insanlarda görülmediğini tespit etmiştir. 

  Vücut kompozisyonunu veya egzersiz performansını geliştirmez

  Aktif kişiler sıklıkla kas yaparak ya da yağı azaltarak vücut kompozisyonunu iyileştirmek için tribulus terrestris supplement alır.

  Araştırmalar, bu iddiaların doğru olmadığına işaret etse de kısmen bunun bir testosteron arttırıcı olarak bitkinin itibarına bağlı olabileceği düşünülüyor.

  Aslında, araştırmalar, bitkinin vücut kompozisyonunu iyileştirip iyileştirmediği veya aktif kişilerdeki ve sporculardaki performansı arttırıp arttırmadığı konusunda oldukça sınırlıdır 

  Bir çalışma, tribulus terrestris takviyelerinin sporcuların performansını nasıl etkilediğini inceledi.

  Sporcular, beş haftalık ağırlık antremanı sırasında takviyeleri aldılar. Ancak, çalışmanın sonuna kadar, takviye ve plasebo grupları arasında güç veya vücut kompozisyonundaki gelişmeler arasında herhangi bir farklılık yoktu.

  Bir başka çalışmada, bu takviyeyi bir egzersiz programı ile birlikte kullanmanın, sekiz haftanın sonunda vücut kompozisyonunu, kuvvetini veya kas dayanıklılığını bir plasebodan daha fazla artırmadığı bulundu.

  Ne yazık ki, tribulus terrestrisin kadınların egzersizlerine olan etkileri üzerine herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.

  Tribulus Terrestris Nasıl Kullanılır? 

  Araştırmacılar tribulus terrestrisin etkilerini değerlendirmek için çok çeşitli dozlar kullandılar.

  Potansiyel kan şekeri düşürücü etkisini araştıran araştırmalar günde 1000 mg kullanırken, libido iyileştirme çalışmalarında kullanılan dozlar günde 250-1.500 mg civarındaydı. 

  Diğer çalışmalar vücut ağırlığına göre dozajlar önermektedir. Örneğin, çeşitli çalışmalar kg başına 10-20 mg vücut ağırlığı dozlarını kullandı.

  Yani, yaklaşık 70 kg ağırlığındaysanız, günde 700-1.400 mg dozda alabilirsiniz. Ancak bu konuda net bir yönerge yok.

  Etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için tribulus terrestris takviyesinde kutuda belirtilen dozaj talimatına uymak gerekir. Ayrıca daha düşük bir dozla başlamak ve toleransınızı değerlendirerek ilerleyin.

  Tribulus terrestris, kişisel tercihinize bağlı olarak kapsül, toz veya sıvı özüt formunda mevcuttur ve çoğu sağlık mağazasında bulunabilir.

  Tribulus Terrestriste Bulunan Saponinler

  Birçok takviye, dozu saponin yüzdesi ile birlikte listeler. Saponinler, tribulus terrestriste bulunan spesifik kimyasal bileşiklerdir ve yüzde saponinler, bu bileşiklerin oluşturduğu takviye maddenin miktarını belirtir.

  Tribulus terrestris takviyelerinin % 45-60 saponin içerdiği yaygın bir durumdur. Önemlisi, daha yüksek bir saponin yüzdesi, takviyenin daha yoğun olduğu için daha düşük bir dozun kullanılması anlamına gelir.

  Tribulus Terrestris Yan Etkileri

  Çeşitli dozajlar kullanan bazı çalışmalar minimal yan etkisi olduğunu belirtmiştir. Nadir görülen yan etkiler arasında karın krampları veya reflü bulunur.

  Ancak, sıçanlarda yapılan bir çalışma potansiyel böbrek hasarı endişesini artırdı. Ayrıca böbrek taşlarını önlemek için alan bir adamda tribulus terrestris ile ilgili bir toksisite vakası bildirildi. 

  Genel olarak, bilgilerin büyük bir çoğunluğu bu takviyenin zararlı yan etkilere sahip olduğunu göstermemektedir. Bununla birlikte, tüm olası riskleri ve faydaları göz önüne almakta fayda var.

  Tribulus terrestrisi kullanmak istiyorsanız, doktora danışmayı ihmal etmeyin.

  Ek olarak, hamileyseniz veya emziriyorsanız, bazı hayvan modelleri uygun fetal gelişimi engelleyebileceğini tespit ettiğinden tribulus terrestris önerilmez.

  Sonuç olarak;

  Tribulus terrestris, uzun yıllardır geleneksel Çin ve Hint tıbbında kullanılan küçük yapraklı bir bitkidir. Potansiyel sağlık yararlarının uzun bir listesi olsa da, çoğu yalnızca hayvanlarda incelenmiştir.

  İnsanlarda, tip 2 diyabetlilerde kan şekeri kontrolü sağlayabileceği ve kolesterol seviyelerini düzenleyebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

  Tribulus terrestris, testosteronu artırmasa da, erkeklerde ve kadınlarda libidoyu iyileştirebilir. Ancak, vücut kompozisyonunu veya egzersiz performansına bir etkisi yoktur.

  Çoğu araştırma, bu takviyenin güvenli olduğunu ve yalnızca küçük yan etkilere neden olduğunu gösteriyor olsa da, toksisite üzerine izole edilmiş raporlar da var.

  Tüm takviyelerde olduğu gibi tribulus terrestris almadan önce potansiyel faydaları ve riskleri düşünmelisiniz ve mutlaka bir doktora danışmalısınız.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ