Trans Yağ Nelerde Var? Trans Yağ İçeren Besinler | diyetz

Trans Yağ Nelerde Var? Trans Yağ İçeren Besinler

 

Trans yağlar, doymamış yağın bir formudur. “Doğal ve yapay trans yağlar” olmak üzere iki çeşidi vardır. Doğal yağlar, sığır, koyun ve keçilerin mide bakterilerinden oluşur. Bunlar süt ve peynir gibi süt ürünlerindeki toplam yağın % 3–7’sini, sığır ve kuzuda % 3-10’unu, tavukta % 0–2’sini oluşturur.

 

Trans yağ neyden yapılır?

Bütün trans yağlar doğal değildir; yapay olanları esas olarak hidrojenasyon sırasında meydana gelir; kısmen hidrojene yağ olarak bilinen bir yarı katı ürün oluşturmak için hidrojenin bitkisel yağa eklendiği bir işlemdir.

Bu sağlıksız yağların yasaklanması ile ilgili bazı çalışmalar yapılmaktadır. Ancak porsiyon başına 0,5 gramdan az trans yağ içeren gıdalar, 0 gram trans yağ olarak etiketlenir.

Bu nedenle, gıda şirketleri ürünlerinin trans yağ içeriğini azaltırken, bazı gıdalar hala yapay olarak içerir. Bunların tüketimini azaltmak için, yiyeceklerin içerik listelerini dikkatlice okumak ve aşağıda listelenen ürünlerin tüketimini sınırlandırmak gerekir. İşte yapay trans yağ içeren ürünler

Trans Yağ Hangi Besinlerde Bulunur?

 

Patlamış Mısır

Sinema deyince aklımıza ilk patlamış mısır gelir. Ama bu eğlenceli atıştırmalığın bazı çeşitleri özellikle mikrodalgada patlamış mısır, trans yağ içerir. Mikrodalgada patlamış çeşitlerini tercih ederseniz, kısmen hidrojene yağ içermeyen markaları seçin. Alternatif olarak, mısırı kendiniz patlatabilirsiniz.

 

trans yağ nelerde var

 

Margarin ve Bitkisel Yağlar

Margarin trans yağ mıdır?” sorusu zaman zaman kafamıza takılır. Evet margarin yüksek oranda trans yağ içerir. Bazı bitkisel yağlar da hidrojene edildiğinde bu sağlıksız yağı içerir.

Hidrojenasyon, yağı katılaştırdığı için, kısmen hidrojene yağlar, margarin yapmak için uzun süredir kullanılmaktadır. Bu nedenle, piyasadaki çoğu margarinin trans yağ oranı yüksektir.

Bazı hidrojene olmayan bitkisel yağların da bu sağlıksız yağdan içerebileceğini unutmayın. Kanola, soya ve mısır dahil olmak üzere bitkisel yağları analiz eden iki çalışma, toplam yağ içeriğinin % 0.4-4.2’sinin trans yağ olduğunu göstermiştir.

Margarin ve bitkisel yağlardan alacağınız bu sağlıksız yağ miktarını azaltmak için, kısmen hidrojene yağ içeren ürünlerden uzak durun. Sızma zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağları seçin.

 

 

Kızarmış Fast Food

Dışarıda özellikle de fast food tarzında yerseniz, bu sağlıksız yağlarla karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Kızarmış tavuk ve balık, hamburger, patates kızartması ve kızarmış noodle gibi kızartılan fast foodlar, yüksek seviyede bu yağı içerir.

 

 

Fırınlanmış Ürünler

 Kek, kurabiye, hamur işleri gibi unlu mamuller genellikle bitkisel yağlar veya margarin ile yapılır. Çünkü daha lezzetli bir ürün ortaya çıkar, daha ucuzdur ve daha uzun bir raf ömrüne sahiptir.

Bu ürünlerdeki sağlıksız yağlardan uzak durmak için hamur işlerini evde kendiniz yapın böylece malzemeleri kontrol edebilirsiniz.

 

 

Sütsüz Kahve Kreması

Kahve beyazlatıcıları olarak da bilinen süt ürünü olmayan kahve kremaları, kahve, çay ve diğer sıcak içeceklerde süt ve krema yerine kullanılır. Çoğu süt ürünü olmayan kahve kremasında bulunan ana madde, şeker ve yağdır.

Çoğu süt ürünü olmayan krema, raf ömrünü uzatmak ve kremsi bir kıvam kazandırmak için kısmen hidrojene yağdan yapılmıştır. Bu ürünlerdeki sağlıklı olmayan yağdan kaçınmak için, kısmen hidrojene yağ içermeyen türleri seçin.

 

 

Diğer Kaynaklar 

Trans yağlar ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı gıdalarda daha küçük miktarlarda bulunabilir:

 

Patates ve mısır cipsi

Çoğu patates ve mısır cipsi, kısmen hidrojene yağ formunda trans yağ içerir.

 

Sosis

Bazıları trans yağ içerir. Etiketteki içeriğe dikkat edin.

 

Tatlı turta

Bazılarında bu sağlıksız yağ bulunabilir. Etiketi okuyun veya alternatif olarak kendi turtanızı kendiniz yapmaya çalışın.

 

Pizza

Bazı markaların pizza hamurlarında trans yağ bulunabilir. Bu bileşen için özellikle dondurulmuş pizzalara dikkat edin.

 

Kraker

Bazı marka krakerler bu yağı içermekte – bu yüzden etiketi okumadan satın almayın.

 

Sonuç olarak;

Trans yağlar, bir dizi olumsuz sağlık etkisiyle ilişkili doymamış yağ formudur. Hayvansal ürünlerden gelen ruminant (doğal) yağlar güvenlidir. Ancak işlenmiş gıdalardaki sanayileşmiş (suni) yağlar toksiktir.

Sıvı bitkisel yağlardan, yarı katı kısmen hidrojene yağa dönüştüren hidrojenleme sırasında suni olarak oluşur. Ayrıca, et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunur.

Çalışmalar yapay trans yağları kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere kardiyovasküler problemlerle kuvvetli şekilde ilişkilendirmiştir.

Fazla tüketilmeleri aynı zamanda uzun süreli inflamasyon, insülin direnci ve özellikle aşırı kilolu veya obez olan kişiler için tip II diyabet riski ile de ilişkilidir. Bu yağların tüketimini azaltmak için aldığınız yiyeceklerin etiketlerini okumayı unutmayın. Özellikle de yukarıda listelenen yiyeceklerden herhangi birini satın alacaksanız.

 

İlginizi Çekebilir  Kakule Çayı: Faydaları ve Farklı Tarifler

 

 

trans yağ içeren gıdalar, hangi yiyeceklerde var, trans yağ kaynakları, trans yağ nerelerde kullanılır, kullanım alanları

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ