Trabzon Hurması; Sağlık ve Beslenme Faydaları | diyetz

  Trabzon Hurması; Sağlık ve Beslenme Faydaları

   

   

  Orijinal olarak Çin’de, Trabzon hurması  ağaçları binlerce yıldır lezzetli meyveleri ve güzel ağacı için yetiştirilmektedir.

   

  Turuncu renkli bu meyveler, bal gibi lezzetleri ile bilinir.

   

  Yüzlerce çeşit bulunurken, Hachiya ve Fuyu çeşitleri en popülerleri arasındadır.

   

  Taze, kuru veya pişmiş olarak yenebilir ve dünya çapında yaygın olarak jöleler, içecekler, turtalar ve pudinglerde kullanılabilir.

   

  Trabzon hurması lezzetlidir ve ayrıca sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek besinler içerir.

   

  İşte Trabzon hurmasının sağlık faydaları…

   

   

  Önemli Besinler İçerir

   

  Küçük boyutlu olmasına rağmen, Trabzon hurması etkileyici miktarda besinle doludur. 1 adet Trabzon hurması(168 gram) şunları içerir:

   

   

   

   

  • Kalori: 118

   

  • Karbonhidrat: 31 gram

   

  • Protein: 1 gram

   

  • Yağ: 0.3 gram

   

  • Fiber: 6 gram

   

  • A Vitamini: RDI’nın % 55’i

   

  • C Vitamini: RDI’nın % 22’si

   

  • E Vitamini: RDI’nın % 6’sı

   

  • K vitamini: RDI’nın % 5’i

   

  • Vitamin B6 (piridoksin): RDI’nın % 8’i

   

  • Potasyum: RDI’nın % 8’i

   

  • Bakır: RDI’nın % 9’u

   

  • Manganez: RDI’nın % 30’u

   

  Trabzon hurması ayrıca iyi bir tiamin (B1), riboflavin (B2), folat, magnezyum ve fosfor kaynağıdır.

   

  Bu renkli meyvenin kalorisi düşüktür ve lif oranı yüksektir, bu da kilo kaybına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

   

  Sadece bir Trabzon hurması, bağışıklık fonksiyonu, görme ve fetal gelişim için kritik olan , yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini alımının yarısından fazlasını içerir.

   

  Vitamin ve minerallerin yanı sıra, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilen tanen, flavonoid ve karotenoidler de dahil olmak üzere geniş bir dizi bitki bileşiği içerir.

   

   

  Güçlü Antioksidanların Kaynağıdır

   

  Trabzon hurması, antioksidan özelliklere sahip yararlı bitki bileşikleri içerir.

   

  Antioksidanlar, serbest radikaller denilen dengesiz moleküller tarafından tetiklenen bir süreç olan oksidatif stresi önleyerek hücre hasarını önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

   

  Oksidatif stres, kalp hastalığı, diyabet, kanser ve Alzheimer gibi nörolojik durumlar dahil olmak üzere bazı kronik hastalıklara sebep olabilir.

  Trabzon hurması gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketmek oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir ve bazı kronik hastalıkların riskini azaltabilir.

   

  Trabzon hurması, birçok parlak renkli meyve ve sebzede bulunan bir pigment olan beta-karoten gibi karotenoid antioksidanlar açısından da zengindir.

   

  İlginizi Çekebilir  Yulaf Sütü Faydaları, Zararları ve Yapımı

   

  Kalp Sağlığına Faydalıdır

   

  Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir ve milyonlarca insanın yaşamını olumsuz etkilemektedir.

   

  Hurmada bulunan güçlü besin bileşimi, onları kalp sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir yiyecek yapar.

   

  Trabzon hurması, quercetin ve kaempferol dahil flavonoid antioksidanlar içerir.

   

  Flavonoidlerde yüksek bir beslenme, çeşitli çalışmalarda azalmış kalp hastalığı riskine bağlanmıştır. Örneğin, 98.000’den fazla insanda yapılan bir çalışmada, en yüksek miktarda flavonoid içerenlerin, en düşük alımı olanlara kıyasla, kalp ile ilgili sorunlardan % 18 daha az ölüme sahip olduğu bulunmuştur.

   

  Flavonoid açısından zengin besinlerin tüketimi, kan basıncını düşürerek “kötü” LDL kolesterol ve inflamasyonu azaltarak kalp sağlığını destekleyebilir.

   

  Birçok hayvan çalışması, her ikisi de Trabzon hurmasında bulunan tannik asit ve gallik asidin, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürmede etkili olduğunu göstermiştir.

   

   

  İnflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

   

  Kalp hastalığı, artrit, diyabet, kanser ve obezite gibi durumlar kronik inflamasyon ile bağlantılıdır.

   

  Anti-inflamatuar bileşiklerde yüksek olan gıdaların seçilmesi, enflamasyonu azaltmaya ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

   

  Trabzon , güçlü antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Bir Trabzon hurması önerilen günlük alım miktarının % 20’sini içerir.

   

  C vitamini, hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korunmasına yardımcı olur ve vücutta iltihapla savaşır.

   

  C-reaktif protein ve interleukin-6, inflamasyona tepki olarak vücut tarafından üretilen maddelerdir. 64 obez insanda sekiz haftalık bir çalışma, günde iki kez 500 mg C vitamini takviyesiyle C-reaktif protein ve interleukin-6 düzeylerinin anlamlı ölçüde azaldığını bulmuştur.

   

  Ayrıca, büyük çalışmalar kalp hastalığı prostat kanseri ve diyabet gibi inflamatuar hastalık riskinin azaltılması için C vitamini alımının yükselmesi gerektiğini belirtmiştir.

   

  Trabzon hurması ayrıca, vücuttaki inflamasyonla savaşan güçlü antioksidanlar olan karotenoidler, flavonoidler ve E vitamini içerir.

   

   

  Lif Bakımından Zengindir

   

  Çok fazla kolesterole, özellikle “kötü” LDL kolesterole sahip olmak kalp hastalığı, inme ve kalp krizi riskini artırabilir.

   

  Meyveler ve sebzeler gibi çözünür liflerde yüksek gıdalar, vücudun fazla miktarda salgılamasına yardımcı olarak yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

   

  Trabzon hurması, LDL kolesterol seviyelerini düşüren yüksek lifli bir meyvedir.

   

  Bir çalışma, 12 hafta boyunca günde üç kez Trabzon hurması lifi içeren kurabiye çubuklarını tüketen yetişkinlerin, LDL kolesterolünde, Trabzon hurması lifi içermeyen çubukları yiyenlere kıyasla anlamlı bir düşüş yaşadıklarını bulmuştur.

   

  İlginizi Çekebilir  Kilo Vermeyi Engelleyen Diyet Hataları Nelerdir?

  Lif , normal bağırsak hareketleri için de önemlidir ve yüksek kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

   

  Trabzon hurması gibi çözünebilir lif açısından zengin gıdalar, kan şekerinin yükselmesini önleyerek, karbonhidrat sindirimini ve şeker emilimini yavaşlatır.

   

  Diyabetli 117 kişide yapılan bir çalışmada, çözünebilir diyet lifi tüketiminin artmasının kan şekeri seviyelerinde önemli iyileşmelere yol açtığı gösterilmiştir.

   

  Ayrıca lif, bağırsaklarınızdaki “iyi” bakterileri beslemeye yardımcı olur, bu da sindirim ve genel sağlığınızı olumlu etkiler.

   

   

  Görme Duyusunu Geliştirmek

   

  Trabzon hurması, göz sağlığı için kritik olan birçok A vitamini ve antioksidan sağlar.

   

  Bir Trabzon hurması, A vitamini alımının % 55’ini sağlar. A vitamini konjonktival membranların ve korneaların çalışmasını destekler. Dahası, normal görüş için gerekli bir protein olan rodopsin’in temel bir bileşenidir.

   

  Trabzon hurması ayrıca, görüş gücünü destekleyen karotenoid antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin içerir.

   

  Bu maddeler, gözün arkasındaki ışığa duyarlı bir doku tabakası olan retinada yüksek seviyelerde bulunur.

   

  Lutein ve zeaksantin bakımından zengin beslenme, retinayı etkileyen, görme kaybına sebebiyet verebilen bir hastalık olan yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi belirli göz hastalıklarının riskini azaltır.

   

  100.000’den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada, en yüksek miktarda lutein ve zeaksantin tüketenlerin, yaşla ilişkili maküler dejenerasyon gelişme oranının, en az miktarları tüketenlere göre % 40 daha düşük olduğu bulunmuştur.

   

   

  Trabzon Hurması Tüketimi

   

  Trabzon hurması basit bir atıştırmalık olarak taze olarak yenebilir ya da yemek tariflerinde kullanılabilir. Hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerle mükemmel bir şekilde bir araya gelebilirler.

   

  Sonuç olarak;

   

  Trabzon hurması, vitaminler, mineraller, lifler ve faydalı bitkisel bileşiklerle dolu çok yönlü meyvedir.

   

  Dahası, kalp sağlığını geliştirebilir, inflamasyonu azaltabilir, sağlıklı görüşü destekleyebilir ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutabilirler.

   

  Ayrıca, lezzetli ve birçok gıda ile iyi eşleşir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ