Trans Yağlar Neden Kötü?

 

 

Beslenme konusunda anlaşmazlık yaşanan bazı konular var. Ancak insanların aslında üzerinde hemfikir olduğu az sayıdaki şeylerden biri de trans yağların sağlıksız olması.

 

Neyse ki, bu yağların tüketimi son yıllarda azaldı. Bu yazıda trans yağlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir. Ne oldukları, neden kötü oldukları ve bunlardan nasıl kaçınılacağı…

 

 

 

Trans Yağlar Nedir?

 

Trans yağlar veya trans yağ asitleri doymamış yağ türüdür. Doymuş bağlara sahip olmayan doymuş yağlardan farklı olarak , doymamış yağların kimyasal yapılarında en az bir çift bağ bulunur.

 

Bu çift bağ, “cis” veya “trans” konfigürasyonunda olabilir, bu da çift bağ etrafındaki hidrojen atomlarının pozisyonuyla ilgilidir.

 

Temel olarak … “cis” en yaygın yapı olan “aynı taraf” anlamına gelir. Fakat trans yağların zıt taraflarındaki hidrojen atomları vardır, bu bir problem olabilir.

 

Aslında, “ters tarafta”nın latincesi “trans” tır dolayısıyla yağın adı trans yağdır. Bu kimyasal yapının çok sayıda sağlık sorunundan sorumlu olduğu düşünülüyor.

 

 

 

 

Doğal ve Yapay Trans Yağlar

 

Doğal trans yağlar geviş getiren hayvanlardan (sığır, koyun ve keçi gibi) et ve süt yemeye başladığımızdan bu yana insan beslenmesinin bir parçası olmuştur.

 

Ruminant trans yağları olarak da bilinirler, tamamen doğaldırlar, hayvanların karnındaki bakteriler otları sindiklerinde oluşurlar.

 

Bu trans yağlar süt ürünleri yağının % 2-5’ini, sığır eti ve kuzu yağının % 3-9’unu oluştururlar. Ancak, süt ve et yiyenlerin kaygılanmalarına gerek yok.

 

Çeşitli inceleme çalışmaları, geviş getiren hayvanlardan elde edilen trans yağların ılımlı bir şekilde alınmasının zararlı olmadığı sonucuna varmıştır.

 

Bunlar arasında en tanınmış trans yağ, birçoğu tarafından yararlı olduğu düşünülen ve sıklıkla ek olarak tüketilen konjüge linoleik asittir (CLA ).

 

Son derece sağlıklı olan ve azaltılmış kalp hastalığı riski ile bağlantılı, yayılan ineklerden elde edilen süt yağında nispeten yüksek miktarlarda bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Propilen Glikol Katkı Maddesi Güvenli Mi?

Ancak aynı olumlu şeyler yapay trans yağlar hakkında söylenemez, bunlar endüstriyel trans yağlar veya hidrojene yağlar olarak da bilinir.

 

Bu yağlar hidrojen moleküllerini bitkisel yağlara pompalayarak oluşur. Bu, yağın kimyasal yapısını değiştirerek bir sıvıyı katı madde haline getirir.

 

Bu süreç, yüksek basınç, hidrojen gazı, bir metal katalizörü içerir ve oldukça kötüdür. 

 

Hidrojene olduktan sonra, bitkisel yağlar daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve doymuş yağlara benzer bir tutarlılıkla oda sıcaklığında katıdırlar.

 

 

 

Trans Yağlar ve Kalp Hastalıkları Riski

 

Geçtiğimiz birkaç on yıl içinde, trans yağlar üzerinde yapılan çok sayıda klinik çalışma vardır. Bu klinik çalışmalarda, insanlara diğer yağlar veya karbonhidratlar yerine trans yağlar (hidrojene bitkisel yağlardan) verildi.

 

Sağlık üzerindeki etkileri, kolesterol veya etrafında kolesterol taşıyan lipoproteinler gibi kalp hastalığı için bilinen risk faktörlerine bakılarak değerlendirildi.

 

Karbonhidratlar trans yağ ile değiştirildiğinde (kalorinin% 1) önemli ölçüde LDL ( “kötü”) kolesterol arttı ancak HDL ( “iyi”) kolesterol artmadı.

 

Benzer şekilde, beslenmedeki diğer yağların trans yağlarla değiştirilmesi total / HDL kolestrol oranını önemli derecede arttırır ve kalp hastalığının her iki önemli risk faktörü olan lipoproteinleri (ApoB / ApoA1 oranı) olumsuz biçimde etkiler.

 

Bununla birlikte, bu sadece risk faktörlerinin ötesinde, trans yağlar ile kalp hastalığının kendiliğinden artmış riski arasında bir çok gözlemsel çalışma da yapılmıştır.

 

 

 

İnsülin Duyarlılığı ve Tip II Diyabet

Trans yağlar ile diyabet riski arasındaki ilişki tamamen açık değildir. 80.000’den fazla kadın hakkında yapılmış geniş bir araştırma, en fazla trans yağ tüketenlerde diyabet riskinin % 40 daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

 

Bununla birlikte, iki benzer çalışma, trans yağ alımı ile şeker hastalığı arasında herhangi bir ilişki bulamamıştır.

 

İnsanlarda yapılan birçok kontrollü çalışma, trans yağlara ve insülin direnci ve kan şekeri seviyeleri gibi önemli diyabet risk faktörlerine de baktı.

 

İlginizi Çekebilir  Kreatinin Sağlık ve Performans Faydaları

Ne yazık ki, sonuçlar tutarsız … bazı çalışmalar zararlı gösterse de bazıları hiçbir etki göstermiyor.

 

Bununla birlikte, birçok hayvan etüdünde, trans yağların büyük miktarlarının insülin ve glukoz fonksiyonu üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu bulunmuştur.

 

 

 

Trans Yağlar ve İnflamasyon

 

Aşırı iltihaplanmanın birçok kronik hastalığı tetiklediği düşünülüyor. Buna kalp hastalığı, metabolik sendrom, diyabet, artrit ve çok sayıda diğer hastalıklar dahildir.

 

Trans yağlar ve iltihap arasındaki ilişkiyi araştıran klinik çalışmalar yapılmıştır. İkili bir çalışma, beslenmedeki diğer besinleri değiştirirken trans yağların IL-6 ve TNF alfa gibi inflamatuar belirteçleri arttırdığını buldu.

 

Üçüncü çalışma, trans yağı margarin ile değiştirdi ve hiçbir fark olmadığını buldu.

 

Gözlemsel çalışmalarda, trans yağlar C-Reaktif Protein de dahil olmak üzere artmış inflamatuar belirteçlerle, özellikle vücut yağları çok fazla olan kişilerle bağlantılıdır.

 

Kanıtlara bakıldığında, trans yağların iltihaplanmanın önemli bir tetikleyicisi olduğu görülmektedir ve bunun da potansiyel olarak her türlü soruna yol açabileceği açıktır.

 

 

 

Kan Damarları ve Kanser

 

Trans yağların, endotel olarak bilinen kan damarlarının iç astarına zarar verdiğine inanılıyor.

 

4 haftalık bir çalışmada doymuş yağlar trans yağlarla değiştirildiğinde, HDL kolesterolü % 21 düşürdü ve arterlerin genişlemesi yeteneği % 29 oranında bozuldu.

 

Ne yazık ki, trans yağlar ve kanser arasındaki ilişkiyi inceleyen çok az çalışma var.

 

Hemşirelerin Sağlık Çalışmasında, trans yağların menopoz öncesi alınması, menopozdan sonra meme kanseri riskinde artış ile ilişkilendirilmiştir.

 

Bununla birlikte, iki gözden geçirme çalışması kanser bağlantısının çok zayıf olduğu sonucuna varmıştır. Şimdiye kadar göze çarpan hiçbir sorun gözlemlenmemiştir.

 

 

 

Modern Beslenmede Trans Yağlar

 

Hidrojene edilmiş bitkisel yağlar (trans yağların en büyük kaynağıdır) ucuzdur ve raf ömrü uzundur. Bu nedenle, modern işlenmiş yiyeceklerin her çeşidinde bulunurlar.

 

Neyse ki, dünyadaki hükümetler ve sağlık örgütleri trans yağlar üzerinde çalışma yapmaktadır ve tüketim son yıllarda iyice düştü.

 

İlginizi Çekebilir  Tatlı Zehir Şekerin Zararları

 

 

Trans Yağ Tüketimi Nasıl Önlenir?

 

Trans yağlar birçok işlenmiş gıdada hâlâ mevcut olmasına rağmen, son yıllarda büyük gelişmeler sağlanmıştır.

 

Trans yağlardan kaçınmak için, etiketleri okuyun. Maddeler listesinde “hidrojene” veya “kısmen hidrojene” yazılı kelimeleri bulunan gıdaları tüketmeyin.

 

Maalesef, etiketleri okumak, her durumda yeterli değildir. İşlenmiş bazı gıdalar (normal bitkisel yağlar gibi), etiket veya içerik listesi üzerinde herhangi bir belirti olmaksızın trans yağları içerebilir.

 

Trans yağlardan kaçınmak için yapabileceğiniz en iyi şey işlenmiş gıdaları beslenmenizden tamamen çıkarmaktır.

 

Margarin yerine gerçek tereyağı alın, zararlı bitkisel yağlar yerine zeytin yağı ve fast food yerine evde pişirilen yemekleri yiyin.

 

Sonuç olarak;

Hayvansal ürünlerden gelen ruminant (doğal) trans yağlar güvenlidir.

 

Ancak işlenmiş gıdalardaki sanayileşmiş (suni) trans yağlar toksiktir .

 

Çalışmalar yapay trans yağları kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere kardiyovasküler problemlerle kuvvetli şekilde ilişkilendirmiştir.

 

Tüketim aynı zamanda uzun süreli inflamasyon, insülin direnci ve özellikle aşırı kilolu veya obez olan kişiler için tip II diyabet riski ile de ilişkilidir.

 

Modern beslenmedeki trans yağ miktarı düşmüş olsa da , ortalama alım hala tehlikeli bir şekilde yüksektir.

 

Maalesef, önemsiz gıdalar ve işlenmiş bitkisel yağlarla ilgili etiketler her zaman güvenilir olamaz. Çoğu “yağsız” ürünler yine de trans yağ içerebilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: